Okładka książki Chwila szczęścia

Włochy, Polska, turyści
typ
papier
Ag2S
6.02 (123 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Nicco jest młody, ironiczny, dowcipny i bystry. Ma tylko jeden problem: jego dziewczyna, Alessia, odeszła od niego, mówiąc na pożegnanie jedynie „Przykro mi”. Nicco nie może się z tym pogodzić: rok wspaniałego, radosnego i intensywnego związku przekreślony bez słowa wyjaśnienia. Na szczęście jest Gruby, dawny kumpel z liceum, trochę nieokrzesany, ale bardzo sympatyczny, pełen energii, który ciąga Nicca po imprezach, barach i kolacjach. Od roku jest zakochany w dwóch dziewczynach naraz, pracuje przez internet i sprzedaje pirackie płyty z muzyką i filmami. To człowiek, który odnajdzie się w każdej sytuacji. Nie ma żadnych skrupułów, by wykorzystywać okazje, które życie serwuje mu na srebrnym półmisku. Zupełnie inaczej niż Nicco, który wszędzie widzi problemy i ma do siebie żal za wiele zdarzeń z przeszłości, na przykład obwinia się o to, że za rzadko mówił ojcu, jak go kocha. Wymyśla sobie od kretynów za każdym razem, kiedy wspomina chwile, w których czuł, jak bardzo kocha Alessię, ale nie znajdował słów, by jej o tym powiedzieć. Pewnego wieczoru w Rzymie w jego poobijanym życiu pojawiają się dwie turystki z Polski. Gruby i Nicco nadskakują im, jak tylko Włosi potrafią. Gorące lato, Rzym, wszechobecne piękno i pragnienie, by spełniły się marzenia. Każdy z bohaterów otrzyma szansę na szczęście. Czy Nicco otworzy swoje serce przed cudzoziemką? Czy zabrać głos nowemu uczuciu? Czy będzie w stanie definitywnie rozliczyć się z przeszłością i cieszyć nowym rozdziałem swojego życia, nawet jeśli ten będzie trwać tylko chwilę?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

Cena

Polecamy

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 1767

Miłość to te z pozoru nic nieznaczące wiadomości

Federico Moccia włoski pisarz, którego zna cały świat. Czytelnicy zachwycają się jego powieściami o miłości i codziennym życiu. Wydawać by się mogło, że porusza tematy banalne i w sumie oklepane... a jednak nic bardziej mylnego, ponieważ styl pisarza jest niepowtarzalny i chwyta za serce. Mam wrażenie jednak, że jego powieści nie są równe sobie, jedne lepsze, drugie niestety gorsze. Tym razem sięgnęłam po najnowszą powieść Federica Moccii „Chwila szczęścia”, skuszona pięknym opisem i dość sympatyczną okładką, nie jestem jednak w pełni usatysfakcjonowana, czegoś mi w niej zabrakło.

Młody Włoch Nicco jest zakochany w swojej dziewczynie Alessii. Miłość piękna, jedyna i wydawać by się mogła, że już ta ostatnia. Niestety, tak pięknie nie jest. Związek rozpada się i bohater cierpi. Przeżywa okrutnie to rozstanie i nie bardzo potrafi znaleźć odpowiedź na dręczące go pytanie „dlaczego to się stało?”. Jakby tego było mało Nicco po śmierci ojca staje się głową rodziny i siostry obarczają go swoimi rozterkami i problemami. Można zwariować? Można. Praca na kilku stanowiskach, wieczna gonitwa, problemy cudze, nie wspominając o własnych. Jedynym pocieszeniem są spotkania z przyjacielem Grubym, który raczy bohatera ciekawymi historyjkami ze swojego dość burzliwego życia uczuciowego.

Każdy dzień to walka dla Nicca. Próbuje zapomnieć o swojej ukochanej, próbuje nauczyć się życia bez niej. Nie jest trudno jednak zgadnąć, że łatwo mu nie jest. Gruby nie pozostawia przyjaciela samego, próbuje go wyciągnąć z depresji sięgając po rożne sposoby. Pewnego razu spotykają na swojej drodze dwie Polki – Anię i Paulę, sytuacja dla Grubego wspaniała do rozwinięcia znajomości, Nicco jednak niechętnie korzysta z zaistniałej sytuacji. Życie bywa przewrotne i Ania staje się coraz bliższa zranionemu bohaterowi.

Federico Moccia moim zdaniem jest dość specyficznym pisarzem. Nie można mu zarzucić braku zdolności, nie można także powiedzieć, że brakuje mu pomysłów, jednak przewidywalność jego opowieści bywa momentami dość nużąca i wydaje się, że książka jest zbyt nudna. Opisy, kreacja bohaterów i sam sposób posługiwania się słowem są godne pochwały, pomimo tego mnie „Chwile szczęścia” nie zachwyciły na tyle, żebym mogła polecać tę książkę wszystkim wokół. Fajna opowieść, ale bez wielkich ochów i achów niestety.

Mam nadzieję jednak, że to tylko moje zdanie. Sama nie bardzo potrafię jednoznacznie określić, gdzie tkwi problem. Wszystko jest, a jednak czegoś zabrakło. Emocji jest sporo, bohaterowi bardzo sympatyczni, może akcja zbyt powolna, a może po prostu to ja już jestem za stara na tego typu opowieści. Zdecydowanie książka skierowana do grona młodszych czytelniczek, które lubią pomarzyć niespiesznie o wielkiej miłości.

Iwona Migowska

Opinie czytelników
książek: 19679
Ania1986 | 2014-05-16
Przeczytana: 2014 rok

"Czasami jesteśmy tacy roztargnieni, że kolejny dzień nie wydaje się nam szczególnie ważki. Tymczasem codziennie może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie, codziennie może być ten nowy dzień".

Czym jest szczęście? Pewnie każdy z Was posiada inną definicję szczęścia. Dla jednych szczęściem jest miłość, dla drugich rodzina, a jeszcze innych praca. Ale bywa też tak, że nie zdajemy sobie sprawy ze szczęścia jakie posiadamy. Czasami po fakcie możemy stwierdzić, że szczęście uciekło nam tuż sprzed nosa i już nie wróci. Szczęście dla jednych może trwać w nieskończoność, dla innych może trwać tylko tytułową chwilę. Jak jest w przypadku nowej powieści włoskiego pisarza, której premiera odbędzie się 19 marca?

Federico Moccia to urodzony w 1963 roku w Rzymie włoski pisarz i zarazem scenarzysta filmowy i telewizyjny. Pierwsza jego powieść "Trzy metry nad niebem" odniosła niezwykły sukces stając się książką kultową. Kolejne jego powieści trafiały na szklany ekran.

Główny...

awiola | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

"Pewnego dnia wszystko będzie wspomnieniem".

Styl życia mieszkańców Włoch kojarzy mi się przede wszystkim z jednym – z bardzo beztroskim podejściem do wielu spraw, wyrażającym się w celebrowaniu różnych codziennych czynności i bezstresowym przyjmowaniem trudów życia. Gdy więc nadarzyła się okazja przeczytania włoskiej powieści, napisanej przez poczytnego, znanego na całym świecie pisarza, do tego z wplecionym w fabułę polskim wątkiem, nie mogłam nie skorzystać z takiej okazji. Czy książka zapewniła mi chwile szczęścia? Owszem, takie chwile pojawiły się.

Federico Moccia to urodzony w 1963 r. w Rzymie, włoski reżyser filmowy i scenarzysta. Jako pisarz zadebiutował w 1992 roku powieścią pt. "Trzy metry nad niebem", którą wydał własnym kosztem, w niewielkim nakładzie. Dwanaście lat później, jego debiut literacki zostaje ponownie wydany, osiągając miano bestselleru i książki kultowej, na podstawie której nakręcono nawet film. Nazwisko Moccia znane jest w wielu krajach...

Aga | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Nicco to młody mieszkaniec Rzymu. Na co dzień pracuje w kiosku z prasą i jako agent nieruchomości. Właśnie został porzucony przez dziewczynę, Alessię. Nie może w to uwierzyć. Cały czas myśli, że dziewczyna jeszcze wróci do niego. Poza tym nasz bohater tęskni za nieżyjącym już ojcem, obwinia się za to, że nie zdążył mu powiedzieć za życia, że go kocha. Na szczęście jego kolega - Gruby, próbuje go rozweselić na różne sposoby. I w trakcie ich wspólnych eskapad nieoczekiwanie poznają dwie polskie turystki...

Styl pisarza ułatwia utożsamienie się z bohaterami. Postacie są szczegółowo scharakteryzowane. W książce poznajemy Grubego, kochliwego lekkoducha, wielu dość specyficznych klientów kiosku Nicca, jego siostry wraz z ich ogromnymi problemami, Pepe - niebezpiecznego byłego partnera jednej z sióstr i oczywiście dwie wesołe Polki. Jesteśmy świadkami jak główny bohater - Nicco w każdej wolnej chwili wspomina zakończony już związek z Allesią. Momentami jest to odrobinę drażniące.

Wielką zal...

Kasiek | 2014-03-04
Na półkach: 52/2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2014

Federico Moccia, autor powieści dla młodzieży. Włoch. Jego powieści zawojowały cały świat. Słynny już zwyczaj wieszania kłódek na mostach, aby uczynić miłość wieczną, związek nierozerwalny. Najnowsza powieść „Chwila szczęścia” ma mieć premierę 19 marca… a okładka przyzywa lato. Piękna, błękitna – jak niebo w maju. Arcydzieło!

Okładka jest piękna, jak to zwykle bywa z książkami Mocci. Ma on też zwykle fajne pomysły na fabułę, zwykle już sam opis wystarczył mi abym po prostu musiała zabrać się za czytanie. Tutaj też, opis zachęcał, jeszcze polski akcent. Oto na pierwszym planie miały być Polki. Czy trzeba było większej zachęty? No trochę się bałam, bo o ile – jak już wspomniałam- pomysły na powieść Moccia ma świetne, o tyle, często bywało tak, że jego styl, nie wiem czy za sprawą tłumaczenia, czy za sprawą różnic kulturowych męczyłam się czytając. Ostatnio „Amore 14” mnie zauroczyła, więc pełna najlepszych chęci wzięłam do rąk nową książkę.

Nicco, młody Włoch ma dziewczynę, którą koch...

Chwila szczęścia?

„Miłość składa się właśnie z takich drobiazgów, czasami pozbawionych sensu, które wzbudzają śmiech lub niedowierzanie, a w danej chwili są dla nas najpiękniejsze. Miłość to te z pozoru nic nieznaczące wiadomości, które jednak mówią wszystko, i kiedy dostajesz je codziennie, nie zwracasz na nie uwagi, ale kiedy zaczyna ci ich brakować, stają się obsesją.”*

W życiu każdego człowieka pojawiają się chwile szczęścia, jedne są dłuższe, a drugie krótsze i zdarza się, że bardzo często nie potrafimy ich dojrzeć, złapać w odpowiednim momencie co sprawia, że ulatują bezpowrotnie. Bywa też, że nie doceniamy tych momentów, nie potrafimy się z tego cieszyć czy też wyrazić tego co czujemy. Ty właśnie tak miałeś, byłeś szczęśliwy, miałeś wszystko co powodowało tą radość, ale nie potrafiłeś tego docenić, pokazać tego co czujesz i myślisz, a teraz… teraz musisz na nowo nauczyć się łapać te ulotne fragmenty życia.

Młody Włoch, Nicco pracuje w firmie rodzinnej, a popołudniami w bi...

Susie | 2014-03-31

Pewnie większość z Was kojarzy tytuł „Trzy metry nad niebem”, prawda? Gdy po raz pierwszy przeczytałam tę książkę dobrych kilka lat temu, byłam zafascynowana historią w niej opowiedzianą. Federico Moccia był pierwszym włoskim autorem, po jakiego książkę miałam okazję sięgnąć i urzekła mnie wykreowana przez niego rzeczywistość. Bez wahania sięgnęłam zatem po drugą część, pt. „Tylko Ciebie chcę”. Książka owszem była przyjemna i warta przeczytania, ale już czegoś mi w niej zabrakło. Mimo to Moccia od tego pamiętnego pierwszego spotkania jest autorem, po którego kolejne książki mam ochotę sięgać, niezależnie od tego o czym opowiadają. Dlatego też, gdy otrzymałam propozycję przeczytania jego najnowszej powieści, nie omieszkałam odmówić, mimo braku czasu.
„Chwila szczęścia” opowiada historię Nicca; spokojnego chłopaka, cierpiącego po śmierci ojca, którego właśnie porzuciła dziewczyna. Jego najlepszy przyjaciel - Gruby, to zupełne przeciwieństwo. Mimo średnio atrakcyjnego wyglądu, potrafi so...

Małgorzata | 2014-04-17
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Książkę przeczytałam za jednym zamachem. Czyta się ją szybko i łatwo, pomimo wielu wstawek opisujących słoneczną Italię i samych włochów. Już na wstępie mogę ją Wam polecić, aczkolwiek nie oczekujcie happy-endu. Być może historia przystojnego Nicco nie kończy się na tej książce?

Zacznijmy od początku. Jak wiemy dobrym początkiem każdej dobrej historii jest koniec pewnego etapu w życiu. Tak, też się dzieje w przypadku głównego bohatera, który porzucony przez ukochaną Alessię poznaje piękną polkę. Do tego musimy dorzucić śmierć ojca Nicco oraz jego dwie nieporadne życiowo siostry i mamy wybuchową mieszankę.

Zaskoczył mnie fakt, iż obie siostry Nicco oraz jego matka mówią o nim, jako głowie rodziny i przychodzą do niego z każdym problem. Chcą by rozwiązał je za nie – widać taka jest kultura panująca we Włoszech, że to mężczyzna podejmuje wszystkie decyzje i za wszystko w rodzinie odpowiada.

Żeby było jeszcze weselej Federico Moccia przedstawia nam najbliższego przyjaciela Nicco – Grub...

książkoholiczka | 2014-03-17
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2014

Przyznaję, nie lubię książek tego pana. Tą przeczytałam bo chciałam zobaczyć jak opisane zostaną dwie Polki, które poznały Nicca i Grubego. Upewniłam się, że nie zszargał nam opinii ale myślę też, że nie przeczytam już żadnej jego książki i nic na tym nie stracę.

Just_Books17 | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Szczęście bywa ulotne jak motyle. To chwila, która napaja Nas pozytywną energią, dzięki, której moglibyśmy dosięgnąć nieba, a potem? W mgnieniu oka gaśnie jak rozgrzany płomień ugaszony wodą. Jak jest tym razem w książce Federico Moccia "Chwila szczęścia" ?

Wakacje.. Upalne lato w samym środku stolicy Włoch, niezwykłym Rzymie.. Dwóch młodych mężczyzn, rodowitych Włochów tak skrajnie różnych. I na froncie dwie atrakcyjne turystki z Polski! Do serca każdego z nich zapuka szansa na szczęście, czy złapią i będą dusić tą chwilę jak cytrynkę?

" Czasami jesteśmy tacy roztargnieni, że kolejny dzień nie wydaje nam się szczególnie ważki. Tymczasem codziennie może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie, codziennie może być ten nowy dzień. Na przykład dzisiaj mam przeczucie, że to będzie właśnie taki dzień."

Nicco to młody, bystry z poczuciem humoru chłopak, który ma przeczucie, że dzisiaj stanie się coś ważnego, coś co odmieni jego życie raz na zawsze. Intuicja go nie...

Clary | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Nicco ma dwadzieścia lat i właśnie rzuciła go dziewczyna. Porzucony chłopak rozmyśla nad tym dlaczego bez słowa wyjaśnienia jego ukochana Alessia postanowiła z nim zerwać. O tym, że jest to definitywny koniec dowiaduje się z facebooka. W trudnych chwilach może liczyć na wsparcie swojego najlepszego przyjaciela ksywka Gruby. Dwójka młodych mężczyzn pewnego dnia wpada nie dwie turystki uwaga z Polski! Czy Ania i Paulina odnajdą miłość, czy Nicco i Gruby zakochają się w pięknych Polkach ? Czy będę potrafili wykorzystać szansę na szczęście?

Książki autorstwa Federico Moccia miałam już okazję czytać. Na podstawie wszystkich książek tego włoskiego autora powstały filmy. Byłam ciekawa jaką historię stworzył tym razem. Przenosimy się do Rzymu. Poznajemy Nicco. Chłopak opowiada nam swoją historię. Jesteśmy świadkami zdarzeń teraźniejszych jak i tych przeszłych. Zraniony przez dziewczynę, po stracie ojca, próbuje odnaleźć się w świecie. Ma dwie prace, rano pracuje w kiosku, po południami w biur...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto