Adrian Mole. Zaginione dzienniki 1999-2001

2010-04-21
978-83-7414-733-0
Magdalena Koziej
Adrian Mole powieść angielska

Zdecydowanie humor, który jest mi bliski. Mam ulubiony fragment, który czytany nieskończone razy wciąż wywołuje uśmiech na twarzy :)

Świetny humor

Świetny humor

Czytałem Adriana Mole'a lat 13 mając lat 13, był niezdarą ale z szansą na lepszą przyszłość, na pewne sukcesy, które przyszłyby być może nawet wbrew jego intencjom. Autorka książek zadecydowała uczynić z niego brytyjskiego Homera Simpsona, człowieka który z jednej strony w sposób uboczny pokazuje paradoksy swoich czasów, jednak z drugiej sam stoi w miejscu a kolejne powtarzające się sytuacje i historie nic go nie uczą. Jego historia z punktu czytelnika przypomina nieco oglądanie przez ludzi Rodziny Kiepskich na zasadzie "cieszmy się, że ktoś ma gorzej" .. więc z perspektywy kolejnych części Mole'a mogę powiedzieć, że o ile tło polityczne bywa zabawne to jego historia już nie .

Adriana poznałam gdy mieliśmy po 13 lat. Od tamtej pory nasza znajomość bawi mnie z niezmienną intensywnością. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że starzeje się szybciej ode mnie. Za to cenię go jeszcze bardziej.

54/2014
Z poczatku czytania tej ksiazki nic nie rozumialam. Moze to dlatego, ze w packu mojego kumpla sa trzy tomy:
'(...) lat 13 i 3/4 (...)'
'(...) Zaginione Dzienniki (...)'
'(...) Czas Prostracji'.
Jednak, kiedy juz sie wciagnelam, nie moglam sie od niej oderwac. Ksiazka idealna na poprawe humoru w zimne, angielskie, deszczowe dni.
Kto nie zapoznal sie z zadnym tomem z serii o Adrianie Mole - niech jak najszybciej cos o nim przeczyta! :)

54/2014
'(...) lat 13 i 3/4 (...)'
'(...) Zaginione Dzienniki (...)'
'(...) Czas Prostracji'.
Kto nie zapoznal sie z zadnym tomem...

Jak zwykle rewelacja! Tytuł precyzuje daty - z kronikarskiego obowiązku odnotujmy jedynie tytuły utworów, nad którymi Adrian pracował w tamtym okresie: mocno zaawansowany "Chlew" (przemianowany później na "Ostatnią świnię"),pierwsze akapity powieści "Larry Topper, chłopiec czarodziej" i wreszcie - sięgający do pradziejów - "Korg z Gork".

Dodatkowo ciekawostka: otóż pojawia się tajemnica życia i/lub śmierci Ivana Braithwaite'a!!! Jak powszechnie wiadomo, przez czas jakiś Ivan pozostawał w grzesznym związku z Pauliną Mole. W "Zaginionych dziennikach" historia potoczyła się następująco: 12 grudnia 2000 roku Ivan powrócił do swej prawowitej małżonki Tani, mówiąc od progu: "To było istne piekło, Taniu". Na co Tania odpowiedziała: "Teraz jesteś już w domu, Ivanie".

Tymczasem w "Broni masowego rażenia"...

Dodatkowo ciekawostka: otóż...

Adrian Mole z jego specyficznym postrzeganiem rzeczywistości to jeden z moich ulubionych książkowych bohaterów. Oczywiście nie dorównuje Wiltowi Toma Sharpa, ale również świetnie się czyta.
Cieszę się, że Sue Townsend pomimo zapowiedzi zakończenia cyklu jednak nie dotrzymała słowa:)
Obraz angielskiego społeczeństwa w trochę krzywym zwierciadle to świetna lektura.

Uwielbiam Sue Townsend bezkrytycznie. A już czytanie o Mole'u to czysta radość.

Uwielbiam Sue Townsend bezkrytycznie. A już czytanie o Mole'u to czysta radość.

fantastyczna jak zawsze, opowieść o przewrażliwionym Adrianie. Mega! :)

fantastyczna jak zawsze, opowieść o przewrażliwionym Adrianie. Mega! :)

Kolejna część rewelacyjnej serii o Adrianie. Nie zawiodłam się. Jak zwykle pełen humoru metoda na poruszenie ważnych i nierzadko trudnych spraw. POLECAM.

• 2015
  • 2015