Malaria szepcze do mnie czule, lód w mojej głowie zaraz rozsadzi mózg, czuję jak tyka niewidzialny zegar uzbrojonej bomby. Krwi!!! Korespondenci wojenni - akolici obłąkanego, żądnego krwi boga, zwanego opinią publiczną. Jego kaprys rzuca ich poza śmierć, czas i zaświaty. Wprost do prywatnej piwnicy Pana Boga, by odkryć krainę Pana Kałasznikowa. Ale i on jest tu tylko sługą. Afryka to prastary...

Afryka to prastary kontynent. Duchy, przodkowie, demony, orisza. Wszyscy tu są. I skądś muszą czerpać energię, by żyć.
To jeszcze szaleństwo, czy już opętanie?
Pierwsza z czterech opowieści cyklu "Upiór Południa", zapisków znad krawędzi świata związanych wspólnymi motywami upału i demonów. Na upiorną kolekcję składają się: „Upiór Południa. Czerń”, „Upiór Południa. Pamięć Umarłych”, „Upiór Południa. Burzowe Kocię”, „Upiór Południa. Czas mgieł”.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2009

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Opinie czytelników (1974)
dilbi | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Interesująca książka. To jest chyba jej najwłaściwsze określenie. Z jednej strony trauma korespondenta wojennego, jego przeżycia związane ze zdarzeniami wojennymi, proces leczenia i walka nad chęcią powrotu do Afryki. Z drugiej pierwotne wierzenia, prastare bóstwa, ofiary.
I na koniec niedopowiedzenie mówiące wszystko.
Czytało się naprawdę dobrze i szybko, nie jest to trudna lektura, ale wciągająca.

Inżynier_Przygody | 2017-07-27

Pani Maja Lidia Kossakowska, w swojej "Czerni", porusza bardzo ciekawe, ale zarazem ciężkie tematy wojny w Afryce, historie ludzi parających się jej dokumentowaniem oraz pokazywaniem jej okrucieństwa światu. Wśród wielu dewiacji szerzących się między reporterami wojennymi, którzy bez współczucia uwieczniają krwawe żniwa Warlordów, spotykamy Jacka Wilczyńskiego. Jest on legendą branży, obecnie starającym się ułożyć sobie życie w Europie. Reporter chce jednak wrócić na czarny ląd w związku z pojawiającymi się wizjami martwych kolegów. Afryka przywołuje go do siebie, a on na to wołanie odpowiada.

Historia jest pisana w perspektywie pierwszoosobowej, w czasie teraźniejszym. Wielu osobom ten styl może nie przypaść do gustu, a wręcz przeszkadzać. Pojawiają się barwne, brutalne opisy, porównania pobudzające wyobraźnię czytelnika, przywołujące obraz biedy i nędzy panujących w Afryce. Chaotyczne myśli, jak te pojawiające się podczas malarii. Autorka nie daje nam ani chwili wytchnienia. Z...

electric_cat | 2013-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Poznajcie Jacka Wilczyńskiego, jednego z korespondentów wojennych, szczęśliwca, któremu dane było przeżyć zamach na grupę dziennikarzy. Mężczyzna powraca do domu, by poddać się leczeniu psychiatrycznemu, poznaje uroczą Francuzkę Fabienne, z którą mógłby ułożyć sobie ciche i spokojne życie. Spotkania z przyjaciółmi, grille, kieliszki od wina. Piękna perspektywa, siódme niebo i dziewiąta chmurka. Tylko czy on tego naprawdę pragnie?
Okazuje się, że nie. Wilczyńskiego ciągnie, jak przysłowiowego wilka do lasu [nie mogłam się powstrzymać], do ogarniętej wojną Afryki. Do woni spalenizny, do krwi, do porozrzucanych po poboczach trupów i do małych dzieci, które chwyciły w ręce karabiny i stanęły do walki. Szaleństwo, śmierć, wojna... Imiona bóstw, którym służą wojenni korespondenci, przesuwający się między rozrzuconymi wnętrznościami, robiącymi fotografie...

"Czerń" jest pierwszą z mikropowieści grozy składających się na cykl "Upiór południa". 229 stron opowieści szaleńca jest czystą...

Marcin | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Szaleństwo, obłęd, upał i masakra, to wszystko wylewa się z tej książki. Kossakowska mnie tym razem bardzo pozytywnie zaskoczyła. Psychodeliczna formuła stanowiąca zapis obsesyjnych myśli głównego bohatera świetnie się tu sprawdziła i przywodziła mi na myśl tą z "American Psycho" (może nie jest to "faulknerowski strumień świadomości" ale też z pewnością nie jest to typowa nudna narracja). Motto z Chucka Palahniuka poprzedzające utwór też jest moim zdaniem nieprzypadkowe. Słowem, dobre wzorce przyjęła sobie Kossakowska.

Fani aniołów i angelologi mogą sobie darować "Czerń", raczej nic tu ich nie przyciągnie. "Siewca Wiatru" zdaje mi się dziś napisany przez kogoś innego, jakąś odległą Kossakowską, mniej wyszukaną i ogarniętą. Tam mieliśmy raczej dłuższe zdania i standardową narrację, w "Czerni" ten styl uległ zmianie zdecydowanie na lepsze. Zdania są krótsze ale bardziej przemyślane, niejednokrotnie zaskoczy nas jakieś błyskotliwe trafne porównanie czy odwołanie do popkultury (czy...

Roland | 2013-09-30
Przeczytana: 14 września 2013

Pierwsza z czterech mikropowieści autorstwa Marii Lidii Kossakowskiej. Jack Wilczynsky niegdysiejszy reporter wojenny targany wewnętrznymi rozterkami wyrusza z Lyonu do Afryki w celu uporania się z własnymi demonami przeszłości.
Jack widząc swoich zmarłych przyjaciół oraz martwych małych afrykańskich rebeliantów, szuka ratunku w kolebce ludzkości. Będąc w Lagos przypomina powoli zdarzenia, które doprowadziły go do dzisiejszej sytuacji. Z pomocą starej znajomej odwiedza lokalnego szamana, który pozwoli mu przypomnieć swoją przeszłość. Jak się okazuje Jack został opętany (wybrany?) przez boga wojny lokalnej religii Ifa . Czy Jack uwolni się od boga Gu? Czy też szaman oraz sam bóg mają względem niego inne plany?.
Pani Kossakowska w bardzo interesujący sposób porusza temat zarówno funkcji reportera wojennego względem otaczającego go bestialstwa, jak i też funkcji religii w życiu Afrykańczyków. Kossakowska w bardzo dokładny sposób oddaje przeżycia człowieka, który doznał...

Pablos | 2011-10-20
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 18 października 2011

Nie jestem wielkim fanem książek Mai Lidii Kossakowskiej. Nie rozumiem cyklu anielskiego, rozbawia mnie w dość nieprzyjemny sposób, który nie pozwala cieszyć się lekturą. Mam jednak spory szacunek dla autorki za “Zakon Krańca Świata”, który jednocześnie uważam za zbyt przegadany, co także odbiło się na ostatecznym odbiorze książek. Jednak nawet porównując już te dwie serie widać, że pisarka nie zamyka się w zawsze tym samym pokoju, że potrafi bez problemu tworzyć rzeczy kompletnie różne, w zupełnie innych klimatach. Stąd też na mojej półce pojawiła się “Czerń”, część pierwsza cyklu “Upiór Południa”, zakupiona z myślą: “może tym razem się uda i do mnie opowieść trafi?”.

I trafiła, jak najbardziej. Obłęd, opętanie, psychoza, gniew, smutek, tragiczne wydarzenia odciskające swoje piętno na zawsze - opis tego typu stanów i emocji w wykonaniu Mai Kossakowskiej jest bardzo, ale to bardzo realistyczny. Nie jest problemem wczuć się w klimat historii opowiadanej przez bohatera, reportera...

BlueCarmen | 2018-08-01
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Kossakowska w Upiorze południa zabiera czytelnika do gorącej Afryki i pozwala przyjrzeć się mu walce pewnego dżentelmena z afrykańskim bóstwem. Jack pada ofiarą opętania, choć jego relacja z Gu ulega pewnym zmianom. Pomysł na książkę, minipowieść, sugeruje ciekawy, egzotyczny klimat, bezkresy falującego od żaru powietrza i odgłosy afrykańskich bębnów. I może by to w jakimś stopniu zagrało, gdyby nie beznadziejni, do bólu wręcz głupi i pozbawieni organizacji bohaterowie. Przez dialogi i przemyślenia (w tym przypadku chodzi o samego Jacka) fabuła zostaje opanowana przez chaos. Z komicznej powieści robi się głupawa historia, choć w niektórych momentach humor wspoina się na akceptowalny poziom i nieco bawi. Początek jest niezły, robi apetyt na powieść interesującą, która rozwija się w kierunku raczej przeciętnej jakości.

Aga | 2011-01-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Książka jest napisana w sposób, który dla mnie kojarzy się z twórczością pod wpływem jakichś substancji psychoaktywnych ;) Oderwane myśli, nieprawdopodobne (żeby nie powiedzieć, że miejscami po prostu dziwne) skojarzenia, omamy, wszędzie czyha moc, magia, potęga. Na początku ciężko się w tym połapać. Jednym taki styl się spodoba, innym nie bardzo. Ja należę raczej do tych drugich i "Czerń" skutecznie zniechęciła mnie do kolejnych części.

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Kossakowska w najwyższej formie! Klimat, STYL, historia! To tylko opowiastka, acz ręce złożyły mi się same do oklasków!

Aleksandra | 2012-04-10
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Afryka jest nazywana kolebką ludzkości, na jej terenach odkryto najstarsze ludzkie szczątki, tam również powstała jedna z pierwszych wielkich cywilizacji. W dzisiejszych czasach kontynent ten nieustannie nękają konflikty zbrojne, głód i choroby. Maja Lidia Kossakowska, polska pisarka fantasy, autorka m.in. „Siewcy wiatru” dorzuciła do tego magię, afrykańskich bogów i duchy, tworząc unikatowe, niewątpliwie warte uwagi dzieło.

Na pustej, pokrytej pyłem drodze dochodzi do tragicznego wypadku. Jacek Wilczyński, reporter z Europy, jako jedyny uchodzi z niego z życiem. Wraca do domu, gdzie poddaje się leczeniu psychiatrycznemu. Pozornie zdrowy, żeni się z wesołą, uroczą dziewczyną. W trakcje uroczystości zaślubin niespodziewanie zjawia się jego dawny przyjaciel - zmarły kilka lat wcześniej. Prawdziwy upiór, czy tylko wytwór chorej wyobraźni? Jacek leci do afrykańskiego miasta Lagos, by rozliczyć się z niedającą mu spokoju przeszłością.

Istotą książki Kossakowskiej jest orisza wojny -...

zobacz kolejne z 1964