Mój przyjaciel Kaligula

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-401-9
historie, opowieści
Casthaluth

Oto piętnaście niezwykłych historii i piętnaście fascynujących światów. Zapraszamy w literacką podróż, która zacznie się w antycznym Rzymie, sięgnie mocarstwowej Polski alternatywnego świata i współczesnej Ameryki, a zakończy się na rubieżach naszej Galaktyki oraz w Piekle zapełnionym przez demony i ich ofiary. Piętnaście opowiadań od "twardego" science-fiction, poprzez horror aż do...

Oto piętnaście niezwykłych historii i piętnaście fascynujących światów.

Piętnaście opowiadań od "twardego" science-fiction, poprzez horror aż do współczesnych opowieści obyczajowych.

Historie wzruszające i okrutne, sentymentalne i cyniczne, dramatyczne i zabawne. Od żadnej się nie oderwiecie...

Część tekstów została opublikowana w 2006 roku w zbiorze "Świat jest pełen chętnych suk".

Jacek Piekara – Mój przyjaciel Kaligula

Żarna historii

Mój przyjaciel Kaligula
Arachnofobia
Stowarzyszenie Nieumarłych Polaków
Jak ja was, kurwy, nienawidzę

Piekło, niebo, ziemia

Obce światy

Taniec na falach
Zawsze pan Dawn
Mądrość głupców
Śmietnikowy dziadek i Władca Wszystkich Smoków

Love story

Zielone pola Avalonu
Piękna i bestia
Świat jest pełen chętnych suk

Posłowie, czyli krótkie spojrzenie za kulisy

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Krzysztof Baliński | 2012-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2012

Świat jest pełen chętnych suk [w: ] J. Piekara, Mój przyjaciel Kaligula

Bardzo dobre opowiadanie, na tyle dobre, że mnie kompletnie zaskoczyło, bo tytuł sugeruje jednoznacznie o czym to może być. O kobietach, sztuce podrywaniu kobiet i o seksie. Jasne, że tam to wszystko jest, ale gdyby ograniczało się do tego, nie byłoby w tym wiele ciekawego. Wiecie przecież, że ja nie mam w zwyczaju byle czym się zajmować i zawracać głowy moim czytelnikom pierdołami. A to opowiadanie jest godne uwagi. Gdyby było inaczej, lepiej sobie byłoby dać sobie z tym spokój.

A więc o czym jest to opowiadanie?
Paradoksalnie wcale nie o seksie, chociaż opowiadanie jest nim przepełnione, a o uczuciach ludzkich i wyborze drogi życiowej.
W tym opowiadaniu Piekara daje nam zdrowo do myślenia. Chociażby o tym mamy rozważać, że wybierając swoja drogę życiową trzeba robić to z głową i nie skupiać się tylko na tym co łatwe i przyjemne, na doznaniach natury hedonistycznej, że to co łatwe i przyjemne ...

Kofi | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Mój przyjaciel Kaligula to tak naprawdę 3/4 zbioru Świat jest pełen chętnych suk z kilkoma innymi opowiadaniami, które podnoszą ocenę tej książki. Po pierwsze ponownie dostajemy klasyk Piekary (Świat...)i Arachnofobię. Po drugie przegenialne Stowarzyszenie Nieumarłych Polaków, przy którym naprawdę miałem nie zły ubaw i w końcu świetne Jak ja was kur... nienawidzę!Na szczęście wypadły historie z Planety Masek. Szkoda, że tytułowe opowiadanie Mój przyjaciel Kaligula jest takie krótkie i nie spełnia moich oczekiwań, związanych z legendarnym cesarzem.

Solyenna | 2014-09-25
Przeczytana: 16 września 2014

Nie mogę powiedzieć, czy książka spełniła moje oczekiwania, jako że żadnych w stosunku co do niej nie miałam. Ot, otworzyłam i czekałam co mi Pan Piekara zaserwuje. Nie wiedziałam jeszcze wtedy czy jestem w ogródku budki z hot- dogami czy u Amaro. Nie wiedziałam też co właściwie bym wolała- swojską bułę czy eleganckie fiku-miku na talerzu.
Dostałam elegancka bułę z fiku-miku w środku. I bardzo się z tego cieszę.

Jestem uradowana tym, że kolejny raz szłam za Piekarą nie wiadomo gdzie i po co. Czasami pędziłam zaczarowana tym co widzę, chwilami ze zdziwienia otwierałam usta chłonąc świat wykreowany z ciekawością właściwą małemu brzdącowi, który w imię poznawania wpycha swoją stopę do buzi. Często przystawałam, rozglądałam się i próbowałam zrozumieć Przyznam, że bywały tez momenty w których z obrzydzeniem zatykałam nos i odwracałam głowę w innym kierunku- jak to w klasycznej podróży polskimi kolejami.
Kilka opowiadań, choć mocno kontrowersyjnych, zrobiło na mnie ogromne...

ira | 2015-11-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2015

Nie czytałam wcześniej żadnego z opowiadań, zawartego w tym tomie, więc nie byłam rozczarowana, jak inni, brakiem nowości.
Rozczarowująca natomiast jest wtórność tych utworów, odniesień do znacznie lepszych dzieł jest naprawdę mnóstwo i prowadzi mnie to do konkluzji że tego typu tomik mógł spłodzić właściwie każdy.
A już opowiadanie ostatnie, takie rzekomo słynne i zachwycające, rozczarowaniem było największym. Od "świata pełnego suk" zdecydowanie wolę "Świat jest pełen żonatych mężczyzn" - sceny lepsze i przesłanie o niebo, nomen omen, wyższe... :/

Omnikoron | 2011-04-04
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Kilka starych, pojawiających się w wydaniu "Świat jest pełen chętnych suk" opowiadań, kilka nowych z tytułowym Kaligulą na czele. Kto zna Piekarę ten wie czego się spodziewać. Kto nie zna, odnajdzie w książce erotyzm, magię, śmierć, strach, radość i dowcip, niekoniecznie w tej samej kolejności i niekoniecznie w tych samych proporcjach.

Polecić warto, przeczytać również, bo czyta się szybko i ciekawie.

nikaahonen | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka PL
Przeczytana: 27 marca 2015

Bardzo, bardzo dobrze napisane opowiadania. Co nie zmienia faktu, że większość jest szalenie przygnębiająca, przesiąknięta jakąś taką beznadzieją. Jeśli ktoś ma skłonności depresyjne, to zdecydowanie nie polecam.
Jednym z największych plusów tego zbioru jest posłowie, w którym autor zamieścił bardzo osobisty komentarz do każdego z opowiadań, co pozwala na nie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Jest to też niestety zarazem największy minus, gdyż postać autora wyłaniająca się z owych notek jawi się jako dość odpychająca. Rozumiem, że Piekara jest świadom swojego talentu, ale odrobina skromności jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Poza tym, można odnieść wrażenie, że autor zalicza się do tych pozornie tolerancyjnych osób, które są zdania, że "tak, tak, każdy ma prawo do swoich poglądów, ale to i tak ja mam rację". Szlag mnie trafia, jak się z czymś takim stykam i niniejszym jestem zmuszona skonstatować, że z Jackiem Piekarą na piwo bym nie poszła.

EDIT 03.10.16
No i proszę, okazuje...

Paweł | 2014-04-25
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Opowiadania niejednokrotnie zaskakujące !
Czasem w pozytywną stronę czasem w negatywną a czasem niewiadomą, wciąż jednak całkowicie nową.
Dokładnie tak, jedne opowiadania są czysto rozrywkowe inne natomiast swą nieszablonowością pobudzają wyobraźnię, inne zmieniają nasz punkt widzenia brutalnie zostawiając nas z zadumą.
Przyznaję, książkę wybrałem dla odpoczynku.
I pokładane w niej nadzieje spełniła dodając prezenty różnorakie. Co sprawiło że czytało mi się ją jeszcze lepiej, bo nie ma nic lepszego niż umysłowo aktywny wypoczynek choćby częściowo.
Czy są tam opowiadania których nie polecam ?
Owszem, jednak dla tych które polecam wartko przeczytać. No i najważniejsze każdy lubi co innego więc ten szeroki przekrój tak tematyczny jak i stylowy sprawi że każdy znajdzie choć jedno opowiadanie które zapadnie mu w pamięć.
Serdecznie polecam każdemu.

Konrad | 2011-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Książka dla dwóch typów osób: tych, którzy nie czytali zbioru "Świat jest pełen..." oraz tych, którzy są wielkimi fanami Piekary i kupują wszystkie jego książki. Należę do tych drugich i niestety zawiodłem się, bo 70% tego zbioru to opowiadania, które już czytałem. Nie wiem jaka jest idea wydawania nowej książki Piekary gdzie większość opowiadań jest już znana przez starych czytelników. Strasznie czuje się zawiedziony, bo w zbiorze jest tylko pięć nowych opowiadań. Uważam to za chamski chwyt marketingowy by sprzedawać NOWĄ KSIĄŻKĘ JACKA PIEKARY za 36 złotych, gdzie w środku tak naprawdę nie ma NIC nowego. No, prawie nic. Coż, gdyby wydano zbiór z pięcioma opowiadaniami - miałby on ze sto stron i należałoby go sprzedać w cenie 15 złotych - a to już mało opłacalne, bo kasy nie zedrą ze stałych czytelników pana Jacka. Smutne.

słoneczko | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Książka byłaby naprawdę bardzo dobra, gdyby nie to, że z 15 opowiadań tylko 5 jest nowych. Trochę mnie to denerwuje jak po jakimś czasie czytam książkę i mam wrażenie że już ją czytałem.
Jak dla mnie ciekawe opowiadania z przesłaniem to:
Arachnofobia
Życie to śmierć, śmierć to życie
Śmietnikowy dziadek i Władca Wszystkich Smoków
Zielone pola Avalonu
Pomimo tego, że większość opowiadań pochodzi ze zbioru "Świat jest pełen chętnych suk" to czyta się dobrze, szczególnie dla tych, którzy nie czytali ich wcześniej.

Małgosia | 2016-07-05

Zbiór piętnastu opowiadań typowych dla stylu Jacka Piekary.Trochę fantastyki,erotyki,humoru,horroru a także troszkę miłości.Zaczynamy od antycznego Rzymu,poprzez Polskę za czasów II wojny Światowej,współczesną Amerykę kończąc gdzieś w Galaktyce a nawet i w Piekle.Niektóre opowiadania lepsze inne słabsze.Jedne smucą inne bawią.Niezwykła różnorodność za co ogromny plus.I może trochę niepotrzebnie autor narzuca czytelnikowi swoje poglądy polityczne...aczkolwiek i tak w całości wypadło to super.Polecam.