978-83-7596-424-0
Matacz

Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie to niezwykłe świadectwo wypraw Marka Kamińskiego na krańce świata dosłownie i w przenośni. Autor przedstawia swój dziecięcy rejs do Danii i Maroka, młodzieńczą podróż po Europie, na Spitsbergen, Grenlandię, biegun północny i południowy, Kilimandżaro, Atlantyk, Pustynię Gibsona w Australii, absolutnie wyjątkowy wyjazd z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą na bieguny Ziemi, „Z Polą przez Polskę” i zimowy spływ Wisłą. Miłość, wiara i nadzieja, wzloty i upadki, determinacja, siła i słabość człowieka w sytuacjach ekstremalnych – o tym pisze. I jak niemożliwe staje się możliwe.

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

allison | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Poznałam tę książkę w formie audiobooka, niestety czytanego przez autora. Piszę "niestety", gdyż pan Marek - który dobrze pisze - wypada fatalnie jako lektor. Nie wszyscy nadają się do tej roli i dlatego najlepiej powierzyć ją sprawdzonym aktorom.

A treść? Tu jest znacznie lepiej i być może gdybym przeczytała papierową książkę, moja ocena byłaby wyższa.
Na pewno ciekawe i intrygujące są wspomnienia autora z wielkich wypraw. Podziwiam takich ludzi z pasją, tym bardziej, że sama nigdy nie odważyłabym się na zdobywanie bieguna północnego czy pokonywanie australijskiej pustyni. Lubię podróże, ale nie ekstremalne. Te wolę poznawać z kart książek i filmów:).

Marek Kamiński interesująco opowiada o przygotowaniach do wypraw i ich przebiegu, o walce z samym sobą i różnymi przeciwnościami przyrody. Często cytuje fragmenty swoich dzienników podróżnych, dzięki czemu mamy okazję poznać jego wrażenia spisywane na gorąco, nieraz w pośpiechu, lapidarnie, ale zawsze z emocjami i podziwem dla...

onika | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, Z podróży, Ebooki
Przeczytana: lipiec 2017

O Marku Kamińskim wiele słyszałam, ale nigdy nie sięgnęłam po jego książki. I chyba dobrze się stało, bo mam wrażenie, że „Warto podążać za marzeniami…” to taka esencja wszystkich dotychczasowych publikacji polarnika. Kamiński ewidentnie ma gen włóczykija, który sprawia, że nie boi się najbardziej zuchwałych planów wcielać w życie. Przy czym do każdej wyprawy rzetelnie przygotowuje się fizycznie, technicznie i intelektualnie. Ma świadomość niebezpieczeństw, jakie mogą czekać na każdym ze szlaków i nie lekceważy natury. Mimo poważnego podejścia do tematu i tak w każdej z jego wypraw zdarzały się jakieś nieprzewidziane wypadki.

Ciekawe dla mnie były zwłaszcza fragmenty notatek sporządzanych podczas ekspedycji. Dobitnie pokazują, że tak naprawdę największym wrogiem człowieka jest to, co siedzi mu w głowie. Setki kilometrów do przejścia, wkoło pustka, niesprzyjające warunki atmosferyczne, a w tym wszystkim człowiek z celem, zmagający się z ciężarem rzeczy potrzebnych do przeżycia,...

olympique | 2013-12-01
Przeczytana: 2013 rok

Wyprawa przez całe życie Marka Kamińskiego. Autor prowadzi nas przez wszystkie swoje marzenia, które krok po kroku starał się realizować. Czyta się jak powieść przygodową.

Ani | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

„Jesteśmy w kosmosie i lecimy w nim” Stanisław Lem

Po przeczytaniu kilka dni wcześniej „Biegunów..” bez wahania sięgnęłam po kolejną książkę Kamińskiego. Autor daje tu biograficzne świadectwo, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Życie jest podróżą, a każdy rozdział to udowadnia. Czy to na biegunach, czy na wyprawie z Jasiem Melą, czy na Pustyni Gibsona, czy też spływając kajakiem po Wiśle - parafrazując polarnika - "człowiek jest tym, co w życiu pasjonującego robi".

Oskar | 2013-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Książka nie jest żadnym majstersztykiem literackim, ani też nie była najbardziej wciągającą mnie pozycją. Tak dużą notę dałem jej dlatego, gdyż wpłynęła bezpośrednio na mnie, jako że podróżami interesuję się nie tylko czytając a wyjeżdżając i przeżywając przygody rzeczywiście, książka ukierunkowała mnie w pewnym kierunku i wiele mi dała. Polecam ją dla osób troszeczkę zagubionych, niekoniecznie interesujących się podróżami ale chcących poznać co dzieje się w głowie podróżnika.

vexlubo | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

dała wielką, ogromną górę radości !!!

brak mi słów którymi mógłbym opisać moje uznanie i szacunek dla PPana Marka.
nie wiem co napisać.

jego postawa i jego "droga" jest facynująca.

PS: TW Leonie, życzę Ci abyś uczył się życia analizując życie najlepszych - czyli m.in. Pana MArka

Lilia Światła | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Niezwykle cenne były dla mnie nie tyle opisy wypraw, co stanów egzystencjalnych, samozaparcia, ukierunkowania na cel i wiary w możliwość realizacji. Prawdziwa szkoła życia, słuchania i przezwyciężania siebie.

an-kra | 2018-08-17

Lubię takie książki, które wciągają mnie w zupełnie nieznane rejony. Korci mnie powtórka z tej lektury, a to mi się nie zdarza.

szymic1 | 2014-04-20

Książkę dostałem w prezencie w formie audiobooka czytanego przez samego autora i po dwóch rozdziałach mogę powiedzieć trzy rzeczy. Po pierwsze dokonania podróżnicze autora są niepodważalne, po drugie Marek Kamiński nie ma kompletnie daru pisania a po trzecie nie ma daru czytania książek. Spodziewałem się, dużo więcej po tej książce zwłaszcza, że jak sam autor często zaznacza 'że prawie skończył filozofię'. Natomiast opisy wypraw są w stylu 'jest ciężko', 'przeszliśmy 15km a zostało 400km', 'jest zimno'. 'upadłeś to musisz się podnieść', 'nie można przegrać'. Teksty niczym z taniej książki o coachingu... Słuchając tej książki niejednokrotnie miałem wrażenie, że autor po sam nie przeczytał tego co napisał, co więcej również nikomu tej książki nie dał do poprawki i zrecenzowania przed wydaniem. Tak więc powstało coś czego nie da się czytać a co gorsza słuchać bo głos pana Marka jest nużący i nie pozwala skupić się na treści. Ustawiam dwie gwiazdki za dokonania bo za treść książki...

Karolina | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Tak jak podkreślał to sam autor-podróż nie polega tylko na przemieszczaniu się z punktu A do punktu B,to również podróż wgłąb własnego ja,odkrywanie na nowo piękna i tajemnicy sił natury.Książka pokazuje oblicze wypraw w skrajnie trudnych warunkach(i to nie tylko tych poniżej 0°C) oraz zawiera wiele refleksji na temat życia,świata i człowieka jako integralnej jego części.Tytuł również nie jest przypadkowy,życie Marka Kamińskiego udowadnia,że wytrwałe dążenie do celu jest prostą drogą do spełniania nawet największych marzeń, bez względu na wiek,płeć czy status społeczny.Zatem do dzieła. :)