Poza czasem

Dawid Grosman Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
NOFEL MI-CHUC LA-ZMAN
Regina Gromacka
Świat Książki
NOFEL MI-CHUC LA-ZMAN
literatura piękna
Regina Gromacka
Mistrzowie Prozy

Piękna i poruszająca ale niełatwa w czytaniu i utrzymaniu uwagi.

Książka smutek. Nie znam innego utworu tak przerażająco smutnego, tak przeszywającego na wskroś, tak pełnego niezmierzonego bólu. Czasami zastanawiam się czy dobrze odczytałam tą książkę, czy nie przesadzam i gdy sięgam po nią kolejny raz nadal nie obejmuję zrozumieniem takiej ilości smutku. Strata, strata dziecka opisana w sposób niezwykły. Opis pustki, życia po......

Wyobraź sobie, że podpinasz się do układu nerwowego, do myśli osoby, która straciła dziecko i przeżywa żałobę. Przeżywasz razem z nią, starasz się zrozumieć i oswoić tragedię.
To jedna z najbardziej przejmujących wizji w literaturze. Nie próbuje grać na emocjach czy wzruszać, stanowi zapis stanu ducha człowieka w ekstremalnie ciężkiej sytuacji.
To unikalna mieszanka...

każdy bohater tej książki to aspirujący do kochanowskiego laik, który marzy o własnych trenach.

Czasem udaje się przypadkowo kupić jakąś perełkę literacką. Tak mogłabym określić utwór Dawida Grosmana. Przypadkowy zakup określa tu moją zupełną nieznajomość tego pisarza.
Forma powieści jest bardzo eksperymentalna. Po trosze dramat, poezja i proza.
Cały jej ciężar jednak zawiera się w ogromnej sile bólu i poczucia niczym niezastąpionej pustki po stracie dziecka.
Uczucie...

Pierwsze spotkanie z Autorem zaplanowałam wybierając tytuł sprzed głośnego ostatnio "Wchodzi koń do baru"..och..i jaki to był cudowny czas..
Grosman w tej niepozornej książeczce sięga po gatunek kompletnie mi nieznany- taką trochę surrealistyczną prozę połączoną z liryzmem,białym wierszem. .
"Poza czasem" to próba nazwania przez Autora bólu i pustki jaka rozdziera jego...

Kto posiadł tak straszną, dotkliwą, precyzyjną wiedzę o śmierci dziecka. Niestety, tylko ten kto jej doświadczył. Śmierć dziecka urodziła się w życiu autora. Jak zawrzeć ją w słowach, jak ogarnąć ten FAKT, co dalej z Twoim Ja, kiedy nie ma Go?

Książka niesamowita, słowa niesamowite, emocje niesamowite... Bierzcie i czytajcie...

Genialna. Do czytania emocjami.

Nie czytałam jeszcze książki tak osobliwej, tak odmiennej w formie od wszystkich dotychczas poznanych. „Poza czasem” to wyjątkowa pozycja, porażająca w swojej wymowie, napisana po części białym wierszem, rozpisana na dialogi, monologi i narrację Miejskiego Kronikarza. Powstała w wyjątkowo trudnym dla autora momencie życia - po śmierci syna podczas drugiej wojny libańskiej....

Dyskusje

• 2014