Butik na Astor Place

Muza
2015-02-11
2015-02-11
Anna Rajca-Salata
literatura amerykańska dziennik kobiety niezaleźność

Książka, którą kupiłam kilka lat temu że względu na wersję pocket i wielką obniżkę ceny. Przeczytałam ją dopiero dziś. Mimo, że wygląda na grubą i jest napisana drobnym pismem to czyta się ją dosyć szybko. Jest ciekawa i autorka miała dobry pomysł. Bo to nie tylko opis historii dwóch koniec które dzieli prawie wiek, ale ich życie w jakimś sensie czy to podświadomie łączy się.

Amanda i Olive te dwie kobiety dzięli wszystko, nie tylko czasy w jakich żyją, ale i wiek, podejście do życia, czy też miłość.

Amanda żyje w latach współczesnych, prowadzi Butik z ubraniami vintage i najczęściej kupuje je od starszych osób, które już ich nie potrzebują. Jedną z takich kobiet jest Jane Kelly. Ta kobieta ma już ponad 90 lat i według jej syna z jej zdrowiem jest co raz gorzej. Teraz chce się pozbyć wszystkiego co jest stare, ale i też nadal chce na tym zarobić. W jednym z kufrow z ubraniami w mufce zaszyty został dziennik.

Gdy Amanda go zaczyna czytać okazuje się, że opowiada on rok z życia Olive w NY z 1908 i 1909 roku. To były czasy gdy początkowo mieszkała w hotelu z ojcem, ale po jego śmierci jako samotna młoda dziewczyna nie mogła mieszkać już w tym samym miejscu. Musiała zmierzyć się z życiem i poszukać pensjonatu dla dziewcząt lub kobiet i iść do pracy. Ale niestety tydzień w pensjonacie kosztuje 6 dolarów i mimo wszystko nie ma tam dobrych warunków do życia, a ile płacą w domach towarowych? Tylko 7 dolarów więc 1 dolar pozostaje na życie, na jedzenie, ubranie, kosmetyki.

To czasy gdy kobiety, aby móc żyć muszą mieć przyjaciela i tak właśnie wiele dziewcząt z pracy Olive postępuje. Dla niej, która uczyła się w prywatnej szkole i zaznała lepszego życia nie jest to proste do zaakceptowania. Jednak sam fakt, że chce pracować i sama się utrzymywać sprawia, że można ją nazwać feministką, czy tez osobą która chce sama o siebie dbać, że nie potrzebuje męża i rodzenia dzieci aby być spełniona.

Amanda czytając książkę zagłębia się w jej świat i problem jej że snem sprawia, że ma wrażenie, że Olive i jej przyjaciółki są duchami w jej mieszkaniu. Od syna starszej Pani dowiaduje się, że ta wybrała jej sklep bo kiedyś tam mieszkała. Dzięki temu dziewczyna dochodzi do wniosku, że Jane musi być córką Olive.

Tak jak wspomniałam na początku, autorka miała ciekawy pomysł na książkę. Książka nie jest zła, zwłaszcza podoba mi się akcja rozgrywana w dawnych czasach. Jak były postrzegane kobiety, co musiały robić i jak żyć, aby były szczęśliwe. Jak wiele osób uważało, że tylko mąż może dać im szczęście. Nie mówię już o problemach nawet z noclegiem w hotelu, niestety bez męża lub ojca nawet nie można wejść do pokoju. Sama kobieta w wielkim mieście nie ma łatwo. Jest fajny akapit, który chciałabym przytoczyć:

Jest to więc mój ostatni wpis. Czuję, że powinnam się pożegnać. Ale komu mam powiedzieć do widzenia? Zastanawiam się, co osoba z przyszłości pomyślałaby sobie o nas, zwykłych ludzi żyjących na przełomie wieków. Może nadejdzie dzień, gdy kobiety będą cieszyły się na świecie takimi samymi prawami jak mężczyźni. Jakże bym chciała tego dożyć!

To jest piękny wpis Olive i świadczy on, że kobiety chcą zmian i zawsze ich pragnęły, ale trudno o to, żyjąc w czasach takich jak ona..

Bardzo fajna książka, ciekawa, wciągająca, dobrze się czytało.
Ale muszę dać minus za otwarte zakończenie, którego nie lubię i którego kompletnie się tu nie spodziewałam.

Bardzo fajna książka, ciekawa, wciągająca, dobrze się czytało.

Takie czytadło letnie, ale się to przyjemnie czytało. Taka konfrontacja Nowego Jorku dzisiaj i przed stu laty. Dzisiejsze czasy reprezentuje Amanda prowadząca butik z ubraniami vintage. Ten z początków XX wieku Olivia, która musi stać się z dziewczyny "z wyżyn" stać się pracownicą domu towarowego. Losy obu kobiet splatają się. Nie było fajerwerków, ale nie męczyłam się szczególnie czytając.

Historia tej powieści rozgrywa się w Nowym Jorku, na przełomie XIX i XX wieku.
Czasy obecne: Właścicielka butiku "Astor Place", Amanda Rosebloom nieustannie poszukuje wyjątkowych ubrań z poprzednich epok, które może łatwo przerobić na prawdziwe cudeńka i sprzedać po bardzo atrakcyjnej cenie.Pewnego dnia ma umówione spotkanie z wiekową, zamożną damą, która pragnie wycenić i sprzedać swą dawną garderobę. Amanda, w kufrze ze strojami przypadkowo znajduje zaszyty w mufce dziennik. Zabiera go ze sobą. Czytając osobiste zapiski Olive Westcott, młodej kobiety mieszkającej w 1907 roku na Manhattanie, Amanda coraz bardziej wciąga się w życie i perypetie Olive jak i mierzy się z własnymi problemami...Historia opisana jest w sposób bardzo przejrzysty i ciekawy. Z jednej strony losy Olive są bardzo wciągające, nawet bardziej, niż wątki z Amandą w roli głównej, lecz te wątki dopełniają całą powieść i przyjemnie się to wszystko składa w całość. Starsza dama od której Amanda kupuje garderobę, również odegra tutaj swoją rolę. I zaskoczy was wątek miłosny. Także co wspólnego mają Olive i Amanda, przekonacie się z tej cudownej i lekkiej powieści.

Historia tej powieści rozgrywa się w Nowym Jorku, na przełomie XIX i XX wieku.

Przeplatane historie dwóch kobiet, które dzielił prawie wiek - to moje klimaty :) Bardzo mi się podobało.

Taka nasza rodzima "Małgosia contra Małgosia" w wydaniu amerykańskim. Powiedziałabym nawet, że książeczka Ewy Nowackiej, przeznaczona dla nastoletnich panienek, ma więcej wdzięku i lepiej pokazuje kontrast dwóch światów i upływ czasu w warstwie językowej czy obyczajowej niż jej współczesna, gorsza wersja rodem z Nowego Jorku.
W "Butiku..." współczesna bohaterka idealizuje przeszłość i zbiera gadżety w stylu vintage a bohaterka z przeszłości dąży do tego, by stać się nowoczesną, samodzielną kobietą w świecie urządzonym przez mężczyzn. Tyle w kwestii fabuły, bo obie historyjki są prościutkie. Do tego obie dziewczyny, chociaż różni je sto lat, są właściwie takie same: mówią tym samym językiem, myślą podobnie, takie samo mają podejście do rodziny, seksu, pracy, przyjaźni i taki sam talent do interesów. Autorka nie wykorzystała wszystkich możliwości "ogrania" tematu czy zabawy szczegółami, wynikającymi z różnicy czasu. Jedyne, co rozwinęła i opisała, to zmiany w architekturze Nowego Jorku, nowe funkcje i dekoracje starych budynków, niewątpliwie interesujące dla mieszkańców NYC.

W "Butiku..." współczesna bohaterka...

Wspaniała, urokliwa, relaksująca kobieca literatura. W dodatku niesamowicie przyjemna. Mogłabym wychwalać tę pozycję bez końca. Chociaż przeczytana już dobrych kilka lat wstecz, połakomię się o stwierdzenie, że to nadal jedna z lepszych książek jakie czytałam.
Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Dwie podobne do siebie kobiety. Obie są niezależne, potrafią bronić własnego zdania i dążą do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Ich pasją jest zamiłowanie do mody i pięknych dodatków. Jednak nigdy nie będą w stanie się spotkać, ponieważ dzieli je … ponad 100 lat!

Pierwsza z nich to Amanda, mieszkanka Nowego Jorku, której historia osadzona jest w czasach współczesnych. To młoda kobieta prowadząca butik z odzieżą vintage. Aby jej sklep mógł dobrze prosperować, Amanda musi poświęcać sporo czasu na poszukiwaniu wyjątkowych ubrań, które po drobnych przeróbkach mogłaby sprzedać pasjonatom zaprzeszłej mody. Po wizycie u pewnej starszej damy, która chce wycenić i spieniężyć swoje dawne suknie, Amanda znajduje zaszyty w mufce dziennik. I w ten właśnie sposób poznajemy drugą bohaterkę powieści, Olive Westcott, która mieszkała na Manhattanie na początku XX wieku i była autorką owych zapisków.
Całą recenzję znajdziecie tutaj:

Lekka, magiczna literatura kobieca. Połączenie czasu i pokoleń. Zaczarowany świat stylu retro, miłości i odwagi

Bardzo pozytywna, pełna wdzięku i uroku lektura. Zaczarowała i wciągnęła mnie od pierwszej strony. Historia dwóch kobiet żyjących na przestrzeni 100 lat z wplecioną w fabułę modą nie mogłaby być lepiej przedstawiona.
Tę książkę kupiłam bodajże za 5 zł na jakiejś wyprzedaży, przeleżała ze 2 lata zanim po nią sięgnęłam. Teraz to jedna z moich ulubionych opowieści

• 2015
  • 2015