Okładka książki 13 Anioł

typ
papier
6 (527 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Tych 12 dni wstrząśnie miastem, bo 13 anioł ma iście szatański plan. Dzień 1. Sądziłem, że aniołowie mają skrzydła. Dzień 2. Przesłuchaj płytę i zniszcz. Dzień 3. Nemuel zapowiadał: w Getteim zakwitną wiosenne kwiaty, które zwiędną, nim nadejdzie wieczór. Dzień 5, 6 i 6 kolejnych to walka o miasto – pod anielskimi skrzydłami - skazane na zagładę. Ratują je: milioner bankrut, który naprawdę...

Tych 12 dni wstrząśnie miastem, bo 13 anioł ma iście szatański plan.

Dzień 1. Sądziłem, że aniołowie mają skrzydła.
Dzień 2. Przesłuchaj płytę i zniszcz.

Ratują je: milioner bankrut, który naprawdę żyje dopiero wtedy, gdy próbuje się zabić, prywatny detektyw ze złamanym sercem, kobieta uwięziona w ciele dziecka, cyniczna gwiazda srebrnego ekranu.

W tej książce i ludzie, i anioły radzą sobie, jak mogą...

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2007.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
książek: 2004
Dominik | 2010-10-05
Przeczytana: 2010 rok

Było to moje pierwsze spotkanie z panią Anną Kańtoch i muszę uznać, że do tej książki będę chciał wrócić, ponieważ napisana prosto (tak, że aż chce się ją skończyć) oraz czasami wprost opisowo (dzięki czemu możemy sobie wyobrażać, jak mogła by wyglądać ekranizacja owego dzieła – co zdarzało mi się często), zachęca do czytania.

Świata wykreowanego przez autorkę trudno nie polubić. Bo cóż złego jest w tym, że Bóg pozostawił go 13 aniołom, które teraz sprawują nad nim władzę? Albo czy można wpaść na lepszy pomysł niż, stworzenie dwóch oddzielnych krain? Jednym włada technika, a więc przemysł, samochody i fabryki, a drugim zaś elfy, fauny, czarodzieje i gnomy – czyli magia pełną piersią.

Może więc od początku:

Aniołowie władając nad światem bohaterów postanawiają stworzyć dwie oddzielne krainy: Tanagrę (ci od techniki) i Arlen (świat magii). Mieszkańcy jednej z krain nie mogą przedostać się do drugiej, ponieważ umrą po 3 minutach i tak samo z drugą. N...

ira | 2014-05-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2014

Wchodzę niniejszym pod stół i odszczekuję krzywdzącą dla pani Kańtoch, a wyrażaną do tej pory nader śmiało opinię, że kobiety, pisząc powieści fantasy, nie potrafią oderwać się od romantyczno-histerycznej maniery.
Pani Kańtoch potrafi.
"13 anioł" jest świetny, a wyczytane tu gdzieś stwierdzenie, że nie jest to najlepsze dzieło tej autorki, budzi we mnie instynkt myśliwego...

red_monkey | 2013-09-30

Zapomnij o Bogu, Jego już tu nie ma. Pozostawił świat trzynastu aniołom, które teraz sprawują władzę w dwóch krainach, gdzie chcą zarządzić swoją własną sprawiedliwość. Krainami tymi są Tanagra, tam króluje technika, przemysł i ogólny postęp, oraz Arlen, gdzie czarodzieje, gnomy i elfy mają pole do popisu jeśli chodzi o magię. Nie możesz przedostać się z jednej krainy do drugiej, jeśli nie chcesz, aby trzy następne minuty były ostatnimi w Twoim życiu. Aimeric Tyren jest jednak sprytny i udaje mu się obejść reguły nałożone przez aniołów. Chcąc połączyć dwie krainy, buduje pośrodku nich miasto Getteim, gdzie i ludzie, i czarownicy, i elfy, i gnomy mogą odwiedzić miasto, a nawet zamieszkać nie obawiając się przedwczesnej śmierci. Profity urodzenia się w Getteim są takie, że bez obaw można odwiedzać obie krainy świata podzielonego przez aniołów. Pokój i ład nie może jednak trwać długo. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy do Merica, syna America, przychodzą dwaj aniołowie i zapowiadają zniszcz...

Emkas | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Mam wrażenie, że ludzie boją się wyrażać niepoprawne opinie, o tej książce tylko nie wiem czemu. Średnia ocen jest słaba, nawet za wysoka jak na jakość książki, ale za to niemal wszystkie opinie są pozytywne.

Ale od początku... Książkę można określić krótko - zmarnowany potencjał. Pojawia się ciekawy zamysł, ale z każdą kolejną sytuację rozwijającą akcję jest coraz gorzej. Zewsząd bije nijakość. Dostajemy postacie, które nie są prowadzone tak jakbyśmy spodziewali się tego na początku, dokonują one działań, które nie pasują do tego co robiły wcześniej. Postać Merica jest miałka aż do bólu. O facecie nie można powiedzieć nic konkretnego prócz wymienienia kilku faktów z jego życia. Co chwila pojawia się nowa postać, która szybko kończy swoje podboje, jednak każda z nich wymieniona jest z imienia i każda zostaje w jakiś tam nacechowana przymiotnikami. Zupełnie niepotrzebnie, skoro 5 linijek później stają się one zupełnie nieważne i nikt o nich nie pamięta. Pewnie nawet sama autorka.

Dost...

dzosefinn | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Na pewno nie tego, co zaserwowała nam pani Anna.
Przez kilkanaście pierwszych rozdziałów poznajemy głównych bohaterów i (można powiedzieć) wgryzamy się w główny wątek, jednocześnie przygotowujemy się do akcji właściwej. Akcja tak naprawdę rozgrywa się dopiero pod koniec książki. Na początku wieje nudą, lecz na szczęscie szybko da się przez niego przebrnąć.
Było kilka mocnych fragmentów, gdzie odrzucało mnie do tyłu (chodzi mi tutaj o brutalność i bezpośrednie wykładanie kawy na ławę).
Jako cała książka jest średnia. Pomysł pani Kańtoch miała bardzo dobry, lecz niestety gorzej z wykonaniem. Bohaterowie są, jakby naciągani i bezpłciowi. Jedynie co ratuje tę książkę to finał i jej niepowtarzalny klimat. Mogę nawet stwierdzić, że nad całą historią wisi aura apokaliptyczna.
Cóż, przeczytać można, jednak kupić bym jej nie kupiła. Muszę przyznać, że mnie trochę rozczarowała, spodziewałam się jakiejś walki, a nie zwykłego 'proszę'.

miharu | 2010-07-09
Przeczytana: 2009 rok

Niezła książka, mająca swoisty przygnębiający klimat.. plus parę drastycznych opisów. Ale mimo wszystko nie zachwyciła mnie zbytnio. Zdecydowanie Annie Kańtoch lepiej udał się cykl o Domenicu Jordanie.

złodziejka | 2011-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę, jak na ilość czasu, jakim w chwili czytania dysponowałam, oraz niewygodną formę ebooka, pochłonęłam naprawdę szybko. Powieści fantastyczne są jednym z moich ulubionych rodzajów książek. Pierwsze spotkanie z twórczością A. Kańtoch zapowiadało się na interesujące.
"13 anioł" opowiada historię miasta skazanego na zagładę. Na ratunek rusza syn założyciela Getteim, prywatny detektyw i jego współpracowniczka, kobieta w postaci dziecka. Autorka wprowadza jednocześnie drugi wątek: anioł, który oznacza ratunek dla miasta, knuł wprost diabelską intrygę, powiązaną z morderstwami w celu objęcia całkowitej władzy.
Lekki i przyjemny styl oraz zagadka do rozwiązania, a to wszystko obsadzone w fantastycznej rzeczywistości, to mocne punkty powieści. Całkowicie zawiodło mnie zakończenie- kiedy czytałam rozwiązanie sytuacji, miałam wrażenie, że Kańtoch pisała już to na siłę.
Otwarta kompozycja zawarta w ostatnim dniu (cała fabuła rozgrywa się w ciągu dwunastu dni) odrobinę uratowała sytuację, j...

satanowski | 2013-04-24
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Zalety:
- dość ciekawy pomysł na fabułę

Wady - cała reszta:
- płaskie jak papier postacie zdefiniowane przymiotnikami autora, a nie swoimi czynami.
- prymitywny język (np. nadużywanie słowa "mężczyzna" w stosunku do już przedstawionych postaci)
- sprzeczności w fabule (np. hałas burzy nie przeszkadza bohaterce usłyszeć oddechu odchodzącego przyjaciela)

Więcej już nie pamiętam, bo staram się wyprzeć to niemiłe doświadczenie z pamięci.

Nie polecam, strata czasu.

Łukasz | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Książki o tematyce anielskiej cieszą się coraz większą popularnością wśród wielbicieli fantastyki co łatwo zauważyć. Jedną z głównych przedstawicielek tego gatunku jest oczywiście Maja Lidia Kossakowska, której "Siewca Wiatru" jest książką cenioną o czym może świadczyć chociażby ocena na tym portalu ( średnia 4,06 ). Natomiast 13 anioł (średnia 3,3).

Czy Anna Kańtoch równie dobrze radzi sobie w obcowaniu z aniołami?? Moim zdaniem troszkę zabrakło do wysoko ustawionej poprzeczki jakim jest Siewca.

13 Anioł to książka typowo detektywistyczna, którą szybko się czyta. Sam pomysł na książkę (czyt. fabuła) jest oryginalny. Przedstawiony świat jest barwny. Łatwo można oderwać się od rzeczywistości i samemu zamieszkać w mieście "pod anielskimi skrzydłami". Pomieszanie magii i techniki jako dwa odrębne "światy-miasta".. 3 minuty życia po drugiej stronie..coś niesamowitego. Bohaterów jest mnóstwo, dlatego każdy znajdzie jakąś postać z którą się chociaż trochę utożsami (oby tylko nie z Merice...

Charlotte | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

„Czasem przeplatam księżyc z samotnością.”

Po raz pierwszy zetknęłam się z tą autorką i jak zwykle podeszłam do czegoś nowego sceptycznie. Anioły mające za zadanie opiekować się daną społecznością czy krainą kojarzą mi się głównie z Kossakowską, ale, jak już się przekonałam, na Daimonie Frey'u świat się nie kończy.

„13 anioł” posiada niebanalną fabułę i bardzo ciekawie wykreowanych bohaterów. Meric nie przypadł mi specjalnie do gustu jako zbankrutowany milioner,ale za to Aelis, kobieta uwięziona w ciele dwunastolatki - jak najbardziej. Wraz z prywatnym detektywem tworzą nietypową, ale bardzo dobrze zgraną parę przyjaciół.
Książka podzielona wedle dwunastu dni, z których ostatni, chcąc nie chcąc, udowadnia kompozycję otwartą i pozwala czytelnikowi samemu określić, co wydarzyło się dalej. Ilustracje nie podobały mi się ani trochę, postaci były wręcz upiorne, ale motta zawarte na początku każdego rozdziału były dość ciekawie skomponowane.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto