Poczciwi wiejscy ludzie. Opowiadania

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Good Country People
piotrex

Z okładki: Przedstawione w niniejszym tomie trzy opowiadania Flannery O’Connor są bardzo charakterystyczne dla jej twórczości. Tytuł „Poczciwi wiejscy ludzie” („Good country people”) jest szyderczy. Dwa pierwsze opowiadania ukazują okrucieństwo tych rzekomo poczciwych wiejskich ludzi ze środowiska amerykańskich farmerów na Południu Stanów. W „Widoku na las” („A view of the woods”)...

Z okładki:
Przedstawione w niniejszym tomie trzy opowiadania Flannery O’Connor są bardzo charakterystyczne dla jej twórczości. Tytuł „Poczciwi wiejscy ludzie” („Good country people”) jest szyderczy. Dwa pierwsze opowiadania ukazują okrucieństwo tych rzekomo poczciwych wiejskich ludzi ze środowiska amerykańskich farmerów na Południu Stanów. W „Widoku na las” („A view of the woods”) niepohamowany charakter, który cechuje zarówno dziadka, bohatera opowiadania, jak i jego ukochaną wnuczkę, jest przyczyną zbrodni. Okrutne jest również opowiadanie „Trudno o dobrego człowieka” („A good man is hard to find”), a jego forma, rodzaj groteski, potęguje u czytelnika niesamowite wręcz wrażenie.

onika | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, Opowiadania

Trudna książka, ale warta polecenia. Autorka opisuje bardzo okrutne zdarzenia bardzo beznamiętnie, co dodatkowo to okrucieństwo potęguje.

Takie niby nic. Niewielki tomik liczący niewiele ponad 100 stron - 3 opowiadania osadzone na amerykańskiej wsi. W każdym utworze mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym w postaci społeczności wiejskiej. Autorka pięknie posługuje się językiem, a jej opisy, absolutnie nieprzesadzone, zabarwione są poetyckością. To niby nic pozostawia jednak cierpki smak na języku jak dobre wytrawne wino. Otóż delikatność języka kontrastuje z tematyką opowiadań, które skupiają się na przedstawianiu mrocznej strony ludzkiej natury, która ma się doskonale nawet w sielskiej scenerii. Poczciwi wiejscy ludzie też potrafią być wyrachowani i okrutni, z tym, że może w nieco piękniejszych okolicznościach przyrody. Zdecydowanie polecam.

aga | 2015-02-26
Przeczytana: luty 2015

Trzy opowiadania o złudzeniach, o tym jak widzimy to co chcemy widzieć, o ciemnych stronach natury ludzkiej. To z pozoru ciekawie napisane, ale dosyć zwyczajne opowiadania o trzech rodzinach, lecz z czasem okazuje się, że wszystkie cechuje pewna przewrotność, no i te zaskakujące, niby przerysowane, a i tak przerażająco realne zakończenia. Świetnie przedstawieni bohaterowie. Krótkie, ale angażujące i zapadające w pamięć historie. "Widok na las" zrobił na mnie największe wrażenie.

Jezier | 2013-02-05
Przeczytana: 06 lutego 2013