Weź moją duszę

Cykl: Thora (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Sér grefur gröf
literatura islandzka, Thora

Kolejny bestsellerowy thriller islandzkiej autorki. Skandynawscy recenzenci uznali te książkę za superthriller i nadali mu cztery gwiazdki w ich rankingu. Bestialskie morderstwo dokonane w nadmorskim spa staje się początkiem serii złowieszczych odkryć z przeszłości. Prawniczka Thora przyjeżdża do nadmorskiego hotelu, którego atrakcją jest stosowanie praktyk ezoterycznych. Jej znajomy, właściciel hotelu, ma problemy prawne związane z tą nieruchomością, ponoć nawiedzaną przez duchy. W trakcie pobytu Thory na pobliskiej odludnej plaży dochodzi do morderstwa Birny, architektki hotelu. Wkrótce w tajemniczych okolicznościach ginie hotelowy bioenergoterapeuta. Jaką tajemnicę kryje w sobie historia przeklętego miejsca?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2008

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

LelandLester | 2015-08-26

Zaczynamy lekturę, gdy główna bohaterka – prawniczka Thora staje przed nie lada zadaniem rozwiązania „pocztowej” zagwozdki. Zaraz potem dzwoni do niej były klient - Jonas, ekscentryczny właściciel luksusowego hotelu spa. Twierdzi, że miejsce na którym się pobudował jest nawiedzone przez duchy, a to w oczywisty sposób uderza w jego interesy, zniechęcając do miejsca klientów, jak i samych pracowników ośrodka. W międzyczasie dochodzi do brutalnego morderstwa, a dowody każą upatrywać właśnie w kliencie Thory – Jonasie, głównego podejrzanego.

„Weź moją duszę” to druga część cyklu o prawniczce Thorze, której przychodzi rozwiązywać nietypowe i zawiłe zagadki kryminalne. To flagowy „produkt” najlepszej islandzkiej autorki. Zapewniam, że można zacząć lekturę od tej książki, nie przeszkadza to w niczym.

Powieść wciąga od pierwszych zdań, za sprawą świetnego prologu, w którym poznajemy pewną małą dziewczynkę. Już na dzień dobry, Yrsa daje nam próbkę swoich możliwości – udowadniając...

talka | 2013-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2013

Do wypożyczenia książki zachęcił mnie przede wszystkim tytuł oraz skandynawsko brzmiące nazwisko autorki:)Niesamowity klimat, wciągająca fabuła, niemogłam sie odewać. Z przyjemnością przeczytam pozostałe książki Yrsy.

Kokosanka | 2014-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Książka lepsza niż poprzednia powieśc Yrsy, którą czytałam. Na początku ciężko się wciągnąc, gdyż nagromadzenie dziwnych islandzkich imion (nazwisk nawet nie rejestrowałam) powodowało, że musiałam się długo zastanawiac, kto jest kto. Szczerze, to nie miałam pomysłu na to, kto jest mordercą- aż do samego końca. Żal mi było małej Kristin. Jak ktoś może schowac dziecko we włazie i zostawic je na pastwę losu? Ciarki mnie przechodziły jak to czytałam. Chciałabym zwrócic uwagę na błędy ortograficzne, merytoryczne i stylistyczne w książce. Żałuję, że sobie wszystkiego nie zapisałam, ale mówi się "wyrzuconego na brzeg wieloryba" a nie "wyrzuconego na brzeg wielorybu". Czy ktoś to w ogóle korygował?
Poza tym nie mam się do czego przyczepic, ba, było nawet poczucie humoru i kilka razy zaśmiałam się pod nosem.

Polecam.

Triss Velvel | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Skandynawskie kryminały cechuje zazwyczaj to, że nie sposób się od nich oderwać. Można zanurzyć się w świat książki zupełnie i bez pamięci, by nagle skonstatować, że ładnych parę godzin wyparowało. Z dobrymi skandynawskimi kryminałami jest z kolei taki problem, że... nie chcą wyjść z głowy nawet po zamknięciu książki i zakończeniu lektury.
"Weź moją duszę", druga część kryminalnego cyklu z islandzką prawniczką Thorą Gudmundsdottir w roli głównej, zalicza się do obu wyżej wymienionych kategorii.
Yrsa Sigurdardottir po raz kolejny zaprasza czytelnika do świata, w którym mroczne tajemnice przeszłości przeplatają się z poszukiwaniami rozwikłania teraźniejszych zagadek. Jaki jest związek między zabójstwem młodej pani architekt, a zaginioną w czasach II wojny światowej dziewczynką? Dlaczego miejscowa ludność masowo boi się rzekomo nawiedzających półwysep duchów? Jakie sekrety skrywają mieszkańcy miasteczka i goście nowo powstałego hotelu? Wszystkie te wątki porywają w pasjonującą podróż...

elenkaa | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/11/48-wez-moja-dusze-yrsa-sigurdardottir.html

Po kilku książkach obyczajowych miałam ochotę przeczytać jakiś kryminał. Mój wzrok skierowany na półkę z thrillerami padł na "Weź moją duszę" i nie zastanawiając się dłużej, postanowiłam tę książką przeczytać, nadal mając w pamięci dwie inne przeze mnie przeczytane dzieła autorki.

Po raz drugi spotykamy główną bohaterkę, prawniczkę Thorę, która tak jak w poprzedniej części ("Trzecim znaku") odbiera telefon z kolejną ciekawą sprawą do rozwiązania. Tym razem zamieszany jest w nią... duch. Ale nie spodziewajcie się horroru, jest to typowy thriller z zagadką morderstwa i z poszukiwaniem zabójcy. Tym razem prawniczka wybiera się do luksusowego spa. Właściciel hotelu spa Jonas prosi Thore o pomoc. Chce ją prosić o przyjrzenie się "wadzie ukrytej" hotelu, czyli aby rozwiązała zagadkę zjawy.

Nie wspomniałam jeszcze, że pierwszy rozdział dzieje się w roku...

Isadora | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

„Weź moją duszę” to drugi tom serii autorstwa islandzkiej pisarki Yrsy Sigurdardóttir, której bohaterką jest prawniczka Thora. Tym razem Thorę prosi o pomoc dawny znajomy, Jonas, właściciel luksusowego hotelu spa urządzonego na starej farmie gdzieś na prowincji. Twierdzi on – a wraz z nim jego pracownicy – że miejsce to jest nawiedzane przez duchy, zaś przygnębiająca atmosfera wyczuwalna w pobliżu może niekorzystnie odbić się na liczbie gości, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na dochodowość przedsięwzięcia.
Na miejscu Thora dowiaduje się, że w okolicy doszło do dwóch tajemniczych i brutalnych morderstw, a o popełnienie jednego z nich podejrzany jest Jonas. Podejmując się jego obrony, prawniczka natrafia na pamiętnik ofiary, architektki Birny, zaś idąc tropem jej enigmatycznych zapisków, wpada na ślad tragicznej i ponurej historii sprzed lat; historii związanej z miejscem, na którym stoi hotel Jonasa, a także z płaczem widmowego dziecka, który dobiega z okolicy w mgliste...

Islandzka pisarka robi to co mają w zwyczaju skandynawscy autorzy sensacji tworząc cykle,powiązane osobą głównego bohatera,jednak nie ma konieczności czytania ich w kolejności,każda kolejna jest odrębną częścią.

Treść skupia się na rozwiązaniu zagadki dwóch równoległych zdarzeń,teraźniejszego: kto i dlaczego zabił oraz z przeszłości: odkrycie tragicznej historii rodzinnej sprzed 60laty. Dwa wątki przeplatają się,bohaterowie wciąż dochodzą do nowych odkryć,sytuacja to sie komplikuje to rozjaśnia za sprawą dociekliwej prawniczki i wszelkich tropów jakie odnajduje.
Dodatkowe wprowadzenie kwestii z przeszłości obok wątku typowo kryminalnego wciąga mocniej czytelnika w treść,jest sie bardziej zaintrygowanym.
Ciekawie skonstruowana fabuła,atmosfera przesycona tajemnicą. Podawanie różnych informacji,tak by czytelnik sam mógł zaangażować sie w rozwiązywanie, z czasem eliminowanie tych mniej prawdopodobnych możliwości i ostateczne dojście do celu.Całkiem sprytnie obmyślana całość.

zeida | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i początek książki, gdzie mowa o dziewczynce żywcem pochowanej napawały mnie takim strachem, że nie wiedziałam, czy będę w stanie czytać dalej. A później poznałam główną bohaterkę - Thorę, roztrzepaną prawniczkę, która nie zawaha się, by przepytać i pomęczyć każdego z gości hotelu, czasem zachowuje się irytująco. Trochę się umęczyłam i długo czytałam, gdyż nie spodziewałam się kolejnej Agathy Raisin, nie lubię też, gdy imiona bohaterów są tak podobne, że nie wiadomo, kto jest kim. Ogólnie mówiąc, miłośnikom dobrego kryminału może się nie spodobać.

ElViento | 2011-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 13 września 2011

Podchodziłem do tej książki jak do jeża przez ponad rok. Niedawno zawołała do mnie z półki - "przeczytaj mnie". I nie żałuję. Bowiem bardzo dobre pióro posiada ta kobieta. Wyraziści bohaterowie, Thora - główna bohaterka wydaje się być bardzo sympatyczna, wikła się w różne fajne sytuacje, jest bezpośrednia i szczera. Historia opowiedziana w tej książce jest bardzo wciągająca, akcja toczy się szybko, a w tak zwanym międzyczasie następuje kilka zwrotów i nie przewidzianych sytuacji. Podejrzani zaczynają się mnożyć jak króliki, a i tak w ostatecznym rozrachunku poczułem się zaskoczony zakończeniem. Bardzo dobra pozycja, na pewno przeczytam wszystkie pozostałe pozycje tej autorki. Polecam z całego serca :)

Shadow | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Tydzień szybko minął, nadszedł kolejny weekend i przyszła pora na wybranie następnej książki na moją półkę. Jako że z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Trzeci Znak pani Yrsy, postanowiłam wybrać drugą powieść cyklu z prawniczką Thorą. Po raz kolejny się nie zawiodłam. Śledztwo znowu jest niesamowicie zagmatwane, mordercą może być każdy. Zaczyna się od właściciela hotelu, przechodzi przez byłego polityka i jego wnuka, a kończy się na młodej dziewczynie, opiekunce niepełnosprawnego kuzyna.
Do samego końca ciężko się domyśleć, kto tak naprawdę jest mordercą. Na każdej kolejnej stronie podrzucani są nam kolejni podejrzani. Rozwiązanie zagadki kryte jest w przeszłości niesamowicie dziwnej rodziny, ażeby się w nią zagłębić trzeba zapoznać się z jej, niemniej tajemniczymi, członkami.
Fakt, na początku miałam niemałe trudności z zapamiętywaniem imion i nazwisk, ale po kilkudziesięciu stronach dbałam już tylko o rozwikłanie zagadki, a imiona po prostu przelatywałam wzrokiem. Te...