Zimowy morderca

Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wintermörder
Ag2S

Rok 1942, Kraków. Młoda dziewczyna zostaje wywieziona do Niemiec i zmuszona do pracy jako pokojówka w pewnej bogatej rodzinie. Rok 2006, Frankfurt. Zimową nocą zostaje popełnione mrożące krew w żyłach morderstwo. Ofiarą jest Henrietta Winkler – nestorka rodu wpływowych przedsiębiorców. Dzień później zostaje uprowadzony jej prawnuk, a porywaczowi wcale nie chodzi o okup. Rozpoczyna się...

Rok 2006, Frankfurt. Zimową nocą zostaje popełnione mrożące krew w żyłach morderstwo. Ofiarą jest Henrietta Winkler – nestorka rodu wpływowych przedsiębiorców. Dzień później zostaje uprowadzony jej prawnuk, a porywaczowi wcale nie chodzi o okup. Rozpoczyna się wyrafinowana gra z przestępcą. Jaką rolę w całej sprawie odegra krakowski policjant? Jakie sekrety zdradzą nieznane wcześniej rodzinne zdjęcia z czasów drugiej wojny światowej? Znana ze stalowych nerwów prokurator Miriam Singer będzie musiała zmierzyć się nie tylko z przestępcą, ale i mrocznymi tajemnicami przeszłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Książkowa-Fantazja | 2014-06-11
Przeczytana: 21 stycznia 2014

„Prawa do szczęścia nie można sobie rościć. I nigdy tak nie będzie. Nie można sobie na nie zasłużyć. Życie nie oznacza samo w sobie naturalnego prawa do nienaruszalności. Żeby przeżyć, trzeba mieć po prostu szczęście".

Niemiecka autorka, kryminał i II wojna światowa to dosyć odważne połączenie, ale i ryzykowne. W tematach dotyczących okresów wojny łatwo jest przekroczyć granice smaku, bądź nad interpretować niektóre wydarzenia. Zatem jak poradziła sobie autorka łącząc aspekt morderstwa z wątkiem historycznym?

Krystyna Kuhn to urodzona w 1960 roku niemiecka pisarska. Studiowała germanistykę, historię sztuki i slawistykę. Obecnie mieszka w okolicach Frankfurtu.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 2006 we Frankfurcie, gdzie zostaje brutalnie zamordowana Henrieta Winkler, najstarsza z wpływowej rodziny przedsiębiorców. Niespodziewanie, dzień później zostaje porwany prawnuk zmarłej. Dziwny jest fakt, iż porywacz nie dzwoni z żądaniem okupu.
Na miejscu zbrodni pojawia się prokurator...

keys | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 lutego 2014

Ta książka to kolejny dowód na to, iż dobry kryminał potrafi wyciąć dzień lub dwa z życiorysu :)
Coraz bardziej się do nich przekonuję.

"Zimowy morderca" jest powieścią, której akcja się toczy w 2006 roku we Frankfurcie a w tle rodzinna tajemnica z II wojny światowej zahaczająca o Polskę, dokładnie Kraków.
Jest tu wiele skomplikowanych spraw i trochę nie radząca sobie z nimi pani prokurator, ale trzyma w napięciu, a to najważniejsze.

Do czego się przyczepię, bo raziło mnie to okropnie to trochę dziwny obraz Polski i Polaków XXI wieku, mianowicie : kobiety w kwiecistych chustkach na głowie w centrum Krakowa, złote zęby w szczękach młodych ludzi, taksówkarze handlujący wódką i prawie syberyjski mróz...hmmm
Tutaj pisarka powiedziałabym, że "dała czadu ":)
Ale to tyle jeżeli chodzi o czepianie się. Ogólnie polecam.

Wioleta Sadowska | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

"Miłość (…) - być może słabnie z biegiem lat, ale nie nienawiść."

Rzadko zdarza mi się czytać kryminał, w którym pod warstwą typowo śledczą, kryje się głębsza, dość delikatna aluzja do niezakończonych spraw z wojennej historii Europy. Moje zaskoczenie wzrosło tym bardziej, gdy okazało się, że to właśnie niemiecka pisarka odważyła się poruszyć kwestię tak unikaną przez jej rodaków. Kwestię odpowiedzialności za losy okupowanej ludności podczas II wojny światowej.

Krystyna Kuhn, to urodzona w 1960 r., będąca przedostatnim dzieckiem z ośmiorga rodzeństwa, niemiecka pisarka. Od 1998 r. znana głównie z thrillerów dla młodzieży. Autorka ukończyła slawistykę, germanistykę i historię sztuki. Prywatnie szczęśliwa żona i matka, mieszka w pobliżu Frankfurtu nad Menem.

W roku 1942 w Krakowie, kilkunastoletnia Polka – Zofia, zostaje wywieziona do Niemiec, zostając przymusowym pracownikiem - gospodynią domową w zamożnej niemieckiej rodzinie. Współczesny Frankfurt, rok 2006. Sędziwa głowa...

Madi | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Książka przykuła moją uwagę swoją okładką i tytułem ,a że za oknem zima ,to stwierdziłam ,że jest to odpowiednia lektura na ten zimowy czas.
Jestem w dużym szoku,bo nie spodziewałam się ,że książka tak mi się spodoba-oceny na LC nie były dość wysokie.
Powieść zawiera w sobie wszystko to ,co lubię - morderstwo starszej pani i porwanie jej prawnuka ma powiązanie z tajemnicą,z okresu II wojny światowej jaką ukrywała przez ponad 60lat,a sprawę tą prowadzi stanowcza pani prokurator Miriam,która już od samego początku da się lubić.
Powieść ta jest przykładem,że dobrze napisany kryminał może zająć człowiekowi noc i 2 godzinki przed południem i,że warto przeczytać coś dotąd nieznanego autora ,by przekonać się ,że był to strzał w 10.

Rok 1942, Kraków. Młoda dziewczyna zostaje wywieziona do Niemiec zmuszona do pracy jako pokojówka w pewnej bogatej,eleganckiej rodzinie. A następnie w 2006 roku we Frankfurcie, pewnej zimowej nocy zostaje popełnione bardzo mrożące krew w żyłam potworne, masakryczne morderstwo. Na miejscu całej tej zbrodni pojawia się prokurator Miriam Singer zwana "Żelazną Damą" jest ona kobietą o stalowych nerwach, silna, twardą rękę trzyma,ma surowe zasady i metody działania.
Tą ofiarą jest Henrietta Winkler-sama nestorka wpływowych przedsiębiorców. W drugi dzień to nagle zostaje uprowadzony prawnuk jej, jednak porywaczowi jemu samemu nie chodzi o ten okup. Rozpoczyna się wyścig z czasem i niebezpieczna, bardzo tocząca się gra o życie chłopca.
Jaką rolę odegra w tej całej sprawie porwania dziecka krakowski policjant z Krakowa?
Czy dopadnie tego porywacza, zanim będzie za późno?
Nieznane zdjęcia mieszkaniu nestorki wcześniejsze, które ukrywała z czasów drugiej wojny światowej i jakie sekrety...

książek: 1996
Ewa | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Po wysłuchaniu audiobooka, mam radę dla Autorki,aby przed pisaniem o danym kraju zrobić sobie do niego wycieczkę krajoznawczą.
Z daty urodzeń Autorki wynika, że była w Polsce chyba w okresie głębokiego PRL-u. Starsze panie, zwłaszcza w miastach, od dawna noszą kapelusze, czapki, ewentualnie berety.
Ponoć żyjemy tylko terażniejszością, z telefonami jesteśmy za Murzynami, swoje domy nosimy na plecach (?!). Taksówkarze handlują wódką i mają obskórne siedzenia. Jesteśmy narodem tępym, bo nie potrafimy rozmawiać po niemiecku .Sic. Z tego co wiem, w Polsce nie ma już służących, chyba że gospodynie i to bardzo dobre, niestety z żalem przyznaję, że niektóre muszą "myć tyłki starym essesmanom".
Polaków autorka myli z Rosjanami, którzy faktycznie lubowali się w złotych zębach ale także w latach 60, 70-ych XX wieku. Teraz w modzie są porcelany, to tak dla wiedzy autorki. No zimy bywają czasami srogie, ale to nie przeszkadza nikomu spacerować.
Oj, chyba nie darzy nas...

Piotr | 2015-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 lipca 2015

Z noty biograficznej wynika, że niemiecka autorka książki studiowała w Krakowie. Tymczasem w książce znaleźć można stwierdzenia, że otwarcie okiem w hotelu w Krakowie skutkuje nieznośnym zapachem smoły i węgla, ulice są brudne i czarne jak węgiel, powietrze śmierdzi smołą, czarne starty śniegu piętrzą się na brzegach chodników, a sadza przyczerniła fasady budynków. Zimą zaś Kraków jest wyludniony, bo żaden turysta nie ma ochoty zwiedzać miasta w którym zimą temperatura spada do -30 stopniu. Wynika z tego, że K. Kuhn studiowała w Krakowie raczej korespondencyjnie.

kasandra_85 | 2013-10-16
Przeczytana: 2013 rok

beataj | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Świetna !
Znakomite powiązanie zdarzeń z przeszłości ze współczesnością - wojenne życie oraz brutalne morderstwo i porwanie. Co je łączy ?
Bardzo dobry przykład ponoszenia konsekwencji za czyny przodków

Paulina | 2013-05-22
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

"Śmierć to nie ufo, ani żadne pozaziemskie zjawisko. To największe oszustwo wszech czasów. Umieranie nie było bohaterskim wyczynem. Życie przeważnie po prostu dobiegało końca, jak umowa, którą kiedyś się podpisało bez uważnego czytania"

Henrieta Winkler, najstarsza członkini rodu bardzo wpływowych przedsiębiorców zostaje brutalnie zamordowana. Dzień później uprowadzony zostaje prawnuk denatki. Prokurator Miriam Singer, kobieta twardo stąpająca do ziemi i dość bezwzględna, przyjeżdża na miejsce zdarzenia i pozwala, by ta sprawa nią wstrząsnęła. Względy osobiste wysuwają się na pierwszy plan, a to nigdy nie wróży dobrze. Tylko coś tu nie gra... co ma wspólnego ta sprawa z historią dziewczynki, która pracowała jako pokojówka u pewnej zamożnej rodziny w czasie wojny?

"Zimowy morderca" to wciągająca, ciężka lektura, poruszająca dość trudne (zwłaszcza dla Niemców) kwestie II wojny światowej. Fabuła, do samego końca trzymająca w napięciu, opiera się na Tajemnicy, którą ktoś usilnie chce...