Go Tell It on the Mountain

klasyka
Penguin Classics
2001-10-04
2001-10-04
literatura amerykańska literatura afro-amerykańska klasyka
Inne

Ciekawa. Z początku myślałem, że będzie tylko o Johnie, który jest najmniej interesującą postacią, więc będzie słabo. Ale jest o całej rodzinie, która miała naprawdę ciekawe i burzliwe losy.

Dobrze też ukazana jest przesadna religijność, która bywa prawdziwa. Ale często jest tylko fasadą, za którą czai się prawdziwy grzesznik.

O religijnych uniesieniach opisanych w książce mam to samo zdanie co ciotka Florence. Jak coś jest na pokaz, to zazwyczaj nie jest szczere. Dlatego nie bardzo podobała mi się końcówka. W ogóle jakby wyciąć Johna z tej powieści, to byłaby o wiele lepsza.

Powieść równie dobrze mogłaby być o rodzinie z Polski. Autor zdecydowanie potrafi pisać.

O religijnych uniesieniach opisanych w...

James Baldwin (1924-1987) - pisarz w Polsce mało znany, dziś zapomniany prawie zupełnie. Osobliwy. Wyprzedzał swój czas. Był czarny. Był gejem. Debiutował w 1953 roku (11 lat przed ustawowym zniesieniem w USA segregacji rasowej). Pisał o tożsamości Murzynów, o ich nienawiści wobec białych, o homoseksualistach kiedy wszystkie te tematy były jeszcze tabu. Biali postponowali go za kolor skóry. Czarni za "biały" styl pisania (jego idolem był Henry James). I jedni, i drudzy odnosili się do niego nieufnie ze względu na jego orientację seksualną. Mimo to Baldwin zrobił karierę, stał się pisarzem ważnym i szanowanym. Z czasem coraz bardziej angażował się w sprawy społeczne, narastał jego gniew, radykalizował się.

"Głoś to na górze" to właśnie jego debiutancka powieść, na poły autobiograficzna. Akcja dzieje się w połowie lat 30. w nowojorskim Harlemie. Głównym bohaterem jest 14-letni John, którego ojciec - fanatyk religijny - pełni posługę w miejscowym kościele metodystów. John, surowo wychowywany, od małego oswajany jest z myślą, że kiedyś pójdzie w jego ślady. Z czasem jednak nabiera coraz większych wątpliwości co do swojego powołania; odkrywa też, że pociąga go jego duchowy przewodnik, niewiele starszy Elisha. Wewnętrzne dylematy to jednak nie jedyny problem, któremu musi stawić czoło. Jego rodzina od lat skrywa bolesne tajemnice, niedopowiedzenia, których skutkiem są piętrzące się animozje i wzajemna agresja jej poszczególnych członków...

Wiem, że taki zarys fabuły może niektórych odstraszyć. Nie jest to jednak powieść gejowska, aktywistyczna diatryba o rasowej dyskryminacji ani powieść religijna, choć wszystkie te elementy są w niej obecne i niezwykle ważne. Ja odebrałem ją przede wszystkim jako pesymistyczną opowieść o tym, że każdy czyn ma swoje konsekwencje, a czas bezlitośnie rozprawia się z naszymi młodzieńczymi marzeniami i planami na życie.

Trudna w odbiorze książka, ale może to i dobrze, bo nie dało się jej czytać w błyskawicznym tempie - tym samym zmuszała czytelnika, żeby przemyślał każdy fragment. Ja nadal nie wiem, co o niej sądzić.

"When I go, brother, you better tremble, 'cause I ain't going to go in silence."

Nie dałem rady, a z reguły nawet słabe audiobooki słucham jak jestem w pracy:) Lubie ambitniejszą literaturę, ale to jest po prostu nudny gniot. pozdr.

• Literatura amerykańska
  • 100 książek wg Newsweek