Butik na Astor Place

Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata
Astor Place Vintage
Aksamitt

Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku. Historia dwóch kobiet, które dzieli stulecie, lecz łączą dążenie do niezależności, talent do interesów oraz wyzwania, jakie stawia przed kobietą każda epoka. Amanda Rosebloom jest właścicielką butiku z ubraniami vintage "Astor Place". Pewnego dnia spotyka się ze starszą zamożną damą, która chce wycenić i sprzedać swoje dawne suknie. W jej mieszkaniu w...

Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku.

Amanda Rosebloom jest właścicielką butiku z ubraniami vintage "Astor Place". Pewnego dnia spotyka się ze starszą zamożną damą, która chce wycenić i sprzedać swoje dawne suknie. W jej mieszkaniu w kufrze ze strojami przypadkiem znajduje zaszyty w mufce dziennik. To zapiski Olive Westcott, młodej kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie. Chociaż Olive żyła przed stu laty, Amanda wkrótce pojmuje, że łączy je ze sobą niezwykle silna więź.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Wioleta Sadowska | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

"Przeszłość nie znika, lecz trwa. Można dotknąć i zobaczyć jej pozostałości. Zachowana w pamiątkach staje się teraźniejszością".

Styl vintage, zarówno w kulturze, sztuce jak i modzie od wielu, wielu lat niezmiernie mnie fascynuje. Uwielbiam bowiem oglądać rzeczy a także wystroje wnętrz z innej epoki, bądź stylizowane na nie, które umiejętnie połączone ze współczesnością, dają niesamowity efekt. Nie mogłam więc nie przeczytać książki, której motywem przewodnim jest właśnie moda vintage. Już bowiem samo to słowo ma dla mnie magiczną wymowę.

Stephanie Lehmann ukończyła stopień B.A. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, oraz uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie Nowojorskim. Uczyła pisania powieści w serwisach internetowych, które publikowały jej teksty. Autorka posiada w dorobku pięć powieści, mieszka obecnie w Nowym Jorku.

Amanda Rosebloom prowadzi w Nowym Jorku butik z ubraniami vintage. Pewnego dnia, wyceniając i kupując stare suknie od zamożnej...

Mollinka_90 | 2018-05-06
Przeczytana: 05 maja 2018

Dwie kobiety, żyjącą na początku XX w. Olive Westcott i współcześnie istniejącą Amandę więcej łączy niż dzieli. Obie mieszkają w Nowym Jorku i mają dla tego miasta spory sentyment, obie żyją w trudnych dla kobiet czasach, obie mają marzenia i gotowe są dla nich wiele poświęcić. Kochają piękne stroje i niezależność. Amanda poznaje Olive dzięki dziennikowi znalezionemu w rzeczach przeznaczonych na sprzedaż przez pewną ekscentryczną staruszkę. Losy kobiety coraz bardziej ją fascynują.

Powieść Stephanie Lehman zainteresowała mnie opisem na okładce i klimatem vintage. Spodziewałam się po niej akcji w stylu Kate Morton czy Sarah Jio, rodzinnej tajemnicy, jakiegoś niezwykłego powiązania między Amandą a tajemniczą Olive. Powieści nie czyta się najgorzej, wręcz można ją szybko pochłonąć, ale choć autorka bardzo starała się stworzyć fajną książkę, mnie czegoś w niej zabrakło. Rozczarowało mnie, że losy Olive praktycznie nie zostają wyjaśnione, tak jakby brak jakiegoś dalszego ciągu....

sabrina | 2018-02-12
Na półkach: Moda, Przeczytane

Książka ta traktuje o kobietach, które dzielił czas ale łączyły zmagania z męskim światem (i rolą kobiety w społeczeństwie). Zaletami tej książki są wątki feministyczne, dotyczące mody i miasta Nowy Jork. Wadą tego utworu jest nadmiar zbędnych opisów, które drażnią czytelnika. Książkę czyta się bardzo szybko i z średnią dozą przyjemności.

Iwona | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Urzekła mnie ta książka od pierwszych stron. Krótkie rozdziały kusiły, żeby czytać, czytać („jeszcze jeden rozdział”). Pełna uroku, choć wcale nie sielankowa atmosfera, Nowy Jork, chciałoby się powiedzieć w tle, gdyby to nie on był tutaj głównym bohaterem, losy dwóch młodych kobiet, żyjących w odstępie 100 lat, połączonych magicznym dziennikiem, tak różnych, a jednak mających wiele wspólnego – to wszystko przykuwa uwagę i ogromnie wciąga.

Nie wiem, czy tego typu powieści, gdy akcja dzieje się w dwóch, często odległych okresach czasu (tutaj 1907 i 2007 rok), stały się tak modne wśród pisarzy, czy to ja mam takie szczęście, że często na nie ostatnio trafiam. Nie powiem, całkiem podoba mi się ten zabieg, szczególnie kiedy można porównać dwie epoki, a porównań w tej książce nie brak. Widzimy Nowy Jork na początku ubiegłego wieku i 100 lat później, poznajemy losy samotnych, niezamożnych kobiet, stopień świadomości seksualnej, podejście do miłości, małżeństwa, pracy. Autorka nie...

grażyna | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2015 rok

Historia dwóch kobiet Amandy i Olive i pomimo dzielące ich stulecie łączy je stary dziennik znaleziony pośród starych ubrań.
Amanda młoda kobieta, która zajmuje się wyceną oraz kupnem starych strojów kobiecych trafia pewnego dnia do domu zamożnej staruszki. Tam pośród jej dawnych ubrań znajduje stary dziennik, który postanawia zabrać i przeczytać. poprzez ten dziennik poznaje kobietę z przeszłości. Chociaż kobiety dzieli ponad sto lat i każda boryka się z innymi problemami miałam wrażenie, że obie w jakiś sposób były podobne do siebie.
Fajna książka, która ma w zanadrzu trochę tajemnicy takie książki bardzo lubię. Polecam.

elenkaa | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/02/78-butik-na-astor-place-stephanie.html

Pierwsza książka amerykańskiej autorki Stephanie Lehmann wydana w Polsce. Fabuła przyciągnęła mnie od razu, nikt nawet nie musiałby zmuszać mnie do przeczytania tej książki. Czytałam wiele powieści w tym stylu, ale zazwyczaj historia z przeszłości działa się w wielkiej posiadłości. Ostatnio natrafiłam na książkę, w której główna zagadka była związana ze sklepem, w którym sprzedawano wyroby ze szkła, więc to też była nowość. Ale o butiku jeszcze nie czytałam, więc miałam bardzo duże nadzieje odnośnie tej powieści.

Amanda pracuje w butiku z ubraniami vintage na Astor Place i poszukuje starych ubrań, aby potem je sprzedać w swoim sklepie. Ubrania vintage są to to różne stroje z poprzedniego wieku. Tak trafia do pewnej klientki liczącej prawie 100 lat, która chce pozbyć się swoich starych ubrań. Przeszukując wielki, zatęchły kufer, Amanda trafia na dziennik...

boziaczek | 2016-02-03

"Butik na Astor Place" to całkiem zgrabna opowieść o dwóch kobietach, których życie dzieli praktycznie cały wiek. Amanda to właścicielka sklepu z ubraniami vintage, interesująca się modą oraz historią Nowego Yorku; zaś Olivia to dziewczyna, która po śmierci ojca traci wszystko i samotna musi poradzić sobie w nieprzychylnym świecie początku XX wieku, gdzie o wszystkim decydują jeszcze mężczyźni.
Stephanie Lehmann kreśli dość szczegółowo obraz Nowego Roku wieku XX i XXI. Poznajemy różnice społeczne, konwenanse, podejście do pozycji kobiety kiedyś i obecnie. Z całej opowieści najbardziej podobała mi się historia Olivii i jej walka o przetrwanie w miejskim i bezwzględnym świecie.
Książkę czyta się dobrze, jest napisana prostym językiem, bez dłużyzn. Spodziewałam się jedna o wiele lepszej lektury. Już raczej do niej wrócę. Jak na książkę, która opowiada o modzie i ubraniach vintage, zdecydowanie mi ich tu zabrakło.

Ania | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

"Butik na Astor Place" to bardzo przyjemna lektura, przy której można na chwilę oderwać się od codzienności - ja sięgnęłam po tą książkę po na prawdę wyczerpującym tygodniu w pracy i bardzo miło spędziłam czas poznając losy dwóch kobiet z dwóch epok - Olive, żyjącej w początkach XX wieku oraz Amandy w latach 2000. Akcja prowadzona jest dwutorowo, a jak to zazwyczaj w takich wypadkach bywa wydarzenia z przeszłości są o wiele ciekawsze i wciągające od współczesnych. Historia Olive, która rozpoczyna samodzielne życie w trudnym mieście - Nowym Jorku, ale i w niełatwych dla kobiet czasach jest interesująca i inspirująca. Walka o samodzielność, akceptację, samodecydowanie o sobie, pokonywanie przeciwności losu, stereotypów, uprzedzeń. Kłopoty żyjącej współcześnie Amandy wydają się niczym z wyzwaniami, jakie stały przed Olive.

Atutem tej powieści są plastyczne opisy Nowego Jorku, autorka zabiera wręcz czytelnika na spacer po tym mieście. Oglądając oczami bohaterek Nowy Jork czytelnik...

kwiatusia | 2015-02-25
Przeczytana: 16 lutego 2015

Książka Stephanie Lehmann niesie w sobie urok kobiecości, czyli jej wielką siłę, a także delikatność - odkrywaną na przestrzeni lat. Nie zabraknie też mody, szyku i elegancji, która dopełnia całość.

Gorąco polecam!

atram_78 | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Rewelacyjna powieść! W skali szkolnej (1-6) stawiam 5+ ;)
Polecam bardzo mocno i niech nie zwiedzie nikogo ckliwa okładka :)