Jeszcze kocham. Zapiski intymne

W.A.B.
2019-07-31
2019-07-31

Zanurzyć się w babskości

Poezje Świrszczyńskiej znałam tylko z neta i bardzo mi się podobały. Z entuzjazmem więc zasiadłam do lektury zapisków intymnych. Oczekiwania miałam spore, bo recenzentem tej publikacji jest jeden z moich ulubionych profesorów - prof. Nawarecki. Tym większe było moje rozczarowanie🤦‍♀️. Mam wrażenie, że Świrszczyńska pisała pamiętnik dla siebie i nie brała pod uwagę jego wydania. Sporo w nim emocji godnych nastolatki, powtórzeń, zawstydzająco szczerych wyznań. Myślę, że dużo ciekawsza jest biografia tej autorki niż zapiski o jej romansie. Jednak opracowanie Pani Wioletty Bojdy - chociaż bardzo skrupulatne, znalazłam w nim przypisy do kolejnych interesujących mnie książek - jak dla mnie jest zbyt emocjonalne, zbyt subiektywne. Podsumowując - historia Poświatowskiej, Adamskiego i Świrszczyńskiej opowiedziana z perspektywy tej ostatniej bardzo ciekawa, ale całość powinna być okrojona, skrócona i zredagowana. Może ktoś kiedyś tego się podejmie.

Wioletto Bojda, wstyd

Wioletto Bojda, wstyd

„ Jeszcze kocham…. Zapiski intymne „ Anny Świrszczyńskiej
Tomik zapisków Poetki, opatrzony wstępem , zakończeniem i przypiskami Wioletty Bojdy to kolejny powrót trochę zapomnianej Autorki do krwiobiegu literackiego. Najpierw Maria Peszek zaśpiewała „ Sukę „ , potem Monika Borzym wydała fantastyczną płytę „ Jestem przestrzeń „pod egidą Muzeum Powstania Warszawskiego.
„ Jeszcze kocham „ to zapiski prywatne, intymne, ukazujące szczęście miłosne i spełnienie erotyczne Pisarki jako dojrzałej już kobiety. Uczucie było skryte, bo partner był żonaty i dla świata zewnętrznego pozostawali jedynie przyjaciółmi . Bolało to Autorkę, ale zakończyć związku nie potrafiła. Józef był dla Niej także oparciem w sprawach codziennych, bytowych . Świrszczyńska docenia ten aspekt związku, po jego śmierci napisze, że zmarły kochanek był także Jej najlepszym przyjacielem. W życiu codziennym Pisarka potrzebowała bowiem wsparcia nieustannie, obarczona rodziną, opuszczona przez męża, zajęta chałturami pisała nieustannie o zapomogi i pożyczki. Z drugiej strony Świrszczyńska jawi się jako prekursorka nowej kobiecości : wegetarianka, biegaczka, kobieta niezależna finansowo, wygłaszająca już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku swoje feministyczne poglądy. Miłosz nazwał Ją „ Telimeną wyzwoloną” i myślę, że Jej poezja mogłaby stać mottem aktualnych ruchów kobiecych. |

„ Jeszcze kocham…. Zapiski intymne „ Anny Świrszczyńskiej
„...

Ciekawa książka. Choć chyba przystawka (wstęp) smaczniejszy niż danie główne. I zaskoczenie: na skrzyżowaniu poezji przystanek, gdzie spotkały się Świrszczyńska i Poświatowska. Dziwne są ludzkie losy.

Wątpię, że nazwisko umieszczone na okładce jest tym właściwym. Według mnie jest to raczej praca naukowa, która równie dobrze mogła ukazać się nakładem wydawnictwa uniwersyteckiego, a nie W.A.B. Myślę, że przyniosłaby więcej pożytku, mniej szkód.

Ale może się mylę. Może właśnie – jak mówią inni krytycy – wydawnictwo pójdzie za ciosem i wznowi tomik Jestem baba. Książka może stać się pretekstem do napisania wielu dobrych prac licencjackich, magisterskich i doktoranckich dotyczących twórczości Świrszczyńskiej. Może w końcu zaczniemy rozmawiać o seksualności kobiet i mężczyzn, a już szczególnie osób po 60. roku życia. Bo przecież oni również są ludźmi, nie zatracili pożądania. Mam nadzieję, że tak się stanie.
całość na: https://okiemvery.pl/?p=234

Wnioski, jakie wyciągnęłam po lekturze "Jeszcze kocham":
- bez względu na to, ile ma się lat - 16 czy 60 - pragnienie kochania i bycia kochanym nie zmienia się;
- czy istnieją jeszcze mężczyźni, którzy mówią takie słowa do swoich kobiet?:
- umówmy się, komplementy i inne określenia, jakie notuje tu Świrszczyńska, są momentami banalne i kiczowate, ale myślę, że wiele kobiet chciałoby coś takiego słyszeć jak najczęściej;
- jeśli miałabym w miłości wybierać między słowami a czynami, to wolę to drugie - mówić piękności każdy może, ważne, co robi;
- Świrszczyńska-poetka różni się od Świrszczyńskiej-kobiety-z-krwi-i-kości.

Czytanie zapisków tej niezwykłej poetki było ciekawym doświadczeniem. Pisząc szczerze, wolę jednak jej wiersze. I zgadzam się z wieloma przedmówcami, że wydawnictwo powinno wypuścić nowe wydanie tomików Świrszczyńskiej. Bo ona warta jest czytania.

Wnioski, jakie wyciągnęłam po lekturze "Jeszcze kocham":
- czy istnieją jeszcze mężczyźni, którzy mówią takie słowa do swoich kobiet?:

I tylko świata, w którym mężczyźni tak mówią do kobiet.

I tylko świata, w którym mężczyźni tak mówią do kobiet.

Anna Świrszczyńska, która zresztą jest moją ulubioną poetką, zostawiła po sobie zapis romansu. Mając sześćdziesiąt lat przeżywała miłość jak nastolatka. Jako dojrzała kobieta nadal poszukiwała związku erotycznego, ale też nade wszystko więzi uczuciowej, przyjaźni. Wszystkie emocje, które temu towarzyszyły, przelewała na papier.

Mam nadzieję, że po publikacji tego dziennika Wydawnictwo W.A.B. pójdzie za ciosem i wyda też jej poezję, w szczególności tomik "Jestem baba", który od kilkudziesięciu lat nie miał wznowień. Ta silna w wymowie, a zarazem prosta w formie poezja zasługuje na czytanie!

To jeden z moich ulubionych cytatów z tej książki: "(...) ostatnio dowiedziałam się wielkiej i niesłychanie interesującej rzeczy: że należy być egoistą, że egoizm jest potrzebny do życia jak powietrze. Jeśli się dziecko wychowa bez tej wiedzy i puści w świat, to tak jakby je się puściło w mróz bez ciepłej odzieży".

Mam nadzieję, że po publikacji tego dziennika...

Dziwny to (nie)dziennik, prezentujący obraz poetki tak różny od naszego utrwalonego jej wyobrażenia. Odpowiadając na wcześniejsze pytanie, nie wiem po co było wydawać. Mogę za to zaproponować jak czytać: jako ciekawostkę.
Albo porozmawiajmy o tym, kiedy i w jakich sytuacjach dzienniki intymne przekraczają wszelką intymność.

Całość: https://www.facebook.com/BOOKSSILENCE/photos/a.262946817128426/2474501109306308/?type=3&permPage=1

Całość:...

Publikacja jest wartościowa ze względu na przypomnienie samej Świrszczyńskiej – wstęp i przypisy więcej o niej mówią niż zamieszczona korespondencja.
Listy są zapisem trudnego związku uczuciowego AŚ i niewątpliwie dają interesujący wgląd w życie prywatne poetki, niemniej chyba lepiej by się stało, gdyby (fragmentarycznie) weszły do solidnej biografii Świrszczyńskiej.

• Poezja