Zapiski syna tego kraju

James Baldwin Wydawnictwo: Karakter literatura piękna
Notes of a Native Son
Mikołaj Denderski
Karakter
Amerykanie apartheid eseje nierówności społeczne niesprawiedliwość społeczna niewolnictwo niewolnik podziały społeczne rasizm USA zmiany społeczne zniesienie niewolnictwa
Notes of a Native Son
literatura piękna
Mikołaj Denderski

inny punkt widzenia

James Baldwin ma zdecydowanie suchy i gorzki humor, którym przyprawia swoje przemyślenia dotyczące pozycji czarnoskórego w eurocentrycznym i postkolonialnym świecie. Ma też smykałkę do opisywania grup społecznych, czy to bohemy w Paryżu, czy społeczności w Harlemie. Pierwsze eseje jednak czytało mi się koszmarnie, ze względu na dosyć abstrakcyjny język i nawiązania do...

Dawno nie czytałam tak zachwycającej pozycji. Jestem nią oczarowana. Nie da się jej przeczytać bez żadnych przemyśleń, a jeśli ktoś tego dokonał, powinien zastanowić się nad swoją empatią. Książka budzi człowieka do myślenia na temat rzeczywistości, która go otacza, choć o tym nie wie. Na pewno do niej wrócę. I to nie raz.

Wstrząsająca!

Ponieważ jest to zbiór esejów, można zacząć czytać od środka, np. od "Podróży do Atlanty". Pierwsze zniechęcają.

Mam nieodparte wrażenie, że ktoś chciał wydać ostatnie teksty z tej książki, jako że są bardzo dobre jak np. tytułowy (i bardzo aktualne, jeśli chodzi o prześladowanie w państwie prawa mniejszości), ale nie opłacałoby się to, dlatego dołożono do książki inne teksty - w sumie trochę o niczym.

Jeśli ktoś szuka syntezy myśli Baldwina jako wybitnego pisarza amerykańskiego, to...

Dość dziwna książka, ktora ciężko się czyta. Ale nie tylko że względu na tematykę ale przede wszystkim na język. Bardzo ciężko było mi sie na niej skupić i zrozumieć treść. Dodatkowo cześć felietonów wymaga znajomości amerykańskiej literatury i filmów z pierwszej połowy XX wieku.
Niestety mnie nie porwała.

Najmocniej polecam esej tytułowy "Zapiski syna tego kraju". Baldwin pisze o czasach (lata 40, 50) i miejscach (Harlem i Paryż tamtego okresu) i dziełach kultury które w dzisiejszej świadomości już nie istnieją, albo istnieją słabo. Dotyka przede wszystkim form dyskryminacji i poniżania czarnych w Ameryce, które nie zmieniły się aż tak bardzo. Pisze pięknie, tak jak swoją...

ważna książka i ważne zapiski, ale jednak niektóre eseje mogłyby mieć mocniejszy punkt dojścia. tytułowy esej najlepszy moim zdaniem. dobrze obejrzeć w trakcie czytania ‚nie jestem twoim murzynem’, obraz baldwina robi się bardziej przystępny wówczas

Po tę książkę sięgnęłam zachęcona opiniami odnośnie literatury poruszającej problematykę związaną ze społecznością czarnych ludzi. Wydaje mi się jednak, by aby w pełni zrozumieć jej wartość, potrzeba mi jeszcze kilku(nastu) lat życia lub po prostu doedukowania się w temacie północnoamerykańskiej obyczajowości. Aby nie być źle zrozumianą - przeczytałam książkę, bardzo mi się...

Po bardzo długiej i nużącej przedmowie, pierwszy rozdział również mnie nie porwał..

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • USA
  • Chcę w prezencie
  • Legimi
  • Rasizm
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Zapiski syna tego kraju