Byliśmy u Kornela. Rzecz o Kornelu Filipowiczu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
puella

W dwudziestą rocznicę śmierci znakomitego prozaika, poety, mistrza młodych adeptów literatury, Kornela Filipowicza, przypominają synowie, przyjaciele, tłumacze i znajomi pisarze, wydawca zaś większość książek autora Romansu prowincjonalnego – niektóre jego utwory, wypowiedzi, nowele i wiersze. Nieznane dotąd szerzej fotografie z archiwów: rodzinnego synów pisarza oraz Janusza Stępińskiego, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej, pokazują pisarza, jego pasje, życie codzienne i towarzyskie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...»

lbadura | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Regularnie, kilka razy do roku odwiedzam prowincjonalne miasteczko Cieszyn. Od niedawna w tym mieście funkcjonuje lokal, księgarnia-antykwariat-kawiarnia, o niesamowitym wystroju, klimacie, oferującą pyszną kawę, ciastką, lody, "Kornel i Przyjaciele".
Nie zawsze podczas wizyty w tym lokalu miałem okazję przyjrzeć się bliżej ofercie książkowej oraz wglębić się w znaczenie nazwy. Wreszcie podczas ostatniego pobytu w Cieszynie miałem dwie godziny czasu, sam dla siebie i wykorzystałem je myszkując wśród książek tej kawiarnio-księgarni. Część z książkami podzielona jest na cztery części:
1. Sprzedarz nowych książek
2. Sprzedaż książek używanych
3. Półka z wyłącznie z książkami Kornela Filipowicza do poczytania i przejrzenia tylko na miejscu
4. Tak zwany "Books Crossing", gdzie każdy kto przyjdzie z ulicy może przynieść i zostawić dowolną książkę, oraz w ramach zdrowego rozsądku zabrać, wypożyczyć sobie dowoloną ilość książek.
W tym lokalu można doznać...

rokita49 Boruta | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Przeczytałem kolejny raz.Byłem wczoraj w Górkach Wielkich.Ponownie namawiam wszystkich do odwiedzenia Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków".Zaczęło się Artystyczne Lato u Kossaków 2016 i w programie znalazłem taki punkt : 13/08 godz.18 PROJEKCJA FILMU O KORNELU FILIPOWICZU i spotkanie z autorem Andrzejem Drobikiem.Mam nadzieję,że nic nie stanie na przeszkodzie.Pojechałem później na groby Kossaków i tam dowiedziałem się od pana,który mnie zagadnął,że w zeszłym roku zmarła Anna Szatkowska,córka Zofii Kossak (miałem wielką przyjemność z nią rozmawiać) autorka wspaniałej książki "Był dom" i że piękny kamień na grobie Tadeusza Kossaka,dziadka pani Anny,przywiózł z kamieniołomów w Brennej dziadek mojego rozmówcy w 1935 roku.

Marynika | 2012-12-27

Postać równie niezwykła, co zapomniana. A szkoda, bo opowiadania Filipowicza zachwycają prostotą, ale wyrafinowaną, zaskakują opisami przyrody, które wreszcie chce się czytać i prawdą, podaną czasem w bezlitosny, ale jakże mądry sposób. Dlatego bardzo cieszą mnie takie inicjatywy wydawnicze zachowujące pamięć, a może nawet ocalające od zapomnienia ważkie postaci dla szeroko pojętej polskiej kultury. Tutaj Filipowicz zaintrygował mnie jako osobowość twórcza, uważny obserwator ludzkich istnień, pisarz w każdym znaczeniu tego słowa, literat z nastrojową pracownią, autorytet czekający zawsze z małą czarną (lub zimnym piwem:)), z równie czarnym kotem na kolanach na młodych autorów i oddanych przyjaciół, którzy sportretowali go w tej książce. Polecam!

olkademolka | 2012-06-25

Filipowicz. Nie jako postać posągowa, symbol, nazwisko na okładce, ale jako człowiek, którym - dzięki tej książce - jestem absolutnie zauroczona.

Izabela Rzysko | 2012-12-31

Doskonała