Adrian Mole. Zaginione dzienniki 1999-2001

Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Cykl: Adrian Mole (tom 7)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Lost Diaries of Adrian Mole,1999–2001
978-83-7414-733-0
Pistacia

Kiedy Sue Townsend obwieściła, że Adrian Mole i broń masowego rażenia to ostatnia część serii, jej wielbiciele pogrążyli się w żalu. Na szczęście przewidywania autorki się nie sprawdziły. Gdy w pamiętną Wigilię 2001 grupa antyterrorystów wparowała do mieszkania Mole'a, zarekwirowane zostały wszystkie jego zapiski, w tym dzienniki z lat 1999-2001. Po wyjaśnieniu afery Adrian wrócił na wolność i...

Gdy w pamiętną Wigilię 2001 grupa antyterrorystów wparowała do mieszkania Mole'a, zarekwirowane zostały wszystkie jego zapiski, w tym dzienniki z lat 1999-2001. Po wyjaśnieniu afery Adrian wrócił na wolność i odzyskał swoje diariusze. A w nich...
... wkracza w nowe millenium. Mimo że osiągnął już wiek chrystusowy, ciągle nie ma na koncie nawet jednego sukcesu życiowego. Samotnie wychowuje dwóch synów. Żaden wydawca nie chce rozpoznać w nim obiecującego autora bestsellerów, jak gdyby napisana przez niego książka kucharska nic nie znaczyła. W dodatku Adrian o mały włos nie ląduje na bruku, bo jego matka zamierza po raz czwarty wyjść się za mąż. Mole przenosi się więc z synami do dzielnicy o wątpliwej reputacji. A jakby nieszczęść było mało, wprowadza się do niego przyrodni brat wraz z łóżkiem za, bagatela, osiem tysięcy funtów.
Zaginione dzienniki to rarytas dla tych, którzy jeszcze tej komicznej postaci nie znają, zaś dla wielbicieli twórczości Townsend - wisienka na torcie. Napisane z werwą i humorem, czasem uszczypliwie, czasem refleksyjnie. Przed okiem Mole i piórem Townsend nic się nie ukryje!

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2010

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=944

Joanna Wels | 2014-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

54/2014
Z poczatku czytania tej ksiazki nic nie rozumialam. Moze to dlatego, ze w packu mojego kumpla sa trzy tomy:
'(...) lat 13 i 3/4 (...)'
'(...) Zaginione Dzienniki (...)'
'(...) Czas Prostracji'.
Jednak, kiedy juz sie wciagnelam, nie moglam sie od niej oderwac. Ksiazka idealna na poprawe humoru w zimne, angielskie, deszczowe dni.
Kto nie zapoznal sie z zadnym tomem z serii o Adrianie Mole - niech jak najszybciej cos o nim przeczyta! :)

Krystyna | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 lipca 2012

Adrian Mole z jego specyficznym postrzeganiem rzeczywistości to jeden z moich ulubionych książkowych bohaterów. Oczywiście nie dorównuje Wiltowi Toma Sharpa, ale również świetnie się czyta.
Cieszę się, że Sue Townsend pomimo zapowiedzi zakończenia cyklu jednak nie dotrzymała słowa:)
Obraz angielskiego społeczeństwa w trochę krzywym zwierciadle to świetna lektura.

Alicja | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Dobry przerywnik pomiędzy poważniejszymi tematami, na których trzeba się skupić :-)

Magdalena | 2012-02-22
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2012

Uwielbiam Sue Townsend bezkrytycznie. A już czytanie o Mole'u to czysta radość.

Aposterioryczna | 2010-09-21

Opowieść o mężczyźnie samotnie wychowującym dwóch synów (każdy z innego małżeństwa) którego rodzice rozwiedzeni po raz kolejny wiążą się z nowymi partnerami którzy również byli kiedyś małżeństwem, a sam ojciec Adriana na siłę próbuje zostać w szpitalu byle by tylko pobić rekord wytrwania w tej instytucji. Matka zaś w okresie świątecznym wystawiając na ogród kartonową rodzinę Beckhamów zamiast Jezusa w żłobie zbiera sobie rzeszę fanów i zostaje aresztowana za zakłócanie porządku publicznego. POLECAM!

Monika Matusiewicz | 2015-08-30
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Adriana poznałam gdy mieliśmy po 13 lat. Od tamtej pory nasza znajomość bawi mnie z niezmienną intensywnością. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że starzeje się szybciej ode mnie. Za to cenię go jeszcze bardziej.

Piotr Wróblewski | 2011-03-24
Przeczytana: 23 marca 2011

Rewelacja! Sue jak zwykle w rewelacyjnej formie...czytam serię o Adrianie od momentu kiedy sam miałem 13 lat. Kolejna część potwierdza kunszt Autorki przez Wielkie A :)! POLECAM!

wishjet | 2013-02-02
Na półkach: Sue Townsend, Przeczytane

Jak zwykle rewelacja! Tytuł precyzuje daty - z kronikarskiego obowiązku odnotujmy jedynie tytuły utworów, nad którymi Adrian pracował w tamtym okresie: mocno zaawansowany "Chlew" (przemianowany później na "Ostatnią świnię"), pierwsze akapity powieści "Larry Topper, chłopiec czarodziej" i wreszcie - sięgający do pradziejów - "Korg z Gork".

Dodatkowo ciekawostka: otóż pojawia się tajemnica życia i/lub śmierci Ivana Braithwaite'a!!! Jak powszechnie wiadomo, przez czas jakiś Ivan pozostawał w grzesznym związku z Pauliną Mole. W "Zaginionych dziennikach" historia potoczyła się następująco: 12 grudnia 2000 roku Ivan powrócił do swej prawowitej małżonki Tani, mówiąc od progu: "To było istne piekło, Taniu". Na co Tania odpowiedziała: "Teraz jesteś już w domu, Ivanie".

Tymczasem w "Broni masowego rażenia"...

Ania | 2014-12-19

Właściwie przeczytałam tylko kilkanaście pierwszych kartek bo odepchnęła mnie ich tematyka. Choć pierwsza moja reakcja to chęć przebrnięcia przez tę pozycję mimo wszystko.

sunset89 | 2011-10-01

Kolejna część rewelacyjnej serii o Adrianie. Nie zawiodłam się. Jak zwykle pełen humoru metoda na poruszenie ważnych i nierzadko trudnych spraw. POLECAM.