Wrota piekieł Ravensbrück

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Das Höllentor
literatura faktu
paweł

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück w schyłkowej fazie – przepełnienie, brud, głód, okrucieństwo, codzienne umieranie. Anja Lundholm z wrażliwą uwagą zdystansowanego świadka i zarazem uczestniczki wydarzeń opowiada o obozowej codzienności najniższych warstw więźniarskiej społeczności. Jej narracja oscyluje między poczuciem beznadziei a wolą przetrwania, kapitulacją i buntem, tworząc poruszający zapis skrajnego doświadczenia, po którym nikt nie pozostaje taki sam.

źródło opisu: http://www.karta.org.pl/

źródło okładki: http://www.karta.org.pl/

paweł | 2014-04-11

Książka to wspomnienia, Anji Lundholm,a raczej Helgi Ertmann z pobytu w obozie koncentracyjnym Ravensbruk.Córka niemieckiego aptekarza i jego żydowskiej żony. Anja jest więźniarką polityczną,za udział w ruchu oporu. Co ciekawsze,zadenuncjowana przez własnego ojca,który był członkiem ss.Polecam zdecydowanie.

Elżbieta | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Niezbyt trafne, moim zdaniem,jest motto z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej : „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Dlatego,że to nie ludzie zgotowali piekło Auschwitz, Ravensbruck, Buchenwaldu, Dachau,Gross-Rosen i wielu, wielu innych obozów zagłady w centrum Europy. To nie byli ludzie, to były potwory,bestie,zwyrodniali zbrodniarze,zombie przybyłe z piekieł. Ja się nie godzę na to żeby nazywać ich ludźmi. Ich nawet do zwierząt nie można ich porównać,bo zwierzęta czegoś takiego nie robią.
Czasami czytam takie książki o piekle niemieckich obozów zagłady. Czytam nie dla zaspokojenia ciekawości, bo przecież przeczytałam już sporo takich książek. Czytam,bo traktuję to czytanie jak hołd złożony pamięci tych kobiet,dzieci, mężczyzn,tych wszystkich ludzi,którzy przeszli przez to niewyobrażalne piekło na ziemi. I każdy powinien o tym czytać, żeby pamięć o tym bestialskim upodleniu człowieka, przez to zombie we wcieleniu narodu niemieckiego, nigdy nie zaginęła. Bo jeżeli zaginie to piekło...

Adeline | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Przerażające wspomnienia Anji Ludholm (Helgi Erdtman) z pobytu w Ravensbruck - obozie pracy dla kobiet, później zamienionego na obóz zagłady. Takie prawdziwe wspomnienia zawsze są wstrząsające. Nam aż trudno uwierzyć w to co działo się w obozach nazistowskich, ale dzięki takim książkom poznajemy prawdę o tych dramatycznych wydarzeniach.

Tragizmu historii Anji dodaje fakt, że "zawdzięcza" ona pobyt w Ravensbruk swojemu ojcu ...

leppakaklifoth | 2017-07-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Wrota piekieł: Ravensbrück" to jedna z tych bardziej wartościowych książek jakie miałem okazję przeczytać. Jest głosem krzyku wielu tysięcy kobiet, które zostały umęczone i zamordowane przez nazistowską ideologię. Ravensbrück był jednym z wielu obozów koncentracyjnych w całej europie, a jednak jego sława przyćmiła inne obozy śmierci. Swoją złą sławę zawdzięczał bestialskiemu traktowaniu kobiet, jak i eksperymentom jakim były poddawane słynne "króliczki". Anja Lundholm wprowadza czytelnika do świata przepełnionego okrucieństwem, gdzie brud i zaraza panoszy się w każdym jego zakamarku. Ukazuje nam coś, czego żaden z nas nie chciałby doświadczyć, a jednak ona sama te piekło przeżyła i nigdy już z niego nie powróciła - "astenia obozowa". "Wrota piekieł: Ravensbrück" to poruszający zapis ekstremalnego doświadczenia, jakiego doświadczyła autorka owej książki, od chwili gdy przekroczyła wrota obozu. Polecam gorąco tą lekturę, która będzie znakomitym uzupełnieniem, dla osób czytających na...

Zocha | 2017-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 listopada 2017

Przerażające wspomnienia Anji Lundholm, a właściwie Helgi Erdmann, która była córką niemieckiego aptekarza i Żydówki. Ze względu na swoje pochodzenie nie mogła pracować ani czuć się bezpieczna w III Rzeszy. Całą sytuację utrudniał fakt że ojciec był członkiem SS, a okoliczności doprowadziły jej mamę do samobójstwa. Uciekła z Niemiec, zamieszkała w Rzymie, przyłączyła się do ruchu oporu ale niestety została po 2 latach aresztowana ponieważ zdenuncjował ją ojciec.
Warto przeczytać chociażby ze względu na fakt aby dowiedzieć się czym wyróżniał się obóz w Ravensbruck. Był to obóz dla kobiet, a co gorsza miejsce w którym wykonywano bestialskie eksperymenty medyczne.
Polecam.

Muminka | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, Holocaust, 2015
Przeczytana: 25 czerwca 2015

ile okrucieństwa i zezwierzęcenia. Robi wstrząsające wrażenie. Losy kilkunastu więźniarek w piekle, gzie tortury i eksperymenty na ludziach były na porządku dziennym. Koszmar mówiący o tym, ile jesteśmy w stanie zrobić, jak znieczulić się na głód, upokorzenia, katowanie byle tylko przeżyć. oby nigdy nie wróciły czasy takiej pogardy człowieka dla drugiego człowieka. Bardzo osobiste doświadczenie, nie sposób przejść obojętnie, do porządku dziennego nad takim bólem, rozpaczą, beznadzieją. I pomyśleć, że ludzkie życie jest warte około 1100 Reichsmarek, wliczywszy w to włosy, mydło z tłuszczu i zagrabione mienie itp.

Marta | 2018-09-12

bookrytyka.com.pl

Dawno nie czytałam książki, której tytuł by był tak adekwatny do treści- to moje pierwsze spostrzeżenie po przeczytaniu tej książki. KL Ravensbrück istotnie przypominał piekło na ziemi, piekło, które przybierało niewyobrażalne rozmiary. Anja Lundholm (a właściwie Helga Erdtmann) trafiła do obozu w marcu 1944 r, jako więźniarka polityczna. Była córką niemieckiego aptekarza, zawładniętego ideologią nazistowską, oraz żydówki pochodzącej z bogatej rodziny. Działała w ruchu oporu na terenie Włoch, a co ciekawe, została aresztowana za sprawą donosu, którego dokonał jej ojciec.

Lundholm trafiła do Ravensbrück w końcowej fazie jego funkcjonowanie, kiedy panował tam wszechobecny głód, ścisk i brud. Jej relacja jest niezwykle poruszająca. Z zawodu była pisarką i był to główny determinant jakości przekazu. Niezwykle trafnie przelewa na papier swoje refleksje i spostrzeżenia, momentami balansuje na granicy jawy i snu. Czy można słowami określić to niewyobrażalne...

Rever | 2015-04-20

Bardzo ciekawa, dobrze napisana książka, która wstrząśnie nie jednym czytelnikiem. Jeśli ktoś jest zainteresowany tą tematyką - polecam kupić w ciemno. Niezwykła historia o sile człowieka, który jest gotów znieść więcej niż by nam się zdawało.

sis435 | 2017-07-14

Żeby zrozumieć, wyobrazić sobie, co te kobiety przeżywały, co ludzie w tamtych czasach przeżywali, należny przeczytać książkę w skupieniu. Tematyka obozów koncentracyjnych nie jest mi obca i ta pozycja, to jedna z najlepszych, jakie przeczytałam. Prosto, dosadnie, prawdziwie.

mysteria89 | 2014-10-22

Tematyka II wojny światowej jest moją ulubioną jeśli chodzi o literaturę i chociaż przeczytałam już wiele książek związanym z tym zagadnieniem to właśnie ta pozycja najbardziej mną wstrząsnęła.