Weź moją duszę

Okładka książki Weź moją duszę Yrsa Sigurðardóttir
Okładka książki Weź moją duszę
Yrsa Sigurðardóttir Wydawnictwo: Muza Cykl: Thora (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Thora (tom 2)
Sér grefur gröf
Muza
2008-01-01
2008-01-01
Jacek Godek
literatura islandzka Thora

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Fajna książka, którą pochłonąłem w jeden wieczór.

Przyjemna, bardzo fajny duszny klimat. Idealna na zimowe wieczory

Przyjemna, bardzo fajny duszny klimat. Idealna na zimowe wieczory

Książka ogółem ciekawa fabularnie, jednak mocno przewidywalna. Chciałoby się nieco bardziej 'islandzkiego' klimatu, czego raczej tu brakuje.

Bardzo dobry skandynawski thriller. Od niego zaczęłam przygodę z twórczością tej autorki. Bardzo podobał mi się klimat tej powieści. Jest to coś innego niż w przypadku amerykańskich dzieł. Książka godna polecenia.

Zaczyna się mrocznie, wręcz przerażająco 😰
A później? Później poznajemy Thorę, sympatyczną prawniczkę, która zmaga się ze sprawą umiejscowienia wrzutki na listy 📮. Znużona, przyjmuje prośbę Jonasa (dawnego klienta),który zaprasza ją do swojego luksusowego spa, aby wyjaśniła tajemniczą zagadkę. Na miejscu dowiaduje się, że istnieją pewne niedogodności, które w sukcesywny sposób szkodzą interesom. A są nimi duchy. Atmosfera gęstnieje. W nocy słychać płacz dziecka, co powoduje zachwianie racjonalizmu Thory. Gdy w okolicy dochodzi do tajemniczych morderstw, a podejrzanym staje się sam Jonas, Thora utwierdza się w przekonaniu, że jest to bardziej złożona sprawa i sięga przeszłości. Z pomocą przychodzi jej ”przyjaciel” Mathew i razem odkrywają przerażające tajemnice. ——————————————————————
Czytelnik przez cały czas zadaje sobie pytanie, czy wydarzenia z przeszłości mogą mieć wpływ na teraźniejszość? Jak okrutną tajemnicę skrywa posiadłość? Kim będzie kolejna ofiara? Czy duchy naprawdę istnieją, a może to wytwór ludzkiej wyobraźni….?

„Weź moją duszę” to druga powieść o przygodach Thory. Tym razem książka przesycona jest tajemniczością, grozą i niepewnością. Fascynujące jest odkrywanie przeszłości, a wprowadzenie elementów paranormalnych przyprawia o gęsią skórkę 😰. Autorka pisze w sposób lekki, nie ukrywając niczego, płynnie przeplatając przeszłość z teraźniejszością. Zagania czytelnika w mroczny, ślepy zaułek, by jednocześnie pokazać mu, że za ścianą coś jest, tylko trzeba się przez nią przebić, wysilając szare komórki. Mrok wypełniają duchy, krwawe duchy przeszłości...

Zaczyna się mrocznie, wręcz przerażająco 😰

Wiele sobie obiecywałam po kolejnej części serii o sympatycznej prawniczce i cieszę się, że moje wymagania zostały w zupełności zaspokojone. Szkoda tylko, że chyba nigdy nie będę w stanie poradzić sobie z islandzkim nazwiskami, które -jak wiadomo - są bardzo specyficzne, ale to najmniejszy problem.

Historia zaczyna się mocnym akcentem pewnej okrutnej zbrodni sprzed 60 - ciu lat i wszystko wskazuje na to, że jej macki sięgają aż do czasów współczesnych, domagając się zadośćuczynienia za dokonane wtedy zło. Wydawałoby się, że dwa kolejne morderstwa popełnione w czasie rzeczywistym nie mają z tamtą tajemniczą zbrodnią nic wspólnego. Ale czy rzeczywiście? Jeśli nie, to kim lub czym jest płacz małego dziecka, dobiegający z okolicy w mglistą noc.....?

Nienawidzę czytać książek o krzywdach małych dzieci. Po prostu nienawidzę. Książkę czytało mi się świetnie, wciągnęła mnie jak fix od samego początku, ale motyw krzywdy dziecka zawsze okazuje się dla mnie być tym najbardziej miażdżącym. I tak było w tym przypadku - oddanie czci zmarłemu dziecku poruszyło mnie do łez.... 😥

A teraz, skoro apetyt został na dobre rozbujany, to biorę się za kolejną część, a Yrsa ląduje mnie na półce, jako jeden z ulubionych, skandynawskich autorów. Z pewnością zapamiętam to nazwisko....

Historia zaczyna się mocnym akcentem pewnej okrutnej zbrodni sprzed 60 -...

Na prawdę ciekawe wyjaśnienie placzu dziecka którego slyszali ludzie w hotelu 😁

Na prawdę ciekawe wyjaśnienie placzu dziecka którego slyszali ludzie w hotelu 😁

Część druga przygód Thory minimalnie ciekawsza jeśli chodzi o wątek kryminalny, ale nadal najjaśniejszym punktem pozostaje postać głównej bohaterki, którą lubię przeogromnie!

Ciężko się czytało, nie potrafiłam się wciągnąć. Smutne zakończenie opisanej na wstępie historii Kristin. Brakowało mi elementów budujących napięcie.

Zdecydowanie lepsza niż poprzednią część, ale jednak daleko jej do doskonałości. Główna bohaterka jest jakaś taka infantylna. Jakby w ogóle nie przejmowała się niczym (w tym swoimi dziećmi),a śledztwo to była taka zabawa. Spróbuję jeszcze kolejną część, ale to będzie raczej ostatnia szansa.

• Kryminały
  • Kryminał