Bądź mi nożem

Okładka książki Bądź mi nożem Dawid Grosman
Okładka książki Bądź mi nożem
Dawid Grosman Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Mistrzowie Prozy
SZE-TIHJI LI HA-SAKIN
Świat Książki
2014-10-08
2014-10-08
Marta Dudzik-Rudkowska
Izrael powieść epistolarna listy Franz Kafka literatura izraelska

Spotkać się w słowach

Po tym, co dzieje się teraz w Izraelu musiałem wrócić do tej lektury. Szukam w książkach odpowiedzi. Kto, jak nie człowiek, który stracił syna w wojnie w Libanie może mi ją dać. Książka z cytatem z Kafki w tytule, ale mi jakoś cały czas kojarzy się z "Samotnikiem" Ionesco. Czy kochamy tak naprawdę swoją miłość do innej osoby, a nie tę osobę. Odpowiedzi nie znalazłem, ale książka pomogła. Troszeczkę... Wbrew pozorom pomaga zrozumieć, wczuć się w sposób myślenia ludzi tam. Troszeczkę...

Bardzo dobra choć znacznie bardziej ciężka od czytanej przeze mnie poprzednio ale po kolei.
Grosmana zacząłęm czytać od "Księgi gramatyki intymnej", więc nie pierwszyzna że swojego bohatera czyni neurotykiem, psychotykiem czy innym wyautowanym psychiatrycznie jegomościem, takim w moich oczach jest też Jair. I głónie wielkiemu zaufaniu które wyrobił sobie u mnie tamtą książką należy przypisywać, że z podobnym Jairowi uporem maniaka dobrnąłem do końca jego częći korespondencji. Część Miriam jest już bardziej "normalna" i pozwala spojrzeć na listy Jaira z zupełnie nowego miejsca. I to właśnie czyni Grosmana autorem genialnym. Świetna rzecz w któej najwrażliwsze struny nie są podane na talerzu, znów wszystkiego co najistotniejsze trzeba się domyśłać i wydłubywać z półsłówek. Niby romansidło, ale po przebrnięciu przez może lukru i dziwnych fantazji autor "serwuje" (zwłąszcza męskiemu czytelnikowi ;) solidny zwrot przez sztag ;)

Niewiarygodne jak wiele można przekazać słowami...Ta książka to najlepiej ujęte szaleństwo miłości, o jakim przyszło mi czytać. Związek Jaira i Miriam istnieje jedynie na kartkach papieru, jednak słowa, które przez nich przemawiają są tak żywe, że wsiąknęły całkowicie w puste miejsca mojej duszy. W te miejsca pragnące pięknych opowieści.
Ta książka to mieszanka nistandardowości i intymności. Nie do wszystkich może ona trafić, przez wzgląd na jej specyfikę. Jest to powieść epistolarna podzialona na dwie części- w pierwszej wszystkie listy Jaira i dopiero w drugiej listy Miriam. Na początku trochę zdenerwowało mnie, że nie jest to w formie list-odpowiedź na niego, lecz po przeczytaniu całej książki sądzę, że nie jest to aż tak wielka wada.
Dla jednych może okazać się nudną pozycją, dla innych (w tym także i dla mnie) rozkoszą dla duszy.

Ta książka to mieszanka...

Po długim rozleniwieniu udało mi się coś przeczytać. Raczej powinnam napisać - ukończyć. Przyznam się szczerze, dawno nie odczuwałam braku przyjemności płynącej z lektury przy kawie. Aż do tego spotkania. "Bądź mi nożem" całkowicie nie trafiło w mój gust. Szersza recenzja na moim blogu

To nie jest moja ulubiona książka...Nawet nie wiem czy (jak uważają niektórzy) Dawid Grosman jest Wielkim Pisarzem, a to co pisze jest Wielką Literaturą....Ale... czasem tak jest, że nie wiesz co napisać o przeczytanej książce, bo cokolwiek napiszesz i tak nie oddasz tego co TA opowieść w Tobie wzbudziła.... I ja tak właśnie mam z Tą historią...

„Może to, co Ci kiedyś powiedziałam, że według mnie odkryć przed drugim człowiekiem coś dotyczącego jego samego, o czym nie wiedział – oto wielki prezent miłości”. Tytuł książki „Bądź mi nożem” wydaje się mówić – odkryj mnie, bądź mi kluczem, który otwiera, rozdziera, oczyszcza i poszukuje we mnie głębi, a także znajduje to, o czego istnieniu nie miałem pojęcia.
Książka „Bądź mi nożem” jest specyficzną pozycją, opowiadającą o więzi dwojga ludzi. Jej głównymi bohaterem są słowa i napięcie powstające między słowami. W tej książce nie jest ważna fabuła, pierwszoplanową rolę grają tutaj uczucia – to, co niewidzialne i wyczuwalne, to, co bohaterowie tworzą wokół siebie. A budują oni swój własny, intymny, hermetyczny świat, który w zderzeniu z rzeczywistością wydaje się bańką mydlaną lub halucynacją…

Książka...

Po 30 stronach zrezygnowałam. Cała sytuacja do mnie w ogóle nie trafia - listowna miłość uwikłana w autoanalizę. Nie przekreślam tego jeszcze, czuję, że może przyjść moment, kiedy ta książka do mnie trafi. Na razie moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem niestety chybione.

Momentami ciekawa, bardzo podoba mi się sposób budowania zdań przez głównych bohaterów i sam pomysł żeby "udostępnić" listy tylko jednej strony z których mamy domyślić się odpowiedzi drugiej jest interesujący i świeży. Jednak książka w dużej mierze męcząca, momentami przesadzona (jak rozmyślenia bohatera o tym że chciałby być wielbłądem z którego otworów tryska dusza - czy tylko ja to sobie wyobraziłam?!) może to literatura zbyt głęboka jak dla mnie, może jestem nieczuła i nie rozumiem głębokiej metafory i kunsztu, a może to zwyczajnie kilka dobrych stron ciekawej opowieści i całe mnóstwo napisanych na siłę górnolotnych treści, oceńcie sami, osobiście nie polecam.

Najpiękniej napisana, najbardziej magiczna historia, jaką było mi dane czytać. I za te wzruszenia pozostaje mi tylko podziękować panu Grosmanowi.

Książkę tę czytałam jak na mnie dość długo i czytało mi się ciężko. Trudno mi określić dlaczego, bo pomysł na nią uważam za rewelacyjny, a sposób pisania bardzo dobry. Mimo tego ciągnęła mi się bardzo.

• Judaica
  • Domowa biblioteczka