Hammerklavier. Zmasakrowane arcydzieło

Dobre, zmuszające do refleksji opowiadania, choć niestety mnie nie porwały

Dobre, zmuszające do refleksji opowiadania, choć niestety mnie nie porwały

Dobra.

Dobra.

To jedna z tych książeczek, które choć mizerne ciałem są wielkie duchem. Krótkie, często urywkowe teksty o odchodzeniu, przemijaniu, śmierci, przyjaźni... "Pewnego dnia mnie nie było, pewnego dnia mnie nie będzie. Między dwoma tymi chwilami obojętności świata staram się być. Jest to istnienie chwiejne, pełne zawirowań, niepewne." Yasmina Reza zawstydza wielu kolegów i koleżanek po piórze udawadniając, że nie potrzeba zbyt wielu słów, żeby wyrazić to, co najważniejsze.

Sonata fortepianowa nr 29 B-dur op. 106, znana jako "Große Sonate für das Hammerklavier" lub krótko: "Hammerklavier" – Sonata fortepianowa Ludwiga van Beethovena. Została napisana w latach 1817-1818 i zadedykowana przyjacielowi, mecenasowi i uczniowi kompozytora, arcyksięciu Rudolfowi Johannowi Habsburgowi.

Jest jednym ze sztandarowych utworów ostatniego okresu twórczości Beethovena i zarazem jedną z najwspanialszych sonat w historii muzyki. Uważana jest też, obok Wariacji na temat Diabellego, za najtrudniejszy utwór pianistyczny Beethovena oraz jedno z najbardziej wymagających pod względem techniki i interpretacji dzieł w całej literaturze fortepianowej. Francuski kompozytor romantyczny Hector Berlioz w 1836 r. nazwał sonatę Hammerklavier "zagadką Sfinksa dla każdego pianisty.(wikiped.)

Dziękuję Robercie za prezent :).
Ja również jestem bardziej oczarowana wykonaniem sonaty, opus pośmiertne Schuberta przez Murray Perahia niż przez Petera Serkina :)
Ach, i Yasmina bardzo piękną kobietą jest :).

Jest jednym ze sztandarowych utworów ostatniego okresu twórczości...

"Hammerklavier" to oszczędne w słowach urywki z osobistych doświadczeń życiowych Yasminy Rezy. Autorka w sposób serdeczny, czuły i jednocześnie pozbawiony egzaltacji, wspomina tych którzy odegrali w jej życiu ważne role, a którzy odeszli. Najpiękniej pisze o zmarłym ojcu i o ulotności chwil spędzony z własnymi dziećmi. Ktoś gdzieś ładnie napisał, że opowiadania Rezy to swego rodzaju ćwiczenia z utraty, to zamyślenia nad istotą czasu, ale Hammerklavier to też opowieści o miłości. "Na mroczną stronę miłości, jedyną, gdzie można się zatracić, pójdę w tajemnicy i cicho, bo nie ma rozkoszy, która nie byłaby samotnością, i ekstazy, która nie byłaby bólem" - pisze w jednym z opowiadań.

Reza, Beethoven i grający jego "Hammerklavier" Pollini, oto wspaniała trójka na pełne mroku i wspomnień jesienne wieczory.

Nie po to tyle się męczyłam z dodaniem książki (jako nowicjusz :),aby nie dać sobie przyjemności skrytykowania ;)
Po książkę Yasminy Rezy sięgnęłam dlatego, że wciąż pamiętam znakomitą adaptację filmową jej opowiadania "Bóg mordu". Nie wiem co musiałby teraz zrobić Polański, aby z "Hammerklavier" uczynić podobne dzieło. Może by mu się udało. Przecież "Boga mordu" nie czytałam więc może też był tak nudny jak omawiana przeze mnie pozycja, a dopiero ręce mistrza nadały mu życie?
Z samej książki najbardziej podobał mi się tytułowy "Hammerklavier" i króciutki szkic dotyczący relacji autorski z ojcem. Reszta to, przepraszam, ale wynurzenia mogące być owocem refleksji każdego z nas. Nie wiem dlaczego Yasmina Reza postanowiła swoimi przemyśleniami podzielić się z całym światem. Mnie to nie chwyciło za serce ani za głowę.

• Lit. francuska
  • Biografie/autobiografie