Kiedy byłeś mój

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
When You were Mine
Rose

Któż nie zna historię Romea i Julii, kochanków skazanych na potępienie? Ale czy ktoś pamięta Rosaline, kuzynkę Julii, a zarazem pierwszą miłość Romea. To z nią Romeo pragnął spotkać się na przyjęciu u Kapulettich i to właśnie wtedy na scenie pojawiła się Julia. Dla jednych rozpoczął się romans, dla innych - Rosaline - zaczęła się tragedia. Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną,...

Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną, rozdartą wewnętrznie wyrokiem przeznaczenia. Doskonale wiedziała, co robi. Kłopot w tym, że Szekspir nie miał o tym pojęcia - amerykańska pisarka Rebecca Serle proponuje inną wersję losów kochanków. Jej powieść to trawestacja dramatu Williama Szekspira. Porzucona kobieta przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń.
Historia zakochanych zostaje przeniesiona do czasów współczesnych. Rosaline i Rob, bohaterowie powieści "Kiedy byłeś mój", to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Gdy dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku, do miasta wprowadza się Juliet - kuzynka Rosaline, jej dawna przyjaciółka, która teraz staje się jej wrogiem. Robi wszystko, żeby zbliżyć się do Roba. Jest piękna i szalona... Gdy grozi samobójstwem, Rosaline zaczyna się martwić nie tylko o serce Roba, ale też o jego życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

sqot_es | 2019-04-28

"(...) Szekspir chyba koniec końców się nie mylił. Jedna historia może mieć wiele różnych zakończeń." - i to zakończenie zdecydowanie mi się podoba.
Choć historia Romea i Julii kończy się tragicznie, to Rebecca Serle nadała jej pozytywnego charakteru. Opowieść z perspektywy Rosaline jest ciekawsza i mniej dramatyczna.
Wzruszająca, a za razem zabawna. Przeczytałam jednym tchem.

Violaa91 | 2018-05-13

Całkiem przyjemna. Ciekawa, współczesna interpretacja Romea i Julii. Miejscami zaskakuje, wciąga. Raczej młodzieżowa powieść ale uważam, że całkiem niezła.

olga281 | 2018-02-18
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Taki średniaczek w swoim gatunku. Dość przyjemnie się czytało.

Głównymi bohaterami są Rob i Rosaline. Oni są parą nastolatków znają się od dzieciństwa i właśnie zaczęli ostatni rok w liceum. Pomiędzy Rob'em, a Rosalie wkrótce zaczyna coś się dziać. Wszystko bardzo szło z planem dobrze, dopóki do miasta nie wróciła kuzynka Rose i przyjaciółka jego Juliet.
Rozpoczyna się rywalizacja między dziewczynami, kto będzie z Rob'em naprawdę.
Książka na motywach jest dramatu Szekspira "Romeo i Julia" stworzona podzielona na akty i sceny.
Dobra fabuła, nieprzewidywalna akcja, natomiast trzyma w niezłym napięciu. Wiedziałam jak ten dramat zakończy się, domyślałam się jakie będzie zakończenie książki.
Początek książki był taki sobie, już chciałam odłożyć na bok tę książkę, lecz dałam jej szansę i warto było okazała się miłym zaskoczeniem dla mnie.
Pochłonęłam szybko książkę wciągnęłam się w ten romans dwojga nastolatków.
"Kiedy będziesz mój" jest literaturą świetną, znakomitą, bardzo dobrą, mnie podobała się bardzo nie nudziłam się wcale lektura dała mi...

Sylwia | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Początek książki zupełnie mnie nie przekonał.
Wyrosłam już chyba z tematyki młodzieżowej, przemyślenia głównej bohaterki na początku były dość irytujące, podobnie jak jej przyjaciółki.
Później jednak książka bardzo mnie wciągnęła, czytam po nocach i płakałam.

jestemlenny | 2017-08-22

Powieje antyromantyzmem, anty-Romeo-Juliowym-zachwytem. Nie lubię takich historii. Wolę, żeby Romeo i Julia zostali w rękacg Szekspira... To książka typowa, "babska", może nawet młodzieżowa.
Przeczytałam, bo mam w zwyczaju kończyć książki.
Nie zachwyciła. Nie porwała. Taka właśnie - "może być".

olga | 2017-08-02
Przeczytana: 24 lipca 2017

Wszyscy znają historię nieszczęsnych nastolatków-samobójców z Werony, których Szekspir uwiecznił w swej sztuce jako kochanków rozdzielonych przez okrutny i przewrotny los. Legenda tej sztandarowej pary pop-kultury po kilku wiekach wciąż ma się świetnie. Wzięła ją również na warsztat w swym literackim debiucie Rebecca Serle, dostrzegając w historii Romea i Julii potencjał na całkiem nową opowieść, sięgając w nią głębiej i wydobywając z niej zmarginalizowaną jak dotąd postać Rosaline. Każda historia, jeśli spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy, może okazać się całkiem inna, niż się wydaje. Tak ma się rzecz i z tą.

Współczesny Romeo - Rob Monteg, przystojniak z liceum w rajskim kalifornijskim miasteczku San Bellaro, to sąsiad i najlepszy przyjaciel swej rówieśniczki, Rosaline Caplet. Oboje zaczynają ostatni rok nauki w liceum i wybierają się nawet na ten sam uniwersytet. Jednocześnie to właśnie tego lata zaczyna się między nimi coś poważniejszego. Rosie jest w Robie zakochana i...

Katarina | 2017-06-12
Przeczytana: czerwiec 2017

"Kiedy byłeś mój" bardzo długo czekało na kupno oraz zdecydowanie mniej na przeczytanie. Jest to jedna z tych książek,których żałuję,że tak długo czekały na moją uwagę.
Głównymi bohaterami są Rob oraz Rosaline. Jest to para nastolatków,którzy znają się od dzieciństwa i właśnie zaczęli ostatni rok w liceum. Między Rob'em a Rosalie zaczęło coś się dziać. Wszystko szło z planem,dopóki do miasta nie wróciła kuzynka Rose i przyjaciółka Rob'a-Juliet. Imiona jakoś znajome,prawda? I od tego momentu dzieją się nieprzewidywalne zwroty akcji.
Książka jest na motywach znanego nam wszystkim dramatu Szekspira "Romeo i Julia". I mimo że wiemy jak się ten dramat kończy, to zakończenia tej książki ciężko jest się domyśleć. A jest naprawdę zwalające z nóg. Serio,myślałam,że będzie to kolejne romansidło dla młodszych dziewczyn. Sądziłam,że główna bohaterka osiągnie swój cel,a tu bach! Autorka totalnie zaskakuje czytelnika swoją wyobraźnią.
Książka mi się bardzo podobała. Jak dla mnie nie ma ona...

Anka Markova | 2017-06-07
Na półkach: Książkę, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2017

No nie mogę, zwyczajnie: Nie i już!
Nie trawię tych błahych historyjek o prawie platonicznej, niewinnej miłości pary (?) nastolatków.
Kurdę, za stara jestem już chyba na takie maślane opowiastki. Zostałabym między kartkami, gdyby historia była bardziej dorosła, dojrzała, może bardziej namiętna, gdyby było tam więcej emocji - a tak.... cóż.... płytko, nudy i ochy-achy dla dzieciaków.

Samej książki nie oceniam, nie przeczytałam jej przecież w całości, a psucia innym czytelnikom ochoty na czytanie zanim sięgną po tą pozycję - nie mam zwyczaju.

W każdym razie dowiedziałam się, że literatura młodzieżowa już nie jest dla mnie :/

Magnolia0401 | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

"Jego usta znajdują się o centymetry od moich i muszę zagryźć wargę, żeby nie przyciągnąć
jego twarzy już teraz.
– Nie to jest najtrudniejsze, by z kogoś zrezygnować. Najtrudniej jest wybrać, że się to
zrobi. Potem wszystko staje się proste.
Kiwa głową.
– Więc to właśnie zrobiłaś?
– Tak – potwierdzam.
– I co wybrałaś? – Głos ma cichy i głęboki, a kiedy mówi, mam wrażenie, że jego słowa
rezonują we mnie jak muzyka.
– Ciebie."
Jednym słowem opowieść Romea i Julii spojrzeniem Rozaliny! ;)