Zegar bez wskazówek

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Clock without hands
Sirocco

To historia konfliktu pokoleń, dziadka i wnuka. Niezwykły styl McCullers sprawia, że czytelnicy nie stają się jedynie świadkami opisywanych zdarzeń, ale w nich współuczestniczą.

allison | 2017-05-22
Przeczytana: 21 maja 2017

„Zegar bez wskazówek” to powieść o amerykańskim Południu.

Głównymi bohaterami są dziadek i jego wnuk oraz zaprzyjaźniony z rodziną pan Malone, właściciel apteki. Ważną rolę odgrywa także młody Murzyn, Sherman, który od początku jest postacią tajemniczą i intrygującą. Związany z jego pochodzeniem sekret wychodzi na jaw stopniowo, zaskakując czytelnika i i każąc spojrzeć na niego z innej perspektywy.

Akcja rozgrywa się w mieście Milan w pierwszej połowie lat 50. minionego wieku i obejmuje kilkanaście miesięcy. W tym czasie życie niektórych bohaterów bardzo się zmienia.

Leciwy sędzia, będący zagorzałym zwolennikiem segregacji rasowej, wciąż z wielką tęsknotą wspomina dawne, niewolnicze Południe, nie mogąc przeboleć zachodzących społecznych zmian. Na ten temat toczy dyskusje z dorastającym wnukiem, Jesterem, który nie tylko nie podziela poglądów dziadka, ale buntuje się przeciw nim, czym doprowadza starego człowieka do rozpaczy. Jakby tego było mało, zaprzyjaźnia się z Shermanem,...

lajt | 2010-08-06

To bardzo osobista książka McCullers. Znając chociażby biogram autorki, szybko zorientujemy się w odniesieniach do życia osobistego, do choroby przede wszystkim.
Wrażliwość na nierówność społeczną, w tym dyskryminacja Afroamerykanów, brak miejsca w przestrzeni publicznej dla osób homoseksualnych, to zasadnicze tematy, które porusza autorka.
Zgrabnie komponuje fabułę, nakreślając sylwetki postaci łączy je zależnościami, wprowadzając nawet element sensacji.
Biała kobieta uwrażliwiona na dyskryminację.

Sirocco | 2010-08-20
Przeczytana: sierpień 2010

Poruszający obraz samotności, niezrozumienia i cierpienia.

Ola Lav | 2016-03-25
Przeczytana: 2016 rok