Wiek niewinności

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Age of Innocence
9788376481920

Nowy Jork, lata 70. XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną May Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Tymczasem z Europy przyjeżdża hrabina Ellen Olenska, a wyższe sfery natychmiast zaczynają plotkować na jej temat. Piękna, tajemnicza Ellen uciekła od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co bulwersuje tutejsze...

Piękna, tajemnicza Ellen uciekła od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co bulwersuje tutejsze konserwatywne środowisko. Ellen jest kuzynką uroczej i naiwnej May Welland, nie do końca orientującej się w układach i intrygach śmietanki towarzyskiej. Dziewczyna szczerze kocha Newlanda, ale ten zakochuje się w jej wyrafinowanej, światowej kuzynce i to z wzajemnością. Oboje jednak zdają sobie sprawę z tego, że ich związek wywołałby ogromny skandal...

Znakomita powieść o hipokryzji, aluzjach, milczących porozumieniach oraz wszechwładnie panującym konwenansie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi.
Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Wiek_niewinnosci-p-30153-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wiek_niewinnosci-p-30153-.html

Anna | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, Pulitzer, Audiobook
Przeczytana: 25 września 2017

Niby całkiem dobra książka, nawet wciągająca historia, a jednocześnie tak niewiarygodna w treści, że trudno ją ocenić wyżej niż na 6 gwiazdek.

Historia może być niezwykle interesująca, ale jeśli czytając kiwasz głową z niedowierzaniem i myślisz sobie "takie rzeczy się nie zdarzają" to znaczy, że Autor nie odrobił pracy domowej.
I nie piszę o amerykańskich realiach tamtego okresu, bo nie było mnie wtedy na świecie, nie znam się. Mam na mysli warstwę uczuciowo-emocjonalną. Ściema i tyle.

Tathagatha | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Zawsze bardzo lubiłam książki opisujące społeczeństwo, etykietę i zwyczaje poprzednich epok....Jakże ja się męczyłam czytając 'Wiek niewinności' - oj jak bardzo. Zdaję sobie sprawę, że surowe i ciasne umysły nowojorczyków straszliwie się do tego przyczyniły, ale jednak.
Momentami naprawdę chciałam rzucić w kąt ta książkę.... była tak nudna i tak straszna.
Autorka na pewno osiągnęła jeden ze swych celów: ponad pół powieści czułam żelazną obręcz na mej duszy, wyobrażając sobie jak kiedyś wyglądało życie tego zamkniętego światka - pełnego hipokryzji.

Nie moja tematyka - szczerze wolałabym sie nie męczyć przez prawie 300 stron, by czytać o tym jak kiedyś ludzie byli ograniczeni na własne życzenie :)

Katarzyna Bartnicka | 2016-03-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 marca 2016

Tak naprawdę, to nie wiem co mam o tej książce sądzić, bo ani mi się podobała, ani nie podobała. A to dla mnie najgorsze uczucie jeśli chodzi o lekturę. Na pewno jest to bardzo dobrze napisana powieść, chwilami nawet wzruszająca, może nie tak, żeby serce waliło jak oszalałe, ale dawało się wyczuć lekko przyspieszony puls. Nie mogłam jakoś do końca polubić bohaterów, których czasami mi było zal, a czasami wprawiali mnie w irytację.
Nie mogę też powiedzieć, że czas spędzony z ta książka można uznać za stracony, ale gdybym jej nie przeczytała, to też nic wielkiego się by nie stało. Ot, taki ni to pies ni wydra w kwestii odbioru.

Kachusek | 2016-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Ciekawa jest tematyka romansu, który nie może się rozwinąć przez konwenanse dawnych czasów. Niespełniona miłość dodaje tej historii dużo emocji.. ale sposób jej opisania zniechęca do czytania. Powieść męcząca, napisana trudnym językiem, autorka wprowadza masę postaci dodatkowych, na czym traci wątek główny. Zmęczyłam tylko dlatego, żem uparta ;) ale więcej do niej nie wrócę. Chociaż to rzadkość, w tym przypadku stwierdzam, że lepszy był film.

Roman Dłużniewski | 2016-12-08

Hrabina Olenska. Femme fatale. To ona była tą złą. A Newland nie mógł się oprzeć. Z drugiej strony też bym nie umiał się oprzeć Michelle Pfeiffer. Chociaż, gdyby obok była Winona Ryder... Dobra książka i jeszcze lepszy film Scorsese.

Breaking_Bad | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Elity Nowego Jorku lat siedemdziesiątych XIX w. Społeczność bardzo hermetyczna i niechętnie dopuszczająca do swoich kręgów całkiem nowe nazwiska - nawet jeśli są to ludzie, którzy dorobili się ogromnych fortun na handlu itp. Jest to świat, w którym wszystko toczy się według utartych zwyczajów, w rytmie kolejnych balów, proszonych obiadów i wizyt w operze. Ustalona hierarchia autorytetów decyduje co wypada, a co nie. Newland Archer, który zamierza ogłosić swoje zaręczyny z May Welland jest emanacją tego środowiska: "Mało co budziło w Newlandzie Archerze większą odrazę niż występek przeciw Dobremu Smakowi".
Nieoczekiwanie w tym świecie pojawia się hrabina Ellen Olenska, kuzynka May, która uciekła z Europy od męża (polskiego hrabiego). Zachowuje się swobodnie, czy wręcz nonszalancko, nie zdając sobie sprawy jakie zgorszenie powoduje w nowojorskim towarzystwie. Newland od początku jest zafascynowany hrabiną. Trochę nieświadomie zaczyna kwestionować swój dotychczasowy system wartości....

Lilu | 2014-04-27
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Po przeczytaniu książki i obejrzeniu ekranizacji, tylko utwierdzam się w przekonaniu, że madame Olenska uwiodła Archera jak matka nastoletniego syna uwodzi jego kumpla (i nie o różnice wieku tu chodzi, a o doświadczenie i świadomość działań). Achy, ochy, intymne niby niewinne zaproszenie i popłakiwanie w obecności zaproszonego faceta. Ugotowany. I czy można wydarzenia i ich konsekwencje wytłumaczyć tylko konwenansami końca XIX wieku? Nie jestem w stanie wzbudzić w sobie sympatii do tej kobiety, która mocno się nudziła w purytańskim Nowym Jorku.

lacerta | 2013-04-06
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Uwielbiam taką tematykę książek: konwenanse, pozory itd. Myślałam, że ta również mnie zachwyci tak samo jak Jane Austin. Nie było tak świetnie, ale książka i tak potrafi wciągnąć czytelnika.
Początek trochę nudny, jeśli o mnie chodzi. Nie bardzo widziałam sensu w tym co czytam. Na szczęście akcja, gdy już się rozkręciła, sprawiła, że nie mogłam oderwać się od powieści.
Końcówka: trochę dziwna. Układałam w głowie wiele scenariuszy, ale żaden nie był taki. Zakończenie naprawdę genialne, bo nietuzinkowe i zaskakujące.

Dociekliwy_Kotek | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

Jestem w stanie zrozumieć, dlaczego niektórzy czytelnicy nie mogli przekonać się do tej książki, bo ja też jeszcze w połowie zastanawiałam się, kiedy coś się znacznie dziać, a historia nabierze rozpędu - fascynacja Newlanda niezwykłą kuzynką jego narzeczonej rozwija się wolno, niejako na marginesie toku wydarzeń, będąc jednocześnie ukrytym mechanizmem fabuły.
Z dużą ostrożnością mogłabym powiedzieć, że nie wciągnęła mnie tak, jak "Świat zabawy" - a mimo to nie mogłam się oderwać aż do ostatniego rozdziału. Co zatem jest takiego urzekającego w prozie Wharton?
Może ten niezwykły talent do tworzenia pozornie prostych historii, jednak tak doskonale przemyślanych i skonstruowanych, że wciąż zachwycają naturalną swobodą, z jaką się toczą. Może to ta zdolność popychania intrygi do przodu za pomocą niuansów, może wreszcie dyskretny urok minionego świata?
Jeśli wreszcie ktoś nadal uważa fascynację Newlanda i Ellen za dziecinną i niedzisiejszą, a postacie głównych bohaterów na nudne i...

Ciągle otwierałam oczy ze zdziwienia podczas czytania 'Wieku niewinności'. Jak to możliwe, że Amerykanie w XIX wieku byli aż tak konserwatywni, a Europę traktowano jako miejsce pełne zgorszenia?! Wierzyć mi się nie chciało... Sama odczuwałam tę hipokryzję w większości postaci powieści, zupełnie jak główny bohater. Sama uwielbiam powieści rozgrywające się w XIX wieku i 'Wiek niewinności' sprostał moim oczekiwaniom. Minus za kilka bohaterów - byli tak sztuczni, że aż mnie mdliło. Brawa za hrabinę Olenską.

Literackie postwalentynki

Mówienie o walentynkach w kontekście literatury wielu może przyprawić o zgrzytanie zębami. Zostawmy zatem walentynki gdzie ich miejsce (w tytule) i zajmijmy się czymś przyjemniejszym – książkowymi romansami z najwyższej półki.