Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Eugenia Ginzburg

- Pisze książki: literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург (ur. 20 grudnia 1904 w Moskwie, zm. 25 maja 1977 tamże) – rosyjska pisarka, matka Wasilija Aksionowa.
Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następnie pracowała. Wyszła za mąż za Pawła Aksionowa - członka władz Tatarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 została zatrzymana przez NKWD i przez 730 dni przetrzymywana najpierw areszcie, później w więzieniu w Jarosławiu ( w tzw. izolatorze), latem 1939 skierowana do zespołu łagrów Kołymy. W lutym 1947 odsiedziała dziesięcioletni wyrok, po czym przez kolejne lata została skazana administracyjnie na dożywotnie zesłanie. Po śmierci Stalina została amnestionowana, a w roku 1955 oficjalnie zrehabilitowana.
Swoje losy opisała w książce Stroma ściana. Po bezskutecznych próbach wydania w oficjalnych wydawnictwach sowieckich w początku lat 60. pierwsza część książki została wydana we Włoszech w 1966 w tłumaczeniu angielskim jako Into the Whirlwind. Książka krążyła w ZSRR w samizdacie, po raz pierwszy została oficjalnie opublikowana w ZSRR w 1990. Jest to jedno z najważniejszych świadectw stalinowskiego terroru i najciekawszych dzieł tzw. literatury łagrowej. Obok Warłama Szałamowa i Anatola Krakowieckiego autor najbardziej znanych literackich świadectw obozów Kołymy.
- 150 przeczytało książki autora
- 429 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
... cierpienie oczyszcza tylko wtedy, gdy nie przekracza pewnej dawki. Kiedy trwa przez dziesięciolecia, wrastając w dzień nasz powszedni, już nie oczyszcza. Po prostu zmienia człowieka w drewno.
... cierpienie oczyszcza tylko wtedy, gdy nie przekracza pewnej dawki. Kiedy trwa przez dziesięciolecia, wrastając w dzień nasz powszedni, j...
Rozwiń ZwińZ dobrem spotyka się człowiek tam, gdzie go wcale nie oczekuje.
Z dobrem spotyka się człowiek tam, gdzie go wcale nie oczekuje.
A gdzie jest nadzieja, tam jest również strach.
A gdzie jest nadzieja, tam jest również strach.
DYSKUSJE