Okładka książki Dochodzenie

Ewa Penksyk-Kluczkowska
typ
papier
Marsja
7,62 (358 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony napisana na podstawie scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat! Dochodzenie to rewelacyjna powieść sensacyjna oparta na serialu „The Killing”. Autorką scenariusza i producentką amerykańskiego serialu jest Veena Sud – twórczyni „Dowodów zbrodni". „Dochodzenie” to amerykańska wersja duńskiego serialu o tym sam...

Dochodzenie to rewelacyjna powieść sensacyjna oparta na serialu „The Killing”. Autorką scenariusza i producentką amerykańskiego serialu jest Veena Sud – twórczyni „Dowodów zbrodni". „Dochodzenie” to amerykańska wersja duńskiego serialu o tym samym tytule („Forbrydelsen").

Powieść powraca formą do klasycznego kryminału, w którym czytelnicy podążają tropem razem z detektywami odkrywając z czasem kolejne fakty powiązane ze śledztwem. Morderstwo młodej dziewczyny z kochającego i szczęśliwego domu wstrząsa nie tylko rodziną i przyjaciółmi ofiary. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Sarę? Coraz więcej wątków, coraz więcej podejrzanych, zacieśnia i jednocześnie rozrasta się krąg osób, którym pomimo wszelkich pozorów mogłoby zależeć na morderstwie dziewczyny. Kiedy tylko wydaje się, że jesteśmy bliżej rozwiązania zagadki następuje zwrot akcji i znów niczego nie jesteśmy pewni. Mgliste, niejasne wskazówki, kłamstwa i stłumione emocje to klimat książki i tego skomplikowanego śledztwa. Z czasem wszystko, co powiązane jest w jakikolwiek sposób z morderstwem przypomina ogromny, skomplikowany spisek. Nic nie dzieje się przypadkiem. Każdy ukrywa sekret. I niczego, absolutnie niczego nie jesteśmy pewni do końca, do ostatniej strony. Co więcej, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że prawda okaże się tak przerażająca…

Wielkie emocje zarówno w serialach, jak i w powieści wzbudziła postać komisarz Sary Lund – młodej, nieco melancholijnej, ale jednocześnie twardej, sarkastycznej i bardzo bystrej kobiety. Jest w niej idealna kombinacja smutku i pewnej zaciętości. Jej powierzchowność i styl ubierania kopiują wielbiciele na całym świecie. Charakterystyczne swetry, które nosi osiągają zawrotne sumy na aukcjach i są chętnie kupowane przez miłośniczki seriali i powieści. Także specyficzne buty na obcasie…

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy

Polecamy

Opinie czytelników
Agnieszka | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

„Dochodzenie” Davida Hewsona to wspaniały, fascynujący, momentami mroczny i nieustająco trzymający w napięciu kryminał. Książkę dostałam w prezencie i od momentu, kiedy stanęła na półce mojej prywatnej biblioteczki, nie mogłam się doczekać, aż po nią sięgnę. Dlatego odłożyłam na bok książki z biblioteki i zabrałam się do jej czytania. W zasadzie już od pierwszych stron zostałam przez nią dosłownie wchłonięta. Trudno było się od niej odrywać i w zasadzie w trakcie jej czytania brakowało mi tylko jednego, a mianowicie nieustająco wolnego czasu, aby nie musieć się z nią rozstawać. Każda chwila, która odrywała mnie od książki i tak była poświęcona rozważaniom na temat tej emocjonującej historii. Książka jest dość obszerna, liczy około 800 stron, ale dla mnie w trakcie jej czytania nie było nawet jednej chwili, w której byłabym nią znudzona czy zmęczona. Dla mnie genialnie napisany kryminał, który dostarcza wielu emocji i nieustanie zaskakuje.

Świetnie wykreowana postać podkomisarz Sary L...

Sargento_Garcia | 2013-08-17
Na półkach: Ebook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Rewelacyjna książka. Napisana przystępnym językiem, bohaterowie nie są przerysowani: to normalni ludzie mający swoje problemy, rozterki, obawy etc etc które mają wpływ na ich pracę i toczące się śledztwo.
Ciekawe zwroty akcji, fantastycznie przeprowadzone mylenie tropów.

Początkowo sprawa wydaje się prosta jak budowa cepa, stopniowo jednak wszystko się gmatwa, sprawy się zadziwiająco szybko komplikują i wplatają w wątek walki przedwyborczej na urząd burmistrza Kopenhagi.

Książka wciąga jak chodzenie po bagnie, więc 600 stron ebooka pękło mi w ciągu jednego dnia.

POLECAM!

Marcin | 2013-08-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Prawie 800 str wciagającej lektury, szybko i fajnie sie czyta i do samego konca nie wiadomo kto jest morderca.. nawet jak juz myslisz, ze wiesz Zakonczenie mnie pozytywnie zaskoczylo - glowna bohaterka dopiero na ostatnich kartkach ksiazki dochodzi do rozwiazania i uklada czytelnikowi wszystko w calosc. Jesli masz chec zabrac sie za czytanie to nie zwlekaj :)

motyl43 | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Ta powieść przypomina wykres bicia serca -(EKG)- raz góra - kiedy komisarz Sarah Lund i jej partner Jan Meyer tropią mordercę Nany Brik Larsen ,a raz dół- to ratusz i polityczne przepychanki o stołek burmistrza. Ale z drugiej strony patrząc na wykres, to zdrowa książka, bez linii ciągłej i reanimacji. Gdyby linia (akcja),miała cały czas tendencję wzrostową( 800 stron), który z czytelników by to wytrzymał, bez migotania przedsionków by się nie doczytało ;). POLECAM!!! Czytajcie, bez obaw o swoje serca.

emindflow | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Jedna z tych książek, która wzbudzała emocje i oczekiwania już z chwilą zapowiedzi. Poprzedzona serialem telewizyjnym obsypanym nagrodami i entuzjastycznymi recenzjami. Nie oglądałem serialu, więc przystąpiłem do lektury bez konieczności dokonywania porównań. Powieść może przytłaczać swoją objętością, ale nie odbiera to przyjemności czytania. Mimo to przez cały czas miałem wrażenie, że czytam scenariusz filmu - dominują dialogi i krótkie, proste zdania - w sensie literackim mistrzostwo to nie jest. Chyba nie miałem jeszcze do czynienia z powieścią kryminalną z tak bardzo pokręconym i powikłanym śledztwem. Tu wszyscy okłamują wszystkich. Taką ilością zwrotów w śledztwie i podejrzanych można by spokojnie obdzielić co najmniej kilka książek. W sumie jest lepiej niż dobrze, chociaż po serialowych zachwytach znajomych spodziewałem się jeszcze czegoś więcej. Z pewnością warto przeczytać.

Patrycja | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Znowu trafiła mi się bardzo dobra pozycja w nieodpowiednim czasie - w trakcie pisania pracy licencjackiej. I tak to się stało, że czytanie zeszło na drugi plan i rozciągnęło się w czasie. A znając życie przeczytałabym to w góra 3 dni a nie w 3 tygodnie :)
Książka rewelacyjna, nie oglądałam serialu i bardzo cieszę się z tego powodu, bo dzięki temu czułam mega ciarki na ciele, od początku autorka zafundowała czytelnikom odpowiednie napięcie, pod koniec jak zwykle akcja przyspieszyła (co lubię :D) i na ostatniej stronie dowiadujemy się jak było naprawdę. ŚWIETNE! Podobno zakończenie inne niż w serialu dlatego może się skusze i obejrzę.
Niestety przyznam szczerzę, że jak dla mnie główna bohaterka Lund była trochę...psychiczna i zbyt często doprowadzała mnie do szału, ale może dzieki temu książka ma to coś w sobie? Pozostawiam to do własnej oceny czyteników :)

Tomek | 2013-08-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Dochodzenie to książka, która zachwyci osoby, nie mające nigdy styczności z pracą w Policji. Takich czytelników będzie zapewne zdecydowana większość, dlatego powieść uznawana jest za rewelacyjną i wywołuje u szerokiego grona bardzo pozytywne wrażenia.
Mnie się w życiu zdarzyło tak, że z pracą tą miałem do czynienia i nie będę niestety należał do grona czytelników, którzy wychwalają "Dochodzenie" pod niebiosa.
Nie chcę zagłębiać się mocno w tajniki pracy policyjnej, bo recenzja książki nie to ma na celu. Wspomnieć tylko powinienem, że w pracy policyjnej panują zasady, oparte na kodeksach, które są raczej ściśle przestrzegane. Czytając "Dochodzenie" miałem wrażenie, że takowe w świecie wykreowanym przez Davida Hewsona nie istnieją a jeśli nawet, to są ewidentnie i notorycznie łamane. To jest raczej niedopuszczalne. Być może dzieje się tak wtedy, gdy świat ten umiejscowiony jest w scenariuszu bardzo popularnego filmu.
Jeśli więc autor chce być naturalny, tworzyć autentycznych, wręcz żyw...

Marta | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Uwielbiam kryminały. Seriale i filmy, a zwłaszcza książki. Kiedy dwa lata temu zaczęłam oglądać Forbrydelsen (The Killing) oniemiałam z zachwytu. Tak genialnego serialu jeszcze nigdy nie widziałam. Po kilku odcinkach nie mogłam doczekać się następnych. Obejrzałam wszystkie trzy sezony z wypiekami na twarzy. Przez długi czas byłam pod wielkim wrażeniem scenariusza, ciągłych zmian akcji i świetnej gry aktorskiej. Myślałam, że po 40 odcinkach moja przygoda z The Killing się zakończy, ale David Hewson i wydawnictwo Marginesy miło mnie zaskoczyli.

Dochodzenie to historia rozgrywająca się niejako na dwóch polach. Mamy zatem morderstwo młodej licealistki, które z dnia na dzień ma coraz więcej wspólnego z toczącymi się właśnie wyborami na nowego burmistrza Kopenhagi. Sprawa jej śmierci początkowo łatwa, gmatwa się coraz bardziej, krąg podejrzanych się powiększa. Z czasem dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę każdy może być jej zabójcą, a odgadnięcie, kto nim jest wydaje się zadaniem nie do r...

Katarzyna | 2014-03-09
Przeczytana: 06 marca 2014

„Dochodzenie” Davida Hewsona to wspaniały, fascynujący, i nieustająco trzymający w napięciu kryminał.
Morderstwo młodej dziewczyny z kochającego i szczęśliwego domu wstrząsa nie tylko rodziną i przyjaciółmi ofiary. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Nannę Birk Larsen? Coraz więcej wątków, coraz więcej podejrzanych, zacieśnia i jednocześnie rozrasta się krąg osób, którym pomimo wszelkich pozorów mogłoby zależeć na morderstwie dziewczyny. I niczego, absolutnie niczego nie jesteśmy pewni do końca, do ostatniej strony.
Świetnie wykreowana postać podkomisarz Sary Lund, która jest kobietą bardzo inteligentną, zrównoważoną, wnikliwą oraz oddaną swojej pracy i trwającemu dochodzeniu bez reszty. Sarah ma wręcz obsesję na jego punkcie, a dla wyjaśnienia sprawy poświęca wszystko – karierę, miłość a nawet rodzinę.
Książka ta ukazuje przede wszystkim ból po stracie dziecka, ale również fałszywy świat polityki, nieustanną walkę o władzę, przepychanki, kłamstwa i...

asia | 2014-01-19
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Niesamowita książka!!! Nanna - dziewiętnastolatka, która została brutalnie zamordowana, śledztwo, masę osób podejrzanych o jej zabójstwo ,cała masa wydarzeń politycznych a przede wszystkim całkowicie niespodziewane zakończenie czyni tę książkę wspaniałą lekturą. Po prostu pochłonęła mnie. Każdy kto lubi dobrą książkę powinien po nią sięgnąć w 100%.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica