Poza czasem

Okładka książki Poza czasem
Dawid Grosman Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
literatura piękna
Mistrzowie Prozy
NOFEL MI-CHUC LA-ZMAN
Świat Książki
2014-05-28
2014-05-28
Regina Gromacka

Jak wyrazić rozpacz po stracie dziecka? Czy to w ogóle możliwe, nadać takiemu bólowi wyraz? Formę literacką? "On umarł, ale jego smierć nie umarła". Kiedy wiemy, że Dawid Grosman stracił syna i opisuje własny ból czytamy "Poza czasem" z pewnym zawstydzeniem. Zbyt jest intymny, zbyt jest literacko wysmakowany. Mnie pozostawił lekko zdystansowaną. Może nie chciałam się...

Dziesiątego sierpnia 2006 roku, izraelski pisarz Dawid Grossman (występuje również pisownia Grosman) wraz z Amosem Ozem oraz A.B. Jehoszua zaapelowali do rządu izraelskiego do zawieszenia działań militarnych i rozpoczęcia rozmów pokojowych z Libanem, w celu zakończenia trwającego od lipca konfliktu.

Dwa dni później obie strony zaakceptowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa...

Piękna i poruszająca ale niełatwa w czytaniu i utrzymaniu uwagi.

Książka smutek. Nie znam innego utworu tak przerażająco smutnego, tak przeszywającego na wskroś, tak pełnego niezmierzonego bólu. Czasami zastanawiam się czy dobrze odczytałam tą książkę, czy nie przesadzam i gdy sięgam po nią kolejny raz nadal nie obejmuję zrozumieniem takiej ilości smutku. Strata, strata dziecka opisana w sposób niezwykły. Opis pustki, życia po......

Wyobraź sobie, że podpinasz się do układu nerwowego, do myśli osoby, która straciła dziecko i przeżywa żałobę. Przeżywasz razem z nią, starasz się zrozumieć i oswoić tragedię.
To jedna z najbardziej przejmujących wizji w literaturze. Nie próbuje grać na emocjach czy wzruszać, stanowi zapis stanu ducha człowieka w ekstremalnie ciężkiej sytuacji.
To unikalna mieszanka...

każdy bohater tej książki to aspirujący do kochanowskiego laik, który marzy o własnych trenach.

Czasem udaje się przypadkowo kupić jakąś perełkę literacką. Tak mogłabym określić utwór Dawida Grosmana. Przypadkowy zakup określa tu moją zupełną nieznajomość tego pisarza.
Forma powieści jest bardzo eksperymentalna. Po trosze dramat, poezja i proza.
Cały jej ciężar jednak zawiera się w ogromnej sile bólu i poczucia niczym niezastąpionej pustki po stracie dziecka.
Uczucie...

Pierwsze spotkanie z Autorem zaplanowałam wybierając tytuł sprzed głośnego ostatnio "Wchodzi koń do baru"..och..i jaki to był cudowny czas..
Grosman w tej niepozornej książeczce sięga po gatunek kompletnie mi nieznany- taką trochę surrealistyczną prozę połączoną z liryzmem,białym wierszem. .
"Poza czasem" to próba nazwania przez Autora bólu i pustki jaka rozdziera jego...

Kto posiadł tak straszną, dotkliwą, precyzyjną wiedzę o śmierci dziecka. Niestety, tylko ten kto jej doświadczył. Śmierć dziecka urodziła się w życiu autora. Jak zawrzeć ją w słowach, jak ogarnąć ten FAKT, co dalej z Twoim Ja, kiedy nie ma Go?

Książka niesamowita, słowa niesamowite, emocje niesamowite... Bierzcie i czytajcie...

Genialna. Do czytania emocjami.

• 2014
  • Judaica