Chwila szczęścia

Włochy, Polska, turyści
typ
papier
Ag2S
5,88 (251 ocen i 68 opinii)

Opis książki

Nicco jest młody, ironiczny, dowcipny i bystry. Ma tylko jeden problem: jego dziewczyna, Alessia, odeszła od niego, mówiąc na pożegnanie jedynie „Przykro mi”. Nicco nie może się z tym pogodzić: rok wspaniałego, radosnego i intensywnego związku przekreślony bez słowa wyjaśnienia. Na szczęście jest Gruby, dawny kumpel z liceum, trochę nieokrzesany, ale bardzo sympatyczny, pełen energii, który ciąga Nicca po imprezach, barach i kolacjach. Od roku jest zakochany w dwóch dziewczynach naraz, pracuje przez internet i sprzedaje pirackie płyty z muzyką i filmami. To człowiek, który odnajdzie się w każdej sytuacji. Nie ma żadnych skrupułów, by wykorzystywać okazje, które życie serwuje mu na srebrnym półmisku. Zupełnie inaczej niż Nicco, który wszędzie widzi problemy i ma do siebie żal za wiele zdarzeń z przeszłości, na przykład obwinia się o to, że za rzadko mówił ojcu, jak go kocha. Wymyśla sobie od kretynów za każdym razem, kiedy wspomina chwile, w których czuł, jak bardzo kocha Alessię, ale nie znajdował słów, by jej o tym powiedzieć. Pewnego wieczoru w Rzymie w jego poobijanym życiu pojawiają się dwie turystki z Polski. Gruby i Nicco nadskakują im, jak tylko Włosi potrafią. Gorące lato, Rzym, wszechobecne piękno i pragnienie, by spełniły się marzenia. Każdy z bohaterów otrzyma szansę na szczęście. Czy Nicco otworzy swoje serce przed cudzoziemką? Czy zabrać głos nowemu uczuciu? Czy będzie w stanie definitywnie rozliczyć się z przeszłością i cieszyć nowym rozdziałem swojego życia, nawet jeśli ten będzie trwać tylko chwilę?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 741

Miłość to te z pozoru nic nieznaczące wiadomości

Federico Moccia włoski pisarz, którego zna cały świat. Czytelnicy zachwycają się jego powieściami o miłości i codziennym życiu. Wydawać by się mogło, że porusza tematy banalne i w sumie oklepane... a jednak nic bardziej mylnego, ponieważ styl pisarza jest niepowtarzalny i chwyta za serce. Mam wrażenie jednak, że jego powieści nie są równe sobie, jedne lepsze, drugie niestety gorsze. Tym razem sięgnęłam po najnowszą powieść Federica Moccii „Chwila szczęścia”, skuszona pięknym opisem i dość sympatyczną okładką, nie jestem jednak w pełni usatysfakcjonowana, czegoś mi w niej zabrakło.

Młody Włoch Nicco jest zakochany w swojej dziewczynie Alessii. Miłość piękna, jedyna i wydawać by się mogła, że już ta ostatnia. Niestety, tak pięknie nie jest. Związek rozpada się i bohater cierpi. Przeżywa okrutnie to rozstanie i nie bardzo potrafi znaleźć odpowiedź na dręczące go pytanie „dlaczego to się stało?”. Jakby tego było mało Nicco po śmierci ojca staje się głową rodziny i siostry obarczają go swoimi rozterkami i problemami. Można zwariować? Można. Praca na kilku stanowiskach, wieczna gonitwa, problemy cudze, nie wspominając o własnych. Jedynym pocieszeniem są spotkania z przyjacielem Grubym, który raczy bohatera ciekawymi historyjkami ze swojego dość burzliwego życia uczuciowego.

Każdy dzień to walka dla Nicca. Próbuje zapomnieć o swojej ukochanej, próbuje nauczyć się życia bez niej. Nie jest trudno jednak zgadnąć, że łatwo mu nie jest. Gruby nie pozostawia przyjaciela samego, próbuje go wyciągnąć z depresji sięgając po rożne sposoby. Pewnego razu spotykają na swojej drodze dwie Polki – Anię i Paulę, sytuacja dla Grubego wspaniała do rozwinięcia znajomości, Nicco jednak niechętnie korzysta z zaistniałej sytuacji. Życie bywa przewrotne i Ania staje się coraz bliższa zranionemu bohaterowi.

Federico Moccia moim zdaniem jest dość specyficznym pisarzem. Nie można mu zarzucić braku zdolności, nie można także powiedzieć, że brakuje mu pomysłów, jednak przewidywalność jego opowieści bywa momentami dość nużąca i wydaje się, że książka jest zbyt nudna. Opisy, kreacja bohaterów i sam sposób posługiwania się słowem są godne pochwały, pomimo tego mnie „Chwile szczęścia” nie zachwyciły na tyle, żebym mogła polecać tę książkę wszystkim wokół. Fajna opowieść, ale bez wielkich ochów i achów niestety.

Mam nadzieję jednak, że to tylko moje zdanie. Sama nie bardzo potrafię jednoznacznie określić, gdzie tkwi problem. Wszystko jest, a jednak czegoś zabrakło. Emocji jest sporo, bohaterowi bardzo sympatyczni, może akcja zbyt powolna, a może po prostu to ja już jestem za stara na tego typu opowieści. Zdecydowanie książka skierowana do grona młodszych czytelniczek, które lubią pomarzyć niespiesznie o wielkiej miłości.

Iwona Migowska

Opinie czytelników
Książkowa-Fantazja | 2014-05-16
Przeczytana: 17 marca 2014

"Czasami jesteśmy tacy roztargnieni, że kolejny dzień nie wydaje się nam szczególnie ważki. Tymczasem codziennie może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie, codziennie może być ten nowy dzień".

Czym jest szczęście? Pewnie każdy z Was posiada inną definicję szczęścia. Dla jednych szczęściem jest miłość, dla drugich rodzina, a jeszcze innych praca. Ale bywa też tak, że nie zdajemy sobie sprawy ze szczęścia jakie posiadamy. Czasami po fakcie możemy stwierdzić, że szczęście uciekło nam tuż sprzed nosa i już nie wróci. Szczęście dla jednych może trwać w nieskończoność, dla innych może trwać tylko tytułową chwilę. Jak jest w przypadku nowej powieści włoskiego pisarza, której premiera odbędzie się 19 marca?

Federico Moccia to urodzony w 1963 roku w Rzymie włoski pisarz i zarazem scenarzysta filmowy i telewizyjny. Pierwsza jego powieść "Trzy metry nad niebem" odniosła niezwykły sukces stając się książką kultową. Kolejne jego powieści trafiały na szklany ekran.

Główny bohater Nicco...

awiola | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

"Pewnego dnia wszystko będzie wspomnieniem".

Styl życia mieszkańców Włoch kojarzy mi się przede wszystkim z jednym – z bardzo beztroskim podejściem do wielu spraw, wyrażającym się w celebrowaniu różnych codziennych czynności i bezstresowym przyjmowaniem trudów życia. Gdy więc nadarzyła się okazja przeczytania włoskiej powieści, napisanej przez poczytnego, znanego na całym świecie pisarza, do tego z wplecionym w fabułę polskim wątkiem, nie mogłam nie skorzystać z takiej okazji. Czy książka zapewniła mi chwile szczęścia? Owszem, takie chwile pojawiły się.

Federico Moccia to urodzony w 1963 r. w Rzymie, włoski reżyser filmowy i scenarzysta. Jako pisarz zadebiutował w 1992 roku powieścią pt. "Trzy metry nad niebem", którą wydał własnym kosztem, w niewielkim nakładzie. Dwanaście lat później, jego debiut literacki zostaje ponownie wydany, osiągając miano bestselleru i książki kultowej, na podstawie której nakręcono nawet film. Nazwisko Moccia znane jest w wielu krajach, w Polsce...

kamyk576 | 2015-03-15

Liczba stron:318
''Gorące lato,Rzym,wszechobecne piękno i pragnienie,by spełniły się marzenia''.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem,rozczarowałam się. Spodziewałam się po tytule i okładce czegoś więcej,bardzo banalna historia. Nie powiem,bo czyta się szybko,lekko.Może gdybym czytała ją o innej porze roku bardziej by mi się spodobała? Tego nie wiem. Gdy ją czytałam, mogłam wszystko dokładnie przewidziec,co i kiedy się stanie,niestety o to mi nie chodziło-wolałabym,gdyby były jakieś zaskoczenia,zwroty akcji.Oczywiście interesujący i to bardzo jest Rzym,ale opisywanie wszystkich miejsc nieistotnych było irytujące!
Może po prostu mi się nie podobała,a komuś innemu się spodoba,każdy ma swój gust:)

detektywmonk | 2014-11-20

Mam zawsze nadzieję,że autor którego nie znam okaże się wartym przeczytania.
I nie pomyliłem się,tak to książka napisana naprawdę bardzo dobrze.
Autor Włoch,opisuję wakacyjny romans dwóch Włochów z dwiema Polkami.
Co ciekawe,nie było to stereotypowe przedstawienie naszych rodaków.
Jako taniej siły roboczej,te dziewczyny są nie tylko ładne,lecz inteligentne.
Autor nie szczędzi opisów scen erotycznych.
Opisuje też włoskie potrawy i zwyczaje.
Mamy tu też sporo imigrantów.
Jak choćby Murzyna,która handluje narkotykami.
Książkę czyta się szybko,lekko napisana.
Jest idealna na wakacje.

Aga | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Nicco to młody mieszkaniec Rzymu. Na co dzień pracuje w kiosku z prasą i jako agent nieruchomości. Właśnie został porzucony przez dziewczynę, Alessię. Nie może w to uwierzyć. Cały czas myśli, że dziewczyna jeszcze wróci do niego. Poza tym nasz bohater tęskni za nieżyjącym już ojcem, obwinia się za to, że nie zdążył mu powiedzieć za życia, że go kocha. Na szczęście jego kolega - Gruby, próbuje go rozweselić na różne sposoby. I w trakcie ich wspólnych eskapad nieoczekiwanie poznają dwie polskie turystki...

Styl pisarza ułatwia utożsamienie się z bohaterami. Postacie są szczegółowo scharakteryzowane. W książce poznajemy Grubego, kochliwego lekkoducha, wielu dość specyficznych klientów kiosku Nicca, jego siostry wraz z ich ogromnymi problemami, Pepe - niebezpiecznego byłego partnera jednej z sióstr i oczywiście dwie wesołe Polki. Jesteśmy świadkami jak główny bohater - Nicco w każdej wolnej chwili wspomina zakończony już związek z Allesią. Momentami jest to odrobinę drażniące.

Wielką...

wiolagg66 | 2015-01-22

Książka wspaniała. Uwielbiam takie miłosne historyjki,a CHWILA SZCZĘŚCIA jest czymś,czego jeszcze nie czytałam. To inna historia,nie taka jak wszystkie.Ma w sobie to COŚ ;D

Dlatego też GORĄCO POLECAM :)

Kasiek | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Federico Moccia, autor powieści dla młodzieży. Włoch. Jego powieści zawojowały cały świat. Słynny już zwyczaj wieszania kłódek na mostach, aby uczynić miłość wieczną, związek nierozerwalny. Najnowsza powieść „Chwila szczęścia” ma mieć premierę 19 marca… a okładka przyzywa lato. Piękna, błękitna – jak niebo w maju. Arcydzieło!

Okładka jest piękna, jak to zwykle bywa z książkami Mocci. Ma on też zwykle fajne pomysły na fabułę, zwykle już sam opis wystarczył mi abym po prostu musiała zabrać się za czytanie. Tutaj też, opis zachęcał, jeszcze polski akcent. Oto na pierwszym planie miały być Polki. Czy trzeba było większej zachęty? No trochę się bałam, bo o ile – jak już wspomniałam- pomysły na powieść Moccia ma świetne, o tyle, często bywało tak, że jego styl, nie wiem czy za sprawą tłumaczenia, czy za sprawą różnic kulturowych męczyłam się czytając. Ostatnio „Amore 14” mnie zauroczyła, więc pełna najlepszych chęci wzięłam do rąk nową książkę.

Nicco, młody Włoch ma dziewczynę, którą...

Bujaczek | 2014-03-12
Przeczytana: 04 marca 2014

Chwila szczęścia?

„Miłość składa się właśnie z takich drobiazgów, czasami pozbawionych sensu, które wzbudzają śmiech lub niedowierzanie, a w danej chwili są dla nas najpiękniejsze. Miłość to te z pozoru nic nieznaczące wiadomości, które jednak mówią wszystko, i kiedy dostajesz je codziennie, nie zwracasz na nie uwagi, ale kiedy zaczyna ci ich brakować, stają się obsesją.”*

W życiu każdego człowieka pojawiają się chwile szczęścia, jedne są dłuższe, a drugie krótsze i zdarza się, że bardzo często nie potrafimy ich dojrzeć, złapać w odpowiednim momencie co sprawia, że ulatują bezpowrotnie. Bywa też, że nie doceniamy tych momentów, nie potrafimy się z tego cieszyć czy też wyrazić tego co czujemy. Ty właśnie tak miałeś, byłeś szczęśliwy, miałeś wszystko co powodowało tą radość, ale nie potrafiłeś tego docenić, pokazać tego co czujesz i myślisz, a teraz… teraz musisz na nowo nauczyć się łapać te ulotne fragmenty życia.

Młody Włoch, Nicco pracuje w firmie rodzinnej, a popołudniami...

Katarzynka | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Mimo że "Chwila szczęścia" to moje pierwsze spotkanie z Federico Moccia, to już zdążyłam się nim zauroczyć.
Zacznijmy od okładki, bo w sumie, każda książka właśnie tutaj się zaczyna. Strona tytułowa jest urocza, wręcz słodka. Kiedy czytelnik spotyka takie kolory w księgarni czy też bibliotece od razu bierze je do ręki i sprawdza co może się za nimi kryć.
A tu niespodzianka! Książka, choć z pozoru tylko o miłości, to zawiera w sobie dużo innych uczuć. Nicco, młody i dowcipny chłopak, główny bohater powieści, przeżywa trudne chwile po rozstaniu ze swoją dziewczyną - Alessią..ale od czego ma się przyjaciół..Gruby, trochę bezpruderyjny, kumpel z liceum stara się zająć uwagę Nicco wszystkim co mu przyjdzie na myśl. Takim oto sposobem, pewnego słonecznego dnia, dwaj Włosi spotykają dwie cudzoziemki, Polki. Od tego momentu zaczyna się przygoda. Książka nabiera rumieńców i z każdą kolejną stroną robi się co raz ciekawiej.
Włochy, przystojni młodzi mężczyźni i dwie piękne cudzoziemki, to...

książek: 2073
książkoholiczka | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Przyznaję, nie lubię książek tego pana. Tą przeczytałam bo chciałam zobaczyć jak opisane zostaną dwie Polki, które poznały Nicca i Grubego. Upewniłam się, że nie zszargał nam opinii ale myślę też, że nie przeczytam już żadnej jego książki i nic na tym nie stracę.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku