13. anioł

Wydawnictwo: Fabryka Słów
anioły, detektyw, elfy, Anna Kańtoch

Inne wydania

Tych 12 dni wstrząśnie miastem, bo 13 anioł ma iście szatański plan. Dzień 1. Sądziłem, że aniołowie mają skrzydła. Dzień 2. Przesłuchaj płytę i zniszcz. Dzień 3. Nemuel zapowiadał: w Getteim zakwitną wiosenne kwiaty, które zwiędną, nim nadejdzie wieczór. Dzień 5, 6 i 6 kolejnych to walka o miasto – pod anielskimi skrzydłami - skazane na zagładę. Ratują je: milioner bankrut, który...

Tych 12 dni wstrząśnie miastem, bo 13 anioł ma iście szatański plan.

Dzień 1. Sądziłem, że aniołowie mają skrzydła.
Dzień 2. Przesłuchaj płytę i zniszcz.

Ratują je: milioner bankrut, który naprawdę żyje dopiero wtedy, gdy próbuje się zabić, prywatny detektyw ze złamanym sercem, kobieta uwięziona w ciele dziecka, cyniczna gwiazda srebrnego ekranu.

W tej książce i ludzie, i anioły radzą sobie, jak mogą...

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2007.

• Żywopłot

8 (3 ocen i opinii)
W cieniu
Diane Chamberlain

7,68 (22 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Być jak Erica
Michelle Painchaud

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Były dwa brzegi - na jednym ludzie mieli magię, a na drugim technikę. Gdy ktoś wkroczył na przeciwległy świat, ginął. Jeden człowiek - Meric Tyren - zbudował miasto na wodzie, które pogodziło magię z techniką. Jednak Rada Aniołów zapowiedziała jego zniszczenie, a uratować je może tylko trzynasty anioł, który zniknął. Poszukiwania wszczęte przez Merica Juniora, detektywa Nataniela i półelfkę Aelis doprowadzą do zaskakujących i przerażających odkryć...

Tak trudno czasem przekonać mi się do polskich autorów piszących fantastykę i ta książka jest odpowiedzią, dlaczego... Zmęczyłam się i wynudziłam czytając ją - myślałam, że nigdy jej nie skończę. Pierwsze 2/3 opowieści strasznie się dłużyły, praktycznie nie działo się nic interesującego. Dopiero, jak w końcu bohaterowie (swoją drogą - strasznie wkurzający, zwłaszcza Aelis...) odkryli, co mają wspólnego samobójstwa dzieci, które straciły pamięć z aniołem Joelem, to zrobiło się trochę ciekawiej. Ale zakończenie było naprawdę...

8_oclock | 2016-01-07
Na półkach: 2016, A_Sk, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka jest ... interesująca. Biuro detektywistyczne, fantastyka, ciekawy świat, spostrzeżenia, wrażliwość. Bardzo mnie wciągnęła. Za to wszystko wysoka ocena.
Minusy: jak na mój gust, zbyt realistycznie opisane są momenty zbyt drastyczne (a późniejsza akcja w moim odczuciu tego nie łagodzi - jakby ciągle autorka nie mogła się zdecydować, jak poprowadzić wątki). Trudno powiedzieć, że zakończenie samo w sobie mnie rozczarowało, ale nie jest spójne emocjonalnie. Wygląda tak, jakby autorka stopniowo pozwoliła nam poznać i zaprzyjaźnić się z bohaterami, a na zakończenie się od nich odseparowała na rzecz filozofii egzystencjalnej. Dla mnie - za dużo wszystkiego w jednej powieści.

atimere | 2016-03-28
Przeczytana: 25 marca 2016

Technicznie książka jest bardzo poprawna, ale nie wiem o czym. Niby rozumiem treść, ale fabuła to dla mnie coś na kształt przedstawienia cyrkowego. Bardzo piękne, barwne i malownicze, ale po co? Chwilami zdarzały się jakieś przebłyski, wydawało mi się, że zaczyna się robić ciekawie, ale autorka czym prędzej zarzucała ten wątek dodając inny i jeszcze bardziej gmatwając treść, która jednak nie zmierza w kierunku jakiegoś sensownego zakończenia. Po jej przeczytaniu chciałoby się powiedzieć... i co, tylko tyle? nie ma nic więcej? A no nie!

Estera | 2016-02-22
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2016

Książka pod tytułem "13. anioł" jest to trzecia książka tej autorki, którą przeczytałam. Wcześniejsze pozycje niezwykle przypadły mi do gustu, nic więc dziwnego że od tej książki wymagałam wiele. Chyba trochę za wiele.

Świat. Rzeka Gette dzieli go na dwie części. Na jednym brzegu rzeki technika, na drugim magia. Mieszkańcy obu brzegów nie mogą przemieścić się na drugi brzeg. Jednak pewien człowiek miał szalony pomysł. Chciał połączyć magię i technikę. Na rzece wybudował miasto sen, miasto marzenie-Getteim. Człowiek ten nazywał się Aimeric Tyren, a dla Getteim bez wahania zaprzedałby duszę diabłu. Kilka lat po jego śmierci anioły rządzące światem zadecydowały o zagładzie Getteim. Nie podoba się to synowi Aimerica-Mericowi. Mimo, iż nie jest swoim ojcem miasto postanawia uratować.

Pomysł bardzo oryginalny. Kreacja bohaterów... tu jest miejsce, gdzie zaczynam się czepiać. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Ale nie rozumiem wielu ich czynów, nie wiem co przeżywają. Kolejną rzeczą,...

książek: 2004
Dominik | 2010-10-05
Przeczytana: 2010 rok

Było to moje pierwsze spotkanie z panią Anną Kańtoch i muszę uznać, że do tej książki będę chciał wrócić, ponieważ napisana prosto (tak, że aż chce się ją skończyć) oraz czasami wprost opisowo (dzięki czemu możemy sobie wyobrażać, jak mogła by wyglądać ekranizacja owego dzieła – co zdarzało mi się często), zachęca do czytania.

Świata wykreowanego przez autorkę trudno nie polubić. Bo cóż złego jest w tym, że Bóg pozostawił go 13 aniołom, które teraz sprawują nad nim władzę? Albo czy można wpaść na lepszy pomysł niż, stworzenie dwóch oddzielnych krain? Jednym włada technika, a więc przemysł, samochody i fabryki, a drugim zaś elfy, fauny, czarodzieje i gnomy – czyli magia pełną piersią.

Może więc od początku:

Aniołowie władając nad światem bohaterów postanawiają stworzyć dwie oddzielne krainy: Tanagrę (ci od techniki) i Arlen (świat magii). Mieszkańcy jednej z krain nie mogą przedostać się do drugiej, ponieważ umrą po 3 minutach i tak samo z drugą. Na przekór aniołom staje...

ira | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Wchodzę niniejszym pod stół i odszczekuję krzywdzącą dla pani Kańtoch, a wyrażaną do tej pory nader śmiało opinię, że kobiety, pisząc powieści fantasy, nie potrafią oderwać się od romantyczno-histerycznej maniery.
Pani Kańtoch potrafi.
"13 anioł" jest świetny, a wyczytane tu gdzieś stwierdzenie, że nie jest to najlepsze dzieło tej autorki, budzi we mnie instynkt myśliwego...

Linethin | 2014-10-16
Przeczytana: 13 października 2014

Długo zbierałam się do przeczytania tej książki. Właściwie mam wrażenie, że chyba od wieków wisiała w mojej biblioteczce na półce "Chcę przeczytać" i nie mogła się doczekać, by stamtąd zniknąć. Któregoś pięknego zaś wieczoru stwierdziłam, że zacznę czytać wszystkie pozycje po kolei jakie miałam w planach.

Tak oto zaczęłam czytać 13 anioła pani Anny Kańtoch. A więc zacznijmy od początku... *siada wygodniej, łapie za kubek z herbatą i wystukuje kolejne słowa*

Świat jaki zostaje przedstawiony w książce to świat rządzony przez anioły - Bóg postanowił dać im takie miejsce, gdzie mogli by rządzić
według własnych zasad i własnego widzimisię. Do tego stwarzają Przymierze, którego mają przestrzegać mieszkańcy Tanagry - miasta, w którym króluje technika, postępowe życie, wszystko z czym współczesny człowiek ma styczność na codzień - oraz mieszkańcy Arlenu, gdzie z kolei panuje magia, a więc wiąże się to z innymi rasami niż ludzie. Spotkamy tam na przykład elfy! Jednak mieszkańcy tych...

Blair | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, *2014*, Ebook
Przeczytana: 22 listopada 2014

Dwanaście powodów do rozwagi i jeden do strachu.

Zakładam, że każdy z Was, a jeśli nie każdy to pewnie większość, posiada listę książek, którą zatytułował: "Kiedyś na pewno". Na mojej widniała powieść Anny Kańtoch, "Trzynasty anioł", korzystając więc z możliwości, jaką dały mi ebookowe wznowienia wydawnictwa Powegraph, czym prędzej zabrałam się do skreślania z kartki jednej z pozycji. Pełna entuzjazmu i zachęcona faktem, że zapoznam się z kolejną powieścią, która wyszła spod pióra polskiej pisarki, nawet nie pomyślałam o komplikacjach.
Komplikacje jednak pomyślały o mnie.

Nie dość, że przez całe dwa tygodnie, jakie zajęło mi przeczytanie książki, występowały kolejne trudności zmuszające mnie do jej odłożenia, to i zbyt wielu zachęt z jej strony też się nie doczekałam. Powieść pani Kańtoch była raczej powolną, jednostajnie płynącą rzeką, niż niebezpiecznie wciągającym wirem wodnym. Miło było wejść do świata stworzonego przez pisarkę, ale nie odczuwałam żadnego smutku, gdy...

Kasiulek | 2014-11-02
Przeczytana: październik 2014

Anna Kańtoch zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie opisana historią. Po wielu zawodach, jakie miałam okazję mieć przy książkach z aniołami w tle, to w tym wypadku jestem mile zaskoczona. Stworzenie tak niesamowitego świata, z którym do tej pory nie spotkałam się w żadnej książce, tak dwóch różnych krain, bohaterów maksymalnie pozytywnych i tych maksymalnie negatywnych.

Nie obawiałam się tego, że kobieta sięgnęła po fantastykę, gdyż już kilka tytułów fantastycznych pisanych piórem kobiety mam za sobą i stwierdzam z ręką na sercu, że kobiety dają radę. W ten nurt również bardzo plastycznie wkroczyła i wtopiła się Anna Kańtoch przedstawiając swoją wizję fantastycznego świata.

Początek historii trochę nużył. Nie mogłam się wczytać i na jakiś czas odłożyłam lekturę. Wróciłam do niej po kilku dniach przerwy i zatraciłam się bez końca. Moje znużenie mogło być spowodowane tym, że autorka już od samego początku swoją historię rozbiera na części pierwszy, bardzo dokładnie skupia się na każdej...

dzosefinn | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Na pewno nie tego, co zaserwowała nam pani Anna.
Przez kilkanaście pierwszych rozdziałów poznajemy głównych bohaterów i (można powiedzieć) wgryzamy się w główny wątek, jednocześnie przygotowujemy się do akcji właściwej. Akcja tak naprawdę rozgrywa się dopiero pod koniec książki. Na początku wieje nudą, lecz na szczęscie szybko da się przez niego przebrnąć.
Było kilka mocnych fragmentów, gdzie odrzucało mnie do tyłu (chodzi mi tutaj o brutalność i bezpośrednie wykładanie kawy na ławę).
Jako cała książka jest średnia. Pomysł pani Kańtoch miała bardzo dobry, lecz niestety gorzej z wykonaniem. Bohaterowie są, jakby naciągani i bezpłciowi. Jedynie co ratuje tę książkę to finał i jej niepowtarzalny klimat. Mogę nawet stwierdzić, że nad całą historią wisi aura apokaliptyczna.
Cóż, przeczytać można, jednak kupić bym jej nie kupiła. Muszę przyznać, że mnie trochę rozczarowała, spodziewałam się jakiejś walki, a nie zwykłego 'proszę'.