Dochodzenie

Ewa Penksyk-Kluczkowska
The Killing
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Marsja

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony napisana na podstawie scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat! Dochodzenie to rewelacyjna powieść sensacyjna oparta na serialu „The Killing”. Autorką scenariusza i producentką amerykańskiego serialu jest Veena Sud – twórczyni „Dowodów zbrodni". „Dochodzenie” to amerykańska wersja duńskiego serialu o tym...

Dochodzenie to rewelacyjna powieść sensacyjna oparta na serialu „The Killing”. Autorką scenariusza i producentką amerykańskiego serialu jest Veena Sud – twórczyni „Dowodów zbrodni". „Dochodzenie” to amerykańska wersja duńskiego serialu o tym samym tytule („Forbrydelsen").

Powieść powraca formą do klasycznego kryminału, w którym czytelnicy podążają tropem razem z detektywami odkrywając z czasem kolejne fakty powiązane ze śledztwem. Morderstwo młodej dziewczyny z kochającego i szczęśliwego domu wstrząsa nie tylko rodziną i przyjaciółmi ofiary. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Sarę? Coraz więcej wątków, coraz więcej podejrzanych, zacieśnia i jednocześnie rozrasta się krąg osób, którym pomimo wszelkich pozorów mogłoby zależeć na morderstwie dziewczyny. Kiedy tylko wydaje się, że jesteśmy bliżej rozwiązania zagadki następuje zwrot akcji i znów niczego nie jesteśmy pewni. Mgliste, niejasne wskazówki, kłamstwa i stłumione emocje to klimat książki i tego skomplikowanego śledztwa. Z czasem wszystko, co powiązane jest w jakikolwiek sposób z morderstwem przypomina ogromny, skomplikowany spisek. Nic nie dzieje się przypadkiem. Każdy ukrywa sekret. I niczego, absolutnie niczego nie jesteśmy pewni do końca, do ostatniej strony. Co więcej, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że prawda okaże się tak przerażająca…

Wielkie emocje zarówno w serialach, jak i w powieści wzbudziła postać komisarz Sary Lund – młodej, nieco melancholijnej, ale jednocześnie twardej, sarkastycznej i bardzo bystrej kobiety. Jest w niej idealna kombinacja smutku i pewnej zaciętości. Jej powierzchowność i styl ubierania kopiują wielbiciele na całym świecie. Charakterystyczne swetry, które nosi osiągają zawrotne sumy na aukcjach i są chętnie kupowane przez miłośniczki seriali i powieści. Także specyficzne buty na obcasie…

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy

8 (1 ocen i opinii)
Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V
Andrzej Ziemiański

8,06 (16 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Japoński kochanek
Isabel Allende

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Perzka | 2015-03-31
Przeczytana: 08 marca 2015

Noc, Las Zielonoświątkowy, pustkowie i przerażona dziewczyna, Nanna Birk Larsen, która ucieka, przed goniącym ją napastnikiem, walczy o każdą minutę życia.
Od pierwszych stron książki czytelnikowi może włos zjeżyć się skórze, a to dopiero początek naprawdę bardzo dobrej, trzymającej w napięciu, wprowadzającej co jakiś czas w błąd i osłupienie powieści.
Sprawą morderstwa Nanny zajmuje się podkomisarz Sarah Lund, 38 letnia , poważna kobieta, która jest niesamowicie oddana swojej pracy, co rzutuje niezbyt pomyślnie na jej życie prywatne.
Mieszka wraz z synem w Kopenhadze, ale właściwie na walizkach, bo w najbliższym czasie a przeprowadzić się do swojego nowego partnera do Szwecji. Jej miejsce w pracy ma zająć policjant Meyer, który do czasu rozwiązania sprawy ma być jej policyjnym partnerem.
Oprócz zagmatwanej kryminalnej zagadki toczącego się śledztwa, autor wprowadza czytelników w brudny, pełen kłamstw, pogmatwany świat polityki i walki o fotel burmistrza. Oba wątki przeplatają...

„Dochodzenie” Davida Hewsona to wspaniały, fascynujący, momentami mroczny i nieustająco trzymający w napięciu kryminał. Książkę dostałam w prezencie i od momentu, kiedy stanęła na półce mojej prywatnej biblioteczki, nie mogłam się doczekać, aż po nią sięgnę. Dlatego odłożyłam na bok książki z biblioteki i zabrałam się do jej czytania. W zasadzie już od pierwszych stron zostałam przez nią dosłownie wchłonięta. Trudno było się od niej odrywać i w zasadzie w trakcie jej czytania brakowało mi tylko jednego, a mianowicie nieustająco wolnego czasu, aby nie musieć się z nią rozstawać. Każda chwila, która odrywała mnie od książki i tak była poświęcona rozważaniom na temat tej emocjonującej historii. Książka jest dość obszerna, liczy około 800 stron, ale dla mnie w trakcie jej czytania nie było nawet jednej chwili, w której byłabym nią znudzona czy zmęczona. Dla mnie genialnie napisany kryminał, który dostarcza wielu emocji i nieustanie zaskakuje.

Świetnie wykreowana postać podkomisarz...

Sargento_Garcia | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Rewelacyjna książka. Napisana przystępnym językiem, bohaterowie nie są przerysowani: to normalni ludzie mający swoje problemy, rozterki, obawy etc etc które mają wpływ na ich pracę i toczące się śledztwo.
Ciekawe zwroty akcji, fantastycznie przeprowadzone mylenie tropów.

Początkowo sprawa wydaje się prosta jak budowa cepa, stopniowo jednak wszystko się gmatwa, sprawy się zadziwiająco szybko komplikują i wplatają w wątek walki przedwyborczej na urząd burmistrza Kopenhagi.

Książka wciąga jak chodzenie po bagnie, więc 600 stron ebooka pękło mi w ciągu jednego dnia.

POLECAM!

motyl43 | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Ta powieść przypomina wykres bicia serca -(EKG)- raz góra - kiedy komisarz Sarah Lund i jej partner Jan Meyer tropią mordercę Nany Brik Larsen ,a raz dół- to ratusz i polityczne przepychanki o stołek burmistrza. Ale z drugiej strony patrząc na wykres, to zdrowa książka, bez linii ciągłej i reanimacji. Gdyby linia (akcja),miała cały czas tendencję wzrostową( 800 stron), który z czytelników by to wytrzymał, bez migotania przedsionków by się nie doczytało ;). POLECAM!!! Czytajcie, bez obaw o swoje serca.

Prawie 800 str wciagającej lektury, szybko i fajnie sie czyta i do samego konca nie wiadomo kto jest morderca.. nawet jak juz myslisz, ze wiesz Zakonczenie mnie pozytywnie zaskoczylo - glowna bohaterka dopiero na ostatnich kartkach ksiazki dochodzi do rozwiazania i uklada czytelnikowi wszystko w calosc. Jesli masz chec zabrac sie za czytanie to nie zwlekaj :)

emindflow | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Jedna z tych książek, która wzbudzała emocje i oczekiwania już z chwilą zapowiedzi. Poprzedzona serialem telewizyjnym obsypanym nagrodami i entuzjastycznymi recenzjami. Nie oglądałem serialu, więc przystąpiłem do lektury bez konieczności dokonywania porównań. Powieść może przytłaczać swoją objętością, ale nie odbiera to przyjemności czytania. Mimo to przez cały czas miałem wrażenie, że czytam scenariusz filmu - dominują dialogi i krótkie, proste zdania - w sensie literackim mistrzostwo to nie jest. Chyba nie miałem jeszcze do czynienia z powieścią kryminalną z tak bardzo pokręconym i powikłanym śledztwem. Tu wszyscy okłamują wszystkich. Taką ilością zwrotów w śledztwie i podejrzanych można by spokojnie obdzielić co najmniej kilka książek. W sumie jest lepiej niż dobrze, chociaż po serialowych zachwytach znajomych spodziewałem się jeszcze czegoś więcej. Z pewnością warto przeczytać.

Marzin | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Skończyłam. Niezwykle obszerny, ale jednocześnie niesamowicie wciągający kryminał. Ciągłe zwroty akcji, fałszywe tropy i desperackie poszukiwanie mordercy dziewiętnastoletniej Nanny. Jeden z najlepszych kryminałów jakie czytałam.

Patrycja | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Znowu trafiła mi się bardzo dobra pozycja w nieodpowiednim czasie - w trakcie pisania pracy licencjackiej. I tak to się stało, że czytanie zeszło na drugi plan i rozciągnęło się w czasie. A znając życie przeczytałabym to w góra 3 dni a nie w 3 tygodnie :)
Książka rewelacyjna, nie oglądałam serialu i bardzo cieszę się z tego powodu, bo dzięki temu czułam mega ciarki na ciele, od początku autorka zafundowała czytelnikom odpowiednie napięcie, pod koniec jak zwykle akcja przyspieszyła (co lubię :D) i na ostatniej stronie dowiadujemy się jak było naprawdę. ŚWIETNE! Podobno zakończenie inne niż w serialu dlatego może się skusze i obejrzę.
Niestety przyznam szczerzę, że jak dla mnie główna bohaterka Lund była trochę...psychiczna i zbyt często doprowadzała mnie do szału, ale może dzieki temu książka ma to coś w sobie? Pozostawiam to do własnej oceny czyteników :)

Yave | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

2015 rozpoczęty z wysokiego C!

Jeśli ktoś z Was jeszcze nie "przeżył" Dochodzenia, niech najlepiej w tym momencie porzuci aktualnie czytane książki i zaopatrzy się w egzemplarz powieści Davida Hewsona. Bo warto.

Tak pokręconej i zawiłej intrygi jeszcze nie widziałem. Ginie dziewczyna. Młoda, piękna, wiadomo. Sprawa, jakich było tysiące. Zrozpaczona rodzina, nic nie wiedzący przyjaciele - było! Ale kiedy w śledztwo wkręca się polityka i okazuje się, że nie tylko w tym świecie wszyscy kłamią, zaczyna się zabawa.

Główni bohaterowie - o których wystarczy powiedzieć tyle, że są kapitalni; Meyer zdobył moją sympatię samym pojawieniem się, Lund pracowała na nią jakieś dwadzieścia słów dłużej - na przekór wszystkim, zarówno życiowym towarzyszom, znajomym z pracy jak i władzy, brną przed siebie, stawiając prawdę na pierwszym miejscu. Odnajdują ślady, zdobywają tropy, wysłuchują zeznań, a każda z tych rzeczy tylko bardziej mąci w głowie. Dość łatwo się w tym wszystkim pogubić (ale to...

Piotr | 2015-09-08

Davidowi Hewsonowi udało się stworzyć doskonały, pełnokrwisty kryminał w pełnym tego słowa znaczeniu.
Znakomity kryminał oparty na nie mniej znakomitym serialu.
Zbrodnia, która włos jeży na głowie. Żmudne dochodzenie prowadzone przez wnikliwą, skrupulatną komisarz Sarah i jej nieznośnego partnera komisarza Meyera, a w tle polityczne rozgrywki i nieprzebierający w środkach ludzie władzy.
Cała historia opowiedziana jest w chłodny, oszczędny i wyważony sposób.

Doskonała książka polecam