Chińskie lalki

2014-10-22
Maciejka Mazan
emigracja Chinatown Hollywood II wojna światowa Pearl Harbor

Rozrywkowe Chinatown

Kolejny raz Lisa See stanęła na wysokości zadania. Jej powieść "Chińskie lalki" jest mega epicka, wysublimowana, dopieszczona. Dlatego też czyta się ją z zainteresowaniem już od pierwszej aż do ostatniej strony.
Powieść opowiada o losach trzech bohaterek - Grace, Ruby i Helen. Każda z nich ma swoje tajemnice, a jednak udaje im się stworzyć mocną więź i pomagać sobie w chwilach niedoli.
Trzy przyjaciółki pracują w branży rozrywkowej, co widzę się z tym, że trochę że sobą rywalizują. Ale i tak najważniejsza jest ich przyjaźń i oddanie.
Ciekawe losy tych dziewcząt rozgrywają się na tle smutnych wydarzeń historycznych (wybuch II wojny światowej, atak Japończyków na Pearl Harbour, zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki).
Szczerze polecam tę powieść.

Kocham Lise See. Kocham jej książki 💙
Piękna i wzruszająca , pokazująca jak wielką i trudną może być przyjaźń.

Kocham Lise See. Kocham jej książki 💙
Piękna i wzruszająca , pokazująca jak wielką i trudną może być przyjaźń.

Nie jest to moja pierwsza powieść Lisy See, wszystkie zrobiły na mnie ogromne wrażenie, były przepiękne, pełne emocji choć niekiedy wstrząsające. "Chińskie lalki" to opowieść sympatyczna jednak z przykrością stwierdzam przeciętna.

"Chińskie lalki" Lisy See to historia trzech młodych kobiet, Grace, Helen i Ruby, które spotykają się tuż przed drugą wojną światową w San Francisco. Wszystkie trzy szukają pracy, niezależności i odmiany losu. Wszystkie są młode, piękne i odważne. I wszystkie samotne i zagubione. Każda z nich od czegoś ucieka, za czymś goni. Wewnątrz skrywają tajemnice, które stopniowo będą wychodzić na jaw. Tajemnice, które będą je ze sobą łączyć ale i dzielić, przyciągać i odpychać.
Ale powieść ta to przede wszystkim niesamowita opowieść o Ameryce widzianej oczami Azjatów, zarówno tych tam urodzonych jak i imigrantów. Autorka opisuje nierówności społeczne, dyskryminację, stereotypy z którymi będą oni musieli się zetknąć. Poznajemy tradycyjne chińskie rodziny kultywujące tradycję przodków ale i te nowoczesne, które żyją w izolacji i odosobnieniu by odciąć się od swoich korzeni i zatopić w amerykańskiej kulturze. Ale ten mit o amerykańskiej równości i otwartości pęka jak bańka mydlana w zetknięciu z rzeczywistością.
Lisa See bierze pod lupę świat nocnych azjatyckich klubów, kabaretów, rewii, gdzie egzotyczni Azjaci przyciągali uwagę zaciekawionych Białych. Razem z Grace, Ruby i Helen odwiedzamy amerykańskie chińskie dzielnice wielu metropolii i prowincjonalnych miasteczek, poznajemy kulisy tworzenia klubów oraz jesteśmy świadkami ciężkiej pracy i determinacji występujących tam aktorów, tancerzy i magików. Autorka odsłania przed nami inny, nieznany dotąd świat, poszerzając naszą perspektywę.
Ciekawie napisana, intrygująca i chwilami bulwersująca książka. Polecam 🙂

Miłość, przyjaźń, tradycja, ciężkie życie chińskich (choć tym razem nie tylko) kobiet. Książka bardzo typowa dla tej autorki.

Całkiem słaba przy innych powieściach autorki którą bardzo cenię. Gdyby była to pierwsza książka Lisy See którą przeczytałam, to pewnie nie sięgnęłabym po inne, a to byłaby strata.

Autorka niestety nie sprostała zadaniu, jakim było zbudowanie wiarygodnego tła historycznego do tej ambitnej historii. Epokę i miejsce powzięła sobie Lisa See ogromnie ciekawe, ale nie potrafiła zbudować świata tak, byśmy zobaczyli coś poza banałami w rodzaju zatłoczonych ulic i lampionów. Do fabuły co i rusz wrzucane były kolejne wydarzenia historyczne które w żaden sposób nie wpływały na życie postaci. Bohaterki papierowe i nieautentyczne w swoich motywacjach i uczuciach. Jest tu wszystko, od targów orientalnych do obozów koncentracyjnych dla japończyków ale ostatecznie jakby nie wynika z tego zupełnie nic. Mam uwierzyć, że kobieta, która została zesłana do jednego z takich obozów po wyjściu z niego w mig wraca do normalnego życia? Bez żadnego uszczerbku psychicznego, żadnych refleksji, a jej jedyny problem to zazdrość o starą przyjaciółkę która w międzyczasie osiągnęła sukces jako aktorka?

Nie rozumiem fenomenu autorki, która przy swojej bodaj 10 powieści nie potrafi wydarzeń pokazać, a jedynie wspomina, że miały miejsce. Absolutnie nie polecam.

"Chińskie lalki"
Lata 30-te, 40-te. Ameryka czasy II wojny.
Książka ukazuje losy trzech młodych chinek, urodzonych w Ameryce lecz wychowanych w zachowaniu kultury chińskiej. Dziewczyny poznają się podczas castingu na tancerki do nocnego klubu w San Francisco. Tworzą zgrany team, przyjaciółki w pracy i poza nią. Dzielą się między sobą tajemnicami i przeżyciami lecz z biegiem czasu w ich relacje wdziera się zazdrość i rywalizacja.
Opisy w książce są dość rozciągnięte przez co nurzące, brak akcji 😕
Bardziej interesuje to co dzieje się gdzieś w "tyle" (wojna, atak na Pearl Harbor),niż los bohaterek.

"Chińskie lalki"
Lata 30-te, 40-te. Ameryka czasy II wojny.

Zgrabnie ujęta, historia młodych azjatek, osadzona w realiach lat 30 i 40 USA. Smutna i zabawna, jak zycie. Dobrze napisana, lekko się czyta.

Grace, Helen i Judy połączyło San Francisco i trudna przeszłość, oraz ich samotność, która niepocieszona brakiem jakichkolwiek towarzyskich rozrywek, sama wybrała sobie towarzystwo. Czy można mówić o przeznaczeniu? Czasami tak, czasami nie… Ale w tym wypadku na pewno tak. Bo nie ma innego słowa, niż przeznaczenie, które mogłoby opisać początek relacji tychże dziewczyn. Bo dzieliło ich wszystko, a zdaje się, że połączyło tylko San Francisco, a w zasadzie nocny klub Forbidden City, który sprawił, że ich historia potoczyła się tak, a nie inaczej. I warto by było jeszcze dodać, iż ta opowieść ma swój początek w roku 1938. A opowiada ona nie tylko o przyjaźni, ale również o tolerancji, chińskim tańcu orientalnym, oraz kłamstwach i sekretach, które skrywają przed sobą, nawet najlepsze przyjaciółki…
Przyjaźń, to dość chwytliwy temat w literaturze. Bo albo ktoś ma przyjaciół, którzy są dla niego opoką w radzeniu sobie z innymi problemami, albo jest samotny, opuszczony przez cały świat i jego głównym problem jest właśnie ich brak [przyjaciół]. Wobec tego książka Lisy See nie powinna być czymś szokującym, czy nadzwyczajnym. Bo „Chińskie lalki” traktują o przyjaźni, o tej nietypowej relacji, która może się zrodzić pomiędzy trzema samotnymi, młodymi kobietami; Tematy „oklepane” można przedstawić na milion różnych sposobów. I nawet pomysł milionowy pierwszy może okazać się bestsellerem, czy czymś wyjątkowym. Bo czasami (a może nawet i zawsze) nie chodzi o oryginalność, o przedstawienie czegoś, czego jeszcze nie było, zarówno w świecie literackim, jak i rzeczywistym, ale o sposób wykonania tego. „Chińskie lalki”, to poniekąd książka biograficzna, lecz swą formą i stylem narracji, nie przypomina powieści biograficznej wcale! Mało tego, Lisa See wplotła w tę lekturę fragment swojej duszy, który przemienił coś „zwyczajnego”, w coś „nadzwyczajnego”. Więc jednak nie jest to kolejna książka o przyjaźni. Lecz jedyna i niepowtarzalna powieść o przyjaźni zabójczej, taka jak ta. I choćby było miliony tym podobnych książek, to w gąszczu nich „Chińskie lalki” będą odstawać i rzucać się od razu w oczy.
Podsumowując: serdecznie, a może i gorąco (jak kto woli) polecam nieśmiertelną powieść Lisy See pt. „Chińskie lalki”, która opowie wam historię o tym jak osiągnąć sukces głoszenia prawdy; jak (nie)żyć w trójkącie; oraz jak (nie)tolerować nietolerancji. A to wszystko w rytmach tradycyjnego, chińskiego orientalnego tańca; Panie i Panowie przygotujcie się na niezapomniane widowisko. Takie wrażenia, tylko u nas. Czy jesteście gotowi, na tę rozkosz dla Waszych oczu? (W końcu będę tu tańczyć nie lada ślicznotki.) Tak? Więc zaczynamy!

Bardziej szczegółową recenzję można znaleźć na moim blogu: http://kulturawnotabene.blogspot.com/2019/09/chinskie-lalki-czyli-o-trzech-duszach.html

• 2015
  • 2016