Katedra

Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Cathedral
Agnieszka

To świat bezimiennych często bohaterów i świat rzeczy, który nie został uczłowieczony. Świat z natury obcy, którego mieszkańcy żyją w cudzych domach, poruszają się pośród cudzych mebli. Zasadnicza obcość świata rzeczy przekłada się tu na losy urzeczowionych postaci, bez względu na ich gotowość...

źródło opisu: http://www.czuly.pl/

źródło okładki: http://www.czuly.pl/

czytający | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Jest wielką sztuką opowiadać o nikim i wytyczać kierunek swoich historii donikąd. Prowadzenie niedopowiedzianych opowieści musi być zrobione nadzwyczaj sprawnie, abym czytając je miał wrażenie, że poruszam się w samym sednie ludzkich problemów. Bo wtedy tylko jestem zafascynowany prozą, gdy temat przez nią poruszany staje mi przed oczami jak żywy i nie pozostawia złudzeń co do jego autentyczności. To ma mnie poruszać a przeczytany tekst napawać nadzieją ciągłego podnoszenia poprzeczki przez jego autora. Jednym zdaniem, muszę odczuwać bliskość drugiego dna zakopanego głębiej, niż sięga mój wzrok śledzący litery. Dlatego właśnie od dzisiaj uważam Raymonda Carvera za geniusza, który potrafi z niczego zrobić coś. Z trywialnych przedmiotów i sytuacji stworzyć krótkie, lecz wielkie opowiadania.

Amerykański minimalizm Carvera precyzyjnie trafił w moje oczekiwania. Gdzieś na podupadłych przedmieściach, w wynajmowanych mieszkaniach oraz w postaciach alkoholików i bezrobotnych, wyraził...

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

CARVER RAYMOND /CLEVIE/ /1938-88/ /17.10.2011/
UWAGA z 4.05.2016. POD WPŁYWEM RECENZJI MARCINA KALIŃSKIEGO Z LC ZWIĘKSZYŁEM ILOŚĆ GWIAZDEK DO SIEDMIU, LECZ SWÓJ PIERWOTNY TEKST POZOSTAWIAM BEZ ZMIAN. KALIŃSKI m.in. pisał:
„...Nie dajcie sobie jednak wmówić, że to "opowiadania o niczym". Puentę i finał trzeba sobie tu bowiem wyłuskać spomiędzy kolejnych zdań. Jednym to oczywiście przypadnie do gustu, a innych znudzi.
Mnie zmusiła do (może i banalnej) refleksji nad tym "ile niezwyczajności tkwi w zwyczajności". ..”
UWAGA z 11.11.2013: Od trzech m-cy mam dostęp do internetu, dzięki któremu można wszystko znaleźć, nawet minimalizm w literaturze; mimo oświecenia w tej materii zostawiam tekst bez zmian, gdyż chodzi o sedno mojej recenzji.
Wyczytałem o nim kiedyś w Tygodniku Powszechnym, że to „amerykański Czechow”. Czym się kierował recenzent, Bóg raczy wiedzieć, bo jedyne podobieństwo można dostrzec w długości opowiadań. Po przeczytaniu posłowia i to okazuje się złudą. Otóż, okazuje...

| 2012-01-05
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Naprawdę nie dzieje się nic...?

Po lekturze pierwszych tomów opowiadań Carvera na prywatny użytek nazwałem go mistrzem opowiadań „o niczym”. Żart dotyczył tego, że sedno tej nowelistyki leży niejako poza fabułą. To, co najistotniejsze, co doprowadziło bohaterów prozy Carvera do sytuacji, w jakiej się znaleźli, już miało miejsce; teraz obserwujemy ich przy codziennych, na pozór nieznaczących czynnościach, a osią fabularną tekstów bywają wydarzenia, które z trudem tylko można by nazwać dramatycznymi. Oczywiście od tej reguły są wyjątki – przykładem opowiadanie „Drobna przyjemność” – ale zasadniczo pozostaje ona w mocy.

Cóż bowiem katastroficznego dzieje się w pozostałych nowelach? Niby nic, a jednak ich bohaterowie często znajdują się w pułapce, wobec której są bezradni. Ich aktywność jest mocno ograniczona, właściwie niemal nie działają. Jakby ugrzęźli w zbyt gęstym powietrzu, niczym muchy w sidłach lepu. Beznadziejność, rezygnacja, apatia. Skreśleni kilkoma celnymi rysami,...

Marcin Kaliński | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

Bohaterowie opowiadań Carvera to postacie "trzecioplanowe", ludzie stojący gdzieś z boku, jakby przypadkowo złapani w kadr podczas robienia fotografii, której tematem jest ktoś inny - bardziej wyjątkowy. Gdzie indziej stanowią zazwyczaj "element wystroju" przemykający gdzieś pomiędzy zasadniczą treścią, tymczasem autor "Katedry" przykłada do nich szkło powiększające, obserwując przez moment (znaczony monotonią i stagnacją), tak jak się obserwuje mrówki. Nie dajcie sobie jednak wmówić, że to "opowiadania o niczym". Puentę i finał trzeba sobie tu bowiem wyłuskać spomiędzy kolejnych zdań. Jednym to oczywiście przypadnie do gustu, a innych znudzi.

Superchrupka | 2016-05-10

Świetne! Zupełnie inne, nowe dla mnie podejście do konstruowania opowiadań - jakby niedomkniętych, a jednak bardziej błyskotliwych i szczerych niż niejedno pisanie nastawione na efektowne zakończenie i zwroty akcji. Carver jest inny, ma inną wrażliwość. Nie jest efekciarski, a uwagę skupia w bardziej subtelny, inteligentny sposób. Małe, niby "zwyczajne" wyimki rzeczywistości tworzy jakiś cudem tak, by mimo swojej "nieistotności", zawsze trzymały za gardło, obchodziły nas, niepokoiły i poruszały. Czasem nawet wstrząsały. Carver robi wrażenie - szczegółem, wybitną starannością, uważnym spojrzeniem na człowieka. Choć to duszne opowiadania i raczej przygnębiające, da się w tym zbiorze odnaleźć trochę nadziei. Uff.

Gra_ce | 2012-11-26
Przeczytana: 2012 rok

Rozminęłam się. Nie zaufałam autorowi. Nie dam się w to wciągnąć. Bo nie wiem w co. Dziwne wrażenie - jak przy oglądaniu von Thiera, którego nie znoszę - uczestnictwa w oszustwie i zabawie moim kosztem.

misia | 2014-02-25

nie mam zdania

september | 2016-11-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
KilgoreColt | 2016-10-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
iguana | 2016-10-15
Dobrze wyjść z pisarzem: Raymond Carver

Najpierw przeczytałam jeden zbiór opowiadań jego autorstwa, wkrótce potem drugi. Niezwykły jest jego sposób pisania: tak lapidarny, oszczędny, ograniczony tylko do tych słów, które są absolutnie niezbędne. Daje to taki efekt jak rozcięcie skóry aż do kości – całkowite wniknięcie, totalne poznanie. Bez znieczulenia.

Letni flirt z opowiadaniami

Opowiadanie to migawka, chwila, która, nim się spostrzegliśmy, cyknęła i znikła. Lecz zdążyliśmy ją jeszcze, w biegu, na granicy świadomości i śnienia, zarejestrować. Opowiadanie to lato, lato to opowiadanie.