Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Harry Hole (tom 4)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Sorgenfri

Norweska prasa szeroko rozpisuje się o tajemniczym Ekspedytorze obrabowującym banki. Do akcji ponownie wkraczają komisarz Harry Hole i jego obiecująca nowa partnerka. Energicznie poszukują bezwzględnego przestępcy, który z zimną krwią zastrzelił młodą kasjerkę. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, poszlaki wiodą także daleko poza granice Norwegii. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Mieszkańców Oslo ogarnia trwoga. Jednocześnie Hole usiłuje prowadzić własne, prywatne śledztwo w sprawie śmierci Anny, ekstrawaganckiej cygańskiej artystki, a zarazem swej byłej kochanki. Szantażowany dziwaczną e-mailową korespondencją, z myśliwego zmienia się w zwierzynę, a policja depcze mu po piętach. Sceny powieści, pełne szybkich zwrotów akcji i kolejnych zagadkowych wątków, przewijają się błyskawicznie, jak w świetnie skonstruowanym i trzymającym w napięciu sensacyjnym filmie..

Pirate_Ship | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

„TRZECI KLUCZ”, to czwarty tom z cyklu o Harrym Hole, a jednocześnie drugi z Trylogii w Oslo. Z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku że dobrym posunięciem z mojej strony było czytanie tomów chronologicznie, bo dzięki temu mam pełne spojrzenie na całość, widzę zachodzące zmiany i przemiany naszego głównego bohatera Harrego Hole, oraz wyraźny progress w twórczości autora tego cyklu, czyli Jo Nesbo.

„TRZECI KLUCZ” do równie doskonały i trzymający w napięciu kryminał, dopracowany na wielu płaszczyznach, wielowątkowy o skomplikowanej fabule, wymagający od czytelnika nieco większego zaangażowania, skupienia i koncentracji aby wszystko co ważne wyłapać i zrozumieć.

Jo Nesbo po raz kolejny mnie pozytywnie zaskoczył, stworzył genialną historię, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza że każdy z bohaterów skrywa jakąś tajemnicę, która w ogólnym rozrachunku jest niezbędna, aby wszystko na samym końcu poukładać w tej misternie przemyślanej i zaplanowanej w...

Paco | 2015-04-25
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Sto milionów podejrzanych:)
Dziewięćdziesiąt pięć milionów wątków :)
Nesbo rozkołysał umysł.
Harry z kolei nie zdecydował...pić czy nie pić...oto jest pytanie :)
Zagmatwane to wszystko, lecz autor dość zwięźle stara się to rozplątać.
Pozostawia oczywiście coś niewyjaśnionego, żebyśmy prędziutko pobiegli do biblioteki i wypożyczyli kolejną część.
Co niniejszym czynię :)

Słyszałam, że z Nesbø i jego niepokornym śledczym z Oslo, im dalej, tym lepiej i muszę przyznać, że chyba jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy.

"Trzeci klucz" posiada bardzo dobrze skrojoną intrygę główną, nawet nie do końca interesujący mnie temat napadów na banki nie nudził, a rozwiązanie zagadki było dla mnie zaskakujące. Oprócz sprawy Ekspedytora (gangstera od forsy z bankomatu), poznamy trochę przeszłości Harry'ego, a opis z oładki zdradził właściwie wszytko co tylko można było zdradzić, więc ja kolejnych kart odsłaniać nie będę.

Właściwie zdążyłam już trochę polubić głównego sprawcę całego zamieszania, chociaż początkowo nie byłam zbyt pozytywnie do niego nastawiona. Nawet obowiązkowe elementy niesubordynacji nie irytowały mnie zbytnio, a poświęcenie w akcji z Beate uważam za rozczulające. Całościowa ocena będzie wyższa niż we wcześniejszych częściach.

Chyba większość z nas, czytelników serii o Harrym Hole, czeka na rozwinięcie wątku Toma Waalera, bydlaka o...

Roman Dłużniewski | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

To moje drugie spotkanie z Jo Nesbo. I z czystym sumieniem stwierdzam, że Nesbo to absolutnie najwyższa półka, jeśli mowa o autorach powieści kryminalnych. "Trzeci klucz" to nie jest zwykły kryminał, to arcydzieło powieści kryminalnej. Akcja zawiązana jest i poprowadzona w taki sposób, że zapiera dech w piersiach a ręce same składają się do oklasków. Ilość mylnych tropów wymaga skupienia podczas lektury, ale warto się skupić, żeby przeżywać to, co Harry Hole. Zaskoczeniem dla mnie było kontynuowanie pewnych wątków z "Czerwonego gardła" ale to było zaskoczenie na ogromny plus. Czytajcie Nesbo!!!

Jeszcze raz dziękuję Ci, Urocza Młoda Damo, że poleciłaś mi tak fantastycznego autora!!!

Pinkiman | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 października 2016

Po roku przerwy od komisarza Hole'a doznałem szoku i zostałem tylko z jednym pytaniem. Jak tak długo mogłem zwlekać z rozpoczęciem tej powieści mając ją tyle czasu na półce?

Trzy wątki i multum postaci. Kontynuacja wydarzeń i dobrze znani bohaterowie. Ekscytujące nowe śledztwo i szeroki przekrój nowych postaci.

Ten moment, kiedy wszystko łączy się ze sobą idealnie, a pozornie nieistotne informacje stają się podwaliną pod rozwiązanie zagadki, sprawia nieustające uczucie katharsis. W ciągu tej powieści następuje to 3 razy, a kiedy pojawiają się myśli, że to już koniec, to autor niweczy te obrazy z siłą uderzenia obuchem w głowę. Coś cudownego.

Podwaliny pod piątą część zostały mocno zarysowane.
Szykuje się ekscytujący pojedynek wielkich umysłów.
Do zobaczenia niedługo, komisarzu :-)

"Trzeci klucz" to moje drugie spotkanie, z nadzwyczaj ciekawą twórczością Jo Nesbo. Drugi raz śledziłem poczynania policjanta, Harry'ego Hole. Upartego, niezłomnego, ambitnego a czasem pijanego, śledczego z Oslo. Trzeba przyznać, że ta postać jest nie tylko oryginalna, ale też autorowi kryminałów się niezwykle udała.

Autor pisze w ciekawy sposób, ze smakiem i polotem. Po prostu chce się więcej tej przyjemności czytania jego dzieł. W powieści, akcji mamy dużo i niespodziewane suspensy. Rozbudowany wątek główny i zarysowane poboczne. Czytając kryminał można zauważyć dużą inteligencję autora.

W tej powieści mamy dwa śledztwa i parę wątków pobocznych, wplątanych w te śledztwa. Pierwszy to, napady na banki, w wykonaniu tajemniczego ekspedytora. Złodziej i morderca, tak precyzyjnie wszystko zaplanował i wykonał że odkrycie jego tożsamości jest niezwykle trudne, właściwie bez Harry'ego awykonalne. Przestępca wchodząc do banku, ma na głowie czarną kominiarkę, strój przylega do ciała,...

marcin | 2018-12-23

" Trzeci klucz" to czwarta odsłona opowieści o moim ulubionym komisarzu i jednocześnie drugi tom Trylogii z Oslo.
Nesbo z powieści na powieść pisze coraz lepiej,widać wyraźny progres w twórczości pisarza." Trzeci klucz " to najbardziej, jak dotąd, wielowątkowa ,rozbudowana i dość mocno skomplikowana powieść Norwega, wymagająca naprawdę sporej uwagi przy czytaniu. Ilość poszlak, wątków , mniej lub bardziej mylnych tropów jest wprost oszałamiająca i aż dziw bierze, że Jo się w tym wszystkim nie pogubił. Akcja raz przyśpiesza, to znów zwalnia,wszystkie wydarzenia i wątki, choć z początku odległe i niezwiązane ze sobą zaczynają się zazębiać i splatać zmierzając do finału, który sprawia że można zbierać szczękę z podłogi.
To właśnie jest cały Nesbo,który z pozornie odległych i niezwiązanych ze sobą wydarzeń potrafi uknuć tak szatańską i misterną intrygę,która nie pozwala na chwilę oddechu i trzyma w napięciu do samego końca. Rewelacja!!!

Marzena | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

"Trzeci klucz" jest dopiero czwartym tomem cyklu, a już jest tak dobrze, ba! jest rewelacyjnie!
Po ostatniej, niezbyt fartownej przygodzie z kryminałem, postanowiłam sięgnąć po coś, co zatrze złe wrażenia, co mnie usatysfakcjonuje, nasyci, zaspokoi. Nogi same mnie zaprowadziły, a ręce same sięgnęły do półki Jo Nesbo, i, no cóż... nie mogłam chyba dokonać lepszego wyboru.
Jako że Harrego Hole'a nie trzeba raczej nikomu przedstawiać napiszę krótko:
Po pierwsze "Trzeci klucz" jest świetną kontynuacją cyklu; po drugie, stanowi niesamowity przedsmak tego, co szykuje dla nas Autor w kolejnym tomie; po trzecie, gdyby wyjąć tę część z cyklu i spojrzeć na nią jako na odrębną powieść - nie można jej nic zarzucić!
Pytanie jakie się rodzi brzmi następująco: jeżeli pomiędzy pierwszymi dwoma, a dwoma kolejnymi tomami jest tak ogromny przeskok, co będzie działo się później? Czy ktoś już pisał do administratora portalu o indywidualną skalę ocen dla Jo Nesbo?
Przyznajcie - nie jest to głupi...

Marago | 2018-10-22
Przeczytana: 21 października 2018

"Trzeci klucz" Io Nesbo, to już czwarty tom o przygodach komisarza z Oslo - Harrego Hole, z którym miałam przyjemność się zaprzyjaźnić.

Książka jest napisana z ikrą, świetnym językiem (i tu znowu brawa dla tłumaczki - Iwony Zimnickiej), wciąga, wręcz zasysa. Akcja raz przyśpiesza, raz zwalnia, by w odpowiednim momencie dać czytelnikowi solidnego łupnia, po którym trudno się pozbierać.

Tę powieść kryminalną wzbogacają cenne informacje z psychologii ogólnej i społecznej. Niektórych mogą zaciekawić nawiązania z tej dziedziny do książek Edwarda Halla, z którymi spotykamy się na studiach psychologicznych, pedagogicznych czy antropologii kulturowej.

Finał zaskakuje, samo zakończenie daje oddech przed kolejnym tomem o przygodach komisarza H.H., jakim jest "Pentagram". Ja już utknęłam w nim po uszy.

Książki Io Nesbo miały być dla mnie namiastką urlopu, którego - z przyczyn rodzinnych, nie miałam od osiemnastu lat. I są.
Polecam tę książkową rozrywkę, która i bawi, i...

Kiwi_Agnik | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Powieść zaczyna się od mocnego uderzenia, a potem powoli napięcie opada.
Parę akcji opisanych w książce były śmiechu warte.
Mnogość postaci mąci w głowie.
Niektóre wątki niepotrzebnie ujęte i przekombinowane.

Nudziłam się i tylko czekałam aż dotrę do końca książki.
Zabrakło mi napięcia, którego tak cenię u Pana Jo.

Jednakże historia ogółem jest ciekawa, intrygi są skomplikowane, a całość czyta się szybko i dobrze, więc nie ma co zbytnio narzekać.