Kości smoka

Tłumaczenie: Anna Zeller
Cykl: Czerwona księżniczka (tom 3)
Wydawnictwo: Świat Książki
Dragon Bones: A Red Princess Mystery
Anna Zeller
Ag2S

Nowa powieść bestsellerowej autorki "Dziewcząt z Szanghaju", "Miłości Peonii" i "Marzeń Joy". Liu Hulan, inspektor chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci amerykańskiego archeologa, którego ciało zostaje znalezione w wodach Jangcy. Jej mąż, Amerykanin David, próbuje wyjaśnić zagadkę kradzieży artefaktów ze stanowiska archeologicznego 518 oraz...

Liu Hulan, inspektor chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci amerykańskiego archeologa, którego ciało zostaje znalezione w wodach Jangcy. Jej mąż, Amerykanin David, próbuje wyjaśnić zagadkę kradzieży artefaktów ze stanowiska archeologicznego 518 oraz ich tajemniczej sprzedaży na międzynarodowym rynku sztuki. W miarę postępu śledztwa trafiają na trop starożytnego przedmiotu, który mógłby odmienić historię cywilizacji. David i Hulan w obliczu kolejnych morderstw oraz intryg wracają do tragicznych wspomnień, które wstrząsnęły ich małżeństwem. Na przekór wszystkiemu starają się rozwikłać tajemnicę tak wielką i skomplikowaną jak Państwo Środka.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1060

Na tropie chińskiego Graala

Lisa See zdobyła popularność jako autorka powieści przybliżających czytelnikom fascynującą chińską kulturę, a w szczególności pozycję kobiet w tej kulturze. Warto tu wspomnieć przede wszystkim poruszający „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” czy rodzinną sagę „Dziewczęta z Szanghaju”. Dzięki tym i innym tytułom See wyrosła na jedną z czołowych autorek obyczajowych powieści orientalnych - skupionych na kobiecych postaciach, analizie chińskiej kultury i mentalności i chwytających za serce wzruszającymi historiami dziejącymi się w przeszłości. Ostatnio jednak dzięki wydawnictwu Świat Książki możemy poznać Lisę See od innej strony – jako autorkę powieści kryminalnych z akcją osadzoną we współczesnych Chinach. Trzecia część jej trylogii „Czerwona księżniczka” właśnie miała swoją premierę.

Żeby sięgnąć po „Kości smoka” nie trzeba znać dwóch poprzednich powieści cyklu. To duży plus. W książce wraca się do wydarzeń z poprzednich części, choćby dlatego, że mają one wpływ na relacje między parą głównych bohaterów, ale zostają one tak naszkicowane, żeby czytelnik nie znający „Sieci rozkwitającego kwiatu” i „Interioru” wiedział o co chodzi. Mówiąc o „Kościach smoka” trzeba powiedzieć sobie jedno: to nie jest kryminał, do których jesteśmy przyzwyczajeni, taki jak kryminały skandynawskie czy nawet polskie. Lisa See wprowadza bowiem czytelnika w specyficzną tematykę i w specyficzny świat chińskiej kultury i polityki, które w tej powieści wzajemnie się przenikają. Główna bohaterka, Liu Hulan, inspektor chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci amerykańskiego archeologa, którego ciało zostaje znalezione w wodach Jangcy. Natomiast jej mąż David, będący amerykańskim prawnikiem, próbuje wyjaśnić zagadkę kradzieży artefaktów ze stanowiska archeologicznego 518 oraz ich tajemniczej sprzedaży na międzynarodowym rynku sztuki. Kluczem do rozwiązania obydwu zagadek jest starożytny przedmiot, który miałby odmienić historię cywilizacji, tzw. ruyi. „Kości smoka” to kryminał bardzo oryginalny tematycznie, co na dłuższą metę może być męczące. Więcej tu zresztą informacji o chińskiej kulturze i polityce niż samego napięcia związanego z intrygą kryminalną. Nie znaczy to, że książka jest słaba, a jedynie tyle, że może nie spodobać się miłośnikom klasycznych mrocznych kryminałów z wartką akcją. Powieść ta też ma swój klimat, bardzo osobliwy, bo dzieje się wśród archeologów, badaczy, w bardzo egzotycznym miejscu, jakim są okolice rzeki Jangcy ze słynną Zaporą Trzech Przełomów. Miłośnicy Chin i nie tylko powinni być zadowoleni. Do pozostałych czytelników może trafić natomiast wątek miłosny. Liu Hulan i David to bohaterowie z przeszłością, zmagający się z kryzysem w związku i poczuciem winy i straty po śmierci córki, co w szczególności rzutuje na ich relacje. Zdarzało im się też pracować po dwóch stronach barykady i teraz również nie do końca zgadzają się ze sobą podczas prowadzonego śledztwa, a jednocześnie starają się uratować swoje małżeństwo. Ich wzajemne relacje dodają książce kolorytu.

Na szczególną uwagę w powieści zasługuje bardzo wyrazista postać Hulan. To przykład silnej, niezależnej kobiety, odważnej i nieustępliwej, mimo wydarzeń z przeszłości, które mogły nią zachwiać. Choć wracają do niej trudne wspomnienia, pani inspektor pozostaje profesjonalistką zdeterminowaną do osiągnięcia celu, czyli rozwikłania zagadki, nie unikając przy tym żadnych niebezpieczeństw.

„Kości smoka” to książka inna niż wszystkie. To kryminał inny niż te, z którymi najczęściej mamy do czynienia. To książka, która zabiera czytelnika w odległy, daleki świat i mimo, że nie wszystko jest w niej prawdą, uświadamia prawa rządzące życiem na Dalekim Wschodzie. A więc nie tylko rozrywka, ale i nauka. Książka nie dla każdego, ale warta uwagi.

Malwina Sławińska

dra | 2018-03-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2018

Tym razem autorka wciąga czytelnika w mitologię chińską.
Przyznam szczerze, że bardzo mnie to zainteresowało a szczególnie bardzo ciekawie poprowadzona akacja tocząca się głownie na wykopaliskach archeologicznych. Oczywiście Hulan nie byłaby sobą gdyby nie ryzykowała życiem a Dawid nie próbował ją chronić na każdym kroku.
Podsumowując trylogię, uważam ją za przeciętną lekturę. Nie porwała mnie mimo szybko rozgrywającej się akcji ani ciekawie przedstawiona kultura chińska.

aredhela | 2017-05-26
Na półkach: Czytane w 2017, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2017

Brawa dla autorki, po raz kolejny, za pokazanie, w przejrzystej i ciekawej formie, rzeczywistości współczesnych Chin. Kraju, który jakby szuka swojej tożsamości, po burzliwych dziejach niszczących jego własną kulturę. Fabuła książki przybliża czytelnikowi również tematykę budowy największej na świecie hydroelektrowni i konsekwencji z nią związanych. Poznajemy także dalsze losy Davida i Hulan, którzy borykają się z osobistą tragedią, zdolną zniszczyć ich związek.
Polecam, jak każdą do tej pory przeczytaną przeze mnie książkę tej autorki :)

Joanna | 2018-01-11

Ilość stron: 414

To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam.
Bohaterami "Kości smoka" są: David i jego żona Hulan. Rozwiązują zagadkę kryminalną związaną ze śmiercią archeologa. Czyta się dobrze, ale dzieło mogłoby mieć mniej stron. Wtedy lektura byłaby jeszcze lepsza. Oceniam jako dobry kryminał.

książek: 2017
milla | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

„Kości smoka” to trzeci i zarazem ostatni tom kryminalnej serii o przygodach chińskiej inspektor Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i amerykańskiego prawnika Davida Starka, który dla ukochanej przeprowadził się do Chin. Akcja finałowego tomu trylogii „Czerwona Księżniczka” rozgrywa się pięć lat po wydarzeniach, do których doszło w „Interiorze”. Związek głównych bohaterów przechodzi poważny kryzys. Hulan wyraźnie dystansuje się od Davida, całą swoją energię poświęca śledztwu dotyczącemu prężnie rozwijającej się sekcie (Ruch Wszechpatriotyczny), która zagraża politycznej stabilizacji kraju.

Na wiecu Ruchu dochodzi do strzelaniny, którą na żywo transmituje telewizja. Bohaterka popada w niełaskę tłumu. W tym samym czasie z Jangcy zostają wyłowione zwłoki cudzoziemca. Minister Zai decyduje się odsunąć Hulan od prowadzonej przez nią sprawy, każe kobiecie zająć się ustaleniem przyczyny śmierci topielca. Również David zostaje zaangażowany w dochodzenie, choć nie z tych samych...

Zuela | 2016-02-12

Kto morduje archeologów w Chinach?Czy to tylko zwykłe morderstwa czy nieudolna walka o władzę i pozostawienie artefaktów w Chinach,Hulan załamana po śmierci córki usiłuje dojść do sibie,odudować relacje z mężem i połapać się w chińskich politycznych zależnościach

marypoppins | 2016-11-17
Przeczytana: 12 listopada 2016

Trzecia część trylogii "Czerwona księżniczka". Liu Hulan I David Stark pobrali się i zamieszkali w Chinach. David poświęcił dla ukochanej ojczyznę, karierę i przyjął na siebie bardzo trudną rolę cudzoziemca w tym odmiennym w każdym sensie kraju. Minęło już 6 lat od tragicznych wydarzeń w fabryce zabawek. Hulan nie może jednak się z nich otrząsnąć. Ich małżeństwo dotychczas bardzo szczęśliwe przeżywa ogromny kryzys spowodowany pewnymi bardzo smutnymi wydarzeniami. Czy ich miłość będzie w stanie stawić czoło przeciwnościom losu? Od początku miałam nadzieję, że tak, ale również praca zawodowa, jaką oboje wykonują nie sprzyja zacieśnieniu ich bliskości.
Chiny, ogromny kraj o wielu dialektach i różnorodnej kulturze, owładnięte komunistycznym reżimem, w którym nie ma miejsca na wiarę, tradycję. Te Chiny jednak bardzo wierzą w moc różnych przedmiotów. I takim przedmiotem jest ruyi wykonane z kości smoka, które może dać nie tylko szczęście posiadaczowi, ale wszechwładzę.
Tymczasem w...

Klio | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Gdzieś mi po drodze umknęła druga część trylogii, lecz nie popsuło to mi nastroju, który towarzyszył mi podczas czytania tej książki. Niektóre fakty zostały jednak wyprzedzone..ale na pewno nie zaburzy mi to powrotu do drugiej części. Znane postacie z pierwszej książki Hulan i Dawid, mieszanka wybuchowa w której zmaga się kultura, mentalność, przyzwyczajenia jak i płeć. Hulan nie traci ze swej silnej osobowości, a Dawid pomimo odmiennej narodowości odnajduje się w jej świeci,a to wszystko za sprawą miłości..pomimo pewnych zdarzeń, które miały miejsce w ich życiu w zasadzie w ich małżeństwie. Sprawa dotyczy relikwii, które wykopywane są w dalekim zakątku kraju, w tel przejawia się motyw zbrodni z udziałem obcokrajowców. Współpracują razem, a jednak osobno oddzielenie kilometrami potrafią odnaleźć się nawet w najtrudniejszych sytuacjach swojego życia. Hm..zadziwiające jest to, że za każdym razem coś czyha na ich życie.

anetapzn | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Kości smoka, to 3. tom trylogii Czerwona księżniczka.
Tom 1. Sieć rozkwitającego kwiatu umiarkowanie mi się spodobał, mimo, iż lubię książki autorstwa See. Miałam sporo zastrzeżeń do Sieci...
Jednak już 2. tom - Interior, był doskonały.
Na szczęście i tym razem (w przypadku 3. tomu) Lisa See doskonale wywiązała się ze swojego zadania. Ba, jestem zdania, iż Kości smoka są najlepsze z całej trylogii.
Bohaterami ponownie są - amerykański prokurator David Stark i jego chińska miłość Liu Hulan. Para za zgodą jedynej i słusznej partii wzięła ślub. Ślub obywatela chińskiego z cudzoziemcem jest w Chinach zakazany. Możliwy jest tylko na mocy specjalnego zezwolenia. Hulan, mająca koneksje w wysokich władzach partii, nie bez kozery nazywana czerwoną księżniczką, taką zgodę dostała. Para była bardzo szczęśliwa. Jednak idylla trwała krótko. Na bohaterów spada bowiem największy dramat, jaki może być udziałem każdego człowieka.
Każde z nich na swój sposób przeżywa tragedię. Hulan oddala się od...

Książkowe_Wyliczanki | 2015-12-29
Przeczytana: 11 grudnia 2015

"Kości smoka" to ostatni tom, składający się na kryminalną trylogię "Czerwonej Księżniczki". Każdy tytuł pokazuje życie Hulan i Davida w innej chwili życiowej, a także przedstawia zagadki kryminalne, które wplecione są w tło kulturowe Chin oraz Stanów. Dwójka bohaterów myśli zupełnie inaczej, co przekłada się na ich zachowanie. Razem potrafią zdziałać więcej dzięki różnym punktom widzenia i innym sposobom działania. Tym razem po kilku latach zarówno Hulan jak i David przeżywają ciężkie chwile, nie potrafią wyjść z impasu, który odsuwa ich od siebie. Wyjazd na prowincję, ponownie zajęcie się sprawą kryminalną i wspólna praca ma ich do siebie zbliżyc, ale przydzielenie ich do tej sprawy razem wynika z drugiego a może i trzeciego dna, które wyłania się wraz z rozwojem śledztwa.

Lisa See w swojej trylogii przedstawia proste sprawy, które dają szerszy obraz na kulturę Chin, umiejscowione są w istotnych momentach historii, pokazują szeroki przekrój społeczeństwa i problemów, jakie je...

bw38031 | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Osobiście uważam, że jest to najlepsza część trylogii, a dzieje się tak z dwóch powodów: dodania wątku archeologicznego (który zawsze jest ciekawy) i zmniejszenia wątku obyczajowego (który był nudny). Akcja przenosi się na budowę Wielkiej Zapory na Żółtej Rzece (teraz już działającej) i przedstawia świetnie problemy socjalne, ekonomiczne, historyczne. ciekawe postaci i wreszcie całkiem ciekawe zakończenie. Co prawda irytujące jest to, że bohaterom zawsze jakoś wszystko się udaje, ale... da się to przeżyć. I co najważniejsze - dobrze się czyta!