I jak tu nie biegać!

Okładka książki I jak tu nie biegać! Beata Sadowska
Okładka książki I jak tu nie biegać!
Beata Sadowska Wydawnictwo: Otwarte sport
sport
Otwarte
2014-03-17
2014-03-17
bieganie maraton

Okładka książki Krew Agata Gójska, Maria Kadyszewska, Katarzyny Kowalczyk, Anna Krztoń, Natalia Kulka, Beata Sadowska, Beata Sosnowska, Karolina Sosnowska, Olga Wróbel, Marta Zabłocka, Zavka
Krew Agata Gójska, Maria...
Okładka książki I jak tu nie podróżować (z dzieckiem) Paweł Kunachowicz, Beata Sadowska
I jak tu nie p... Paweł Kunachowicz,&...

Przesłuchałam audiobooka o bieganiu! Nie wiem dlaczego, bo w ogóle mnie ten temat nie interesuje. Bardziej interesuje mnie to z socjologicznego punktu widzenia. Co w tym bieganiu widzą ludzie? Czemu są aż tak zmotywowani, że biegają nawet na wakacjach? Mogę zrobić wszystko byle tylko nie biegać. Każde ćwiczenie jest dobre poza bieganiem. Fascynacja tym „sportem” jest dla mnie dziwna, nigdy nie mogłam zrozumieć ludzi, którzy biegają w maratonach po mieście. Nie ma to, jak powdychać trochę metali ciężkich po drodze. Teraz trochę bardziej rozumiem tych zapaleńców, ale nadal są dla mnie fenomenem i ciekawym zjawiskiem. Książki nie polecę ludziom, którzy nie chcą nawet zacząć biegać, za to dla początkujących biegaczy będzie świetna.

Przeczytać można, ale czy dużo wnosi to już inna sprawa.

Przeczytać można, ale czy dużo wnosi to już inna sprawa.

Początkowo wciągająca, jednak końcówka książki już nie jest dla facetów. Ostatnie rozdziały o bieganiu w ciąży mnie znudziły.
Autorka twierdzi, że książka: "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" była dla niej niezrozumiała. Ja jednak bym polecił biegaczom bardziej tamtą pozycje niż tą.
Mimo wszystko pozycja warta przeczytania dla biegających i dla tych co chcą zacząć biegać.

Bardzo fajny audiobook dla początkujących lub mających zamiar zacząć biegaczy (zwłaszcza podczas biegania!),aczkolwiek dla reszty może nie być zbyt ciekawa. Książka dodaje motywacji i inspiracji, jest napisana w formie pamiętnika, gdzie autorka opisuje swoje przeżycia i odczucia związane z bieganiem, jednak dla odbiorcy niekoniecznie może być to interesujące, np. jak wspomina o swoim psie czy podziwianiu jakichś widoków lub delektowania się jedzeniem, dlatego w pewnej mierze książka jest rozwleczona o jakieś drobnostki, chociaż z drugiej strony może ktoś zainspirowany autorką tak polubi bieganie, że aż postanowi wziąć udział w zagranicznych maratonach. W książce co jakiś czas pojawiają się także pytania do trenera biegania, dzięki czemu można się nieco ciekawostek dowiedzieć.
W co zaopatrzyć się podczas biegania? Wystarczą dobre buty, jednak nie chodzi o zwykłe buty sportowe, a konkretne buty przeznaczone do biegania. Cechy dobrych butów: lekkość, przyczepność, dynamika, dopasowanie do stopy. Można także kupić ubiór odprowadzający wilgoć. Fani gadżetów mogą kupić pulsometr do biegania, no ale na takie rzeczy lepiej zaopatrzyć dopiero po dłuższej przygodzie z bieganiem, a nie na samym początku, tym bardziej, że początkujący mogą biegać przez pulsometr za szybko, natomiast zaawansowani za wolno, chcąc dopasować swoje tętno do pulsu.
Zakłada się, że tętno maksymalne wynosi 220 minus wiek, z kolei tętno podczas biegu powinno wynosić 65-80% tętna maksymalnego, lecz dotyczy to osób, które biegają już od jakiegoś czasu, a nie dopiero zaczęły i się zbyt przemęczą. Osoby zaczynające najpierw powinny zaczynać od marszobiegów - czyli kilka minut biegu i kilka minut marszu na zmianę. Ważna jest także zdrowa dieta, proporcje makroskładników powinny wynosić 10-15% białka, 25-30% tłuszczy i 55-60% węglowodanów.
Autorka przytacza przypadek pewnego mężczyzny, który dzięki myśleniu o lesie mógł obniżać swoje ciśnienie. Wspomniane jest o kilku książkach: "Rework", "Jedz i biegaj", "Życie w micie".
Maraton mierzy 42 km 195 m, natomiast ultramaraton to bieg powyżej tej długości. Jest też półmaraton, no i biegi na 5 km, 10 km, początkujący powinni zaczynać właśnie najpierw od krótkich dystansów, gdyż przygotowanie do maratonu trwa około pół roku, a u mniej wysportowanych osób może zająć nawet 1-2 lata.
Męska płeć ma m.in. większe płuca i większe serce, lepsze VO2max (pułap tlenowy),a także więcej mięśni i mniej tłuszczu od kobiet. Mężczyźni z reguły są szybsi, jednak kobiety potrafią być bardziej wytrzymałe, zatem śmiało mogą pobijać chłopów w maratonach.
Zawodowcy biorą udział przeważnie w 3 maratonach na rok, ale amatorzy, którym nie zależy na wyniku mogą próbować nawet 5-6 razy, chociaż trener tego nie zaleca. Po maratonie należy przygotować się na tydzień odpoczynku.
Najczęstsze kontuzje biegaczy długodystansowych: zespół gęsiej stopki, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, rwa kulszowa, bolesność i obrzęk piszczeli. Pamiętajcie, że bieganie nie polega tylko na bieganiu - potrzebne są także ćwiczenia rozciągające i wzmacniające pozostałe mięśnie. Warto robić podbiegi i ćwiczenia TBC.
Zatem ja audiobook (słuchać w trakcie marszu, biegu) polecam wszystkim, którzy chcieliby zyskać nieco motywacji do biegania, ale oczywiście jak ktoś nie chce sam z siebie zacząć, to taka książka też go może nie zachęcić.

1964

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Ano dlatego, że jeszcze kilka miesięcy temu nie dopuszczałam do siebie myśli, że mogłabym zacząć biegać. Chętnie towarzyszyłam biegającej części rodziny, przyjaciołom, ale sama nie odczuwałam takiej potrzeby. A jednak "Maraton Pokoleń" zrobił swoje. Przełamałam opory. Zaczynam biegać i przyznaję, że książka Pani Beaty Sadowskiej jest na tym etapie bardzo przydatna. Dlaczego? Dlatego, że Autorka też kiedyś nie lubiła biegać. A dzięki swoim doświadczeniom, osiągnięciom stanowi doskonałą inspirację, motywuje do działania. Sprawia, że chce się "ruszyć tyłek", zebrać siły i chęci, by pokonać choćby tak krótki dystans, dla którego innym nie chciełoby się założyć dres i wyściubić nos z domu.
Myślę, że nie tylko raczkujący w tym zakresie chętnie skorzystają z porad Pani Beaty i Pana Kuby. Ja na pewno. Zgadzam się, iż odpowiedź na pytanie "jak zacząć biegać?" brzmi: "w sercu, głowie i w odpowiednich butach", potwierdzam, iż każda forma aktywności na świeżym powietrzu daje szansę dostrzegania piękna otaczającego świata, zmian dokonujących się w przyrodzie w poszczególnych porach roku.

Pewnego dnia po prostu wyszłam i pobiegłam, tak zostało do dziś, a książka jest fajnym poradnikiem dla amatorów biegania połączonym z pasją i sposobem na życie. Trudno powiedzieć gdzie się zaczyna, gdzie kończy owa pasja, a gdzie pojawia się obowiązek. Niemniej jednak pewne jest jedno bieganie potrafi być jak narkotyk dla ciała,a narzucenie sobie pewnego rygoru treningów owocuje na wielu płaszczyznach nie tylko biegowych.

Mnie nie zachęciło. Garść uwag praktycznych. I tyle.

Mnie nie zachęciło. Garść uwag praktycznych. I tyle.

Bardzo ale to bardzo fajnie napisana książka o pasji do biegania, jednocześnie zawierająca wskazówki od trenerów-specjalistów. Świetnie i szybko się czyta.Polecam z całego serca!

bardzo fajna książka dla tych co już rozpoczęli przygodę z bieganiem.

bardzo fajna książka dla tych co już rozpoczęli przygodę z bieganiem.

Pozytywna książka o bieganiu jako pasji. Mnie się podobała. Osobiście biegam, ale gdybym tego nie robiła pewnie po jej przeczytaniu bym choć raz spróbowała.

• Audiobooki
  • Bieganie