Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda

Okładka książki Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda Timothy Braatz, Anatol Chari
Okładka książki Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda
Timothy BraatzAnatol Chari Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
„Undermensch”: Mein Überleben durch Glück und Privilegien Mit Timothy Braatz
Świat Książki
2012-09-12
2012-09-12
Michał Antkowiak
Auschwitz sonderkommando obóz wojna śmierć krematorium

Pod połami ojcowskiego płaszcza

Kolejna książka ukazująca okrucieństwo jakie człowiek moze wyrzadzic drugiemu czlowiekowi.
To "ciężka" lektura podczas której musiałam na chwilę się zatrzymać, odetchnąć, otrzeć lze .

Zawsze myślałam że Sonderowcy którzy należeli do uprzywilejowanych wykorzystywali swoją władzę kosztem swoich rodaków. Cieszę sie ze natknęłam się na tą książkę, bo zmieniła ona moj stosunek do tych ludzi. Oni też chcieli przeżyć , nie omijal ich glod , ziab , upodlenie i ciągły strach o życie a niejednokrotnie starali się pomagać innym w miarę swoich możliwości. ...

Książka o getcie, obozach i "organizowaniu" jedzenia. Chyba przede wszystkim o tym ostatnim. Temat jedzenia przewija się tam stale i jest tego naprawdę dużo. Sam autor to podkreśla.
Sięgając po tą książkę liczyłam, że będzie tam więcej rzeczy o Sonderkomandzie obozowym, a z całej lektury wyszło może z 2-3 strony w tym temacie.
Ogólnie książka ciekawa, jest OK. Warto przeczytać.

Ogólnie książka ciekawa, jest OK. Warto...

Niezwykle interesująca pozycja - wspomnienia Żyda, który przeżył Getto i obóz koncentracyjny. Bardzo szczerze mówi jak udało mu się przeżyć, kto mu pomagał (nie kryje rodzinnych powiązań ze światem przestępczym),nie ukrywa korzyści jakie czerpał będąc członkiem Sonderkommando itd. Lata wojny dla autora to nieustanna walka o przeżycie, w której wszystkie chwyty były dozwolone. Nie udaje bohatera, bo jego jedynym celem było przetrwanie.
Polecam.

Wojenne wspomnienia Anatola Chariego opisujące tragiczny pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych,a wcześniej w łódzkim getcie. Autor książki jest postacią moralnie dwuznaczną. Jako członek policji żydowskiej w Łodzi przyczynił się do zagłady części żydowskiej społeczności ,gdyż uczestniczył w wysiedleniach,pilnował rozdziału żywności czy produkcji na rzecz nazistów.Jako policjant żył całkiem wygodnie mając dodatkowe przydziały żywności,które obdzielał swoich krewnych i znajomych.Gdy ludzie umierali na ulicach on uprawiał sex z dziewczynami i myślał o modnej garderobie.Po wywiezieniu go jako jednego z ostatnich mieszkańców getta do Auschwitz,a potem do innych obozów miał ogromne szczęście,gdy udawało mu się tak ustawić,że trafił do szpitala czy miał dobrą pracę pod dachem. Autor jest świadomy tego, że należał do uprzywilejowanej grupy i podkreśla to na każdym kroku. Jest krytyczny wobec swoich postaw i niektórych decyzji, nie stara się wiec robić z siebie kogoś o zupełnie czystym sumieniu. Nie ucieka się też do podkreślania zalet ludzi powszechnie uznanych za winnych kolaboracji z Niemcami. Taki zabieg mógł być kuszący- dzięki niemu mógł pójść przekaz- krytykujecie mnie policjanta? Patrzcie oto inni, których potępiacie wcale nie byli tacy źli. Jedyne negatywne odczucie czytelnika jest takie, iż być może Autor coś przemilcza, być może podświadomość wyrzuciła z pamięci jakieś traumatyczne przeżycie, którego Autor był świadkiem. Bohater tych wspomnień miał swoiste cechy charakteru i pewną dozę cwaniactwa,która pomagała mu w trudnej sytuacji.Nie potępiam tego człowieka,który w tamtej specyficznej sytuacji chciał zwyczajnie przeżyć .Jedna rzecz budziła mój sprzeciw,a mianowicie dość niechętny stosunek do Polaków.Nie wiem czy w całych tych wspomnieniach była choć jedna życzliwa wzmianka o Polakach.Autor nie chciał być antypolski ,ten zabieg nie był świadomy.Ten swoisty antypolonizm przyprawiony dozą zwyczajnej pogardy wychodził gdzieś z głębokich warstw podświadomości autora,z żydowskiej świadomości czy podświadomości.Premier Izraela Icchak Szamir powiedział kiedyś,że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki .Parafrazując to powiedzenie ,na podstawie wspomnień Podczłowieka... można powiedzieć,źe Żydzi wyssali antypolonizm z mlekiem matki,że to uczucie do Polaków jest tak silne ,tak ściśle związane z Żydowskością ,że można dziś powiedzieć,że drogi Polaków i Żydów nigdy się już nie spotkają aż po kres istnienia ludzkości.

Wspomnienia człowieka, który przeżył niemiecki obozy. Warte przeczytania aby zobaczyć różne realia obozów i to jak sobie w nich człowiek radził.

Szczególnie ciekawy pamiętnik, bo członkowie sonderkommanda niezbyt chętnie dzielili się swymi wspomnieniami. Powszechnie uważano ich za kolaborantów i sługusów nazistów. Anatol Chari opisuje, że bez przywilejów nie przeżyłby Zagłady. Najpierw pomogła mu sława ojca, później łut szczęścia, pomoc innych i głowa na karku. Przeżycia wojenne, obozowe nigdy się nie nudzą, świadectwo prawdy, niezafałszowanej, osobistej jest zawsze ciekawe i pouczające. Polecam dla zainteresowanych ciekawymi losami ludzkimi i II wojną światową.

Przeczytałam wiele książek o tematyce Holocaustu, jednak ta pozwoliła mi spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy, z punktu widzenia wspomnień człowieka, który był w Sonderkommandzie. I tutaj chwila zastanowienia...czy każdy, kto tam służył był zły? Godny potępienia? Wojna i inne ekstremalnie trudne warunki, zagrażające życiu wyzwalają w człowieku różne humanitarne odruchy, ale i odruchy pierwotne - chęć przetrwania, ratowania swoich najbliższych. Przyznam, że wcześniej byłam raczej negatywnie nastawiona do ludzi służących w Sonderkommandzie, ale po przeczytaniu wspomnień zaczęłam się zastanawiać, czy my możemy osądzać kogoś, skoro nie przeżyliśmy piekła w postaci getta, obozu koncentracyjnego...ile moglibyśmy poświęcić, żeby ratować własne dziecko...
Każdy, kto interesuje się tematyką Holocaustu powinien przeczytać tę książkę. Godna polecenia, bardzo ciekawie napisana.

8,5/10

8,5/10