Głową w mur

Cykl: Paramythia Vakkerby (tom 1) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
orkan

Pokłońcie się, bracia i siostry! Padnijcie na kolana, dzieci Maszynowego Boga! Pokłońcie się Technomagicznemu Zakonowi Braci Konstruktorów, strażnikom Jego. I płaczcie. A łez nie żałujcie… Wnijdź w świat ORKAN FANTASY. W gąszcz paramitów. Przypowieści do cna ponurych. Historii z trzewi gnijącego miasta-matni. Snutych w nieznanym dotąd uszom Twym języku. Opowieści o nędzarzach-szczurojadach i...

Pokłońcie się, bracia i siostry!
Padnijcie na kolana, dzieci Maszynowego Boga!
Pokłońcie się Technomagicznemu Zakonowi Braci Konstruktorów, strażnikom Jego.
I płaczcie. A łez nie żałujcie…

Wnijdź w świat ORKAN FANTASY. W gąszcz paramitów. Przypowieści do cna ponurych. Historii z trzewi gnijącego miasta-matni. Snutych w nieznanym dotąd uszom Twym języku. Opowieści o nędzarzach-szczurojadach i ich Złotorękich panach. O złym losie, miłości i nienawiści. O niewoli w trybach przekładni i kół zamachowych mechanizmu światem zwanego.
Żal mi was... Tako rzecze Orkan.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

filozof | 2017-04-05

Rany,ale mroczna książka.
Ale,zawsze chciałem przeczytać.
Orkan napisał
kawał dobrej literatury.
Bardzo mi się podobało
oby więcej takich mrocznych książek
w moim życiu.

| 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Wspomniane powyżej Orkan Fantasy jest dla mnie zbiorem opowiadań o ludziach z pewnymi mutacjami lub zmianami cielesnymi, którzy pomimo życia w ubóstwie, na dnie hierarchicznej drabiny występującej w mechanicznym świecie, wykazują się ogromnym altruizmem oraz kierują się najwyższymi i najważniejszymi wartościami.

Dwie części z czego każda z nich składa się z trzech opowiadań przedstawiają ponure, paskudną i obrzydliwą krainę Vakkerby zdominowaną przez maszyny, Zakon Technomagów rządzący owym miejscem oraz zamieszkałą przez ludzi zmutowanych przez magiczne odpady wypływające z fabryk należących do Zakonu. Na tak ponurym tle rozgrywają się różnego rodzaju ludzkie tragedie, istoty z najniższych warstw stają przed ważnymi wyborami, dokonują ryzykownych decyzji i stawiają czoła przeciwnością.

Część Ślepe Zaułki przybliżyła mi losy czwórki bohaterów: matki, która w obronie własnego dziecka decyduje się na ryzykowną mutację, całkowitą deformację swojego ciała i wystąpienie przeciwko...

Tomasz | 2015-10-12
Przeczytana: 07 października 2015

Wróciłem do tej książki po pięciu latach. Nadal mi się podoba, ale brak zakończenia denerwuje jeszcze bardziej niż wtedy. Po zapowiedziach, że to jest trylogia i do tego prawie gotowa nic się nie ukazało. Jako czytelnik, który zainwestował kasę w ten cykl czuję się OLANY.

SpaceBanshee | 2011-07-30

Świeży powiew polskiego sci-fi/fantasy. Wciąga od pierwszej strony i pozostaje długo w pamięci.
To nie jest kolejne fantasy o wesołych smokach i szczęśliwych czarodziejach.
To opowieść o zdegenerowanym, zdeprawowanym miejscu, w którym moralność nie istnieje.
Mroczna, przytłaczająca, dająca do myślenia.
Obowiązkowa pozycja dla miłośników sci-fi i fantastyki.
Tak trzymać panie Orkan.

Michal39 | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Jestem mocno pozytywnie zaskoczony. Nie spodziewałem się tak dobrej książki napisanej przez w sumie mało znanego autora. Świetny klimat, pomysłowość, przedziwny świat stworzony przez Orkana. Druga część już czeka:) Szkoda,[z tego co tu wyczytałem] że wydanie trzeciej mocno się opóźnia.
Polecam!!!

Tomasz Wojnowski | 2010-04-15
Przeczytana: 2009 rok

Jak dla mnie bomba! Książka jak najbardziej godna uwagi. ;)

Szparag | 2013-01-31

Pan Orkan stworzył coś niesamowitego. Prześwietny kawał fantasy na naprawdę wysokim poziomie.

Vakkerby pochłonęło mnie bez reszty. Religia. Przemoc. Seks. Nigdy nie pomyślałbym, że można tak zręcznie, tak soczyście i obficie, a zarazem z wielką klasą i bez przesady, dać wolne pole do popisu tym wartościom. Turpizm przewala się tu bezceremonialnie. Brutalność i wulgaryzmy aż kipią. Miłość jest podłym ochłapem gówna. A mimo to, mimo tego całego animuszu ohydztwa, wszystko jest tu spójne, wyważone, klimatyczne. "W tym szaleństwie jest metoda!", i to bez dwóch zdań.
Nie jest to bynajmniej "arcydzieło", lecz doprawdy skłania do refleksji nad dzisiejszym światem, niestety katharsis jej nie towarzyszy. I strasznie mnie bolą te minione lata oczekiwania na zwieńczenie trylogii. Dlatego osiem gwiazdek.

Z pewnością nie jest do książka dla każdego. Jednak moim zdaniem to właśnie jej duży plus. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym nietypowym podejściem do świata fantasy. Prawdziwa perełka.

Fidel-F2 | 2017-11-20

Współczesny Żeromski. Na szczęście czyta się dobrze, język nie przeszkadza, chociaż brak mu szczególnej gładkości. Szkoda, że to nie jest szósta powieść autora. Świat przedstawiony bogaty w detale, widać sporą wyobraźnię, niemniej przez skórę czuje się czasem, że to tylko dekoracja, że jak scena się skończy to przyjdą panowie w drelichach i rozbiorą. Sporo okrucieństwa i obrzydliwości, skojarzyło mi się z Piątkiem. Szczęśliwie mniej tego niż u Piątka i zdecydowanie bardziej sensownie. Można by nawet powiedzieć, że idealnie, robi swoja robotę nie popadając w przesadę. Reasumując, niezła rzecz warta polecenie. Na pewno będę chciał przeczytać dalsze części.

Fenrir | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Miłe zaskoczenie, książka całkiem dobra aczkolwiek bardziej przypadła mi do gustu druga część książki gdzie bohaterem jest Byhtra.

ilo99 | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Polecane

Luźne, wydawało by się niepowiązane ze sobą losy różnych ludzi, wraz z rozwojem fabuły zaczynają się zazębiać i tworzyć jednolitą historię. Co więcej, dzięki poznawaniu historii życia bohaterów czytelnik zaczyna się orientować w świecie przedstawionym. Jest to ponure, wielopoziomowe miasto, którego większość mieszkańców żyje pod ziemią, cierpiąc na skutek skażenia gleby i powietrza. Większość biedoty to ludzie, którzy w mniejszym lub większym stopniu ulegli mutacjom. Posiadanie rogu na środku czoła, czy sześciu rąk to niemalże norma. Modyfikacje w ciele ludzkim dokonywane przez Technomagów prowadzą do powstawania hybryd człowieka i maszyny. Warstwa rządząca to Arystokraci, Złotoręcy oraz Technomagowie. Rozgrywki toczące się między nimi mają wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Należy docenić spójną konstrukcję świata przedstawionego, włącznie z wierzeniami i wypowiedziami proroków. Lektura ponura i okrutna, ale dobrze napisana.