Hyperion

1 062
Hyperion
Artefakty
Mariusz

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 285

Planeta poetów

„Hyperion” to powieść, która w Polsce ukazała się po raz pierwszy w latach 90. XX wieku, a teraz powraca dzięki wydawnictwu Mag, aby przypomnieć się starym fanom i poszukać nowych czytelników.

To powieść wielopoziomowa z niezwykłą zdolnością budowania czytelniczej wyobraźni. Dan Simmons posłużył się szkatułkową budową opowieści, by przekazać mnogość wrażeń i dać początek wielu historiom. Bo oto na tytułowego Hyperiona, który staje się powoli wyklętą planetą, zmierza siedmiu pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Detektyw, Kapitan i Konsul. Razem tworzą magiczną mieszankę indywidualności, która niesie z sobą ciężar istnienia i w mniejszym lub większym stopniu łączy się z dziwną planetą.

Zadaniem pielgrzymów jest dotarcie do mitycznych grobowców czasu i spotkanie z Dzierzbą (Chyżwarem) - Władcą Bólu, stworem ostatecznej pokuty. Siedmiu wybrańców chce się podjąć próby ocalenia ludzkości przed zagładą i zniszczeniem.

Simmons daje możliwość wielowarstwowej i symbolicznej interpretacji swojej powieści. Dzięki wielości bohaterów i ich historii czytelnik odczytuje „Hyperiona” na wiele różnych sposobów. Bohaterów łączą pragnienia, smutek, niewypowiedziane i niedokończone sprawy i intencje przetrwania, bo Dzierzba przybył z miejsca poza czasem by obwieścić kres ludzkości.

Ta powieść to podróż, przez czas, odległe światy i miejsca. Tu pielgrzymi przez opowiadanie swoich opowieści pozostałym bohaterom kształtują siebie, jak i postawę czytelnika. Zdaje się, że to podróż w jedną stronę po zwycięstwo lub porażkę.

Dan Simmons kreuje świat, w którym Ziemi już nie ma, ale jest kilkaset innych planet, na których są ludzkie kolonie To świat chaotycznego ekshibicjonizmu i kosmosu, pełnego nowych bóstw i religii, w którym ludzkość się niezdrowo panoszy. I w takim świecie z pejoratywnymi nastrojami Simmons stwarza Wygnańców, którzy są przerażeniem i zagadką dla „kosmoludzkości”.

Pisarzowi doskonale udało się wpleść w opowiadane historie, postać romantycznego, angielskiego poety, Johna Keatsa, którego tytułowy poemat „Hyperion” wmieszał i wgryzł się niezwykle mocno w treściwą prozę Simmonsa.

Zapraszam na kosmiczną ucztę do mrocznego i tajemniczego świata, który jest zaledwie wstępem do Grobowców Czasu.

Grzegorz Śmiałek

Pirate_Ship | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Swoja krótka opinię na temat książki chciałbym rozpocznę od kliku słów na temat fabuły „HYPERIONA” otóż opowiada ona o losach siedmiu pielgrzymów, „Kapłana, Żołnierza, Uczonego, Poety, Kapitana, Detektywa i Konsula, którzy zamierzają dotrzeć do Grobowców Czasu na planecie Hyperion, gdzie spodziewają się spotkać Chyżwara, który spełni życzenie jednego z nich, a reszcie odbierze życie.

Podczas tej niesamowitej podróży w czasoprzestrzeni będziemy świadkami skrywanych tajemnic, zdobytych doświadczeń, oraz motywów, którymi kierowali się poszczególni pielgrzymi być wziąć udział w tej niezwykłej misji. Każda z opowiedzianych przez nich historii jest niezależna, interesująca oraz pasująca do charaktery postaci, a jednocześnie spójna i powiązana ze sobą bo łączy je planeta Hyperion oraz tajemniczy i okrutny Chyżwar.

Generalnie nie gustuję w książkach z gatunku fantastyki, czy science – fiction, ale po przeczytaniu powieści „HYPERION” dochodzę do wniosku, że czasami warto...

Moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem absolutnie oczarowana. Świat przyszłości, jaki stworzył, pochłonął mnie absolutnie i za każdym razem kiedy otwierałam książkę ruszałam między gwiazdy.

Stara Ziemia umiera, przyszłość umieszcza ludzkość na odległych planetach, podróże międzygwiezdne - to jest to, o czym zawsze czytam z zainteresowaniem i tutaj to wszystko było, plus fascynujące Grobowce Czasu, przerażający Dzierzba - Władca Bólu, tajemnice oraz garść ciekawie scharakteryzowanych postaci, których historie i motywy odbycia pielgrzymki na Hyperion były różne, a każda z nich wyzwalała we mnie przedziwne emocje, od strachu w opowieści Księdza, po przerażenie na zakończeniu opowieści Kassada, rozbawienie na wspomnienia Poety i jego słownik składający się z dziewięciu słów. Opowieść Sola natomiast była pełna smutku, a pod koniec opowieści Brawne poleciały łzy – ta historia najbardziej mnie urzekła, chociaż na samym początku nie polubiłam bohaterki, to po opowieści właśnie jej...

Karol | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

To chyba jedna z dziwniejszych książek które miałem okazję przeczytać. Z jednej strony podoba mi się fakt że mieliśmy okazję poznać naszych bohaterów aż tak dobrze, każde z nich miał swoje pięć minut, aczkolwiek z drugiej strony cierpi na tym "akcja właściwa".

Gdzieś w połowie książki zorientowałem się że nie ma zbyt wielkich szans by ta historia znalazła swoje zakończenie już w tym tomie i byłem przez to trochę rozgoryczony. Bo tak naprawdę "Hyperion" to tylko jedno wielkie wprowadzenie do głównego wątku, przez co naprawdę ciężko ocenić mi tylko i wyłącznie ten tom. Bo o ile jest w tej książce wiele rzeczy ciekawych, tak jest to również dzieło po trochu niekompletne. Po lekturze zostałem z bardzo mieszanymi uczuciami bo zakończenie w żadnym wypadku nie daje tego uczucia satysfakcji czy zainteresowania. Czuję się tak jak gdybym odłożył książkę w trakcie czytania, jakby to zakończenie było po prostu końcówką jedno z rozdziałów.

Przechodząc do pozytywów - historia uczonego jest...

SeVIIen | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

I tyle wystarczy na sam początek. W tym krótkim, skopiowanym przeze mnie opisie jest zamieszczona cała esencja i geniusz Hyperiona. Pierwszy tom, bardzo obiecująco zapowiadającego się uniwersum, z którym wiążę wielkie nadzieje.

Powieść jest podzielona na sześć części. Każdy z bohaterów opowiada swoją historię, dlaczego ku zbliżającej się nieuchronnej zagładzie zmierza w kierunku wyludnionej i zapomnianej prze Boga planety. W retrospekcjach poznamy Dzierzbę, istotę widniejącą na okładce, która umie zakrzywiać...

Dorota | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Przeczytałam gdzieś, że jaka pierwsza książka taki cały rok. Oby nie.
Ależ ja się nastawiłam pozytywnie na tego Hyperiona.
Ależ szukałam długo tej książki.
Wyczekiwałam na nią.
I takie rozczarowanie.
Siedmioro Pielgrzymów wyrusza na wyprawę na planetę Hyperion żeby ocalić świat. W tak zwanym międzyczasie każdy z nich opowiada historię swojego życia, która w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z planetą oraz z mityczną istotą zamieszkującą Hyperiona, czyli Dzierzbą.
Całość książki stanowią opowieści Pielgrzymów, nie ma tutaj praktycznie w ogóle informacji o wątku głównym. I tego mi najbardziej brakowało. Fajnie było poznać dobrze wszystkie postacie ale czy było to konieczne aż w takim stopniu? Według mnie nie.
Żeby jeszcze te historie bohaterów były interesujące, wciągające. Tymczasem jakiekolwiek uczucia wzbudziła we mnie tylko jedna historia, historia Naukowca. Smutna, wzruszająca, dająca do myślenia. Reszta to stek paplaniny, ni to zabawne ni interesujące. Słabe,...

Mateusz Olszewski | 2010-07-12
Przeczytana: 2008 rok

Pierwsza część z najlepszej, najpiękniejszej i wymykającej się wszelkim porównaniom serii. Sam Hyperion jest po wybitny, czyta się go z nieopisaną przyjemnością, pochłaniając cały wykreowany w nim świat niczym ulubione danie po tygodniowym poście. Jedno ze szczytowych osiągnięć literatury, właśnie dlatego, że rozpoczyna tak niesamowity cykl. Koniecznie musicie przeczytać.

SarmatAE | 2016-06-01
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Hyperion jest pozycją szczególną zarówno w cyklu (zwanego w oryginale uroczo Hyperion Cantos), jak i pośród szeroko rozumianej rzeszy powieści science fiction. Najpierw truizmy - Hyperion napisany jest świetnym językiem, czyta się płynnie, historie poszczególnych postaci wciągają etc. etc. Simmons zabłysnął rozumieniem i logicznym wpleceniem w świat przedstawiony przewidywanych zastosowań praktycznych dla zjawisk wynikających z fizyki kwantowej. Zaprezentowany przez niego kierunek rozwoju globalizacji i usieciowienia (internetu znaczy) jest zatrważająco trafny. Nawiązania do angielskiej poezji romantycznej (odrobinę oczywiste vide tytuł powieści). Wszystko to razem daje świetny efekt. Efekt, który nie byłby jednak wystarczający sam w sobie. A to dlatego, ze Hyperion ma w sobie coś jeszcze.
Jego fabuła dzieli się na opowieści szóstki spośród bohaterów i daje nam to co prawdziwie definiuje tę powieść. Mianowicie fakt, że te sześć historii poraża swym uniwersalizmem. Gdyby obedrzeć je...

Agnessa | 2011-10-09
Przeczytana: 21 września 2011

Dawno nie miałam takich trudności z rozpoczęciem wpisu. Próba uchwycenia zdania, które przykułoby uwagę i przy okazji nie uczyniło krzywdy książce, została z góry skazana na niepowodzenie. Proza Simmonsa jest stawiana w jednym rzędzie z klasykami gatunku, ale to nie gwarantuje zachwytu - każdy człowiek jest inny, ma inny bagaż życiowy i nastrojoną przez to perspektywę. Świat wykreowany i opowiedziany w "Hyperionie" w moim odczuciu jest istną perełką, rzeczywistością do której chce się wracać.

Przesuńmy się kilka stuleci do przodu, spójrzmy na świat po Wielkiej Pomyłce, hegirze i wielu wydarzeniach. Świat w których nasza planeta jest wspomnieniem, Starą Ziemią niezdatną do zamieszkania. W wielomiliardowej populacji Hegemonii nie brakuje rozłamów, sekt, wspólnot religijnych. Jedną z nich jest Kościół Chyżwara, który regularnie wysyła pielgrzymów na Hyperion - siedzibę nie tylko okrutnego bóstwa, ale zagadkowych Grobowców Czasu. W skład obecnej wyprawy wchodzą: Kapłan, Żołnierz,...

elianka | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 24 września 2013

Ja nie lubię science-fiction. Nie lubię tych statków, podróży gwiezdnych, ufoludków... Szłam w zaparte dopóki nie przeczytałam "Diuny". Diuna zmieniła moje życie - nagle stałam się wielbicielką sci-fi. A ten gatunek, tak jak fantastykę jest strasznie trudny. Dlatego, że ciężko znaleźć granicę między wizjonerstwem a niewyobrażalną tandetą.

Hyperiona przeczytałam na jednym wdechu. Nie ma tam nic z tandety. Samo wizjonerstwo. I to jakie! No może nie takie jak u Dicka czy Wellsa, ale wielkie. Komlogi i datasfera - czyli smartfony i globalna sieć danych. Wymyślone w 1989! A tak naprawdę te technologie stanowią tylko tło. Tło do wielowątkowej powieści psychologicznej, której akcja wcale się nie dzieje.

Przez całą książkę poznajemy koleje losu bohaterów, które razem ich splotły, ale de facto akcja stoi w miejscu. Już się nie mogę doczekać kiedy otworze "Zagładę Hyperiona" bo się czuję jak odcięta od kroplówki. Już dawno nie czytałam nic tak dobrego, a w działce Sci-fi - tylko przed...

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Dan Simmons (ur. 1948), debiutował w 1982 opowiadaniem "Pod prąd Styksu", a pierwszą powieść opublikował w 1985 ("Pieśń bogini Kali"), za którą otrzymał Nagrodę World Fantasy; omawianą - wydał w 1989, a jej fabuła zbudowana jest z opowieści sześciorga z pielgrzymów: Kapłana "O człowieku, który szukał Boga", Żołnierza "O wojennych kochankach", Poety "Pieśni Hyperiona", Uczonego "Gorzki jest smak wód rzeki Lete", Detektywa "Długie pożegnanie" oraz Konsula "Wspominając Siri".

Niestety, to lektura nie dla mnie. Wychowany na Lemie czy Bradburym, przyswoiłem tylko Philipa K. Dicka i ostatnio - Liu Cixin. Inne mnie męczą i nudzą. Aby nie psuć statystyk nie daję gwiazdek, bo patrząc na wyniki na LC 8,31 (3829 ocen i 328 opinii) przyjmuję opcję, że to nie wina autora, lecz mojego wieku.