Trzeci klucz

2 258
Sorgenfri
Harry Hole
Patrycja

Bezwzględny przestępca z zimną krwią zabija młodą kasjerkę. Norweska prasa szeroko rozpisuje się o tajemniczym Ekspedytorze napadającym na banki. Do akcji wkraczają komisarz Harry Hole i jego nowa obiecująca partnerka. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, poszlaki wiodą także daleko poza granice Norwegii. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Mieszkańców Oslo ogarnia trwoga. Jednocześnie Hole...

Jednocześnie Hole usiłuje prowadzić własne, prywatne śledztwo w sprawie śmierci Anny, ekstrawaganckiej cygańskiej artystki, a zarazem swej byłej kochanki. Szantażowany dziwaczną korespondencją, z myśliwego zamienia się w zwierzynę, a policja depcze mu po piętach.

źródło opisu: publicat.eu

źródło okładki: empik.com

Pirate_Ship | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

„TRZECI KLUCZ”, to czwarty tom z cyklu o Harrym Hole, a jednocześnie drugi z Trylogii w Oslo. Z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku że dobrym posunięciem z mojej strony było czytanie tomów chronologicznie, bo dzięki temu mam pełne spojrzenie na całość, widzę zachodzące zmiany i przemiany naszego głównego bohatera Harrego Hole, oraz wyraźny progress w twórczości autora tego cyklu, czyli Jo Nesbo.

„TRZECI KLUCZ” do równie doskonały i trzymający w napięciu kryminał, dopracowany na wielu płaszczyznach, wielowątkowy o skomplikowanej fabule, wymagający od czytelnika nieco większego zaangażowania, skupienia i koncentracji aby wszystko co ważne wyłapać i zrozumieć.

Jo Nesbo po raz kolejny mnie pozytywnie zaskoczył, stworzył genialną historię, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza że każdy z bohaterów skrywa jakąś tajemnicę, która w ogólnym rozrachunku jest niezbędna, aby wszystko na samym końcu poukładać w tej misternie przemyślanej i zaplanowanej w...

Paco | 2015-04-25
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Sto milionów podejrzanych:)
Dziewięćdziesiąt pięć milionów wątków :)
Nesbo rozkołysał umysł.
Harry z kolei nie zdecydował...pić czy nie pić...oto jest pytanie :)
Zagmatwane to wszystko, lecz autor dość zwięźle stara się to rozplątać.
Pozostawia oczywiście coś niewyjaśnionego, żebyśmy prędziutko pobiegli do biblioteki i wypożyczyli kolejną część.
Co niniejszym czynię :)

Słyszałam, że z Nesbø i jego niepokornym śledczym z Oslo, im dalej, tym lepiej i muszę przyznać, że chyba jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy :)

"Trzeci klucz" posiada bardzo dobrze skrojoną intrygę główną, nawet nie do końca interesujący mnie temat napadów na banki nie nudził, a rozwiązanie zagadki było dla mnie zaskakujące. Oprócz sprawy Ekspedytora (gangstera od forsy z bankomatu), poznamy trochę przeszłości Harry'ego, a opis z oładki zdradził właściwie wszytko, co tylko można było zdradzić, więc ja kolejnych kart odsłaniać nie będę.

Właściwie zdążyłam już trochę polubić głównego sprawcę całego zamieszania, chociaż początkowo nie byłam zbyt pozytywnie do niego nastawiona. Nawet obowiązkowe elementy niesubordynacji nie irytowały mnie zbytnio, a poświęcenie w akcji z Beate uważam za rozczulające ;) Całościowa ocena będzie wyższa niż we wcześniejszych częściach.

Chyba większość z nas, czytelników serii o Harrym Hole, czeka na rozwinięcie wątku Toma Waalera, bydlaka o...

Pinkiman | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 października 2016

Po roku przerwy od komisarza Hole'a doznałem szoku i zostałem tylko z jednym pytaniem. Jak tak długo mogłem zwlekać z rozpoczęciem tej powieści mając ją tyle czasu na półce?

Trzy wątki i multum postaci. Kontynuacja wydarzeń i dobrze znani bohaterowie. Ekscytujące nowe śledztwo i szeroki przekrój nowych postaci.

Ten moment, kiedy wszystko łączy się ze sobą idealnie, a pozornie nieistotne informacje stają się podwaliną pod rozwiązanie zagadki, sprawia nieustające uczucie katharsis. W ciągu tej powieści następuje to 3 razy, a kiedy pojawiają się myśli, że to już koniec, to autor niweczy te obrazy z siłą uderzenia obuchem w głowę. Coś cudownego.

Podwaliny pod piątą część zostały mocno zarysowane.
Szykuje się ekscytujący pojedynek wielkich umysłów.
Do zobaczenia niedługo, komisarzu :-)

Roman Dłużniewski | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

To moje drugie spotkanie z Jo Nesbo. I z czystym sumieniem stwierdzam, że Nesbo to absolutnie najwyższa półka, jeśli mowa o autorach powieści kryminalnych. "Trzeci klucz" to nie jest zwykły kryminał, to arcydzieło powieści kryminalnej. Akcja zawiązana jest i poprowadzona w taki sposób, że zapiera dech w piersiach a ręce same składają się do oklasków. Ilość mylnych tropów wymaga skupienia podczas lektury, ale warto się skupić, żeby przeżywać to, co Harry Hole. Zaskoczeniem dla mnie było kontynuowanie pewnych wątków z "Czerwonego gardła" ale to było zaskoczenie na ogromny plus. Czytajcie Nesbo!!!

Jeszcze raz dziękuję Ci, Urocza Młoda Damo, że poleciłaś mi tak fantastycznego autora!!!

"Trzeci klucz" to moje drugie spotkanie, z nadzwyczaj ciekawą twórczością Jo Nesbo. Drugi raz śledziłem poczynania policjanta, Harry'ego Hole. Upartego, niezłomnego, ambitnego a czasem pijanego, śledczego z Oslo. Trzeba przyznać, że ta postać jest nie tylko oryginalna, ale też autorowi kryminałów się niezwykle udała.

Autor pisze w ciekawy sposób, ze smakiem i polotem. Po prostu chce się więcej tej przyjemności czytania jego dzieł. W powieści, akcji mamy dużo i niespodziewane suspensy. Rozbudowany wątek główny i zarysowane poboczne. Czytając kryminał można zauważyć dużą inteligencję autora.

W tej powieści mamy dwa śledztwa i parę wątków pobocznych, wplątanych w te śledztwa. Pierwszy to, napady na banki, w wykonaniu tajemniczego ekspedytora. Złodziej i morderca, tak precyzyjnie wszystko zaplanował i wykonał że odkrycie jego tożsamości jest niezwykle trudne, właściwie bez Harry'ego awykonalne. Przestępca wchodząc do banku, ma na głowie czarną kominiarkę, strój przylega do ciała,...

ChicaDeAyer | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

I oto Harry Hole po raz czwarty w akcji. Zaczęłam lekturę tej publikacji z wielkim apetytem, gdyż zawierzyłam opiniom że Nesbo ewoluuje z każdą kolejną książką. I na całe szczęście nie zostałam boleśnie sprowadzona na ziemię - jest dobrze.

Tym razem norweski komisarz nie dość że prowadzi równocześnie dwa śledztwa, które w jakiś sposób się o siebie zazębiają, to jeszcze zostaje w jedno z nich zaangażowany osobiście. Naprawdę, trzeba oddać królowi to, co królewskie - autor doskonale wyważył wątki, nie pogubił się po drodze (o co pewnie było całkiem łatwo, biorąc pod uwagę ich mnogość i stopień zawiłości). Fabuła jest porywająca, a podróż czytelnika przez wydarzenia można porównać do przejażdżki rollercoasterem - ze względu na nagromadzenie zwrotów akcji i przełomów w śledztwie. Czyta się to wszystko dobrze, płynnie, z tak pożądanym napięciem.

Ten twórca przyzwyczaił mnie do spólnych, przemyślanych i porywających historii - ciekawa jestem co zaserwował czytelnikowi w kolejnej...

Kiwi | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Powieść zaczyna się od mocnego uderzenia, a potem powoli napięcie opada.
Parę akcji opisanych w książce były śmiechu warte.
Mnogość postaci mąci w głowie.
Niektóre wątki niepotrzebnie ujęte i przekombinowane.

Nudziłam się i tylko czekałam aż dotrę do końca książki.
Zabrakło mi napięcia, którego tak cenię u Pana Jo.

Jednakże historia ogółem jest ciekawa, intrygi są skomplikowane, a całość czyta się szybko i dobrze, więc nie ma co zbytnio narzekać.

Karol | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

I po raz kolejny Nesbo nie odpuszcza swoim czytelnikom. Gdy wydaje się że w poprzedniej książce stworzył zagadkę doskonałą, sięgamy po kolejny tom i nasze założenia okazują się błędne. Trzeci klucz jest książką jeszcze bardziej rozbudowaną od poprzednich z tego cyklu, autor sprytnie wplata co raz to więcej wątków w historię. Tym razem Harry staje na przeciwko dwóm wątkom kryminalnym jednocześnie, i za każdym razem gdy wydaje się że wszystko jest już jasne, wszystko jest na swoim miejscu coś niszczy całą układankę. Można to nazwać przekombinowaniem, ale sądzę że dopóki wszystko układa się w sensowną całość to nie ma się czego czepiać. Jedyne co mnie trochę zawiodło to dosyć mizernie rozbudowany wątek ucieczki Harry'ego. Było w tym niesamowicie dużo potencjału, no cóż, może autor zostawił coś w kolejnej książce. : )

książek: 1937

To moje czwarte spotkanie z twórczością Jo Nesbo i zaliczam je do bardzo udanych. „Trzeci klucz” to fascynujący kryminał, który porwał mnie od pierwszych stron. Cała historia jest bardzo zagmatwana i nieźle pokręcona. Dlatego czytając tę powieść trzeba mieć czysty umysł i mocno się skupić, aby nie pogubić się w tej nieźle złożonej historii, w której mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji.
Nie da się czytać książek Jo Nesbo, jednocześnie błądząc głową gdzieś w chmurach, trzeba się na nich koncentrować, cały czas myśleć, dedukować i to jest SUPER !!!

Jak w „Czerwonym gardle” mamy do czynienia z wielowątkową fabułą . Jedną z nich jest brutalny napad na bank dokonany przez bezwzględnego bandytę, który zabija jedną z pracownic strzałem w głowę. Śledztwo prowadzi oczywiście komisarz Harry Holle z nową partnerką Beate Lonn. Kolejny wątek związany jest z domniemanym samobójstwem byłej kochanki Harre’go, Anny Bethsen. Gdzieś tam w tle pojawia się również motyw związany ze śmiercią byłej...

Czytamy w weekend

Przed nami długi weekend. Ostatni już tego lata. Jak go spędzicie? Dokąd się wybierzecie? A przede wszystkim, z jaką lekturą? Podzielcie się z nami swoimi wyborami czytelniczymi, tak jak i my dzielimy się naszymi z Wami! I udanego, słonecznego weekendu!

Pięć książek, których autorom udało się zaskoczyć czytelnika

Twist – oto święty Graal twórców kryminałów. Myślę, że połowa z nas dałaby sobie rękę uciąć (no może nie rękę, bo przydaje się do pisania, ale stopę) za udany, mocny twist. Taki, który zostawi czytelnika z szeroko otwartymi ze zdziwienia ustami i mętlikiem w głowie. Bo czegoś takiego czytelnik od nas oczekuje.