Chcę żyć

Wydawnictwo: Muza

Kiedy był dzieckiem lekarze przepowiadali, że nie będzie chodził. Jednak dzięki swej determinacji został uznanym tancerzem i choreografem. Za najważniejsze uznaje zasady: być wiernym sobie i nie przestawać walczyć o swoje marzenia. Michał Piróg po raz pierwszy tak szczerze opowiada o trudnej drodze do spełnienia marzeń, okrywaniu korzeni, odważnym coming-oucie oraz o tym, dlaczego nie wierzy w słowo „nigdy”.

W "Chcę żyć", Michał opisuje wszystkie przeszkody, które musiał pokonać, aby dotrzeć tam, gdzie zawsze pragnął.
Przedstawia kluczowe momenty swojego życia, punkty zwrotne, w których odkrył swą prawdziwą tożsamość. Bezkompromisowość oraz absolutna uczciwość autora sprawiają, że książka na długo pozostaje w pamięci. Jest to historia jednostki o silnym charakterze i ogromnej wrażliwości, jej walki z systemem i drodze do odnajdywania w sobie równowagi.

źródło opisu: http://muza.com.pl/produkty/1688-chce-zyc-9788377587515.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/produkty/1688-chce-zyc-9788377587515.html

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 290

Michał Piróg – człowiek, który szuka miłości

Dostałem książkę o Michale Pirogu i zacząłem się zaczytywać. Michał i jego taneczne kroki były ze mną wszędzie: w pracy, w domu, w autobusie, przez kilka dni czytałem o tym, jak na życie patrzy polska gwiazda telewizyjna i zastanawiałem się, jak to się ma do mojego życia… Ano nijak. Mimo to już dawno się tak nie emocjonowałem, czytając losy „głównego bohatera”. Tancerz opowiada
o swoim dzieciństwie, o dorastaniu, ważnych wyborach w życiu i determinacji, która często określała kierunek jego życia.

Sceptycznie podchodziłem do tej autobiografii, ponieważ gatunek ten zawsze rezerwowałem dla ludzi w dojrzalszym wieku, niemal u schyłku swojego życia, a tutaj sytuacja przedstawia się inaczej, Michał z całą pewnością na tamten świat się nie wybiera, więc albo czasy się zmieniły, albo sam gatunek zaczął ulegać zmianom. Właściwie jest to połączenie autobiografii z wywiadem i z małą domieszką felietonu.

Michał Piróg opowiada o tematach trudnych, o tolerancji, akceptacji, pochodzeniu i miłości, determinacji w dążeniu do celu i o sile, jaką trzeba mieć, żeby brnąć dalej. W książce pojawia się wiele mniej lub bardziej znanych nazwisk, pseudonimów i zakamuflowanych postaci z życia publicznego i prywatnego. Włazimy w prywatne życie Piroga, latamy do Izraela i do Stanów Zjednoczonych, poznajemy jego chłopaków, piszemy razem z nim SMS-y, płaczemy i śmiejemy się, zastanawiając się, czy to wszystko prawda. A jeżeli nie, to i tak jest z tego dobra powieść…

Jednak z czasem to czytadło zaczęło...

Jednak z czasem to czytadło zaczęło przypominać prymitywny telewizyjny talk show, w którym podczas randkowego spotkania osoby wypowiadają się, co lubią, a czego nie tolerują u swoich partnerów. Konfrontacje dwóch stron są tu bardzo częste, jednak mimo tych przywar książka jest niezwykle wciągająca, lekka, przyjemna i nieco smutna, czasem gorzka, jednak przeważnie optymistyczna, pozwalająca czerpać energię z samego podejścia do życia głównego bohatera.

Michał teatralny na oczach czytelników zmienia się w Michała telewizyjnego, który staje się częścią popkultury. Tancerz przemienił się w gwiazdę programów telewizyjnych, mam nadzieję, że kiedyś porzuci telemanię i zacznie znów tańczyć. Teraz już wiem, że Michała Piroga nie można zaklasyfikować po prostu jako geja, Żyda, czy wegetarianina, on jest człowiekiem, który szuka miłości…

Grzegorz Śmiałek

lepszego obrońcy zwierząt,
lepszego geja,
lepszego Żyda
niż Michał Piróg.
Moje wrażenie nie jest jednak prawdą obiektywną.
Myślę, że 35 lat to jednak za wczesny wiek by pisać książki o sobie.

Motto Michała do tejże książki. "Chcę żyć, a nie przeżyć".

Michael to imię biblijne wywodzące się z od jednego z archaniołów. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu jedną trzecią aniołów, święty Michał Archanioł pierwszy wystąpił przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż (jest taki) jak Bóg!". To ognisty wojownik, książę niebiańskiej armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa.
Temu przesłaniu był wierny od najwcześniejszego dzieciństwa. Walczył z chorobą, przez którą nie mógł chodzić do szkoły i chuliganić na podwórku, walczył ze starszym bratem, ale przede wszystkim, od kiedy pamięta, walczył o to, żeby nie być przeciętny, tacy jak inni. Chciał się wybić za wszelką cenę. Kiedy zrozumiał, że jest gejem, wcale nie zamierzał tego ukrywać. walczył o to, żeby móc o tym mówić głośno. Kiedy dowiedział się, że jest Żydem, znowu walczył o to, żeby nie żyć w zakłamaniu.

W książce Michał Piróg po raz pierwszy...

natkuss | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Szczerość. Coś, co coraz trudniej znaleźć w naszym życiu. Przybieramy różne twarze na różne okazje, zamiast być po prostu sobą. Z tego schematu wyłamuje się Michał Piróg.
Książka, którą właśnie skończyłam czytać tylko potwierdza to, co o Nim sądziłam. Oglądając programy, w których brał było widać, że jest autentyczny, szczery do bólu, niewykreowany przez żaden scenariusz. Nie boi się mówić o otwarcie o swoim pochodzeniu, o swojej orientacji seksualnej, co dla wielu ludzi może być szokiem. W książce możemy prześledzić jego życie od początków kariery, przez wszystkie wzloty i upadki, te na gruncie zawodowym i osobistym. Możemy zobaczyć jak otwarty jest na innych ludzi, na ich los. Te wszystko jest powodem, dla którego ludzie tak do niego lgną. Rzadko się zdarza, żeby tylu ludzi wypowiadało się tak pozytywnie na temat jednej osoby, mimo że nie ukrywają, że jest ciężki w współpracy, bardzo kieruje się emocjami, ale tylko, dlatego że zależy Mu na losie innych ludzi. Polecam wszystkich...

Madi | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Bardzo lubię Michała Piróga i dlatego byłam ciekawa jego książki/ biografii.
Czego się dowiedziałam ?
Cóż życie ma bardzo ciekawe i barwne, a w nim kilka oddanych przyjaciół i kochającą rodzinę , dużo podróżuje,robi to,co lubi,nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca,dla miłości jest skłonny rzucić wszystko,ale właśnie tej MIŁOŚCI mu brakuje .
Książkę wręcz pochłonęłam,bo Michał Piróg ,to na prawdę szalony człowiek,nieraz uśmiechałam się czytając o jego postrzelonych pomysłach.

bellson | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Mimo, że lubię Michała za bezkompromisowość i barwną osobowość, z ogromną niechęcią podchodzę do "celebryckich" książek. Przeczytałam, mając ku temu okazję, ale nigdy nie kupiłabym jej sama.
Ciekawa historia walki o swoją indywidualność i tożsamość, jednakże nie na tyle porywająca, by warta była najwyższych zachwytów. Ot, czytadło - a że sama postać jest interesująca, lektura mija szybko i dość przyjemnie.

Beti | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Michał Piróg,kiedyś chłopak z Kielc,teraz wspaniały i szanowany choreograf taneczny.Nie boi sie okazywać swoich uczuć.Publicznie przyznał się do tego że jest gejem ,Żydem chociaż wiedział że na pewno nie będzie mu łatwo.
POLECAM :-)

Michał Piróg - niezwykle frapujący, inteligentny człowiek.
Pedał, polski Żyd - jak sam otwarcie o sobie mówi.
Nie oszukuje. Nie kłamie. Nie bajeruje. Nie sprzedaje się.
Jest wolnym człowiekiem, mówiącym o sprawach, które mają dla niego znaczenie.
Nie odkrywa się w całości, nie mamy tu gotowej "recepty" na sukces.
Za to poznajemy trudy codziennych zmagań z samym sobą, chorobą towarzyszącą od dziecka, energią zjednującą dobre dusze.
Poznajemy silnego mężczyznę, walczącego z uporem o prawo do bycia sobą.
Do bycia szczęśliwym człowiekiem. A czyż nie wszyscy tego chcemy?

Piróg jest tutaj bardzo autentyczny.
Nie mam pojęcia w jakim stopniu ta książka jest Jego udziałem.
A w jakim stopniu pani Izy.
Natomiast nie zmienia to faktu, że jest niesamowicie dopracowana. I warta polecenia.

Heathcliff1984 | 2014-08-04
Przeczytana: maj 2014

Kurcze,zawiodłem się.
Całkiem niegłupi facet, ciekawe poglądy na wiele spraw, tylko po co poszedł w stronę autobiografii? Za 20-30 lat owszem byłoby co spisywać ale teraz? Trochę przynudnawe to było.
Szkoda.

Pokonać barierę strachu i wstydu i być po prostu sobą to najtrudniejsze z ludzkich doświadczeń. Cały czas bowiem tkwimy w szeregu uwarunkowań, które w istotny sposób wpływają na nasze zachowania i wyznaczają nam maski, które wkładamy na siebie, by spełnić oczekiwania innych. Dla wielu jest to i naturalne, potrafią tak żyć całe życie, i wygodne i bezpieczne, bo spełniają pokładane w nich nadzieje, są akceptowani i przyjmowani, nie wzbudzają kontrowersji ani nie wywołują niepotrzebnych napięć, które mogłyby być powodem bycia na językach. Unikają wszelkich zadrażnień i napięć, przekonani, że dzięki temu ich życie będzie proste, nie skomplikowane, nie wzbudzające jakichkolwiek negatywnych ocen. Cóż z tego, skoro są sztuczni i nie prawdziwi. Bardziej się dla nich liczy to, co powie świat, nich to, żeby być sobą. Michał zawsze się bronił przed taką postawą, którą określa mianem faryzejskiej i obłudnej, ucieka przed ludźmi, którzy coś robią pod publikę i mocno się liczą z opinią innych...

Monique | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Kiedy pojawiła się na rynku ta książka pomyślałam: kolejny celebryta wydający swoją autobiografię. Co on ma do przekazania? Kogo reprezentuje? Hmmm, strata czasu i pieniędzy. Nie szukałam nawet opinii na temat książki. Jednakże co jakiś czas książka wpadała mi w ręce, ot tak bez przyczyny, w ŚK i innych księgarniach. Za każdym razem brałam ją do ręki i czytałam chwilę. Kolejne odwiedziny w księgarni i kolejne kilka stron.
Co jest??? pomyślałam.
Któregoś dnia robiłam listę prezentów które chciałabym dostać ( taki mały zwyczaj u mnie- każdy wie że robię listę tytułów książek które chciałabym mieć w swojej biblioteczce i rozdaję najbliższym, każde z nich dostaje po 5-6 tytułów i kupuje jedną z nich) "Chcę żyć” trafiło na listę teściowej. Domyślając się, że raczej mi tego nie kupi.
I co? dostałam ją w prezencie. :)
Zaczęłam ją czytać jeszcze tego samego dnia.

i zrozumiałam dlaczego mnie prześladowała.

Czyta się ją bardzo bardzo dobrze, jak na biografię. Dużo dialogów. Wypowiedzi...