Wzgórze wisielców

Okładka książki Wzgórze wisielców Yrsa Sigurðardóttir
Okładka książki Wzgórze wisielców
Yrsa Sigurðardóttir Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Freyja i Huldar (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Freyja i Huldar (tom 4)
Gatið
Sonia Draga
2021-04-14
2021-04-14
2019-01-01
Paweł Cichawa
literatura islandzka

Powieszony mężczyzna w pobliżu pałacu prezydenckiego w Islandii. Ofiarą jest bogaty finansista. Ciało znaleziono w dawnym miejscu egzekucji przestępców - na Wzgórzu Wisielców. Strefa, która przyciąga śmierć.
W mieszkaniu zamordowanego policja znajduje samotnego czterolatka. W żaden sposób nie potrafią go powiązać z powieszonym mężczyzną ani odnaleźć jego rodziców.
Bardzo dobra czwarta część cyklu o Freyi i Huldarze. Psycholożki jest w tej części mniej ale wprowadzona jest nowa postać młodej adeptki policji, która łagodzi ten niedobór i jest przeciwwagą do szefowej Huldara - wybuchowej i znerwicowanej Erli. W tej historii jest mniej odwołań do sytuacji osobistej wynikającej z poprzednich części ale dla pełnego komfortu i zrozumienia niektórych emocji i działań bohaterów lepiej oczywiście zachować kolejność w czytaniu. Na samo śledztwo nie będzie to miało wpływu.
A to śledztwo jest prawdziwą gratką dla miłośników kryminałów w mroźnym, surowym stylu gdzie tradycyjne elementy tego gatunku wpisane są w nowoczesną formę.
Jak zwykle precyzyjna układanka ludzi, motywów i zbrodni. Interesująco opowiedziana i doskonale skonstruowana.

Bardzo...

Yrsa dostaje zadyszki - pierwsze co pomyślałem po przeczytaniu bodajże już 4 książki z serii o Huldarze i Freyi. Po całkiem przyzwoitej części poprzedniej, wzgorze wisielców niestety ale nie dociąga. Zaczyna się intrygująco, jednak z każdym kolejnym rozdziałem opowieść nuży coraz bardziej. Dość powiedzieć że zwieńczenia historii kompletnie mnie nie interesowało. Z innych minusów: cykl Huldara i Freyi - no właśnie, gdzie w tym wszystkim Freya? Pani psycholog niestety ale została zmarginalizowana w tej książce do minimum, powiedziałbym nawet ze została wepchnieta na siłę.

4/10

Świetna kolejna część serii, zagadka fajnie się rozwija, zaskakujące zakończenie. Huldar i Freja w formie.

Kolejny świetny kryminał z wieloma motywami, tradycyjnie z wątkiem młodzieżowym i mediów społecznościowych, ale też dorosłe frustracje i targające emocje, popełnione nikczemności.

Naprawdę dobry kryminał. Ciekawie jest czytać o przestępstwach w kraju o tak małej liczbie ludności, że praktycznie wszyscy się znają.
Nareszcie trochę mniej narzekania na ciężkie warunki pracy islandzkich policjantów, bo w pierwszym tomie było to nie do zniesienia. Fajny pomysł na zagadkę kryminalną.
W sumie domyśliłam się osoby mordercy, ale nie odebrało mi to przyjemności czytania, bo nie znałam motywu.
Polecam :)

W sumie domyśliłam się osoby mordercy, ale nie odebrało mi to...

Satysfakcjonująca:)

Satysfakcjonująca:)

Ciekawa sprawa, fajni bohaterowie. Ciężko było zorientować się, kto stoi za zabiciem mężczyzny.
Mocne 7.

Mocne 7.

Myślę, że to całkiem zgrabnie napisany kryminał.

Nie znam poprzednich części tej serii, zaczęłam od środka, od "Wzgórza Wisielców", gdzieś zobaczyłam polecenie tego tytułu, nawet nie sprawdziłam czy ma inne części.
Nie mam też doświadczenia z islandzką literaturą, trochę obawiałam się, ze pogubię się z tymi trudno brzmiącymi imionami, ale dałam radę.

Była to ciekawa historia, przeczytałam to szybko, nie wymęczyłam tej pozycji, zakończenie wcale nie było przewidywalne, są zwroty akcji, jest intryga, stworzone są bardzo intrygujące postaci kobiecie, poruszony jest ważny temat przemocy domowej, pojawiają się jakieś dylematy moralne, które skłaniają do refleksji, naprawdę książka trzyma poziom, chętnie zapoznam się z innymi tytułami napisanymi przez autorkę.

Myślę, że to całkiem zgrabnie napisany kryminał.

Była to ciekawa...

Fajna seria. Dobry kryminał!

Fajna seria. Dobry kryminał!

Nigdy nie spodziewałam się, że akcja w książce może być jednocześnie wartka i niespieszna. Śledztwo toczyło się niemiał wiarygodnym tempem. Świadek, który niechętnie współpracował, przyjaciele ofiary, którzy próbowali ukryć własny sekret, brak kamer, wszystko jakby utrudniało odnalezienie sprawcy. A jednak czytało się to niezwykle szybko. Każda kolejna strona była jak dobry odcinek serialu, nie było wiadomo, czy następna scena wyjaśni nam coś, czy jeszcze bardziej skomplikuje całą akcję. Bardzo to było smaczne.

• Kryminały

Yrsa Sigurðardóttir Wzgórze wisielców Zobacz więcej