Gdyby Nina wiedziała

Znak Literanova
2021-10-13
2021-10-13
Magdalena Sommer
literatura izraelska matka córka rodzina pamięć

Gdyby nie wyjątkowo nużący początek książki, nota zapewne byłaby wyższa.
Forma mimo swojej fragmentaryczności trzyma się zgrabnie razem dzięki odniesieniom do procesu filmotwórczego. Rodzinna historia utrwalona na taśmie jawi się nie tylko jako komemoracja, ale potrzebne kilku pokoleniom katharsis.

Gdyby nie wyjątkowo nużący początek książki, nota zapewne byłaby wyższa.

W dorosłości dochodzą do ściany niemocy, bo nie dostali tak podstawowej rzeczy, jaką jest miłość matki lub ojca. Czasem obojga. Ciężko jest im to zrozumieć i pogodzić się z traumą niekochania. Czują się słabsi, niedowartościowani, zbuntowani. Syndrom dziecka opuszczonego bo o tym mowa, a wspominam o nim ponieważ cierpiały na niego bohaterki powieści "Gdyby Nina wiedziała"

Trzy kobiety; Wera, Nina i Gilli, trzy kolejne pokolenia, trzy zupełnie odmienne charaktery, trzy zbuntowane jednostki, trzy poranione istoty i wszystkie pałające do siebie skrajnymi uczuciami. Nienawiść przechodząca w okruchy miłości. Miłość, która powoli z okruchów się odradza. Wszystkie trzy walczą z syndromem odrzucenia, próbują zrozumieć swoje uczucia względem siebie, wybaczyć doznane krzywdy.
Burza w szklance wody do której dołącza jeden mężczyzna; poczciwy Rafael, porzucony przez żonę.

Wera Novak to imigrantka z Jugosławii, żona, a raczej wdowa po Milośu, serbskim oficerze kawalerii marszałka Tity. Emigrowała po jego śmierci wraz z 16 letnią córką Niną do Izraela, gdzie poznała i została zoną Tuwii, agronoma nadzorującego gospodarstwa położone między Hajfą a Nazaretem.
Nina jako nastolatka poznała syna Rafaela, który stracił głowę dla dziewczyny. Stała się ona dla niego bóstwem, kobietą, dla której oddałby życie. Wspólnie wychowywali córkę Gilli. Niestety tylko przez 3,5 roku. Później Nina zniknęła.
Gilli ma 40 lat i jest w związku z dużo starszym od niej Meirem. Czy jest szczęśliwa?

"Gdyby Nina wiedziała" to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Historia, do spisania/ nagrania której dąży Gilli, najmłodsze ogniwo w rodzinie. Zabiera 90-letnią babcię Werę w podróż, podczas której chce jak najwięcej dowiedzieć się o swojej rodzinie, chce zrozumieć jakie wydarzenia miały wpływ na to, jak potoczyło się życie jej babci, mamy i skąd tyle bólu, tyle niezrozumiałych decyzji, które podejmowały podczas doczesnej wędrówki.

Trudna ta historia, pogmatwana, pełna zawiłości, ale ciekawie przedstawiona. Teraźniejszość miesza się z odległymi wspomnieniami, aby za chwilę wrócić na swoje tory. Książka, którą trudno jednoznacznie ocenić, bo czasami nie idzie się od niej oderwać, a czasami dłuży się i nuży.

Puzzle życia składają się w jeden wielki obraz, wspomnienia ranią, ale i w pewien sposób leczą zranione dusze, rodzinne zdrady zostają zaleczone przez kiełkującą miłość. Warto przenieść się wraz z bohaterami Grosmana do Izraela, na Goli Otok, warto przeżyć emocjonalną huśtawkę.

Ciężkie początki, ale warto dać się wciągnąć w historię trzech pokoleń kobiet, które są dla siebie najważniejsze ale wcale na to nie wygląda.
Niesamowite studium tajemnic rodzinnych, fabuła rozkręcająca się delikatnie, ale prowadzi do wyjaśnienia tego co Nina powinna wiedzieć, ale nie chciano opowiedzieć.

Polecam

Polecam

Początek bardzo wciągający, niestety mniej więcej od podróży na Goli otok zaczęło mi w tej książce czegoś brakować. Tematyka niby ważka, historia Wery i Niny wstrząsająca, a jednak wszystko to opisane w sposób, który nie zdołał mnie poruszyć. Rozwiązanie konfliktu też nastąpiło trochę na zasadzie deus ex machina, mam wrażenie że zostało potraktowane bardzo skrótowo i zabrakło mi też jakiegoś sensownego zakończenia/podsumowania całej historii. Lekko disappointed :/

Opowiesc o trzech kobietach i traumie, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Piekna, bolesna, pulsujaca emocjami. Mocna rzecz.

Przeczytałam ponad 100 stron i nie znalazłam zupełnie sensu w tej powieści.
Prędzej zasnę niż ruszę z nią dalej, więc odpuszczam.
Nie urzekł mnie żaden bohater, ani język powieści, ani akcja, której właściwie brak.

Nie wiem, za co nagroda, ale mam dość męczenia się z książkami, które nudzą.
Cieszę się, że już nie czuję przymusu czytania do ostatniej strony, jak kiedyś.

Przeczytałam ponad 100 stron i nie znalazłam zupełnie sensu w tej powieści.
Prędzej zasnę niż ruszę z nią dalej, więc odpuszczam.

Nie wiem, za co nagroda, ale mam dość męczenia się z książkami, które nudzą.
Cieszę się, że już nie czuję przymusu czytania do ostatniej strony, jak kiedyś.

,, Gdyby Nina wiedziała " Dawida Grosmana jest lekturą ciężką emocjonalnie. Jej bohaterka jugosłowiańska Żydówka Wera Novak ma za sobą tragiczne przeżycia.Jej męża oskarżono o działania na szkodę ojczyzny rządzonej przez Tito, mężczyzna wiesza się w celi .Wera nie podpisała oświadczenia, że jej mąż był zdrajcą za co na trzy lata trafia do obozu pracy na Goli Otok w Chorwacji. W momencie aresztowania jej córeczką ma sześć lat i też przeżywa dramat.... Te wydarzenia z przeszłości rzutują na dalsze życie matki , córki i wnuczki.Między nimi jest niewidzialna bariera , targają nimi bardzo skrajne uczucia wielka miłość, złość, żal,rozczarowanie, tęsknota... Kobiety razem wyruszają w podróż na Gali Otok w nadziei na wspólne przepracowanie traum, przebaczenie i oczyszczenie. Bardzo emocjonalna książka, wg notki na okładce, jej fabuła oparta jest na faktach .

Jeśli oceniać książkę po czasie, jaki zajęło jej przeczytanie, to "Gdyby Nina..." pochłonęłam szybciej niż zakładałam. Jednocześnie mam wrażenie, że im dłużej będę myśleć o tej powieści, tym mniej będzie mi się podobać.

O ile emocjonalnie powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, o tyle fabularnie jest pełna elementów, które drażnią. Cała intrygująca historia rozgrywa się między członkami rodziny, a najważniejszym elementem są traumy i wspomnienia, wzajemne oczekiwania i żale. Wydarzenia, w których uczestniczą bohaterowie są, cóż, niepotrzebnym tłem. Tę historię można było opowiedzieć w kameralnych dekoracjach, a emocjonalny dramat zyskałby, gdyby oczyścić go z opisu podróży przez Chorwację, chaotycznych wspomnień z czasów wojny i spektakularnej burzy w finale.

Powieść o traumach i zawiłych relacjach rodzinnych.
Córka i ojciec kręcą film o przeszłości babci, który ma wyjaśnić, dlaczego matka kobiety jest taka, jaka jest :) Wyjaśnia, ale mnie nie przekonało.
Poznajemy też życie samej narratorki i jej dylematy i, częściowo, życie jej matki, Niny.
[Mężczyźni na drugim planie, ale jednocześnie niezbędni w życiu trzech kobiet.]
Sama powieść wydała mi się nieco schematyczna, a postacie reprezentujące bardziej typ niż złożoną osobowość. Ale powieść "płynie" i nie brakuje w niej kilku naprawdę zapadających w pamięć epizodów.

PS A wybór, jaki dokonała w przeszłości Wiera (babcia),za bardzo przypomina mi ten z Wyboru Zofii, znakomitej powieści Williama Styrona.

Powieść o traumach i zawiłych relacjach rodzinnych.
[Mężczyźni na drugim planie, ale jednocześnie niezbędni w życiu trzech kobiet.]
Sama...

Po przeczytaniu "Wchodzi koń do baru" miałam ogromną chrapkę na tę pozycję ale mnie rozczarowała.

• Literatura piękna

Dawid Grosman Gdyby Nina wiedziała Zobacz więcej