Adrian Mole i broń masowego rażenia

Tłumaczenie: Tomasz Teszmar
Cykl: Adrian Mole (tom 6)
Wydawnictwo: W.A.B.
Adrian Mole and the weapons of mass destruction
83-7414-229-4
Indyviduum

Adrian Mole jest już trzydziestoparoletnim samotnym ojcem, lecz wciąż nie stąpa twardo po ziemi. Mieszka w mikroskopijnej kawalerce, której okna wychodzą na brudny kanałek. Pracuje w antykwariacie. Złości go powiększająca się z dnia na dzień łysina oraz nieudany flirt z niejaką Marigold Flowers. Prowadzi bezwzględną wojnę z wrednym łabędziem o imieniu Gielgud. Odwołuje swoje wakacje na Cyprze, gdy dowiaduje się, że Saddam Husajn posiada broń masowego rażenia i może jej w każdej chwili użyć. Biuro podróży odmawia mu zwrotu zaliczki za wyjazd, chyba że przedstawi dowody na istnienie takiej broni. Adrian pisze więc do Tony`ego Blaira list z prośbą o ich udostępnienie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=459

wishjet | 2013-02-02
Na półkach: Sue Townsend, Przeczytane

Nie sposób napisać słabej książki z Molakiem w roli głównej :). Tym razem dzienniki z lat 2002 (od października) i 2003 (do lipca). Do tego króciutka coda z lipca 2004. Ostentacyjna konsumpcja Adriana i jego tradycyjne kłopoty. Plany pisarskie ograniczone do minimum (chyba tylko planowany cykl wywiadów z gwiazdami pod roboczym tytułem "Sława i obłęd"). Za to rozwinięta epistolografia - od listu do premiera Blaira (w sprawie zwrotu 57 funtów i 10 pensów) poprzez korespondencję z przebywającym w Iraku synem (zawierającą cenne statystyki dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową) aż do 4 lub 5 wersji listu zrywającego z narzeczoną.

Dodatkowo ciekawostka: otóż pojawia się tajemnica życia i/lub śmierci Ivana Braithwaite'a!!! Jak powszechnie wiadomo, przez czas jakiś Ivan pozostawał w grzesznym związku z Pauliną Mole. W "Broni masowego rażenia" historia potoczyła się następująco: podczas urlopu Paulina nakazała mu przepłynięcie wpław ok. 1 km na wyspę, na której rzekomo pozostawiła...

Jeżeli ktoś umie spojrzeć na to z pewnej perspektywy i książka wydaje mu się śmieszna. Ja jednak za bardzo wczuwam się w losy bohatera i złości mnie jego marne życie. Nosić gumkę zawsze przy sobie, na wypadek jakby miała się przydać... i zawsze wyrzucać ją bo data ważności się kończy... Mimo swojego porządnego wieku i ponoć sporego doświadczenia - nie umieć napisać zleconego materiału - tragedia. Adrian za bardzo odbiegł od mojego wzoru jak powinien wyglądać trzydziestopięcioletni facet.
Zażenował mnie. Ledwo dotrwałam do końca.

Iwona | 2014-08-18

Nie było strony bez śmiechu, książka jest przezabawna i będę do niej często wracać. Bardzo często.

LadyDaisy19 | 2014-12-18
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Kolejny raz przyszło mi brać udział w zwariowanym świecie Adriana Mole'a. Jego życie jest jeszcze bardziej przekombinowane, a on sam żyje w wiecznym świecie, gdzie liczą się tylko kobiety i pieniądze, które non stop wydaje aż w końcu zbiera sobie gigantyczne długi i masę odsetek. Wydaje mi się, że Adrian Mole'a jest jeszcze większym idiotą, niż wcześniej.

Aleksandra | 2013-11-05

Adrian Mole dorastał razem ze mną. I razem wkraczaliśmy w wiek dorosły.
Sue Townsend wspaniale przedstawia świat widziany z perspektywy Adriana w każdym wieku. Jeżeli nie masz jeszcze tylu lat ile ma główny bohater to przynajmniej dowiesz się na co trzeba się przygotować.
Polecam.

Ania | 2014-12-19

Właściwie przeczytałam tylko kilkanaście pierwszych kartek bo odepchnęła mnie ich tematyka. Choć pierwsza moja reakcja to chęć przebrnięcia przez tę pozycję mimo wszystko.

Molly | 2015-06-04

Przeczytałam dość szybko. Jednak nie przeczytam jej raczej po raz drugi choć lubię sobie czasem sięgnąć po coś co już znam. Ale w sumie warto było.

mika | 2015-01-06

Przeczytane kolejny raz... chyba już ostatni ;) wracam do tej serii, bo specyficzny humor tych powieści pozwala mi się nieźle zrelaksować, czasami Mole jest męczący np. przywiązanie do pewnego blezerka, obsesja na punkcie Pandory czy usilne przekonanie o niezwykłym talencie literackim... a jednak te powieści jakoś wciągają i uzależniają, niektóre sceny i chwyty bardzo przypominają sceny i chwyty z serii "Jeżycjada" - kto ma ochotę, to niech spróbuje je wytropić :P

Kasio | 2013-12-02

ROZCZAROWUJĄCA

"Adrian Mole i broń masowego rażenia" to najgorsza książka Sue Townsend, jaką miałam w rękach. Szczerze mówiąc nie doczytałam jej nawet do końca. Gdzie te czasy, gdy śledząc losy głównego bohatera zaśmiewałam się do rozpuku? Tym razem perypetrie Adriana są wyjątkowo mało śmieszne i nawet agresywny król łabędzi nie ratuje tego utworu.

Bez żalu porzuciłam lekturę. Żarty są słabe, a jest tyle innych książek wartych przeczytania.

Marta Lichnerowicz | 2013-12-25

Niedojrzaly Adrian w calkowicie prawdziwym i brutalnym swiecie doroslych. Dlugi, wojna w Iraku, i psychopatyczna narzeczona wraz ze swoja rodzina, to tylko niektore rzeczy, z ktorymi bohater bedzie borykal sie przez cala ksiazke. Malo zabawna, oddajaca nastroj poczatkow wojny z terroryzmem. Zakonczenie zmusza do siegniecia po kolejny tom.