rozwiń zwiń

Trzeci klucz

Okładka książki Trzeci klucz
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 4) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2008-01-01
Iwona Zimnicka
Harry Hole

To moja pierwsza książka Jo Nesbo, którą przeczytałam. I jakoś nie mogłam się wciągnąć w tą historię. Czytałam i nie mogłam się na niej skupić. Dopiero po jakichś 2/3 wydała mi się bardziej interesująca. Nie wiem czy sięgnę jeszcze po książkę tego autora.

Książka wciąga od samego początku i trudną się oderwać od niej.
W połowie książki wpadłem w wir akcji i już całkiem i nie mogłem się oderwać aż do samego końca. Harry jak zwykle nie zawiódł mnie. Dlatego polecam bardzo.

Książka wciąga od samego początku i trudną się oderwać od niej.

Czasami trudno mi się ją czytało przez styl pisania, ale bardzo fajne jest to, że tak naprawdę dopiero na samej końcówce dowiadujemy się całej prawdy a w międzyczasie jest dużo plot twistów.

Dobra książka ale jak dla mnie .....za bardzo skomplikowana. Może to dziwnie brzmieć, ale za dużo tych różnych historii które potem łączą się w jedno zakończenie. Strasznie trzeba być skupionym podczas czytania :)

Czwarta część cyklu o Harrym :) Główny wątek to napad na bank, ale są też inne zagadki do rozwikłania. Mimo rozbudowanej fabuły, logicznie się wszystko zamyka. Nowa partnerka Beatte ma bardzo przydatną w pracy Policji cechę :) A Harry w końcu ułożył sobie życie prywatne :) Polecam i zabieram się za "Pentagram" - kolejną część. Może w końcu poznam tajemnicę Ellen....

Zwykło się mówić, że kryminały są literaturą dla mas, niską i mało wartościową. Jo Nesbo w tej książce zaprzecza tym ocenom. Otrzymujemy świetnie skrojony kryminał z charakterem literatury pięknej. Po raz kolejny autor buduje ciekawą historię. Poprzednio mieliśmy Aborygenów, społeczeństwo Tajlandii i neonazistów. Tutaj poznajemy historię i zwyczaje Cyganów. Samo to nadaje książce oryginalności. Poza tym jest dużo pojęć i odwołań do literatury, kultury, historii. Tytuły poszczególnych rozdziałów skłaniają do głębszej interpretacji tekstu, nie tylko do przejścia przez intrygę. Sam sposób wprowadzania do akcji jest specyficzny. Wiele rzeczy nie jest powiedziane i opisane wprost. Nieraz czytałem bezrefleksyjnie, a po chwili byłem oszukiwany przez Nesbo i trzeba było wrócić do początku i w innym kontekście rozważyć daną sytuację. Wielokrotnie trzeba wrócić do poprzednich rozdziałów, sporo pogłówkować, poszukać ukrytych znaczeń. Taka jest całość - od pierwszej do ostatniej strony.

Stała postać komisarza Hole też zasługuje na pochwałę. Jest wyrazista i świetnie budowana od pierwszego tomu cyklu.

Trzeci klucz to książka, do której z pewnością wrócę, nie tylko do przeczytania na raz. Stąd tak wysoka ocena.

Zdecydowanie polecam. Jednakże warto zacząć czytanie od pierwszego tomu. Wtedy możemy bardziej docenić całość.

Rewelacyjna. Wciąga od samego początku. Uwielbiam narrację stosowaną przez Jo Nesbo. Fabuła jest rozbudowana, ale nie ma szans się pogubić. Autor traktuje uczciwe czytelnika, pozwala mu kombinować wraz z komisarzem nad możliwymi wersjami rozwiązania zagadki. Postaci nie są krystalicznie czyste, wyidealizowane, czy śmiercioodporne, są ludzkie, mają słabości i popełniają błędy. Książkę czytało się świetnie i od razu ma się ochotę na kolejny tom. Z dwóch powodów: czekam na rozwiązanie zagadki z jeszcze poprzedniego tomu i już tęsknię za kolejnymi przygodami ulubionych bohaterów.
Seria z Harrym Hole stanowi świetną rozrywkę na długie zimowe wieczory.

Bardzo dobry kryminał. Dwie sprawy a w zasadzie nawet trzy ze sobą powiązane. Trochę przez to chaotyczna i zagmatwana opowieść. Ale zaskakujące rozstrzygnięcia. Trochę obyczajówki. Polecam.

Jedną zagadkę rozwiązałam dosyć szybko, ale kolejna była dla mnie zaskoczeniem. Wciągająca.

Na półkach: , , , ,

CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 4)

"Trzeci klucz" miał potencjał. Kryminał ten dobrze się rozpoczął - od napadu na bank. Potem akcja nieco zwolniła, zaczęło przybywać bohaterów. Zrobił się chaos. Od dziesiątego rozdziału znów zrobiło się interesująco, bo wydarzyła się rzecz ciekawa. Niestety ten stan trwał krótko. Niemalże do końca odczuwałam jeden wielki chaos. I kiedy pod koniec już miałam cień nadziei, że w końcu zacznie się ta zagadka wyjaśniać, a Autor czymś mnie zaskoczy, otrzymałam rozczarowujące zakończenie. Niestety ale w tej części nie dostrzegam zbyt wielu plusów. Mało wyraziści nowi bohaterowie (policjantka Beatte), zagadka nijaka, początkowo dostrzeżony potencjał został zmarnowany.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 4)