Książka Roku 2018

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
NOFEL MI-CHUC LA-ZMAN
Ag2S

Mężczyzna wstaje nagle od nakrytego do kolacji stołu, rozstaje się z żoną i rusza w drogę, żeby odszukać zmarłego syna. Dzień za dniem kroczy uparcie przed siebie, zataczając kręgi z wolna ogarniające całe miasto. Do wędrowca dołączają ci spośród mieszkańców, którzy tylko czekali na to, by ktoś mocą wielkiego pragnienia ośmielił się podważyć granicę pomiędzy „tu” a tym, co jest drugą stroną, negatywem życia... Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor monumentalnych, egzystencjalnych powieści, swą najnowszą książką zaskoczył wszystkich – niewielką, oryginalną i porażającą w swej wymowie, bo jest w istocie lamentem rodziców po śmierci ukochanego dziecka. Napisana po części białym wierszem, rozpisana na dialogi, monologi i narrację Miejskiego Kronikarza, który „może do woli podglądać piekło innych”, jest pozycją wyjątkową we współczesnej literaturze. Książce Grosmana, który sam stracił syna w tzw. drugiej wojnie libańskiej, patronują Beckett ze swymi lapidarnymi dialogami i francuski realizm poetycki, a polski czytelnik odnajdzie tu frazy godne najlepszego Różewicza. Groteska i poezja spajają się w opis egzystencjalnego tragizmu o niebywałej intensywności, który wciąga niepokojącym rytmem, urzeka urodą i przenikliwą mądrością.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Gosia | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Czasem udaje się przypadkowo kupić jakąś perełkę literacką. Tak mogłabym określić utwór Dawida Grosmana. Przypadkowy zakup określa tu moją zupełną nieznajomość tego pisarza.
Forma powieści jest bardzo eksperymentalna. Po trosze dramat, poezja i proza.
Cały jej ciężar jednak zawiera się w ogromnej sile bólu i poczucia niczym niezastąpionej pustki po stracie dziecka.
Uczucie to nie jest też obce autorowi, który stracił syna na wojnie. Dlatego książka ma też wymiar bardzo osobisty.
To opowieść o żałobie rodziców tracących swoje dzieci. O niemożności wyrażenia bólu i porozumienia się tych którzy pozostali. O trudnościach w udzielaniu sobie wsparcia. Ból paraliżuje pamięć i świadomość, przenika każdą chwilę życia.
Książka bardzo emocjonalna. Motyw wędrówki, która pozwoliłaby się wyrwać z sideł rozpaczy. Postacie jednak krążą zasklepione w swoim bólu, rozbijają się o mur, nie potrafią dotrzeć do miejsca ukojenia swojego bólu.
Kilka cytatów:
o tym, że czas leczy rany "czas mimo...

Anna | 2016-10-23
Przeczytana: 22 października 2016

Nie czytałam jeszcze książki tak osobliwej, tak odmiennej w formie od wszystkich dotychczas poznanych. „Poza czasem” to wyjątkowa pozycja, porażająca w swojej wymowie, napisana po części białym wierszem, rozpisana na dialogi, monologi i narrację Miejskiego Kronikarza. Powstała w wyjątkowo trudnym dla autora momencie życia - po śmierci syna podczas drugiej wojny libańskiej.

Wraz z głównym bohaterem czytelnik udaje się na poszukiwania zmarłego syna, a po drodze przyłączają się do niego inni, którzy stracili przedwcześnie swoje dzieci, którym trudno się z tym pogodzić, zapomnieć, powrócić do normalnego życia, których żałoba, ból i rozpacz są tak ogromne, że gotowi są udać się na drugą stronę.

"Żałoba
z biegiem lat
krzepnie, ale bywają dni, że jest nowa,
świeża.
Tak samo jak gniew na wszystko
co ci skradziono. Ale ciebie
już nie ma.
Ciebie samego już
nie. Jesteś poza
czasem."

To wyjątkowa książka, wzruszająca i wywołująca wiele emocji, zmuszająca do zastanowienia nad...

skiatos | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Książka „Tam gdzie kończy się kraj” Dawida Grosmana to opowieść o matce,która opuszcza dom, aby nie otrzymać złej wiadomości o swoim synu wyruszającym na wojnę. Kilka tygodni po jej ukończeniu do samego Grosmana dociera wieść, że jego syn, Uri, zginął na wojnie - tzw. drugiej wojnie libańskiej. Wkrótce po śmierci Uriego Grosman napisze „Poza czasem” - opowieść o żałobie rodziców tracących swoje dzieci. W wywiadzie powie: „Świadomość katastrofy, jaka spotkała mnie po śmierci mojego syna Uriego, przenika każdą minutę mojego życia. Zasila pamięć, wpływając na mnie niekiedy w sposób paraliżujący. Nie mniej jednak, pisarstwo buduje we mnie swego rodzaju przestrzeń, w której śmierci nie da się jednoznacznie określić jako absolutnego przeciwieństwa życia”.

Z pewnością to nie jest najlepsza powieść Grosmana, bo to nie jest powieść. „Poza czasem” to swoista księgą żałoby, pisana raz białym wierszem, raz tradycyjną prozą, a całość spięta została w formę sztuki teatralnej, o dużym ładunku...

Jak to się stało, że na twórczość Dawida Grosmana trafiłam dopiero teraz? Nie wiem gdzie ja miałam głowę, ale lepiej późno niż wcale. Zyskałam kolejne nazwisko do którego będę wracała z przyjemnością i to nie tylko dzięki świetnej fabule, ale też sposobie narracji i pisania. Jest coś w tej pozycji takiego, że mimo ogromu smutku z niej wlewającej się to nie sposób jej odłożyć na bok.

Iwona | 2019-01-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka smutek. Nie znam innego utworu tak przerażająco smutnego, tak przeszywającego na wskroś, tak pełnego niezmierzonego bólu. Czasami zastanawiam się czy dobrze odczytałam tą książkę, czy nie przesadzam i gdy sięgam po nią kolejny raz nadal nie obejmuję zrozumieniem takiej ilości smutku. Strata, strata dziecka opisana w sposób niezwykły. Opis pustki, życia po... Wszystko, wszystko wydaje się mniej straszne od tego.
Opisane jest pięknie, subtelnie, właściwie wcale nie opisane. Wszystko dzieje się niedzieje obok, przepływa niezauważone wobec tego jednego, tej jednej straty.

Aya | 2016-01-22
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Niesamowita książka.
Forma białego wierszu nie jest tu tylko artystycznym kaprysem, ale nadaje całości rytmu, nastroju, oniryzmu. Nie raz przystawałam, zachwycona nagłym znaczeniem jednego zdania, niczym nie wyróżnionego.
Ale ta forma nie byłaby taka dobra bez treści. Choć teoretycznie do tematu nie mogę się odnieść, jest on przedstawiony na tyle uniwersalnie, ale i dogłębnie, że przyniósł naprawdę dużo rozmyślań. Głębokich. Musiałam po prostu przez trochę poleżeć i przemyśleć tę pozycję, ponieważ tego ona wymagała... Polecam.

Jarek1983 | 2016-05-17
Przeczytana: 06 maja 2016

Kamień do przełknięcia.

Życie bywa okrutne. Dawid Grosman odczuł to bezbrzeżnie z chwilą, gdy jego syn zginął w trakcie wojny. „Poza czasem” jest próbą poradzenia sobie z tą sytuacją. Co mógł innego zrobić pisarz, poza pisaniem? Nie mówmy tu o powieści czy o formalnym eksperymencie. To co zawarte w „Poza czasem” autor po prostu musiał z siebie wydusić. Nie ma tu jednorodności stylistycznej. Od białego wiersza po zwykłą prozę. Poszatkowanie tych wypowiedzi nie musi być spójne, bo to ma boleć. Mogę jedynie domyślać jaki chaos wziął we władanie umysł rodzica, który traci dziecko. Dzięki tej książce możemy być bliżej tego doznania, oczywiście poprzez literaturę. To wejście do wewnątrz siebie jest widoczna praktycznie we wszystkich postaciach tej książki.

Sinuhe | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Kto posiadł tak straszną, dotkliwą, precyzyjną wiedzę o śmierci dziecka. Niestety, tylko ten kto jej doświadczył. Śmierć dziecka urodziła się w życiu autora. Jak zawrzeć ją w słowach, jak ogarnąć ten FAKT, co dalej z Twoim Ja, kiedy nie ma Go?

Książka niesamowita, słowa niesamowite, emocje niesamowite... Bierzcie i czytajcie...

malseir_79 | 2017-09-01

Pierwsze spotkanie z Autorem zaplanowałam wybierając tytuł sprzed głośnego ostatnio "Wchodzi koń do baru"..och..i jaki to był cudowny czas..
Grosman w tej niepozornej książeczce sięga po gatunek kompletnie mi nieznany- taką trochę surrealistyczną prozę połączoną z liryzmem,białym wierszem. .
"Poza czasem" to próba nazwania przez Autora bólu i pustki jaka rozdziera jego serce i duszę po nie tak dawnej stracie ukochanego syna w drugiej wojnie libańskiej..To taki "lament rodziców" pogrążonych w żałobie, niepotrafiących wyrazić słowami żalu i cierpienia pustoszących ich każdego dnia. Przeszywający na wskroś tren ku czci każdego, pożegnanego za wcześnie dziecka..
Nie jest to książka "łatwa", nie każdemu ta eksperymentalna forma,wymykająca się spoza sztywnych ram konkretnego gatunku, przypadnie do gustu.. Dla mnie to była poruszająca, wyborna uczta, choć ciężka w odbiorze jak na ostatni dzień lata..
Chcę przeczytać całość twórczości Autora i wyczekiwać będę kolejnych dzieł.. To...

trygław | 2019-01-07

Wyobraź sobie, że podpinasz się do układu nerwowego, do myśli osoby, która straciła dziecko i przeżywa żałobę. Przeżywasz razem z nią, starasz się zrozumieć i oswoić tragedię.
To jedna z najbardziej przejmujących wizji w literaturze. Nie próbuje grać na emocjach czy wzruszać, stanowi zapis stanu ducha człowieka w ekstremalnie ciężkiej sytuacji.
To unikalna mieszanka formy, dramat, opowiadanie, wiersz, ciężko tę książkę sklasyfikować. Jest to swoisty strumień świadomości, w którym możesz się zanurzyć i dać się porwać. Ale uwaga - to będzie bardzo mocne przeżycie.