Szturm straceńców

Okładka książki Szturm straceńców Piotr Langenfeld
Okładka książki Szturm straceńców
Piotr Langenfeld Wydawnictwo: Ender Cykl: Odległe rubieże (tom 3) Seria: WarBook kryminał, sensacja, thriller
Odległe rubieże (tom 3)
WarBook
Ender
2015-02-23
2015-02-23
wojna walka

Westeplatte broni się nadal. I Hel i Oksywie. Wermacht nie wkroczył jeszcze do zażarcie bronionej Warszawy. Finowie dzielnie odpierają Sowietów na swojej granicy. Do Wojny po stronie Aliantów przyłącza się Rumunia. Japończycy atakują Sowietów na Kamczatce. Na Białorusi i europejskiej Rosji pojawiają się bunty i powstania - biała Rosja odżywa. Czołgi francuskie wbijają się głębokim klinem w terytorium III Rzeszy.
Polska armia zepchnięta na przedmurze rumuńskie rusza do konrtofensywy - do szturmu straceńców.
II Wojna światowa w alternatywnej wersji w roku 1941 zbliża się ku końcowi.

Mam nad tą książką przykrą refleksje, że prawdziwe wydarzenia z roku 1939 nie mogły potoczyć się inaczej. Wiele na świecie i w samej Polsce musiałoby się zmienić od lat 20, żeby Polska nie poniosła wtedy sromotnej klęski.

Cieszyłem się że za dokończenie serii zabrał się Langenfeld, zawsze wolałem go od Wolffa. Niestety mam do książki zastrzeżenia.
1. Brak organizacji akcji w czasie. Z jednej strony czytamy, że coś trwało 2-3 tygodnie z drugiej strony wcale nie czujemy upływu czasu, zmieniającej się pogody itp. Kilkumiesięczna wojna jest osadzona podczas wiecznego lata :)
2. Za mało opisów walk, za dużo sztabów, strategii i osobistych historii bohaterów.

Czyta się miło. Ta książka jako jedyna z serii wzbudziła moją ciekawość "Jak to się wszystko skończy?". Akcja jest mniej naiwna i bardziej prawdopodobna niż przy pierwszych 2 częściach. Ogólnie polecam.

Jeśli ktoś lubi książki z alternatywnymi wydarzeniami historycznymi to polecam tę cykl-Odległe Rubieżę.
Zapraszam po audiobooki na mojego chomika-Antek731. Tylko profesjonalni lektorzy.

Ciekawa alternatywa działań wojennych WP w 1941 roku.

Ciekawa alternatywa działań wojennych WP w 1941 roku.

Ot taka sobie książeczka o dzielnych Polakach, perfidnych Anglikach, tępych i zezwierzęconych sowietach oraz niezdecydowanych Francuzach. Ani to ciekawe, ani mądre - taki produkcyjniak nadający się co najwyżej do zabicia czasu w trakcie wyjątkowo nudnej podróży. Choć sen mógłby być lepszym wyjściem.

Udane zakończenie cyklu zapoczątkowanego przez niejakiego Vladimira Wolffa.

Udane zakończenie cyklu zapoczątkowanego przez niejakiego Vladimira Wolffa.

Jest mi niezmiernie trudno ocenić ten tytuł. Ogólnie bardzo sobie cenię powieści historyczne, a podręczniki historii rzadko trafiały do mojej wyobraźni. Nie mam za to pojęcia, gdzie umiejscowić tę książkę. Naszpikowano ją sporą ilością informacji, ale nie mają one zbyt wiele wspólnego z prawdą historyczną. Całość okraszono całym mnóstwem fikcyjnych opowieści. Niektóre fragmenty czytało mi się ciekawie, a sam finał nawet mnie wciągnął, ale niestety spora część tej książki mnie nudziła. Nie jest to moja tematyka. Lubię czytać o wojnie w kontekście losów zwykłych ludzi, a już kwestie militarne nie są moim konikiem. Tu niestety jak dla mnie było tego za dużo. Nie twierdzę jednak, że książka "Szturm straceńców. Odległe rubieże" nie jest warta przeczytania. Myślę, że wiele osób uzna ją za świetną, podczas gdy dla mnie okazała się dosyć przeciętna. Nie przykuła mojej uwagi i nie zachwyciła. Jedyną postacią, która wzbudziła moją sympatię był porucznik Marek Bagiński i to głównie jego perypetie śledziłam z zainteresowaniem.

"Szturm straceńców. Odległe rubieże" to przede wszystkim gratka dla fanów militariów, dla tych, którzy lubią patrzeć przez ten właśnie pryzmat na wojnę. To pozycja ciekawa, ale jak widać na moim przykładzie, nie dla wszystkich. Być może na moją ocenę wpływa fakt, że nie znam poprzednich tomów, że weszłam w tę historię od środka i być może ciężko było mi się przez to wczuć w tę jakże odmienną od faktów historię Polski, Europy i Świata. Dlatego nie odradzam Wam tej serii, ale nie zachęcam do zaczynania przygody z "Odległymi rubieżami" od ostatniego tomu...

Całość:

Wygląda na to, że zmiana autora nie wyszła źle tej serii. Historia jest dobrze kontynuowana, ładnie rozbudowana, pełna interesujących zwrotów akcji i, co najważniejsze, pozytywnie się kończy.
Czytało się bardzo dobrze i mocno mnie wciągnęła. Zasłużone 8/10!

Czytało się bardzo dobrze i mocno mnie wciągnęła. Zasłużone 8/10!

Cieszę się, że Pan Langenfeld zakończył ten cykl, ponieważ po lekturze I tomu nie miałem zamiaru kontynuować lektury. Świetna wojenna proza.

Szczerze powiem podszedłem do tej pozycji trochę sceptycznie no bo jak to ostatnią najważniejszą część serii pisze inny autor niż resztę. Jednak nie zawiodłem się Piotr Langenfeld godnie kontynuuje pomysł rozpoczęty prze Vlafimira Wolffa. I tak znajdujemy się w samym środku drugiej wojny światowej która nie wybuchła w 1939 tylko 1941 i to Rosja uderza na Polskę. W tomie trzecim mamy już sytuację zdaje się beznadziejną resztki Polskiej armii bronią się na ostatnim skrawku Polski i kilku twierdzach (oczywiście jedną z nich jest Westerplatte)> Rosja do spółki z Niemcami chce dokonać następnego rozbioru Polski. Dostajemy zakończenie serii naprawdę na wysokim poziomie, nie tylko obserwujemy walkę z poziomu zwykłego żołnierza i to kilku armii ale także z poziomu dowódców frontów i państw orz oczywiście operacje szpiegowskie. Znany z poprzednich części Marek Bagiński stanie przed szansą zakończenia wojny. Naprawdę dobra książka.

Godne zakończenie trylogii.

Godne zakończenie trylogii.

• Historia alternatywna
  • Mam
  • Warbook
  • Kupić
  • Bemowo

Dodaj cytat z książki Szturm straceńców