Wyznania Nata Turnera

Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Wydawnictwo: Marabut
The confessions of Nat Turner
monotema

W sierpniu 1831 roku, w odległym zakątku południowo-wschodniej Wirginii, nastąpił jedyny skuteczny, zorganizowany bunt w dziejach niewolnictwa Murzynów amerykańskich. Początkowy ustęp niniejszej książki, zatytułowany "Do publiczności", jest przedmową do jedynego ważnego dokumentu współczesnego związanego z tym powstaniem - krótkiej, liczącej około dwudziestu stron broszury, nazwanej "Wyznania Nata Turnera", a opublikowanej w Richmondzie na początku roku następnego, której fragmenty włączono do tej książki. W opowieści, jaka potem następuje, rzadko odchodziłem od z n a n y c h faktów na temat Nata Turnera oraz buntu, którego był przywódcą. Jednakże w tych dziedzinach, w których jest mało wiadomości o Nacie, początkowym okresie jego życia i pobudkach powstania (a wiadomości takich najczęściej brakuje), pozwoliłem sobie na całkowitą swobodę wyobraźni przy rekonstruowaniu wydarzeń - utrzymując się mimo to, jak ufam, w granicach tej skąpej wiedzy o instytucji niewolnictwa, jaką pozostawiła nam historia. Względność czasu dopuszcza elastyczne określenia; rok 1831 był jednocześnie i dawno temu, i zaledwie wczoraj. Czytelnik może zechce wyciągnąć jakiś morał z tej opowieści, ale moim zamierzeniem była próba odtworzenia człowieka i jego epoki oraz napisania utworu, który jest nie tyle "powieścią historyczną" w konwencjonalnym sensie, co rozmyślaniem na temat historii.

William Styron

Roxbury, Connecticut
Dzień Nowego Roku 1967

Źródło: OD AUTORA, 7 str. książki

źródło opisu: http://www.republika.pl/blacksoul/wyznanianataturnera.html

źródło okładki: http://www.republika.pl/blacksoul/wyznanianataturnera.html

Zaintrygowana | 2015-09-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocne tematy, niejednoznaczne moralnie wybory, dość specyficzny język, odniesienia do seksualności- to typowe cechy twórczości Williama Styrona.
Przykład owej charakterystyki stanowi również powieść "Wyznania Nata Turnera", w której pisarz wziął na warsztat niezbyt znaną historię o buncie czarnoskórych niewolników w stanie Wirgina. Fakt stał się punktem wyjścia do wykreowania wspaniałego portretu psychologicznego Nata Turnera. Charakterystyka tytułowego przywódcy rewolty nie da się zamknąć w kilku zdaniach, ze względu na jego wyjątkowość. Skutkiem eksperymentu swego pana, mężczyzna posiadł umiejętność czytania, a co za tym idzie, samoświadomość, większą wiedzę o świecie i możliwość kontemplowania Biblii, która niejako stała się drogowskazem jego życia. W historii Izraelitów, Nat odnalazł analogię do sytuacji ciemiężonych Murzynów, co dopomogło mu w podjęciu decyzji o krwawej rebelii.
Powieść zbudowana została na zasadzie retrospekcji, a głównego bohatera poznajemy u kresu jego...

Wojciech_Chmielarz | 2016-10-04
artfan | 2016-06-06