Upiór południa. Czerń

Cykl: Upiór południa (tom 1) | Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Malaria szepcze do mnie czule, lód w mojej głowie zaraz rozsadzi mózg, czuję jak tyka niewidzialny zegar uzbrojonej bomby. Krwi!!! Korespondenci wojenni - akolici obłąkanego, żądnego krwi boga, zwanego opinią publiczną. Jego kaprys rzuca ich poza śmierć, czas i zaświaty. Wprost do prywatnej piwnicy Pana Boga, by odkryć krainę Pana Kałasznikowa. Ale i on jest tu tylko sługą. Afryka to prastary...

Afryka to prastary kontynent. Duchy, przodkowie, demony, orisza. Wszyscy tu są. I skądś muszą czerpać energię, by żyć.
To jeszcze szaleństwo, czy już opętanie?
Pierwsza z czterech opowieści cyklu "Upiór Południa", zapisków znad krawędzi świata związanych wspólnymi motywami upału i demonów. Na upiorną kolekcję składają się: „Upiór Południa. Czerń”, „Upiór Południa. Pamięć Umarłych”, „Upiór Południa. Burzowe Kocię”, „Upiór Południa. Czas mgieł”.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2009

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Poznajcie Jacka Wilczyńskiego, jednego z korespondentów wojennych, szczęśliwca, któremu dane było przeżyć zamach na grupę dziennikarzy. Mężczyzna powraca do domu, by poddać się leczeniu psychiatrycznemu, poznaje uroczą Francuzkę Fabienne, z którą mógłby ułożyć sobie ciche i spokojne życie. Spotkania z przyjaciółmi, grille, kieliszki od wina. Piękna perspektywa, siódme niebo i dziewiąta chmurka. Tylko czy on tego naprawdę pragnie?
Okazuje się, że nie. Wilczyńskiego ciągnie, jak przysłowiowego wilka do lasu [nie mogłam się powstrzymać], do ogarniętej wojną Afryki. Do woni spalenizny, do krwi, do porozrzucanych po poboczach trupów i do małych dzieci, które chwyciły w ręce karabiny i stanęły do walki. Szaleństwo, śmierć, wojna... Imiona bóstw, którym służą wojenni korespondenci, przesuwający się między rozrzuconymi wnętrznościami, robiącymi fotografie...

"Czerń" jest pierwszą z mikropowieści grozy składających się na cykl "Upiór południa". 229 stron opowieści szaleńca jest czystą...

Marcin | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Szaleństwo, obłęd, upał i masakra, to wszystko wylewa się z tej książki. Kossakowska mnie tym razem bardzo pozytywnie zaskoczyła. Psychodeliczna formuła stanowiąca zapis obsesyjnych myśli głównego bohatera świetnie się tu sprawdziła i przywodziła mi na myśl tą z "American Psycho" (może nie jest to "faulknerowski strumień świadomości" ale też z pewnością nie jest to typowa nudna narracja). Motto z Chucka Palahniuka poprzedzające utwór też jest moim zdaniem nieprzypadkowe. Słowem, dobre wzorce przyjęła sobie Kossakowska.

Fani aniołów i angelologi mogą sobie darować "Czerń", raczej nic tu ich nie przyciągnie. "Siewca Wiatru" zdaje mi się dziś napisany przez kogoś innego, jakąś odległą Kossakowską, mniej wyszukaną i ogarniętą. Tam mieliśmy raczej dłuższe zdania i standardową narrację, w "Czerni" ten styl uległ zmianie zdecydowanie na lepsze. Zdania są krótsze ale bardziej przemyślane, niejednokrotnie zaskoczy nas jakieś błyskotliwe trafne porównanie czy odwołanie do popkultury (czy...

Pablos | 2011-10-20
Przeczytana: 18 października 2011

Nie jestem wielkim fanem książek Mai Lidii Kossakowskiej. Nie rozumiem cyklu anielskiego, rozbawia mnie w dość nieprzyjemny sposób, który nie pozwala cieszyć się lekturą. Mam jednak spory szacunek dla autorki za “Zakon Krańca Świata”, który jednocześnie uważam za zbyt przegadany, co także odbiło się na ostatecznym odbiorze książek. Jednak nawet porównując już te dwie serie widać, że pisarka nie zamyka się w zawsze tym samym pokoju, że potrafi bez problemu tworzyć rzeczy kompletnie różne, w zupełnie innych klimatach. Stąd też na mojej półce pojawiła się “Czerń”, część pierwsza cyklu “Upiór Południa”, zakupiona z myślą: “może tym razem się uda i do mnie opowieść trafi?”.

I trafiła, jak najbardziej. Obłęd, opętanie, psychoza, gniew, smutek, tragiczne wydarzenia odciskające swoje piętno na zawsze - opis tego typu stanów i emocji w wykonaniu Mai Kossakowskiej jest bardzo, ale to bardzo realistyczny. Nie jest problemem wczuć się w klimat historii opowiadanej przez bohatera, reportera...

Roland | 2013-09-30
Przeczytana: 14 września 2013

Pierwsza z czterech mikropowieści autorstwa Marii Lidii Kossakowskiej. Jack Wilczynsky niegdysiejszy reporter wojenny targany wewnętrznymi rozterkami wyrusza z Lyonu do Afryki w celu uporania się z własnymi demonami przeszłości.
Jack widząc swoich zmarłych przyjaciół oraz martwych małych afrykańskich rebeliantów, szuka ratunku w kolebce ludzkości. Będąc w Lagos przypomina powoli zdarzenia, które doprowadziły go do dzisiejszej sytuacji. Z pomocą starej znajomej odwiedza lokalnego szamana, który pozwoli mu przypomnieć swoją przeszłość. Jak się okazuje Jack został opętany (wybrany?) przez boga wojny lokalnej religii Ifa . Czy Jack uwolni się od boga Gu? Czy też szaman oraz sam bóg mają względem niego inne plany?.
Pani Kossakowska w bardzo interesujący sposób porusza temat zarówno funkcji reportera wojennego względem otaczającego go bestialstwa, jak i też funkcji religii w życiu Afrykańczyków. Kossakowska w bardzo dokładny sposób oddaje przeżycia człowieka, który doznał...

Aga | 2011-01-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Książka jest napisana w sposób, który dla mnie kojarzy się z twórczością pod wpływem jakichś substancji psychoaktywnych ;) Oderwane myśli, nieprawdopodobne (żeby nie powiedzieć, że miejscami po prostu dziwne) skojarzenia, omamy, wszędzie czyha moc, magia, potęga. Na początku ciężko się w tym połapać. Jednym taki styl się spodoba, innym nie bardzo. Ja należę raczej do tych drugich i "Czerń" skutecznie zniechęciła mnie do kolejnych części.

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Kossakowska w najwyższej formie! Klimat, STYL, historia! To tylko opowiastka, acz ręce złożyły mi się same do oklasków!

Aleksandra | 2012-04-10
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Afryka jest nazywana kolebką ludzkości, na jej terenach odkryto najstarsze ludzkie szczątki, tam również powstała jedna z pierwszych wielkich cywilizacji. W dzisiejszych czasach kontynent ten nieustannie nękają konflikty zbrojne, głód i choroby. Maja Lidia Kossakowska, polska pisarka fantasy, autorka m.in. „Siewcy wiatru” dorzuciła do tego magię, afrykańskich bogów i duchy, tworząc unikatowe, niewątpliwie warte uwagi dzieło.

Na pustej, pokrytej pyłem drodze dochodzi do tragicznego wypadku. Jacek Wilczyński, reporter z Europy, jako jedyny uchodzi z niego z życiem. Wraca do domu, gdzie poddaje się leczeniu psychiatrycznemu. Pozornie zdrowy, żeni się z wesołą, uroczą dziewczyną. W trakcje uroczystości zaślubin niespodziewanie zjawia się jego dawny przyjaciel - zmarły kilka lat wcześniej. Prawdziwy upiór, czy tylko wytwór chorej wyobraźni? Jacek leci do afrykańskiego miasta Lagos, by rozliczyć się z niedającą mu spokoju przeszłością.

Istotą książki Kossakowskiej jest orisza wojny -...

Jod | 2011-12-25

- Fantastyczny język. Jak nie przepadam za opisami, tak tutaj mogła się nimi delektować. Do tego genialnie dopasowanie ostrej, wręcz cynicznej narracji z brutalnością przedstawianego świata.
- Wspaniale przedstawiony świat korespondenta wojennego i wciąż krwawiącej Afryki. Gdzieś dociera do człowieka jak kompletnie nie ma pojęcia o tamtym świecie. To nie tylko piaski, palmy i kolorowe kwiaty, ale również wojny, śmierć i dzieci noszące karabiny.
- Prosta i mało porywająca fabuła. Fabuły praktycznie nie ma, a jeśli jest to szczątkowa.

Katarzyna | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Klimat tej mikropowieści znacznie różni się od tego, co pani Kossakowska zafundowała nam chociażby w "Siewcy Wiatru". Ale czy to wada? Moim zdaniem nie, niemniej mam mieszane uczucia.
Styl, jak zwykle zresztą, jest dobry, tekst połyka się całymi partiami, nie da się do książki usiąść z zamiarem przeczytania tylko "kawałeczka".
Wciąga i zapada w pamięć. Ale nie każdemu się spodoba.

Malwina | 2013-07-28
Przeczytana: 19 lipca 2013

Podczas wizyty w bibliotece, gdzie przeszukiwałam półkę z fantastyką, mój wzrok przykuły cztery niepozorne książeczki, których wygląd nie był mi obcy, bo już kilka razy przewinęły mi się czy to w internecie, czy to u znajomych. Tak, mam na myśli opowiadania Kossakowskiej, które razem tworzą "Upiora Południa". Samą autorkę poznałam już wcześniej dzięki "Siewcy wiatru", który bardzo mi się podobał. Jednakże po jednej książce nie byłam w stanie powiedzieć, co tak właściwie myślę o pisarce, a ta seria wydawała mi się wartą sprawdzenia.

Pierwsze kilkadziesiąt stron było dla mnie małym rozczarowaniem. Spodziewałam się dużo akcji, jakiś dziwnych rzeczy czy czegoś, co sprawi, że nie będę potrafiła się oderwać od lektury. Tymczasem opowiadanie "Czerń" ma trochę zagmatwaną chronologię wydarzeń, bo jesteśmy w Afryce, a tu nagle znajdujemy się w zupełnie innym otoczeniu z innymi osobami. Na szczęście po przeczytaniu tych kilkudziesięciu stron można się przyzwyczaić do takiego stylu...