The Awakening
jjon

Inne wydania

Powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku w Nowym Orleanie. Bohaterka utworu zdobywa się na wielki akt odwagi, walcząc o prawo do miłości. Ta amerykańska Madame Bovary rzuca na szalę wszystko co ma - pozycję, dom, męża, dzieci - i ślepo podąża za uczuciem. Powieść, która otwarcie poruszała sprawę życia erotycznego uznano swego czasu za 'truciznę'. Dziś historia ta, która kiedyś gorszyła i oburzała, urzeka subtelnym portretem psychologicznym bohaterki.

książek: 1991

Po takim przebudzeniu, nawet niedokończonym, mam ochotę na dłuuugi sen.
Jak to pisano na okładce, tajemnicza Kate Chopin była pierwsza w przedstawieniu kobiecych emocji, jeszcze przed Simone de Beauvoir. To cieszę się, że najpierw czytałam książki francuskiej feministki niż tej amerykańskiej - pożal się Boże pisarki. Miałam nadzieję na fabułę rodem z 'Anny Kareniny', tylko przedstawioną przez kobietę, a tak wynudziłam się, jak tylko się dało. Te kwieciste opisy, mało interesujący początek (pół książki!!!) oraz nieciekawi bohaterowie tylko mnie zniechęcali do dalszej lektury. Chociaż był jeden plus - po przeczytaniu wieczorem kilku stron 'Przebudzenia' od razu usypiałam, bez żadnych problemów :-)
Nie polecam tej książki, chyba że macie problem z bezsennością. Mimo tytułu, nie będziecie czuć żadnego przebudzenia.

Karo | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

"Powieść, która wyprzedziła swoją epokę. Kiedyś skandal obyczajowy, dziś historia o miłości, która nie cofnie się przed niczym", lata pięćdziesiąte XIX wieku, Nowy Orlean.

Nie ma sensu streszczać tej pozycji - ludzie, czytajcie, bo warto!

Co urzekło mnie najbardziej, to piękny język oraz postać głównej bohaterki, która zmienia się pod wpływem walki o swoje i walki o siebie. Uwagę warto zwrócić również na niebanalną fabułę (nie jest to cliché love story) i całą resztę, którą serwuje nam autorka - Kate Chopin. Jak najbardziej polecam, lektura na jeden wieczór.

"Ptak, który pragnie wzbić się ponad niziny tradycji i przesądów, musi mieć moce skrzydła. Żałosny to widok, gdy okaleczone i wyczerpane pisklę wraca na ziemię."

Mel | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Ze względu na problematykę książki, pozycja ta wydaje się "szalenie" interesująca. Połowa XIX w. Główna bohaterka porzuca swoją pozycje, rodzinę i dąży do własnego szczęścia... Autorka skupia się na opisie emocji, przeżyć.
Gdyby nie nudny styl, oceniłabym wyżej. Nie pasuje mi język powieści i tylko tyle. Krótko i nudno dla mnie.

Mario | 2015-12-23

Bardzo plastycznie, a przy tym potoczyście napisana historia wyłaniania się w człowieku prawdziwych, w dużej części niepojętych rozumem uczuć spod politury rozumu właśnie, spod warstwy zachowań i emocji wyuczonych i narzuconych, o których nie wiemy zazwyczaj, że prawdziwe nie są.
Bez wątpienia aktualne także dzisiaj. I jutro także.

mandżuria | 2010-12-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Przebudzenie” zostało wydane w 1899, a Kate Chopin uważana jest za wczesną feministkę. Główną bohaterką swej krótkiej powieści Chopin mianowała Ednę Pontellier, młodą mężatkę z dwójką dzieci. Państwo Pontellier mieszkają na stałe w stanie Luizjana, wśród Kreolów – mieszkańców pochodzenia francuskiego, ludności konserwatywnej i niezwykle mocno trzymającej się hierarchii, w której mężczyzna stoi wyżej od kobiety, sprowadzając rolę tej drugiej do macierzyństwa i opieki nad domowym ogniskiem. Większość kobiet odnajduje się w przydzielonej im roli; te, które ośmieliły się zbuntować i ułożyć swoje życie inaczej traktowane są jak dziwadła, czego przykładem jest pianistka, panna Reisz. Co innego jednak rozpoczęcie innego życia już na początku swojej samodzielnej drogi, a co innego – zrezygnowanie z rodzinnego szczęścia, o którym można tylko marzyć. A taka właśnie myśl rodzi się w głowie Edny podczas letniska w Grand Island, gdzie adoruje ją młody Robert Lebrun. Po raz pierwszy kobieta...

betina360 | 2015-03-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2015

Dobrze ze krotka bo straszna nuda nie moj styl na szczescie zadko trafiam na takie ksiazki.

Agata_Adelajda | 2014-09-29

Przebudzenie Kate Chopin powstało pod koniec XIX-go wieku, dokładnie w 1899 roku, a wydane zostało w St. Louis, gdzie Chopin przeprowadziła się po śmierci męża.
Powieść obyczajowa, dość swobodna jak na owe czasy, dziś trąci myszką i wydaje się łagodna jak dobranocka. Piękna Edna Pontellier jest znudzona swoim zaaranżowanym małżeństwem. Akurat wraz z małżonkiem bawi w kurorcie, gdzie zaprzyjaźnia się z bawidamkiem, Robertem Lebrunem. Pod koniec wakacji w Ednie "budzi się" uczucie, co pociąga za sobą "przebudzenie" z jałowości jej egzystencji.
Choć postać Edny momentami przypomina Panią Bovary, ma również w sobie coś z Anny Kareniny, a nawet z balzakowskiej Kobiety trzydziestoletniej, to nie potrafiła wzbudzić mojej sympatii. Wydała mi się egzaltowana i złapałam się na tym, że nie wiem, czego więcej, prócz Roberta mogłaby chcieć - tu odwołam się do mojej poprzedniej oceny Shirley, gdzie kobiety pragnęły od życia czegoś więcej niż tylko mężczyzny!
Choć powieść pisana była pod koniec...

PaniPegaz | 2014-10-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fantastyczna i jednocześnie wstrząsająca książka, takie małe arcydzieło psychologiczne. Kiedyś musiała zostać uznana za obrazoburczą i demoralizującą, i trudno się temu dziwić, bo Kate Chopin odmalowała w niej portret kobiety niezależnej, walczącej o siebie, o swoją miłość i pasje. O całe swoje życie. Do tego całkiem nowego życia budzi ją spotkanie z młodym Robertem Lebrunem. Pod wpływem adorującego ją młodego człowieka, Edna zaczyna zastanawiać się nad tym, czy rzeczywiście jej małżeństwo, dzieci, czyli wszystko to, co teoretycznie powinna mieć młoda kobieta, to jednocześnie spełnienie jej wszystkich pragnień. Budzi się, i próbuje być kobietą wolną od konwenansów, niezależną od narzuconych przez społeczeństwo norm i pozostającą w zgodzie z własną naturą i przekonaniami. Dziś nie byłoby to aż tak szokujące jak w 1899 roku, kiedy książka została wydana. Wtedy kobieta postępująca jak Edna musiałaby "ponieść karę za swoje grzechy" - i rzeczywiście, autorka każe jej zapłacić...

Izabela | 2011-04-28
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Czasami jest tak, że mamy pozornie wszystko - piękny dom, kochającego męża, urocze dzieciaki. Brzmi sielankowo, a jednak brakuje tej iskry. W takiej właśnie sytuacji znajduje się Edna Pointellier, jedna z czołowych literackich bohaterek walczących o własne szczęście, czasami nawet tragicznym kosztem. Nie zdradzę, czy Ednie uda się zdobyć szczęście, ale dodam, że przynajmniej na chwilę, dzięki głębokiej namiętnośći bohaterka obudzi się ze snu jakim do tej pory było dla niej życie. Polecam gorąco!

aniaskl | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Dzięki głównemu tematowi - zauroczeniu, któremu poddaje się główna bohaterka, Przebudzenie jest na pozór podobne do Pani Bovary, czy Anny Kareniny. Ale w przeciwieństwie do tamtych pozycji autorka skupia się na emocjach i wnętrzu, niezrozumiałej przez najbliższych i środowisko, w którym żyje Edny. Ładnym językiem napisane, wciągające...