Dotknięcie anioła

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
838828827X
historyczna

Świadectwo Henryka Schonkera to osobista historia żydowskiego chłopca, który ocalał z Holokaustu. Opowieść rozgrywa się kolejno w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni, obozie Bergen-Belsen... Autor i jego rodzina doświadczają niezwykł

geokuba | 2017-05-12
Przeczytana: 10 maja 2017

Stoję w obliczu książki, która wymyka się wszelkim kalkom recenzenckim. Nawet słowo „recenzja”, czy „opinia” odnośnie tej książki jest czymś co jej po prostu nie przystoi. Trudno oceniać tę książkę i brać ją w kategoriach produktu, ponieważ w tym przypadku oceniając książkę oceniałbym czyjeś życie. A jakie mam do tego prawo? Żadnego.

Dostałem tą książką przez łeb. Jej wymowa dotknęła mnie do żywego. Jest bardzo głęboka i przejmująca. Czasami nie mogłem czytać. Czasami sama literatura przekracza swoje granice i właśnie w tym przypadku pokazała, że kategorie i oceny jej nie dotyczą. Życie jest zawsze arcydziełem, tylko od nas zależy, czy wyrzucimy go w błoto, czy damy mu szansę go podziwiać.

Czytając dedykację w „Oszpicynie” Krzysztofa A. Zajasa oraz wywiady z tym autorem zauważyłem, że wspomina on często Henryka Schönkera – polskiego Żyda rodem z Oświęcimia – i jego autobiograficzną książkę „Dotknięcie anioła”. Zainteresowałem się tym, ponieważ były to wspomnienia z czasów II...

Tomasz | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Książka Henryka Schonkera jest zdecydowanie jedną z lepszych, jakie czytałem z okresu II wojny światowej. Jest to swoiste pomieszanie reportażu, powieści historycznej i obyczajowej. Czyta się ją bardzo dobrze. Przeżycia autora są wstrząsające. Niemniej Schonker zachowuje obiektywizm i nie epatuje okrucieństwem. Polecam!

Kasztan | 2010-05-15
Przeczytana: 2008 rok

To, moim zdaniem, jedna z najlepszych książek opisujących Holocaust. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką, nie może jej ominąć. Poruszająca, zadziwiająca, wywołująca dreszcze.

Kamila | 2011-01-20
Przeczytana: grudzień 2011

Mieszkam w Oświęcimiu, a na moich półkach mama gromadzi niezliczone książki opowiadające o wojennych losach Żydów, jednak ta opowiada o rodzinie z Oświęcimia, więc facynuje mnie zczególnie, ich dom mijam codziennie w drodze ze szkoły, z wielką chęcią przeczytam.

Sanny | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Niesamowicie wzruszająca opowieść o przetrwaniu w czasach spełnionej apokalipsy, o miłości, rodzinie i przyjaźni. Po prostu o życiu...tylko, że tło stanowi postępujący Holocaust...
Książka godna polecenia. Niezwykle prosta, niczym opowieść dziecka, a zarazem dogłębnie wstrząsająca.
Osobiście zadziwiła mnie głęboka wiara autora, jego doszukiwanie się w każdym zdarzeniu palca Opatrzności. Mimo tego nie jest to powieść sentymentalna, łzawa. Autor nie narzuca czytelnikowi, że to musiał być cud, on wyraża tylko swoje zdanie. Myślę, że to jest właśnie najważniejsza cecha tego świadectwa. Ta prostota i wyrażanie tylko swojej opinii -to stanowi siłę tej książki.

Ana294 | 2013-09-10
Przeczytana: 20 maja 2013

Bardzo poruszająca historia rodziny żydowskiej przedstawiona w okresie II wojny światowej. Jestem zaskoczona wrogą postawą niektórych Polaków wobec narodu Żydowskiego.

Trewir | 2014-01-15
Przeczytana: maj 2013

Jedna z bardziej pasjonujących ksiazek, które czytałem. Po takich wspomnieniach Az sie nie chce wracac do powiesci/fikcji

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 05 października 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

niestatystyczna | 2017-04-30
Sygilaria | 2017-02-27