Prędkość światła

Wydawnictwo: W.A.B.
La velocidad de la luz
literatura hiszpańska
Ag2S

Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Urbanie spotyka się dwóch wykładowców - początkujący pisarz i dziesięć lat od niego starszy weteran wojny w Wietnamie, Rodney Falk. Rodney Falk jest tajemniczym mężczyzną. Małomówny i nietowarzyski, z wyglądu przypomina nieokrzesanego farmera - a jest jednym z najbardziej oczytanych ludzi na uniwersytecie w Urbanie. Przez jeden krótki semestr dzielą gabinet na uczelni, razem uczęszczają na zajęcia z języka katalońskiego, w końcu się zaprzyjaźniają. Gdy nadchodzi przerwa świąteczna, Rodney znika bez śladu. Mijają lata. Pisarz zyskuje sławę i uznanie. Wpada w sidła sukcesu; pewnego dnia budzi się na dnie. Powraca do historii Rodneya, która prześladowała go przez cały ten czas... Cercas podejmuje tematykę zbrodni i kary, winy i odkupienia. Czy w każdym z nas drzemie monstrum i trzeba jedynie splotu okoliczności, by doszło do tragedii? Czy każdy jest zdolny do niegodziwości? I w końcu - czy wszystko da się wybaczyć?

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

EwaWu | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

"To, co ma sens, nie jest prawdą, lecz czymś spreparowanym, urojeniem: prawda jest zawsze absurdalna."

Powieść ta wpadła mi w ręce przypadkiem, pisarza nie znałam.
Dzięki takim właśnie sytuacjom istnienie przypadków uważam za błogosławione.

Pod płaszczem przyjaźni dwóch dość ekscentrycznych wykładowców i na tle wspomnień wojennych, a raczej wojennej traumy, została tu przedstawiona teoria komplementarności życiowych zdarzeń. Uzupełniają się one jak puzzle, tworząc spójny, koherentny obraz, którego ujrzenie wydaje się niezbędne do zaznania spokoju; do zrozumienia i akceptacji losu. Ba, pokusiłabym się nawet o założenie, że właśnie ułożenie tej układanki jest tożsame z poczuciem szczęścia, za którym tak się uganiamy. Wszystko to, oczywiście, na podstawie przesłanek Javiera Cercasa. Choć sama uważam tak od dawna. Pewnie dlatego tak mocno urzekła mnie jego powieść. Wszak czyż nie szukamy w literaturze odbicia własnych poglądów...?

kasandra_85 | 2011-07-26
Przeczytana: lipiec 2011

Grzegorz Jagosz | 2011-01-11
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Cercas podjął się dość karkołomnego zadania. Opowiedział historię, której opowiedzieć nie sposób.
"...jakby słowa miały moc nadawania sensu albo złudzenia sensu temu, co sensu nie ma."[1]
Historia spotkania dwóch mężczyzn, których połączy zamiłowanie do literatury. Opowieść o doświadczeniu i piętnie wojny (każdej). O przyjaźni, życiowych wyborach, cenie sukcesu i goryczy porażki.
Książka, która dotyka rzeczy bardzo ważnych. Pisarstwo Cercasa cechuje niesamowita umiejętność ubierania w słowa zdarzeń i myśli, których pojąć i zrozumieć nie można.
"Możliwe jednak, że nie trzeba całkowicie rozumieć jakiejś historii żeby móc ją opowiedzieć."[2]
Błyskotliwa i wspaniała proza!

[1] Javier Cercas, "Prędkość światła", tłum. Ewa Zaleska, wyd. W.A.B., str. 282.
[2] Tamże, str. 283

Marzenia | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Polecam bardzo !(rzadko to robię, bo przecież każdy z nas ma inny gust czytelniczy)
Książkę czyta się szybko, z ciągłym zaciekawieniem. Może trochę przesycona tą tajemniczością i niedomówieniami, ale przez to nie można jej odłożyć. Jednocześnie tematyka niebanalna, dająca do myślenia, o przyjaźni męskiej, okrucieństwie wojny w Wietnamie, rozważań o pisarstwie, zawiłościach i okrucieństwie ludzkich losów.
Naprawdę warto!

Lizabetka | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka, którą się połyka, od której nie sposób się oderwać. Może trochę sentymentalna, może niekiedy naiwna, ale do bólu szczera. O potrzebie tworzenia, o pisarstwie, sukcesie i demonach przeszłości, od których nie sposób się uwolnić. Tak jak i od bohaterów tej książki, którzy długo jeszcze będą zajmować szczególne miejsce w mojej wyobraźni.

Zosia | 2016-10-10
Przeczytana: 07 października 2016

"Mogą państwo uważać, że byliśmy potworami, ale nie byliśmy. Byliśmy tacy jak wszyscy. Byliśmy tacy jak wy."
Po raz kolejny temat kontrowersyjnej misji wojskowej w Wietnamie. Ciekawy punkt widzenia, autor wie tyle, co my, kompozycja właściwie pozostaje otwarta. Tylko nam przyjdzie ocenić postępowanie Rodneya i głównego bohatera, dostrzegamy ich różne ścieżki życia, a jednak czasem podobne w skutkach.
Ciekawa, ale można wiele sobie jeszcze od niej życzyć.
"Takie jest życie: cokolwiek pan zrobi będzie pan tego żałował. I coś panu powiem: historie miłości są bez sensu, ponieważ miłość to choroba."

Alivea | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Błyskotliwa, na pozór nie łatwa opowieść o męskiej przyjaźni, traumie wojny i przeciwnościach losu. Naprawdę kawał dobrej literatury.

Johnnnieboi | 2015-01-29

Cercas wyraźnie szuka nowych metafor na określenie okropieństw i tragizmu wojny, której nie przeżył (czym sam sobie nieco zaprzecza tą książką), jednocześnie starając się dosłownie przekazać czytelnikowi co ma myśleć, tym samym nie zostawiając wielkiego pola manewru do rozważań. To, że wszystko podane jest wręcz na tacy; w całkiem ekspresowy sposób skutkuje tym, że nie ma w tej książce ani krztyny napięcia czy dramaturgii - nawet kiedy główny bohater poszukuje Rodneya to wciąż o nim wspomina, dzięki czemu jest on obecny (w ten czy inny sposób) czytelnikowi.

"Prędkość światła" jest tworem, który najtrafniej ująć byłoby mianem popłuczyn po twórczości Bolaño (z którego autor czerpie wręcz garściami), które w efekcie końcowym starają się być lotne niczym myśli Murakamiego, niestety to wszystko niezbyt ze sobą gra.

Generalnie nic wielkiego, ale można się pochylić jeżeli pała się wielką miłością do literatury iberoamerykańskiej; choć z drugiej strony można się także sromotnie...

Joanna Janowicz | 2013-09-13
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 12 września 2013

Dziwne, że historia amerykańskiego weterana może tak wciągnąć. Zresztą to nie ona wciąga, kogo ja oszukuję. Oczywiście, najciekawsza jest dla mnie postać narratora/pisarza. No surprises. Bez oszustw: żadne tam dzieło wybitne, ale całkiem dobra książka.

diaz | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Prędkość światła" Javiera Cercasa zacząłem w godzinach popołudniowych, skończyłem w nocy. Objętość książki nie jest na tyle duża, aby móc powiedzieć, że tempo mojego czytania miało coś wspólnego - choćby w przybliżeniu z tytułem . Książka liczy 300 stron, troszkę jest więc tylko grubsza od wydanych przez W.A.B. w tym samym formacie "Żołnierzy spod Salaminy", natomiast obie one są znacznie krótsze od "Anatomii chwili" (Noir sur Blanc: 450 stron w większym formacie). Niemniej jest to objętość wystarczająca, aby uznać, że przeczytanie powieści właściwie za jednym posiedzeniem stanowi adekwatną o niej opinię... Tak, Cercas jest niezawodny, jeśli chodzi o umiejętność zainteresowania czytelnika światem, o którym opowiada. Robi to w ten sposób, że bohater (a jednocześnie narrator) stoi przed zadaniem rozsupłania jakiejś tajemnicy z przeszłości - w tym przypadku jest to tajemnica jednego z pracowników prowincjonalnego uniwersytetu amerykańskiego, a właściwie tajemnica z okresu jego służby...

Powieści kampusowe

Największym wrogiem biblioteki jest pilny student, napisał Umberto Eco. Zastanawiam się, co w tej wyrwanej z kontekstu myśli pisarz chciał zawrzeć. A zastanawiam się przy okazji poszukiwań zupełnie innego rodzaju – poszukiwań mianowicie powieści kampusowych.