Zakochane kobiety

978-83-247-0985-4
klasyka
PiPi

Inne wydania

Anglia, lata dwudzieste XX wieku, górnicze miasteczko Bedlover. Utalentowana rzeźbiarka Gudrun nawiązuje romans z synem właściciela kopalń Geraldem. Jej siostra Ursula, nauczycielka w miejscowej szkole,kocha się w szkolnym kuratorze Rupercie. Kobiety nie są świadome, że Ruperta i Geralda łączy coś szczególnego - przyjaźń, fascynacja, miłość... Tworzy się skomplikowany miłosny czworokąt, który łamie wszelkie normy, ale też demaskuje mroczne strony ludzkiej duszy.

Justitia | 2016-08-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Lektura trudna z wielu powodów. Nie potrafiłam zrozumieć bohaterów. Żadna z kobiet nie wzbudziła we mnie pozytywnych uczuć, zapałałam sympatią jedynie do Geralda, za to Gudrun doprowadzała mnie do szału. W pierwszej połowie (która była znacznie lepsza) wydawało mi się, że jednak uda mi się polubić więcej postaci, ale w drugiej, gorszej i nudniejszej połowie doszłam do wniosku, że to niemożliwe. Ciężko czytać o kimś, do kogo czuje się niechęć.

Tempo wydarzeń jest powolne, autor kładzie nacisk głównie na uczucia i przemyślenia bohaterów, które są drobiazgowo i obrazowo napisane. Język jest co prawda piękny i go doceniam, ale nadmiar opisów oraz rozważań (często dla mnie abstrakcyjnych) sprawiły, że wielokrotnie czułam się przytłoczona. Bywały fragmenty, od których nie mogłam się oderwać i były one piękne oraz pięknie opisane, jednak przez znaczną część książki czytanie szło mi ciężko i odczuwałam coś w rodzaju nudy.

Do tego wszystkiego wewnętrzne przemyślenia bohaterów jak i...

ArtMagda | 2015-12-04

Książka posądzona o pornografię i zakazana w latach 20-tych, jest dziś przede wszystkim intrygującym studium ludzkich charakterów: naszego egoizmu, świadomości seksualności oraz pragnień ukrywanych pod maską konwenansów i ograniczeń.

Bohaterami są dwie pary, żyjące w górniczym, angielskim miasteczku. Ekscentryczna rzeźbiarka Gudrun romansuje z dość prozaicznym Geraldem. Zdawałoby się, że bardziej pasuje do buntowniczego Ruperta, ale ten wybiera jej siostrę, pozornie spokojną nauczycielkę Ursulę. Pikanterii dodaje fakt, że obu panów bardzo ciągnie do siebie, choć żaden nie jest w stanie przełamać się i przyznać do miłości homoseksualnej.

Konflikt uczuciowych i erotycznych namiętności jest oczywiście tylko pretekstem do głębszej refleksji nad sensem istnienia norm obyczajowych. Autor próbuje zdefiniować, czego naprawdę pragną kobiety, choć to pytanie pozostaje otwarte. Jego książka jest wyraźnym głosem przeciwko pruderyjnemu społeczeństwu, życiu w zakłamaniu i poddawaniu się...

Powieść, która wywołała skandal obyczajowy i długi czas była na indeksie książek zakazanych.
Skomplikowana gra uczuć, instynktów i zmysłów.
Anglia, lata dwudzieste XX wieku, górnicze miasteczko Bedlover. Utalentowana rzeźbiarka Gudrum nawiązuje romans z synem właściciela kopalń Geraldem. jej siostra Ursula, nauczycielka w miejscowej szkole, kocha się w szkolnym kuratorze Rupercie. Kobiety nie są świadome, że Ruperta i Geralda łączy coś szczególnego- przyjaźń, fascynacja, miłość.
Tworzy się skomplikowany miłosny czworokąt, który łamie wszelkie konwenanse i normy, ale też demaskuje mroczne strony ludzkiej duszy.

Bardzo długo opinia publiczna nie mogła, a może po prostu nie chciała wybaczyć twórcy tego, że ośmielił się pisać o miłości i przeżyciach seksualnych w sposób niezawoalowany i otwarty, a przez to szokujący dla pokolenia tkwiącego w pruderyjnej tradycji wiktoriańskiej.

Powieść Zakochane kobiety powstała w ciągu kilku zaledwie miesięcy 1916 roku, wkrótce po skandalu...

Doskonała krzyżówka uczuciowa, ukazana w formie zawiłych kontaków mniędzy czwórką bohaterów. Kiedyś ksiażka narobiła wiele szumu, że zbyt odawżna w relacjach damsko-męskich, a także męsko-męskich, no i ta jawność seksualnych potrzeb, taka demoralizująca, ale proszę mieć duże przymrużenie oka, zabierając sie dziś za czytanie. Dzisiaj nikogo nie szokuje niezamężna kobieta pozwalająca, by mężczyzna spędzał z nią noc, czy też mówiąca jasno i wyraźnie o swoich potrzebach, bynajmniej nie seksualnych. Dużo w książce symboliki i ciekawych rozważań filozoficzno-moralnych.
Ode mnie jeszcze plus dla autora, za pogardę dla masowości.

karolinaflora | 2012-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

nieco to wszystko anachroniczne, ale jakie wciągające! lawrence jest świetnym psychologiem postaci jednak. gudrun, ursula, gerard, rupert - jakie to są postacie! gęste, niejednoznaczne, wzbudzające silne emocje. jako że alicja helman wychowała mnie na poszukiwacza "twórczych zdrad" polecam lekturę w konstelacji z russellowską ekranizacją. russell czuje lawrence'a, pozostawiając na nim jednak brutalne, niezatarte piętno swojego nieco szaleńczego stylu. i ten przymglony wdzięk angielskiej dawności, stroniący jednak od tkliwości w typie jamesa ivory'ego. ja ich biorę razem. lawrence'a i russella, tak!

Lena | 2010-08-12
Przeczytana: 2010 rok

/naprawdę polecam tę książkę - świetna. mimo to przeczytanie jej przysporzyło mi wiele trudności, często ciężko przez nią przebrnąć, ale po przeczytaniu naprawdę czuje się, że było warto.

Zosia | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Dawno nie przeczytałam tak nudnej książki. Skończyłam ją chyba po pięciu miesiącach, odstawiając ją na bok na rzecz bardziej wartościowych dzieł, ale wreszcie stwierdziłam, że czas to skończyć. Nie jestem fanką typowego romansu, nienawidzę mieszanych uczuć bohaterów. Dla mnie wydawało się to po prostu przewidywalne i nużące. Nie zgodzę się z wieloma innymi czytelnikami, którzy uważają, że jest tu w fantastyczny sposób ukazany portret psychologiczny tych postaci! Bzdura! Mogłabym jeszcze zrozumieć chwilowe wątpliwości albo chociaż jednorazowe czy rzadkie. W tej histoti wydaje się być to głównym wątkiem.
Co wydaje się atrakcyjne dla czytelnika, to ogólny koncept. Historia skrócona o wiele niepotrzebnych przeżyć byłaby znacznie bardziej porywająca. Plusami są również nieoczekiwane zakończenie i pojawiające się piękne opisy miłości czy okazywania uczuć.

fedraa | 2010-09-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Zdecydowanie warte polecenia. Czteroosobowa emocjonalna matnia, idealnie opisujące stany świadomości ludzi nadwrażliwych w różnorakich kooperacjach. Finał mnie troche zawiódł. Strumienie świadomości bohaterów są aktualne do dziś, odnaleźć można siebie :)

olicaDiablica | 2010-09-17
Przeczytana: 17 września 2010

nie mam jednoznacznej opini na temat tej książki: były fragmenty, w których widziałam tylko sytuacje abstakcyjne, nie do wyobrażenia, ale były również takie z którymi mogłam się w jakiś sposób identyfikowałaś. zadziwiająca jest przemiana Birkina sprzed ślubu, a po nim - jakbym miała przed oczami dwie różne postaci - to samo dotyczy Gudrun wolnej artystki przed ślubem siostry - a po nim osoby której nagle zamarzyło się domowe ognisko. chyba jednak nie wierze w takie metamorfozy

Krasnoludek Monika | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, Klasyki
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka, którą należy przeczytać przynajmniej dwa razy, w totalnym skupieniu, aby pojąć choć w połowie co autor chce nam przekazać. Trudność mogą powodować opisy stanu umysłów głównych bohaterów. Książka swego czasu perwersyjna dziś skłania do refleksji przy okazji okazując jak w przedstawianych czasach wyglądało życie. Polecam,

Czytamy w weekend

Lato w tym roku nie może się rozpędzić. Na jeden dzień względnego ciepła przypada tydzień opadów i październikowych temperatur. Ten weekend nie zapowiada się specjalnie atrakcyjnie, warto więc zadbać o odpowiedni zapas dobrych lektur, ciepły koc i smaczną herbatę. Zobaczcie jakie książki na najbliższe dni wybrały osoby z redakcji lubimyczytać.pl.

Czytamy w weekend

Na ostatni weekend lipca redakcja poleca książki mocno niepokorne: jest Caitlin Moran - brytyjska felietonistka i feministka, jest Chimamanda Ngozi Adichie, autorka słynnego manifestu "We Should All Be Feminists" oraz są „Zakochane kobiety” - opowiadające o miłosnym czworokącie.