Opactwo świętego grzechu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Mermaid Chair
Ag2S

Inne wydania

Druga powieść w dorobku autorki Sekretnego życia pszczół i Czarnych skrzydeł! Zekranizowana pod oryginalnym tytułem Tron syreny z Kim Basinger w roli głównej. Po raz kolejny Sue Monk Kidd umiejscowiła opisywane wydarzenia w bliskiej swemu sercu i okrutnej zarazem Karolinie Południowej. U jej wybrzeży leży mała urokliwa wysepka Egret, na której wznosi się zabytkowy klasztor benedyktynów, przez...

Po raz kolejny Sue Monk Kidd umiejscowiła opisywane wydarzenia w bliskiej swemu sercu i okrutnej zarazem Karolinie Południowej. U jej wybrzeży leży mała urokliwa wysepka Egret, na której wznosi się zabytkowy klasztor benedyktynów, przez miejscowych nazywany opactwem świętego grzechu. To magiczne miejsce, przechowywany w nim na wpół religijny, na wpół mityczny relikt - bogato zdobione krzesło zwane tronem syreny - oraz legenda o celtyckiej bogini Senarze, która zanim stała się świętą, była kobietą-rybą, legły u podstaw tej niezwykłej i bardzo osobistej książki.
Przeżywająca kryzys wieku średniego, znudzona dotychczasowym życiem i kochającym mężem Jessie Sullivan powraca na wyspę swego dzieciństwa, żeby zaopiekować się matką, która uległa niecodziennemu wypadkowi. Ta podróż w przeszłość stanie się dla bohaterki sposobem na oswojenie demonów z dzieciństwa, pogodzenie się z owianą tajemnicą, tragiczną śmiercią ojca i odnalezienie siebie. Jessie odkryje uśpiony w sobie talent malarski i da się porwać uczuciu, rodem z Ptaków ciernistych krzewów. Czy po powrocie jej małżeństwo z ustatkowanym, kochającym Hughem będzie miało nadal sens? Czy Jessie będzie umiała wrócić do dawnego życia?
Opactwo świętego grzechu to piękna książka o miłości i towarzyszącemu temu uczuciu zrozumieniu drugiej osoby. To także mocny głos Sue Monk Kidd w sprawie eutanazji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 927

Aura tajemnic i opactwa kontra fabuła

Romans w opactwie, między córką kucharki a nowicjuszem. Legenda związana z lokalną świętą. Rodzinna tajemnica, zagadkowe samookaleczenia. Brzmi ciekawie? Prawdopodobnie by mogło. Po Sue Monk Kidd spodziewałam się jednak czegoś więcej. Z „Sekretnym życiu pszczół” podziwiałam jej sposób przedstawienia problemu rasowego i wprawne pociąganie nici tajemnicy związanej z życiem i małżeństwem matki Lily. W historii Jessie wydaje się tego brakować.

Zanim Jessie wyruszy w podróż do stron dzieciństwa, dowiadujemy się o niej życiu zaledwie pobieżnych informacji. Dorastająca, rzadko odwiedzająca ją córka. Mąż, z którym coraz bardziej się oddalają. A zaraz potem pojawia się mieszkając przy opactwie matka, do której Jessie zmuszona jest jechać z ofertą opieki, po tym, jak matka odcięła sobie palec.

Fabuła toczy się zwarcie, choć w dość sennej aurze. Klimatem nasuwa wprawdzie na myśl „Sekretne życie pszczół”, jednak romans z nowicjuszem opactwa nie wypada bardzo przekonująco, raczej jak wizja senna, rozgrywana gdzieś w podświadomości kobiety. Powody, dla których matka obcięła sobie palec z góry są odczytywane jako nieracjonalne. Tym bardziej nie przekonuje zawziętość Jessie w parciu do odkrywania tajemnicy. Legenda o zmyślonej świętej Senarze, autentyczna eskimoska legenda o Sednie, która została pozbawiona wszystkich placów rąk, oraz okaleczenia świętej Eudorii, być może są bardzo ciekawymi wątkami, lecz na moje oko za mało rozwiniętymi. Motyw matki wydaje się niestety w tym kontekście zbyt pobieżny, jako że pozostaje jedynie domysłem. Podobnie pobieżne wydaje się rozwiązanie skrywanej tajemnicy, dotyczącej śmierci ojca Jessie.

Powieść ma prawdopodobnie wszystko, co może zainteresować przeciętnego czytelnika i gwarantować ciekawie spędzony z czas lekturą. W porównaniu jednak z innymi powieściami Sue Monk Kidd, wypada nawet blado i można mieć śmiałe przypuszczenia dlaczego ta właśnie powieść odniósł o wiele mniejszy sukces, niż „Sekretne życie pszczół”. Wygląda na to, że klimat i inspiracje autorki nie do końca wypełniły fabułę. Czy wobec tego jest aż tak słabo? Absolutnie nie. Bez porównań, pozostaje nam niewymagająca lektura z nutką tajemnicy i aurą niecodziennych legend – w sam raz na długie, zimowe wieczory.

Monika Samitowska-Adamczyk

Meggie | 2015-09-27

Legendy o celtyckiej bogini Senarze, która była syreną a później stała się świętą są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na niewielkiej, malowniczej wyspie Egret położonej w Karolinie Południowej znajduje się wiekowy, przepięknie zdobiony tron zwany tronem syreny. Opiekują się nim mnisi z zakonu Benedyktynów przez mieszkańców nazywanego opactwem świętego grzechu. Na tę wyspę do swojej matki przyjeżdża Jessie Sullivan. Kobieta będąca na rozstaju dróg, zagubiona i nieszczęśliwa. Wyprawa do miejsca, w którym spędziła dzieciństwo staje się także podróżą w przeszłość, do wydarzeń, o których przez lata starała się zapomnieć. To początek zmian, które niczym lawina spadają na jej barki odmieniając spojrzenie zarówno na przeszłość, jak i na przyszłość. Czy kochający mąż wesprze ją w tych trudnych chwilach? Czy siła syreniego tronu to tylko wymysł mieszkańców wyspy? Czy poukładane, stabilne życie jest jej jeszcze pisane?

Trzecie spotkanie z twórczością Sue Monk Kidd okazało się dla mnie...

wiejskifilozof | 2015-06-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i zaczynamy.Książka a właściwie e-book.Liczył sobie ponad 1000 stron.Ale co to dla mnie :-) wytrawnego czytelnika.Parę dni i już przeczytane.A czy byłem ( jestem zachwycony ? ) to się za chwilkę okaże.
Otóż mamy kobietę, w średnim wieku, która dowiaduje się że jej mama obcięła sobie palec.
Po co to zrobiła ? A to już się dowiecie z kart książki.
No i nasza bohaterka tam, gdzie mama mieszka przejeżdża.I według mnie zaczyna się świetna fabuła i akcja.
Nasza bohaterka poznaje pewnego ...zakonnika.
Przyznam,że zaczynało mnie to wciągać.I wciągnęło tak mocno.I tak się podobała ta książką, że dam dużo plusów.

jamczyk | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Rok z życia dojrzałej kobiety, która nie potrafi zdecydować, co wybrać - niepewną, intrygującą przyszłość czy stabilną, nudną teraźniejszość. Pierwsze spotkanie z autorką można uznać za udane.

Isadora | 2015-08-27
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Sue Monk Kidd znana jest czytelnikom głównie jako autorka "Sekretnego życia pszczół" czy "Czarnych skrzydeł" - powieści poruszających problem niewolnictwa, ludzkiej godności, praw kobiet. "Opactwo świętego grzechu" jest książką zgoła odmienną, bardziej osobistą, wręcz intymną - przede wszystkim ze względu na podejmowaną tematykę i sposób jej prezentowania. Tym razem amerykańska pisarka mierzy się z kwestią kryzysu tożsamości, podejmowania prób poszukiwania samego siebie i swojego miejsca w świecie, przewartościowania własnego życia, swoich oczekiwań i pragnień – a i to nie wszystko, co ma do zaoferowania niniejsza powieść.

Na Egret Island, wyspie należącej do Karoliny Południowej, leży stary benedyktyński klasztor pod wezwaniem świętej Senary - jak głosi legenda - celtyckiej świętej, która przed nawróceniem była syreną, nazywany przez miejscowych opactwem świętego grzechu. Przybytek ten, a zwłaszcza syreni tron nawiązujący do owej legendy, są miejscową atrakcją ściągającą co roku...

BagatElka | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Podczas czytania przypomniał mi się klimat "Sekretnego życia pszczół" i tutaj go również odnalazłam i pokochałam tę książkę tak samo jak poprzednią.
To piękny dar od losu,że pozwala pisać tak cudowne historie.

PaniKa | 2010-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Życie ludzkie polega na podejmowaniu decyzji, gdzie musimy wybierać między własnymi pragnieniami a marzeniami, między własną satysfakcją a ranieniem innych, między szczęściem swoim i cudzym.
Książka "Opactwo świętego grzechu" opowiada o odnajdowaniu samego siebie, o ciężkich wyborach, o wielkim uczuciu i poświęceniu, ale także o krzywdzie i zdradzie.

Główna bohaterka musi podjąć decyzję: czy wybrać chwilowe zauroczenie i dać się mu porwać czy pozostać przy swoim mężu i dalej tkwić w swoim niedoskonałym małżeństwie? Co wybierze? Targana głębokimi emocjami, decyduje się na niebezpieczny krok. Popada w wir namiętności, zakochuje się w pewnym mnichu.
Historia rozpoczyna się gdy Jessie, główna bohaterka powieści dowiaduje się że jej matka, której od dłuższego czasu nie odwiedza, ucięła sobie palec tasakiem. Zdruzgotana jedzie na wyspę, do miejsca gdzie się wychowywała, by zaopiekować się swoją matką, jedzie tam by stawić czoło swoim wspomnieniom. By odnowić więzi i zagłębić się w...

Anna | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

„Opactwo świętego grzechu” Sue Monk Kidd jak dla mnie to wielkie rozczarowanie. Poznałam autorkę czytając „Sekretne życie pszczół” oraz „Czarne skrzydła”.Obie książki wywarły na mnie niesamowite wrażenie. Urzekły mnie mądrością przekazu.Zniewoliły do tego stopnia, że czytając je nie mogłam oderwać się od nich choć na chwilę.
Jeśli nie czytałam w danym momencie to i tak rozmyślałam o kilkunastoletniej Lili głęboko zranionej przez najbliższych czy też o ciężkim życiu niewolnicy Hetty zwanej Szelmą.
W „Opactwie świętego grzechu” zabrakło mi prawdziwości. Fabuła w ogóle do mnie nie przemówiła. Sue Monk Kidd stwarzając na potrzeby książki postać Jessie Sullivan miała jakąś koncepcję co do tej postaci. Wyraźnie podkreśla, że zmaga się ona z syndromem pustki i niezadowolenia. Jednak to jak potoczyły się losy bohaterki zupełnie mnie nie przekonało. W miarę czytania czułam zawód jak i wzrastające rozczarowanie. Legenda Senary i jej powiązanie z fabułą czyli życiem bohaterów nie...

Magdalena T | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Sue Monk Kidd potrafi czarować, uwodzić czytelnika i przenosić go do innej rzeczywistości. Udowodniła to pisząc „Sekretne życie pszczół”. Do dziś słyszę w uszach melodię wygrywaną przez malutkie skrzydełka żółciutkich miodnych przyjaciół. Widzę tamtą historię i gdzieś tam w środku robi mi się ciepło. Po wspomnianej przed chwilą lekturze byłam zauroczona, dlatego też zależało mi, aby przeczytać kolejną książkę autorki - „Opactwo świętego grzechu”. Mam słabość do okładki, ma w sobie coś chłodnego, tajemniczego, ulotnego i zakazanego. Ma w sobie intymność i pasuje idealnie do treści.O czym tym razem napisała Sue Monk Kidd? Niewątpliwie o odnalezieniu własnej drogi. Siebie. Swojego ja. Pogodzeniu się z przeszłością, z prawdziwą historią i z własnymi pragnieniami. Ta historia ma wiele ścieżek, jednak najważniejszą jest spokój ducha. Bywają dni, kiedy czujemy, że coś jest nie tak. Coś nas gnębi, coś uwiera, smuci i szarpie nami jak łódką na morzu podczas sztormu. Prawdę mówiąc po...

Monika | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

O tej książce mogę chyba napisać tylko tyle: WIELKIE ROZCZAROWANIE! A najdziwniejsze jest to, że zaledwie kilka ostatnich rozdziałów skłoniło mnie do takiej opinii. Początek i właściwie większa część książki podobały mi się, ale wszystko zniszczyło wyjawienie tajemnicy... Spodziewałam się czegoś innego. I pomyśleć, że byłam skłonna uznać tę książkę za lepszą od "Sekretnego życia pszczół"!

Literalny | 2016-04-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Książka Kidd jest - jak pozostałe jej dzieła - pełna ciepła,pełna uczucia. Historia o utraceniu samego siebie, o miłości, o szukaniu i odnalezieniu. "Opactwo świętego grzechu" jest magiczne, pełne przyjemnej pulchności i miękkości. Pełna kobiecej siły i emocji. Zakochałam się w niej.