Adrian Mole i broń masowego rażenia

Tłumaczenie: Tomasz Teszmar
Cykl: Adrian Mole (tom 6)
Wydawnictwo: W.A.B.
Adrian Mole and the weapons of mass destruction
83-7414-229-4
Indyviduum

Adrian Mole jest już trzydziestoparoletnim samotnym ojcem, lecz wciąż nie stąpa twardo po ziemi. Mieszka w mikroskopijnej kawalerce, której okna wychodzą na brudny kanałek. Pracuje w antykwariacie. Złości go powiększająca się z dnia na dzień łysina oraz nieudany flirt z niejaką Marigold Flowers. Prowadzi bezwzględną wojnę z wrednym łabędziem o imieniu Gielgud. Odwołuje swoje wakacje na Cyprze, gdy dowiaduje się, że Saddam Husajn posiada broń masowego rażenia i może jej w każdej chwili użyć. Biuro podróży odmawia mu zwrotu zaliczki za wyjazd, chyba że przedstawi dowody na istnienie takiej broni. Adrian pisze więc do Tony`ego Blaira list z prośbą o ich udostępnienie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=459

BetiFiore | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Stary,dobry Adrian Mole. Mam do niego słabość od czasów podstawówki i słynnego serialu o perypetiach okresu dojrzewania angielskiego nastolatka. Mam kilka książek z tej serii i po wielu latach sięgnęłam po kolejną. Tak jak innych recenzentów, również mnie denerwowała naiwność Adriana, ale w tym właśnie tkwi komizm tej książki. Szczerze się uśmiałam, choć może nie jest to humor dla wszystkich. Adrian pracuje w księgarni, sam kocha książki, cytuje wiele znanych dzieł i twórców. Nie jest to głupia książeczka wypełniona brytyjskim humorem.

Joanna | 2019-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Pamiętam, że zaśmiewałam się z książek opisujących kolejne perypetie Mole'a. Potem nasze drogi się rozeszły, ale odkryłam go w święta u rodziny i postanowiłam sprawdzić jak sobie radzi, tym bardziej, że sama obchodziłam w zeszłym roku okrągłe 30 urodziny ;)

Rozczarowałam się to mało powiedziane. Gdzieś w trakcie życia kompletnie się z Adrianem rozjechaliśmy. Książka jest bardzo gorzka i tragikomiczna. Parę razy parsknęłam, parę się uśmiechnęłam, ale w większości miałam poczucie, że wszystko jest naciągnięte do granic pęknięcia. Złego pęknięcia, niczym gumka w majtkach. Bohaterowie są mocno odstręczający, choć duża ilość mocno brytyjskiego humoru i dobry język sprawia, że przebiłam się do końca książki. Po drodze straciłam nadzieję, że cokolwiek się poprawi, postanowiłam sprawdzić co jeszcze może się nawarstwić. No i nie lubię zostawiać niedoczytanych książek.

Nie wiem czy jest to pozycja godna polecenia. Dla mnie ona zgubiła cały czar cyklu książek opisujących perypetię Adriana...

wishjet | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Sue Townsend

Nie sposób napisać słabej książki z Molakiem w roli głównej :). Tym razem dzienniki z lat 2002 (od października) i 2003 (do lipca). Do tego króciutka coda z lipca 2004. Ostentacyjna konsumpcja Adriana i jego tradycyjne kłopoty. Plany pisarskie ograniczone do minimum (chyba tylko planowany cykl wywiadów z gwiazdami pod roboczym tytułem "Sława i obłęd"). Za to rozwinięta epistolografia - od listu do premiera Blaira (w sprawie zwrotu 57 funtów i 10 pensów) poprzez korespondencję z przebywającym w Iraku synem (zawierającą cenne statystyki dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową) aż do 4 lub 5 wersji listu zrywającego z narzeczoną.

Dodatkowo ciekawostka: otóż pojawia się tajemnica życia i/lub śmierci Ivana Braithwaite'a!!! Jak powszechnie wiadomo, przez czas jakiś Ivan pozostawał w grzesznym związku z Pauliną Mole. W "Broni masowego rażenia" historia potoczyła się następująco: podczas urlopu Paulina nakazała mu przepłynięcie wpław ok. 1 km na wyspę, na której rzekomo pozostawiła...

Iwona | 2014-08-18

Nie było strony bez śmiechu, książka jest przezabawna i będę do niej często wracać. Bardzo często.

Jeżeli ktoś umie spojrzeć na to z pewnej perspektywy i książka wydaje mu się śmieszna. Ja jednak za bardzo wczuwam się w losy bohatera i złości mnie jego marne życie. Nosić gumkę zawsze przy sobie, na wypadek jakby miała się przydać... i zawsze wyrzucać ją bo data ważności się kończy... Mimo swojego porządnego wieku i ponoć sporego doświadczenia - nie umieć napisać zleconego materiału - tragedia. Adrian za bardzo odbiegł od mojego wzoru jak powinien wyglądać trzydziestopięcioletni facet.
Zażenował mnie. Ledwo dotrwałam do końca.

LadyDaisy19 | 2014-12-18
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Kolejny raz przyszło mi brać udział w zwariowanym świecie Adriana Mole'a. Jego życie jest jeszcze bardziej przekombinowane, a on sam żyje w wiecznym świecie, gdzie liczą się tylko kobiety i pieniądze, które non stop wydaje aż w końcu zbiera sobie gigantyczne długi i masę odsetek. Wydaje mi się, że Adrian Mole'a jest jeszcze większym idiotą, niż wcześniej.

Aleksandra | 2013-11-05

Adrian Mole dorastał razem ze mną. I razem wkraczaliśmy w wiek dorosły.
Sue Townsend wspaniale przedstawia świat widziany z perspektywy Adriana w każdym wieku. Jeżeli nie masz jeszcze tylu lat ile ma główny bohater to przynajmniej dowiesz się na co trzeba się przygotować.
Polecam.

mika | 2015-01-06

Przeczytane kolejny raz... chyba już ostatni ;) wracam do tej serii, bo specyficzny humor tych powieści pozwala mi się nieźle zrelaksować, czasami Mole jest męczący np. przywiązanie do pewnego blezerka, obsesja na punkcie Pandory czy usilne przekonanie o niezwykłym talencie literackim... a jednak te powieści jakoś wciągają i uzależniają, niektóre sceny i chwyty bardzo przypominają sceny i chwyty z serii "Jeżycjada" - kto ma ochotę, to niech spróbuje je wytropić :P

Marta Lichnerowicz | 2013-12-25

Niedojrzaly Adrian w calkowicie prawdziwym i brutalnym swiecie doroslych. Dlugi, wojna w Iraku, i psychopatyczna narzeczona wraz ze swoja rodzina, to tylko niektore rzeczy, z ktorymi bohater bedzie borykal sie przez cala ksiazke. Malo zabawna, oddajaca nastroj poczatkow wojny z terroryzmem. Zakonczenie zmusza do siegniecia po kolejny tom.

AgataMiniaturka | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, Interesujące

Uwielbiam powieści satyryczne i ta książka w żaden sposób nie odbiega od tego kanonu. Czyta się lekko i z przyjemnością, raz po raz zastanawiając się, jakie kolejne głupstwa popełni Adrian Mole. Serdecznie polecam wszystkim pragnącym dobrej zabawy.