Aminata. Siła miłości

Wydawnictwo: Black Publishing
The Book of Negroes
literatura piękna
Ag2S

,,Aminata. Siła miłości” to niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Jedenastoletnia Aminata, porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników, zdołała przetrwać podróż przez Atlantyk i znalazła się w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem, gdy tylko nadarzyła się sposobność, ucieka z niewoli, rozpoczynając tym samym wielką podróż do domu. Historia Aminaty to opowieść o przyjaźni, miłości i pełnej determinacji walce o uwolnienie się spod jarzma niewoli. Lawrence’owi Hillowi udało się stworzyć trzymającą w napięciu i boleśnie prawdziwą opowieść o niezłomnej kobiecie – wstrząsające, zapierające dech w piersiach arcydzieło.

Książka nagrodzona Commonwealth Writers’ Prize.

źródło opisu: http://blackpublishing.pl/

źródło okładki: http://blackpublishing.pl/

Natalia | 2019-07-13

Bardzo ciężka książka, do której podchodziłam bardzo długo. Czyta się ją bardzo dobrze, mimo dużej ilości stron. Książka opowiada o afrykaninach, niwolnictwie. Bardzo ładnie, przedstawiono w książce jak bardzo cenna jest znajomość języków i wiedza. Z całęgo serca polecam!

anaszko | 2019-06-17
Agnieszka Garncarczyk | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Aminata to młodziutka dziewczyna, która zostaje porwana przez handlarzy ludźmi i wywieziona do Stanów Zjednoczonych. Przebywamy całą podróż z nią . Od trudów pieszej wędrówki przez Afrykę, przez dramatyczne chwile na statku po pierwsze lata u właściciela.
Przerażające opisy dotyczące traktowania porwanych sprawiają,że nieomalże na własnej skórze odczuwa się upał, poniżanie, bicie.
Poźniejsze sceny związane z pobytem Aminaty na plantacji indygo wcale nie są łaskawsze.Tylko dzięki opiece jaką roztoczyła nad młodziutką dziewczyną Georgia Meena ( bo tak ją nazwali) przetrwała i dzięki swoim umiejętnościom " łapania dzieci " była w stanie jakoś utrzymać się w trudnych czasach.
Na uwagę zasługuje przedstawienie jej parcia do nauki, do poznania zwyczajów i języka tubylców, co zaowocowało jej późniejszym zaangażowaniem się w ruch wyzwolenia niewolników.
Choć książka pisana w dosyć trudny sposób, bo bardzo zwarta z mnóstwem opisów, czasami z niewielką akcją, to zasługująca jednak na...

Ania_Ana | 2018-07-27

Niektórym pewnie tej książki nie muszę przedstawiać, ale są i tacy, którzy jeszcze po nią nie sięgnęli. To historia dziecka, nastolatki, a później kobiety, którą spotkała wielka niesprawiedliwość, co w ówczesnych czasach było normalne..bowiem były to czasy niewolnictwa.

Aminata Diallo, urodzona w roku 1745, już jako dziecko zostaje wzięta do niewoli przez brytyjskich handlarzy niewolnikami .Ledwo udaje się jej przertwać koszmarną podróż przez Atlantyk, podczas której umiera tysiące niewolników. Dzieciństwo Aminaty dobiegło końca, teraz przyjdzie jej poznać czym jest ból, strach, gorycz, upokorzenie i tęsknota. Tęsknota za czymś, co bezpowrotnie zostało jej zabrane. To żal za utraconym krajem, za rodzicami, za wszystkim, co pachniało i smakowało Afryką.
Odtąd dla Aminaty rozpoczyna sie pełna cierpienia tułaczka.

Lawrence Hill swoją powieść stworzył na podstawie pewnych wydarzeń historycznych z okresu niewolnictwa. Znakomicie oddał sytuację jaka panowała w XVIII wieku, kiedy...

Badylarka | 2018-06-30

Do książki Lawrence'a Hilla pt. "Aminata. Siła miłości" zabierałam się od przeszło roku. Skusiła mnie okładka i grubość. Lubię grube książki, bo dzięki nim czerpię przyjemność z długiego czytania. A tu jest co i o czym czytać.

Akcja książki rozgrywa się w większości w II połowie XVIII w. L. Hill przedstawia historię życia Aminaty Dialo, ciemnoskórej kobiety, która w wieku 11 lat została porwana przez najemników handlarzy niewolników. Przeżyła trudną podróż przez Atlantyk i ta, która urodziła się jako wolny człowiek, stała się niewolnicą. Okazała się niezłomną kobietą, która za wszelką cenę chciała odzyskać wolność i wrócić do domu, do wioski Bayo w Afryce.
Życie jej nie rozpieszczało, ale dzięki naukom matki w "łapaniu dzieci" (odbieraniu porodów) liczono się z nią. Poza tym jej ojciec - wbrew powszechnemu zwyczajowi - nauczył ją czytać i pisać. Szybko i łatwo się uczyła, więc w niewoli poznała język angielski. Ponieważ znała dwa języki ojczyste (jej rodzice pochodzili z różnych...

macieklew | 2018-05-17
Przeczytana: 07 maja 2018

Wolność jest jednym z głównych motywów tej smutnej opowieści o niewolnictwie. Wolność, jej brak, jej znaczenie i próby zachowania chociaż małych jej skrawków, kiedy całe twoje ciało, całe życie, cały dobytek, należy do twojego Pana. Wolność to imię, wolność to dom. Wolność to miłość, to przebywanie razem, możliwość kochania. Wolność to możliwość kupna jedzenia, możliwość uprawy swojej ziemi, to posiadanie swojego kawałka świata.

TRZY TYTUŁY

Na początek kilka słów na temat tytułu powieści – cała sprawa jest ważna nie tylko z powodu możliwych nieporozumień (ja długo zastanawiałem się czy czytam tę samą książkę, którą tak źle zatytułowano w Polsce), ale również ze względu na przesłanie, treść utworu. Tytuł jest bowiem, jak ogólnie wiadomo, integralną częścią dzieła literackiego – tytuł znaczy, przekazuje, informuje. Zapomnieli chyba o tym polscy wydawcy Lawrence’a Hilla....

Więcej poczytacie na moim blogu Poczytane.pl http://poczytane.pl/aminata-sila-milosci-lawrence-hill/

Aga | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018

Książka do której podchodziłam bardzo długo...Opowiada o niewyobrażalnych cierpieniach Afrykanów porywanych do niewolnictwa na różnych kontynentach...O polityce, o zwodzeniu tych ludzi...O tym również że znajomość języków, umiejętności, wiedza - zawsze się przydaje...a bycie przyzwoitym człowiekiem jest wartością ponad wszystkimi!!!

Rybana | 2017-07-17

Przejmująca opowieść o tym jak człowiek człowiekowi potrafi być wrogiem, opowieść o tym ile siły trzeba mieć w sobie by walczyć i przetrwać. Ta historia zostaje w nas na długo. Nie jest to lekka opowiasta, ale opowieść o cierpieniu, rozpaczy, strachu i bólu. Opowieść o niepewności i o tym, że największym skarbem jest wolność.

Annia | 2017-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2017

..."Jeśli niebo jest tak doskonałe, dlaczego ziemia jest pełna zła?"...
Fantastycznie napisana książka o piekle jakiego doznała młodziutka Afrykanka tylko dlatego, że urodziła się w miejscu takim jak Afryka i miała czarną skórę.
Warto przeczytać choćby po to, aby zapobiec takim okrucieństwom, gdzie pomimo rozwojowi cywilizacji, ogromnej technice i możliwościom nadal żyjemy w cieniu tego co się wydarzyło bardzo dawno i może toczy się nadal z cichym przyzwoleniem co niektórych.POLECAM

Eponine | 2016-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2016

"Jakie były początki twoich Stanów? Niewolnictwo i gorączka złota" - tak mówi bohaterka pewnego mądrego indyjskiego filmu do nowo poznanego Amerykanina. Wszyscy to oczywiście wiemy. Kojarzymy z historii lub z ekranizacji "Przeminęło z wiatrem". Po lekturze tej książki uświadomiłam sobie, że najgorsze jest to, że z naszej wiedzy nic nie wynika. Załamujemy ręce i ronimy łzy nad ofiarami hitlerowskich Niemiec, nie myśląc przy tym, że w innej części globu ludzie przeżywali podobne katusze.

Aminata Diallo, muzułmanka urodzona na wolności, to główna bohaterka książki, która powinna być wydana pod tytułem "Księga Negrów". Poznajemy ją jako dziewczynkę wiodącą spokojne życie w kochającej rodzinie w wiosce Bayo, gdzieś w środkowej Afryce. Jej ojciec jest jubilerem, a matka akuszerką, przygotowuje swoją córkę do tego samego zawodu. Szczęście Aminaty w jednej chwili burzą handlarze niewolnikami, którzy porywają ją i eksportują do Ameryki jak towar, w warunkach uwłaczających ludzkiej...