Hyperion

1 227
Hyperion
Artefakty
Mariusz

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 302

Planeta poetów

„Hyperion” to powieść, która w Polsce ukazała się po raz pierwszy w latach 90. XX wieku, a teraz powraca dzięki wydawnictwu Mag, aby przypomnieć się starym fanom i poszukać nowych czytelników.

To powieść wielopoziomowa z niezwykłą zdolnością budowania czytelniczej wyobraźni. Dan Simmons posłużył się szkatułkową budową opowieści, by przekazać mnogość wrażeń i dać początek wielu historiom. Bo oto na tytułowego Hyperiona, który staje się powoli wyklętą planetą, zmierza siedmiu pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Detektyw, Kapitan i Konsul. Razem tworzą magiczną mieszankę indywidualności, która niesie z sobą ciężar istnienia i w mniejszym lub większym stopniu łączy się z dziwną planetą.

Zadaniem pielgrzymów jest dotarcie do mitycznych grobowców czasu i spotkanie z Dzierzbą (Chyżwarem) - Władcą Bólu, stworem ostatecznej pokuty. Siedmiu wybrańców chce się podjąć próby ocalenia ludzkości przed zagładą i zniszczeniem.

Simmons daje możliwość wielowarstwowej i symbolicznej interpretacji swojej powieści. Dzięki wielości bohaterów i ich historii czytelnik odczytuje „Hyperiona” na wiele różnych sposobów. Bohaterów łączą pragnienia, smutek, niewypowiedziane i niedokończone sprawy i intencje przetrwania, bo Dzierzba przybył z miejsca poza czasem by obwieścić kres ludzkości.

Ta powieść to podróż, przez czas, odległe światy i miejsca. Tu pielgrzymi przez opowiadanie swoich opowieści pozostałym bohaterom kształtują siebie, jak i postawę czytelnika. Zdaje się, że to podróż w jedną stronę po zwycięstwo lub porażkę.

Dan Simmons kreuje świat, w którym Ziemi już nie ma, ale jest kilkaset innych planet, na których są ludzkie kolonie To świat chaotycznego ekshibicjonizmu i kosmosu, pełnego nowych bóstw i religii, w którym ludzkość się niezdrowo panoszy. I w takim świecie z pejoratywnymi nastrojami Simmons stwarza Wygnańców, którzy są przerażeniem i zagadką dla „kosmoludzkości”.

Pisarzowi doskonale udało się wpleść w opowiadane historie, postać romantycznego, angielskiego poety, Johna Keatsa, którego tytułowy poemat „Hyperion” wmieszał i wgryzł się niezwykle mocno w treściwą prozę Simmonsa.

Zapraszam na kosmiczną ucztę do mrocznego i tajemniczego świata, który jest zaledwie wstępem do Grobowców Czasu.

Grzegorz Śmiałek

Nippon_ | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Swoja krótka opinię na temat książki chciałbym rozpocznę od kliku słów na temat fabuły „HYPERIONA” otóż opowiada ona o losach siedmiu pielgrzymów, „Kapłana, Żołnierza, Uczonego, Poety, Kapitana, Detektywa i Konsula, którzy zamierzają dotrzeć do Grobowców Czasu na planecie Hyperion, gdzie spodziewają się spotkać Chyżwara, który spełni życzenie jednego z nich, a reszcie odbierze życie.

Podczas tej niesamowitej podróży w czasoprzestrzeni będziemy świadkami skrywanych tajemnic, zdobytych doświadczeń, oraz motywów, którymi kierowali się poszczególni pielgrzymi być wziąć udział w tej niezwykłej misji. Każda z opowiedzianych przez nich historii jest niezależna, interesująca oraz pasująca do charaktery postaci, a jednocześnie spójna i powiązana ze sobą bo łączy je planeta Hyperion oraz tajemniczy i okrutny Chyżwar.

Generalnie nie gustuję w książkach z gatunku fantastyki, czy science – fiction, ale po przeczytaniu powieści „HYPERION” dochodzę do wniosku, że czasami warto...

Gapcio | 2019-02-01

Monumentalna powieść, zmontowana ze znacznie wyższej od przeciętnej liczby elementów i motywów, opisująca zmagania człowieka ze starymi demonami w nowych dekoracjach. Szczególnie uderza udane podjęcie wątków, które na szeroką skalę wprowadził do SF William Gibson.
Dla mnie największą wartością „Hyperiona” są jednak opowiadane przez pielgrzymów historie, rozbudowane i fascynujące, a jednocześnie wściekle archetypiczne. Dowodzą one nietuzinkowej wyobraźni Simmonsa, a przy tym są twardo osadzone w szerszym kontekście bardzo możliwej wizji przyszłości ludzkiego gatunku.
Natomiast włączenie w strukturę świata przedstawionego Keatsa i jego poezji, tak chętnie wychwalane przez czytelników, zdaje mi się nieco pretensjonalne.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem absolutnie oczarowana. Świat przyszłości, jaki stworzył, pochłonął mnie absolutnie i za każdym razem kiedy otwierałam książkę ruszałam między gwiazdy.

Stara Ziemia umiera, przyszłość umieszcza ludzkość na odległych planetach, podróże międzygwiezdne - to jest to, o czym zawsze czytam z zainteresowaniem i tutaj to wszystko było, plus fascynujące Grobowce Czasu, przerażający Dzierzba - Władca Bólu, tajemnice oraz garść ciekawie scharakteryzowanych postaci, których historie i motywy odbycia pielgrzymki na Hyperion były różne, a każda z nich wyzwalała we mnie przedziwne emocje, od strachu w opowieści Księdza, po przerażenie na zakończeniu opowieści Kassada, rozbawienie na wspomnienia Poety i jego słownik składający się z dziewięciu słów. Opowieść Sola natomiast była pełna smutku, a pod koniec opowieści Brawne poleciały łzy – ta historia najbardziej mnie urzekła, chociaż na samym początku nie polubiłam bohaterki, to po opowieści właśnie jej...

Cały cykl kupiony kilka lat temu. Nie wiem dlaczego tak długo zwlekałem z przeczytaniem pomimo wielu pozytywnych recenzji (może objętość).
To pierwsza książka Simmons’a, którą przeczytałem, ale na pewno nie ostatnia.
Hyperion zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jedna z najlepszych powieści, które ostatnio przeczytałem. „Wgniata w fotel”.
Plusy:
- rewelacyjny pomysł na fabułę, próba ratowania świata przez grupę wybrańców;
- świetnie wykreowane postacie pielgrzymów: Kapłana, Żołnierza, Uczonego, Poety, Kapitana, Detektywa i Konsula;
- historie przez nich opowiedziane, wzbudzają fale skrajnych emocji;
- każda historia jest indywidualna, ale każda ma związek z Hyperionem;
- historie które pokazują podbój kosmosu i pozaziemskiej migracji ludzkości;
- dla mnie najlepsze to opowieści Kapłana (trzy dwudziestki i dziesiątka) i Uczonego (starzenie się wstecz, czyli młodnienie);
- chyba najbardziej wzruszająca opowieść Konsula;
- poszukiwanie Chyżwara, Władcy Bólu, ostatecznej pokuty, który...

Karol | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To chyba jedna z dziwniejszych książek które miałem okazję przeczytać. Z jednej strony podoba mi się fakt że mieliśmy okazję poznać naszych bohaterów aż tak dobrze, każde z nich miał swoje pięć minut, aczkolwiek z drugiej strony cierpi na tym "akcja właściwa".

Gdzieś w połowie książki zorientowałem się że nie ma zbyt wielkich szans by ta historia znalazła swoje zakończenie już w tym tomie i byłem przez to trochę rozgoryczony. Bo tak naprawdę "Hyperion" to tylko jedno wielkie wprowadzenie do głównego wątku, przez co naprawdę ciężko ocenić mi tylko i wyłącznie ten tom. Bo o ile jest w tej książce wiele rzeczy ciekawych, tak jest to również dzieło po trochu niekompletne. Po lekturze zostałem z bardzo mieszanymi uczuciami bo zakończenie w żadnym wypadku nie daje tego uczucia satysfakcji czy zainteresowania. Czuję się tak jak gdybym odłożył książkę w trakcie czytania, jakby to zakończenie było po prostu końcówką jedno z rozdziałów.

Przechodząc do pozytywów - historia uczonego jest...

SeVIIen | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

I tyle wystarczy na sam początek. W tym krótkim, skopiowanym przeze mnie opisie jest zamieszczona cała esencja i geniusz Hyperiona. Pierwszy tom, bardzo obiecująco zapowiadającego się uniwersum, z którym wiążę wielkie nadzieje.

Powieść jest podzielona na sześć części. Każdy z bohaterów opowiada swoją historię, dlaczego ku zbliżającej się nieuchronnej zagładzie zmierza w kierunku wyludnionej i zapomnianej prze Boga planety. W retrospekcjach poznamy Dzierzbę, istotę widniejącą na okładce, która umie zakrzywiać...

Liliowy_bez | 2019-01-06
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ależ to było dobre. Bardzo, bardzo dobre.

„Hyperion” to opowieść o 7 pielgrzymach, którzy podróżują na tajemniczy, tytułowy Hyperion. Nasi bohaterowie mają dotrzeć do Grobowców Czasu aby spotkać się z budzącą grozę postacią – Dzierzbą. Każdy z nich może przedstawić swoją prośbę, lecz tylko jeden z nich zostanie wysłuchany, pozostali muszą zginąć….

W zdecydowanej większości książkę wypełniają opowieści pielgrzymów. To właśnie z nich dowiadujemy się co ich łączy z Hyperionem, o ich osobistych tragediach i powodach dla których zdecydowali się na wyprawę do Grobowców. Każda z tych opowieści jest inna, tak jak różnorodni są bohaterowie, ale każda z nich jest fascynująca i czyta się je z wypiekami na twarzy. A sami bohaterowie są wyraziści, nietuzinkowi i tajemniczy a ich losy zawiłe.

Jednak to co najbardziej mnie zaskoczyło i zachwyciło to niesamowita kreacja świata. Jestem pełna podziwu dla autora, który tak mistrzowsko wykreował ten międzygalaktyczny świat, że zachwycił...

glodnawyobraznia | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Słyszałam tyle dobrego o "Hyperionie" Dana Simmonsa, że gdy wreszcie znalazłam czas, by po niego sięgnąć, poczułam się mocno rozczarowana tym, co zaserwował autor. Przede wszystkim jest to utwór, który jest wyjątkowo nieprzyjazny wobec czytelnika, a w jakich dokładnie aspektach, wyjaśniam punkt po punkcie w akapitach poniżej. Między innymi z tego powodu w trakcie lektury tej napisanej w 1989 roku powieści szkatułkowej z licznymi elementami science-fiction denerwowało mnie prawie wszystko.

Pomysł na fabułę wydaje się całkiem ciekawy – siedem osób z różnych stron Hegemonii Człowieka ma z własnej woli udać się na pielgrzymkę na planetę Hyperion, do Grobowców Czasu, gdzie groźny stwór Dzierzba ma wysłuchać ich próśb. Szkopuł w tym, że większość pielgrzymów ponosi tam śmierć, wyprawa wiąże się więc z ogromnym ryzykiem. Towarzysze postanawiają podzielić się swoimi historiami, by dowiedzieć się, co dokładnie łączy każdego z nich z niezwykłą, częściowo wyjętą spod praw fizyki oraz czasu i...

Dorota | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Przeczytałam gdzieś, że jaka pierwsza książka taki cały rok. Oby nie.
Ależ ja się nastawiłam pozytywnie na tego Hyperiona.
Ależ szukałam długo tej książki.
Wyczekiwałam na nią.
I takie rozczarowanie.
Siedmioro Pielgrzymów wyrusza na wyprawę na planetę Hyperion żeby ocalić świat. W tak zwanym międzyczasie każdy z nich opowiada historię swojego życia, która w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z planetą oraz z mityczną istotą zamieszkującą Hyperiona, czyli Dzierzbą.
Całość książki stanowią opowieści Pielgrzymów, nie ma tutaj praktycznie w ogóle informacji o wątku głównym. I tego mi najbardziej brakowało. Fajnie było poznać dobrze wszystkie postacie ale czy było to konieczne aż w takim stopniu? Według mnie nie.
Żeby jeszcze te historie bohaterów były interesujące, wciągające. Tymczasem jakiekolwiek uczucia wzbudziła we mnie tylko jedna historia, historia Naukowca. Smutna, wzruszająca, dająca do myślenia. Reszta to stek paplaniny, ni to zabawne ni interesujące. Słabe,...

ucho_igielne | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Hyperion to powieść z 1989 roku, którą ostatnio wznowiło wydawnictwo MAG mając na celu przyciągnięcie nowych rzeszy czytelników. Moim zdaniem był to strzał w dziesiątkę, ponieważ Hyperion to powieść mroczna a zarazem barwna i fascynująca. Tytuł powieści autor zaczerpnął od romantycznego poety Johna Keates’a, który napisał poemat pod tym samym tytułem. Książka Simmonsa to powieść szkatułkowa jako, że zawarto w niej sześć innych, mniejszych opowieści. Ich narratorami są pielgrzymi, którzy wspólnie wyruszają na planetę Hyperion celem zbadania tamtejszych grobowców i być może znaleźć sposób aby zapobiec zagładzie ludzkości, która grozi całemu kosmosowi.
Moim zdaniem to bardzo udana powieść science-fiction, która mimo, że ma już trzydzieści lat to nie zepsuła się a wręcz zestarzała niczym wino. Mnogość wątków i postaci nie przytłacza a wciąga. Opowieści pielgrzymów są fascynujące, choć nie wszystkie jednakowo a więc są lepsze i gorsze, jednak większość wbija w fotel. Jako przykład...