The Awakening
jjon

Powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku w Nowym Orleanie. Bohaterka utworu zdobywa się na wielki akt odwagi, walcząc o prawo do miłości. Ta amerykańska Madame Bovary rzuca na szalę wszystko co ma - pozycję, dom, męża, dzieci - i ślepo podąża za uczuciem. Powieść, która otwarcie poruszała sprawę życia erotycznego uznano swego czasu za 'truciznę'. Dziś historia ta, która kiedyś gorszyła i oburzała, urzeka subtelnym portretem psychologicznym bohaterki.

atimere | 2019-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Dziś już nikogo nie szokuje chęć życia własnym życiem przez kobietę, matkę i mężatkę. Za to szokuje fakt, że kiedyś był to czymś niespotykanym. Mimo tego, że książka jest nieco naiwna do tego na pewno niedzisiejsza, nadal jest prawdziwa, a przy tym napisana językiem tak obrazowym, że czuje się rozterki bohaterki i widzi jej świat. Najlepiej oddaje sens tej książki myśl Mahatmy Gandhiego "szczęście jest wtedy, gdy to, co myślisz, mówisz i robisz, jest ze sobą w harmonii." Takie to oczywiste, a takie trudne... zwłaszcza gdy nie do końca uświadamiamy sobie co czujemy, a myślimy to co myśleć powinniśmy.

Po takim przebudzeniu, nawet niedokończonym, mam ochotę na dłuuugi sen.
Jak to pisano na okładce, tajemnicza Kate Chopin była pierwsza w przedstawieniu kobiecych emocji, jeszcze przed Simone de Beauvoir. To cieszę się, że najpierw czytałam książki francuskiej feministki niż tej amerykańskiej - pożal się Boże pisarki. Miałam nadzieję na fabułę rodem z 'Anny Kareniny', tylko przedstawioną przez kobietę, a tak wynudziłam się, jak tylko się dało. Te kwieciste opisy, mało interesujący początek (pół książki!!!) oraz nieciekawi bohaterowie tylko mnie zniechęcali do dalszej lektury. Chociaż był jeden plus - po przeczytaniu wieczorem kilku stron 'Przebudzenia' od razu usypiałam, bez żadnych problemów :-)
Nie polecam tej książki, chyba że macie problem z bezsennością. Mimo tytułu, nie będziecie czuć żadnego przebudzenia.

Karo | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

"Powieść, która wyprzedziła swoją epokę. Kiedyś skandal obyczajowy, dziś historia o miłości, która nie cofnie się przed niczym", lata pięćdziesiąte XIX wieku, Nowy Orlean.

Nie ma sensu streszczać tej pozycji - ludzie, czytajcie, bo warto!

Co urzekło mnie najbardziej, to piękny język oraz postać głównej bohaterki, która zmienia się pod wpływem walki o swoje i walki o siebie. Uwagę warto zwrócić również na niebanalną fabułę (nie jest to cliché love story) i całą resztę, którą serwuje nam autorka - Kate Chopin. Jak najbardziej polecam, lektura na jeden wieczór.

"Ptak, który pragnie wzbić się ponad niziny tradycji i przesądów, musi mieć moce skrzydła. Żałosny to widok, gdy okaleczone i wyczerpane pisklę wraca na ziemię."

Mel | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Ze względu na problematykę książki, pozycja ta wydaje się "szalenie" interesująca. Połowa XIX w. Główna bohaterka porzuca swoją pozycje, rodzinę i dąży do własnego szczęścia... Autorka skupia się na opisie emocji, przeżyć.
Gdyby nie nudny styl, oceniłabym wyżej. Nie pasuje mi język powieści i tylko tyle. Krótko i nudno dla mnie.

Mario | 2015-12-23

Bardzo plastycznie, a przy tym potoczyście napisana historia wyłaniania się w człowieku prawdziwych, w dużej części niepojętych rozumem uczuć spod politury rozumu właśnie, spod warstwy zachowań i emocji wyuczonych i narzuconych, o których nie wiemy zazwyczaj, że prawdziwe nie są.
Bez wątpienia aktualne także dzisiaj. I jutro także.

książek: 2025
mandżuria | 2010-12-14

„Przebudzenie” zostało wydane w 1899, a Kate Chopin uważana jest za wczesną feministkę. Główną bohaterką swej krótkiej powieści Chopin mianowała Ednę Pontellier, młodą mężatkę z dwójką dzieci. Państwo Pontellier mieszkają na stałe w stanie Luizjana, wśród Kreolów – mieszkańców pochodzenia francuskiego, ludności konserwatywnej i niezwykle mocno trzymającej się hierarchii, w której mężczyzna stoi wyżej od kobiety, sprowadzając rolę tej drugiej do macierzyństwa i opieki nad domowym ogniskiem. Większość kobiet odnajduje się w przydzielonej im roli; te, które ośmieliły się zbuntować i ułożyć swoje życie inaczej traktowane są jak dziwadła, czego przykładem jest pianistka, panna Reisz. Co innego jednak rozpoczęcie innego życia już na początku swojej samodzielnej drogi, a co innego – zrezygnowanie z rodzinnego szczęścia, o którym można tylko marzyć. A taka właśnie myśl rodzi się w głowie Edny podczas letniska w Grand Island, gdzie adoruje ją młody Robert Lebrun. Po raz pierwszy kobieta...

CzarneEspresso | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2017

Fabuła jest dość prosta. Oto mamy młodą, niespełna trzydziestoletnią kobietę, Ednę Pontellier. Kobieta wyszła za mąż bez uczucia, jednak dość dobrze dogaduje się z małżonkiem. Mają dwójkę małych dzieci. Podczas pobytu nad morzem, Edna poznaje młodego Roberta Lebrun, syna właścicielki pensjonatu, w którym mieszkają. To spotkanie budzi w kobiecie dawno uśpione uczucia i pragnienia. Po powrocie do miasta Edna nie zamierza wracać do dawnego, przewidywalnego życia. Ulega swoim kaprysom, folguje pragnieniom i zamierza żyć po swojemu. Jej zachowanie martwi męża, który nie poznaje kobiety, którą poślubił. Nie wie, że ta nowa Edna jest prawdziwa, a ta dawna nosiła maskę.

Swego czasu powiastka ta narobiła sporo szumu ze względu na poruszaną tematykę (przypomnijmy, że rzecz dzieje się w XIX wieku), czyli dążenie kobiety do samorealizacji i uczucie jakim darzy się innego mężczyznę, a nie własnego małżonka. W dzisiejszych czasach jednak nie robi aż takiego wrażenia, nie jest jakoś specjalnie...

betina360 | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

Dobrze ze krotka bo straszna nuda nie moj styl na szczescie zadko trafiam na takie ksiazki.

aniaskl | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Dzięki głównemu tematowi - zauroczeniu, któremu poddaje się główna bohaterka, Przebudzenie jest na pozór podobne do Pani Bovary, czy Anny Kareniny. Ale w przeciwieństwie do tamtych pozycji autorka skupia się na emocjach i wnętrzu, niezrozumiałej przez najbliższych i środowisko, w którym żyje Edny. Ładnym językiem napisane, wciągające...

Eeyore | 2011-07-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna książka. Wolałabym inne zakończenie, ale cóż konwenanse raczej na to nie pozwalały. Uwielbiam.