Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka

Wydawnictwo: Znak
Von dem Gluck, Hrdlak gekannt zu haben
9788324032082
Ag2S

Używając grubej kreski, Janosch szkicuje panoramę małomiasteczkowych charakterów, ludzkiej zbieraniny, która przez lata tworzyła niepowtarzalny klimat śląskiej prowincji, mrowiła się w familokach, podwórkach i ogródkach przykopalnianych osiedli. Nierozgarnięta Elza podkochuje się we fryzjerze, jej przyszły mąż, Hannek – lokalny spryciarz, uwodzi każdą napotkaną kobietę, Dziubowa – głowa...

Nierozgarnięta Elza podkochuje się we fryzjerze, jej przyszły mąż, Hannek – lokalny spryciarz, uwodzi każdą napotkaną kobietę, Dziubowa – głowa rodziny
i kamieniczniczka, sieje postrach, Dziuba staje się niemym świadkiem rodzinnej farsy. Na granicy tego karykaturalnego świata Janosch umieszcza Hrdlaka – miejscowego głupka, który tak naprawdę wie więcej niż inni. Jego magiczną mądrość doceniają tylko dzieci i obcy. Do czasu.

Dewocja, gorzała, groteska i konwenanse – Hrdlak (a może sam Janosch?) pozwala nam zobaczyć siebie w krzywym zwierciadle i serdecznie choć gorzko zaśmiać się z własnego losu.

Pisarz czułym okiem, ale z charakterystycznym dla siebie dystansem i drapieżnością, przygląda się Śląskowi, którego chore piękno jest jednocześnie straszne i urzekające. Tę magiczną krainę możemy odnaleźć już tylko w powieściach Janoscha.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ania Jurczyga | 2014-10-03

Moje pierwsze spotkanie z autorem, ale bardzo udane. Mój sentyment do śląska tylko i wyłącznie pogłębił uśmiech, który pojawił się przy czytaniu. Doskonała satyryczna charakterystyka małomiasteczkowej społeczności, która z przymrużeniem oka obnaża ludzkie słabostki. A ja do mojej listy ciekawych autorów mogę dopisać nowe nazwisko i z pewnością mogę powiedzieć, że szczęśliwy ten kto poznał Hrdlaka.

LMA | 2014-09-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 września 2014

Trudno byłoby mi zliczyć, ile razy wybuchałam nad powieścią Janoscha szczerym i niepohamowanym śmiechem. Autor znakomicie portretuje życie prowincjonalnych ludzi w przededniu wybuchu II wojny światowej, gdzieś na granicy polsko-niemieckiej. Zaczyna się od wesela córki niezwykle skąpej kamieniczniczki Dziubowej (czy jest lepsza okoliczność niż wesele by scharakteryzować prowincjonalną społeczność?). Śmiechowi towarzyszy tu również gorycz – sporo tu uwag krytycznych pod adresem instytucji porządku publicznego, Kościoła, patriarchatu, bezmyślnych metod wychowawczych itd. Pod tym względem to nadspodziewanie mądra i dojrzała powieść. Klimatem może się trochę kojarzyć z literaturą czeską – świetny humor, ale i celność stawianych diagnoz. Bardzo, bardzo dobra książka. Zachęcam wszystkich do lektury.

Fille | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Bardzo chciałabym się tą książką zachwycić, bo Janoscha uwielbiam i za "Cholonka" i za bajki dla dzieci. Ale tu czegoś zabrakło, wątki są niepogłębione, a autor próbuje nas przekonać, że znajomość z Hrdlakiem naprawdę wprowadza do życia magię. Być może tak jest, dla mnie jednak fabuła jest zbyt powierzchowna i nieprzekonująca.
Raziła mnie też przemoc wobec dziecka, ja wiem, że to się wciąż zdarza, ale ciężko czytać o malcu, na którym wszyscy z łatwością się wyżywają.

Bookeriada | 2014-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2014

Janosch z uwagą obserwuje życie małomiasteczkowej społeczności. "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka" staje się więc opowieścią o zwykłych ludziach, którzy przeżywają małe (a zarazem wielkie) problemy, radości, namiętności.

Pierwszy plan historii stanowią przede wszystkim dzieje rodziny, będącej w złej kondycji (moralnej, emocjonalnej), choć ukryte jest to pod pozorami dostatku oraz prestiżu, tak pożądanego przez panią domu. Na kartach powieści poznajemy barwnych, niezwykle zróżnicowanych pod względem charakteru członków owej rodziny: Dziubową (królową rodzinnego życia i dbania o wizerunek najbliższych), jej małomównego męża, budzącego szczera sympatię, oraz córkę Elzę, która wchodzi w nieszczęśliwy związek małżeński. Z początku cała ta sytuacja zapowiada się dość niewinnie: panna młoda skrycie podkochuje się w innym mężczyźnie – nie jest to temat specjalnie nowatorski, ale jego rozwinięcie pokazuje, że pewne błędy rodzą poważne konsekwencje i mszczą się na kolejnych pokoleniach – w...

Katrina | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Tak jak i w przypadku "Cholonka", którego przeczytałam już wcześniej, w ręce czytelnika trafia bardzo schludna książka - minimalistyczna, jasna i okładka, białe i grube kartki z niebieskim kolorem czcionki nie prezentuje się może najpiękniej, ale elegancko - na pewno. Wprawdzie tu ilustracji wewnątrz nie uświadczymy, ale jakoś szczególnie mi to nie przeszkadza.
Tym razem Janosch przedstawia nam losy rodziny Dziubków, mieszkających w niemieckiej Kłodnicy przed II Wojną Światową. Naszą główną bohaterką jest Elza, która ma wyjść za lokalnego spryciarza, Hannka, mimo, że tak na prawdę podkochuje się w narzeczonym swojej krewnej, będącym fryzjerem. Wokół całej rodziny bezustannie krąży przedziwny Hrdlak, miejscowy głupek, który najwyraźniej daje się wszystkim okrutnie wykorzystywać.
Nie da się nie zauważyć podobieństw między tą powieścią, a "Cholonkiem". Znów niemiecki Śląsk. Znów czasy przed wojną. Znów rodzina aspirująca do bycia lepszą, niż robotniczą. I znów chłopiec przesiąknięty...

iselin | 2016-03-31

Nieustanne porównywanie tej książki z "Cholonkiem" sprawia, że odbiór jest nieco "spaczony". Choć bardzo podobna (historia, bohaterowie, język) to zupełnie inna. Wzruszająca (cała ja), bo śląsk, bo zwykły człowiek, który jest zupełnie niezwykły, bo pytanie "po co to wszystko". Janosch pokazuje, że bezrefleksyjni robotnicy, śląscy robole to tylko stereotyp (nieco inaczej niż w Cholonku!). Zresztą, co ja będę dużo mówić...

Bugi | 2014-08-28

Ta 176-stronicowa książka to kolejna pozycja dla dorosłych, autorstwa Horsta Eckerta, tworzącego pod pseudonimem Janosch i kojarzonego głównie z dziełami dla nieco młodszych osobników. Autor w "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka", w charakterystyczny dla siebie – satyryczny – sposób, na przykładzie śląskiej prowincji szkicuje panoramę małomiasteczkowych charakterów. Pozwala zobaczyć, że piękno jest jednocześnie straszne i urzekające.

Ewa Szulc | 2014-12-16
Przeczytana: grudzień 2014

Wspaniała książka , która wzruszyła mnie do łez , pobudziła do szczerego śmiechu . Poza tym zmusza do refleksji nad sensem życia . Co najważniejsze, polecam każdemu wrażliwemu człowiekowi ,Janosch sprawi ,że będziecie chcieli choć trochę zmienić ten świat :-)

Katarzyna A | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 października 2015

Książka, od której trudno było mi się oderwać, moim zdaniem lepsza niż "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Warto przeczytać.

waderafriday | 2016-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Na początku lekkie znudzenie, ale gdy poznałam Hrdlaka jestem szczęśliwa ;)