Chińskie lalki

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Świat Książki
China Dolls
Ag2S

Długo wyczekiwana nowa powieść bestsellerowej autorki „Dziewcząt z Szanghaju”, „Miłości Peonii” i „Marzeń Joy” San Francisco, rok 1938. Trwają przygotowania do otwarcia wielkich targów i choć z oddali dobiegają odgłosy nadciągającej nad Europę wojny, miasto kipi życiem. Trzy młode kobiety z bardzo różnych środowisk spotykają się przypadkiem w ekskluzywnym nocnym klubie Forbidden City....

San Francisco, rok 1938. Trwają przygotowania do otwarcia wielkich targów i choć z oddali dobiegają odgłosy nadciągającej nad Europę wojny, miasto kipi życiem. Trzy młode kobiety z bardzo różnych środowisk spotykają się przypadkiem w ekskluzywnym nocnym klubie Forbidden City. Przyjaźń, która nawiązuje się między nimi od pierwszej chwili, jest oparciem w niepewnych czasach. Gdy ich wstydliwe tajemnice wychodzą na jaw, a niewidzialne nici wiążą je ze sobą jeszcze mocniej, dziewczęta odnajdują w sobie siłę i hart ducha niezbędne, by odważyć się spełnić swoje marzenia. Jednak po ataku Japończyków na Pearl Harbor Amerykę ogarniają podejrzliwość i paranoja, które mogą złamać życie bohaterek, a wstrząsająca zdrada nieodwracalnie zmienia wszystko…

„Chińskie lalki” opowiadają jedną z tych historii, które zawsze chciałem opisać. Lisa See mnie w tym uprzedziła i to w doskonałym stylu. Wielkie brawa dla jej podnoszącej na duchu opowieści o złotym wieku chińskich klubów nocnych i nieosiągalnym dla większości hollywoodzkiemu marzeniu.
Jamie Ford, autor „Hotelu słodko-gorzkich wspomnień”

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Bacha85 książek: 2693

Rozrywkowe Chinatown

Lubię orientalne klimaty i z tą autorką miałam okazję spotkać się już wcześniej. Zaczęłam od powieści „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” - wstrząsającej opowieści o praktyce krępowania stóp. Drugim podejściem była bardzo poetycka i przepiękna historia - „Miłość Peonii”. W końcu przyszła pora na „Chińskie lalki”.

W książce poznajemy kulisy artystycznego świata końcówki lat 30. XX wieku. Akcja rozpoczyna się w San Francisco, a dokładniej w tamtejszym Chinatown, gdzie młodziutka adeptka tańca rozpoczyna poszukiwania pracy w branży rozrywkowej. Grace, pochodząca z głębokiej prowincji, powoli stawia pierwsze kroki w wielkim mieście. Wspomaga ją w tym Helen, wychowana w tradycyjnej chińskiej rodzinie, w której kobiety mają zupełnie podrzędne znaczenie. Dość szybko dołącza do nich Ruby, roześmiana i uwodzicielska, która za wszelką cenę próbuje ukryć, że ma japońskie, a nie chińskie korzenie. Dziewczęta szybko się zaprzyjaźniają, każda z nich chce odmienić swoje życie, wszystkie są głodne sukcesu. Jednak, czy przyjaźń w takim świecie ma szanse przetrwać?

Powieść aż kipi od emocji, dziewczęta doświadczają przeróżnych uczuć, a ich wzajemne relacje nie należą do łatwych. Każda chowa w sercu jakąś mroczną tajemnicę, która ma ogromny wpływ na ich zachowanie i naznacza je na całe życie. Powoli odkrywamy przeszłość Grace, Helen i Ruby, dzięki czemu ich motywy stają się czytelniejsze, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego postąpiły tak, a nie inaczej.

Z trójki dziewcząt najbardziej polubiłam...

Z trójki dziewcząt najbardziej polubiłam właśnie Grace - z jednej strony słodką, naiwną dziewczynę z małego miasta, z drugiej - jedyną, która zawsze była w porządku wobec swych przyjaciółek. Nie potrafiłam natomiast przekonać się do Helen, w której znaleźć można mieszaninę dumy z tego, kim jest, z całkowitym brakiem przynależności do rodziny, w której traktowana była jako utrzymanka, której należy się wstydzić. Ponura przeszłość zaburzyła jej psychikę, powodując, że za wszelką cenę szuka akceptacji i przyjaźni. Ruby z kolei, początkowo kierująca się tylko wyrachowaniem, z czasem odkrywa, jak cenna może być prawdziwa bliskość innych, podobnych do niej dziewcząt.

Powieść czytało się bardzo dobrze, rozdziały pisane są z perspektywy każdej z trzech bohaterek, dzięki czemu dowiadujemy się, jak wydarzenie wyglądają w oczach każdej z nich. Wartka akcja wciąga, sprawiając, że trudno jest oderwać się od lektury. Świetnie została oddana atmosfera Chinatown i specyfika branży rozrywkowej.

Spodobała mi się ta powieść, choć nie mogę powiedzieć, by mną wstrząsnęła bądź mnie oczarowała. Jest to dobrze napisana książka, od której trudno się oderwać, niesie również spory ładunek emocji, a dokładnie wyrysowane realia przenoszą czytelnika w inny świat. Myślę, że spodoba się wielbicielom obyczajowych opowieści z egzotyką w tle i takim czytelnikom szczerze ją polecam.

Barbara Sulkowska

Gosia | 2016-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Powieść Lisy See właściwie nie jest zła, ale w porównaniu do innej jej powieści, którą dawniej przeczytałam, czyli "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", ta wypada dość słabo.
Powieść zasadniczo traktuje o przyjaźni trzech młodych kobiet - Grace, Ruby i Helen, ale dla mnie jakaś dziwna ta przyjaźń, pełna tajemnic, sekretów, intryg, niedopowiedzeń, braku zaufania, zmiany sojuszy.
Tło za to dość ciekawe - lata 30-te i 40-te w Ameryce, czas II wojny światowej, ataku Japończyków na Pearl Harbor. Świat rozrywki, chińskich dzielnic, obozów internowania dla Japończyków. Niestety miejscami opisy mnie nużyły.
Największy jednak zarzut wobec tej książki to brak porywającej akcji. Losy tej naciąganej i sztucznej przyjaźni nie wciagnęły mnie tak, jak spodziewałabym się po ksiażce tej autorki. Wiem już, że stać ją na więcej.

allison | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Niezła powieść, ale w dorobku autorki najsłabsza. Nie ma tu klimatów tak typowych dla innych jej książek (np. "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", "Miłość Peonii" czy "Dziewczęta z Szanghaju").

Losy trzech przyjaciółek i ich wzajemne relacje to zasadnicza treść. W tle mamy drugą wojnę światową i obozy internowania w USA. Wszystko to tworzy całość - logiczną, ciekawą, ale nie porywającą.
Mimo sekretów, jakie kryją młode kobiety, akcja nie urzeka ani nie wstrząsa.
Dla mnie to po prostu poprawnie napisana powieść; autorkę na pewno stać na więcej, co udowodniła wcześniejszymi utworami.

W porównaniu do innych książek Lisy See, ta w mojej opinii wypada najsłabiej. Pomimo bardzo rzetelnie oddanej prawdy historycznej dotyczącej funkcjonowania słynnego klubu nocnego Forbidden City w San Francisco, akcja książki mnie nie wciągnęła.
Bohaterkami są trzy Azjatki pracujące w Forbidden City na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Dziewczyny deklarują sobie przyjaźń, ale więcej w tej przyjaźni zazdrości, zawiści i intryg niż cech pozytywnych.
Miałam wrażenie, że książka jest pisana płytko, tak trochę po łebkach, tak jakby autorka miała fajny pomysł na książkę, ale zabrakło jej fantazji w porządnym usnuciu fabuły. W książce brak wątku przewodniego, kartka po kartce czytamy zapis kolejnych lat z perspektywy trzech dziewczyn, niby-przyjaciółek.
Liczyłam na więcej, pamiętając inne bardzo dobre książki autorki, jak choćby "Dziewczęta z Szanghaju" czy "Kwiat śniegu i sekretny wachlarz".

Pozytywnie mnie zaskoczyła powieść Lisy See "Chińskie lalki" pełna uroku, ciepła opowiada o Chince i Japońce pochodzą one z różnych środowisk, bardzo zainteresowała mnie kultura Chińska, tradycje w Chinach co się spotyka.
Zaintrygowana byłam, zainteresowana tą książką wywarła na mnie dobre wrażenia, mnóstwo w powieści emocji, napięcia.
Życiowa, mądra i zachwycająca książka!!!!

Monika | 2015-11-27
Przeczytana: 24 listopada 2015

Lisa See pisze nierówno. Niektórymi książkami Autorki zachwycam się, inne szybko rzucam w kąt.
"Chińskie lalki" to jedna z Jej lepszych powieści. Mamy tu grupę "chińskich" artystów z ich troskami, radościami i codziennymi zmaganiami. Książka skupia się na 3 kobietach. Czy łączy je przyjaźń? Przekonajcie się sami.

To nie jest zła powieść , chociaż jakby rzeczywiście jak twierdzą niektórzy czytelnicy , słabsza od poprzednich . Historia opowiedziana przez autorkę dzieje się w latach 30 - 40 poprzedniego stulecia . Trzy dziewczyny w podobnym wieku poznają się przy okazji przesłuchania do pracy tancerki w nocnym klubie Forbidden City . Grace , Ruby i Helen , stają się niemal nierozłączne . Wszystkie trzy urodziły się w Ameryce , lecz każda z nich pochodzi z różnych kulturowo rodzin . W jednej rodzinie kultywuje się Amerykę jako ojczyznę i zabrania się nawet mówić po chiński , w innej dla odmiany jest zupełnie odwrotnie . Każda z dziewczyn ma też '' swoje za uszami '' . Każda przeżyła jakąś tragedię mniej lub bardziej bolesną . Są jak trzej muszkieterowie . Ale czy na pewno ? To jakby tylko jedna strona medalu i ich przyjaźni . Druga strona to ciągłe napięcie , oskarżania , knucie , rywalizacja nie zawsze '' czysta '' . Mimo wielu różnic psychologicznych kreowanych postaciach trzech młodych...

Jak mnie pozytywnie zaskoczyła ta książka!
Po opiniach innych czytelników, które często powtarzają zdanie, iż jest to najgorsza książka autorki, sięgnęłam po nią z wąchaniem. A jakże cudowną i życiową historię otrzymałam.
To opowieść o młodzieńczych marzeniach, o dorastaniu, zdradach, intrygach, pieniądzach, wojennej rzeczywistości, emigrantach i ich dzieciach na zawsze obcych w swoim kraju, szalonej przyjaźni, która łączy aż po kres życia, rozczarowaniach na zawsze pozostawiających ślad w sercu... Jednak głównie jest to opowieść o kobietach, pragnieniu miłości i o tym, że życie jest pełne łez oraz że każdy przeżywa swoje osobiste piekło.
Lisa See zabiera nas w czasy, gdy kluby nocne przeżywały swój złoty wiek, żołnierze przychodzili tam i patrzyli na tańczące kobiety, jakby nic innego się nie liczyło, jakby ludzie nie ginęli i jakby nie miało być jutra.
Zdziwiło mnie jak bardzo byłam nieświadoma tego wycinku w historii Ameryki.
Nie miałam pojęcia, że w czasie wojny z Japonią,...

Emma | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, Daleki Wschód
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Właśnie odłożyłam na półkę książkę jeszcze ciepłą od mojej ręki.
Lubię Lisę See i czytałam, a nawet mam, wszystkie jej książki, które pojawiły się na polskim rynku. Według mnie, ta (oprócz "Marzenia Joy") należy do najlepszych. Trzyma w napięciu i daje bardzo dużo do myślenia.
Jest to historia trzech urodzonych w USA "żółtych" dziewcząt, które nigdy nie były nigdzie poza Ameryką, a które nie są tolerowane ze względu na kolor skóry.
Jest to historia przyjaźni trzech mocno zranionych i kryjących straszne tajemnice istot nie mogących się odnaleźć w świecie, do którego należą.
Akcja toczy się w czasie wojny. Dziewczęta są tancerkami marzącymi o sławie, miłości i swoim własnym domu.
Przesłaniem powieści jest, że najlepszym, co może nas spotkać, to prawdziwa przyjaźń.

Zuela | 2016-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia dwóch Chinek i Japonki w USA podczas drugiej wojny światowej.Helen zasadniczo mąci i knuje,chce być z jedna i drugą przyjaciółką pod warunkiem,że są one ze sobą skłócone i robi wszystko by tak było.Knuje,obgaduje,donosi.Dziewvzyny tańczą w rewiach,walczą o to by być najlepsze.Czy społeczeństwo nie widzi ich w innych rolach jak tylko kelnerek,tańcerek tylko dlatego,że są innej narodowości?A wydawałony się,że Amerykanie to tolerancyjny naród

betina360 | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 lutego 2016

Trzy mlode kobiety z roznych srodowisk spotykaja sie przypadkiem w eskluzywnym klubie .Przyjazn ktora je laczy jest dla nich oparciem w trudnych chwilach ktorych im nie brak. Gdy ich wstydliwe sprawy wychodza na jaw wiaza sie ze soba jeszcze bardziej i rozumia jak nigdy dotad. Ksiazka wciaga od poczatku i jest pelna emocji ktore nieraz zaskakuja.