Kiedy byłeś mój

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
When You were Mine
Rose

Któż nie zna historię Romea i Julii, kochanków skazanych na potępienie? Ale czy ktoś pamięta Rosaline, kuzynkę Julii, a zarazem pierwszą miłość Romea. To z nią Romeo pragnął spotkać się na przyjęciu u Kapulettich i to właśnie wtedy na scenie pojawiła się Julia. Dla jednych rozpoczął się romans, dla innych - Rosaline - zaczęła się tragedia. Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną,...

Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną, rozdartą wewnętrznie wyrokiem przeznaczenia. Doskonale wiedziała, co robi. Kłopot w tym, że Szekspir nie miał o tym pojęcia - amerykańska pisarka Rebecca Serle proponuje inną wersję losów kochanków. Jej powieść to trawestacja dramatu Williama Szekspira. Porzucona kobieta przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń.
Historia zakochanych zostaje przeniesiona do czasów współczesnych. Rosaline i Rob, bohaterowie powieści "Kiedy byłeś mój", to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Gdy dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku, do miasta wprowadza się Juliet - kuzynka Rosaline, jej dawna przyjaciółka, która teraz staje się jej wrogiem. Robi wszystko, żeby zbliżyć się do Roba. Jest piękna i szalona... Gdy grozi samobójstwem, Rosaline zaczyna się martwić nie tylko o serce Roba, ale też o jego życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Mollinka_90 | 2017-03-20
Przeczytana: 19 marca 2017

Impulsem do zakupu tej książki była bardzo niska, promocyjna cena. Widząc opis na skrzydełkach okładki, spodziewałam się czegoś z rodzaju young adult, za którym nie przepadam, ale o zapoznaniu się z treścią zdecydowały nawiązania do Romea i Julii. Któż nie zna dramatu Shakespeara? Mit nieszczęśliwych, młodych kochanków pokutuje w naszej kulturze pod różnymi postaciami. Na motywach tej tragedii powstało wiele filmów, wierszy i książek, próbujących przedstawić swoją wersję zdarzeń. Rebecca Serle robi to bardzo umiejętnie.

Rob Montag i Rosaline Caplet (czy te nazwiska nam coś przypominają?) są przyjaciółmi od dzieciństwa. W ostatniej klasie liceum ich uczucia zmieniają się. Oboje są najszczęśliwsi, że udało im się w sobie nawzajem znaleźć swoją drugą połowę. Idylla nie trwa jednak długo, bo w szkole pojawia się nowa uczennica, przebajecznie bogata i urodziwa Juliet Caplet (z tych Capletów) - kuzynka Rosie. Przed laty i ona należała do paczki, jednak pewien rodzinno-polityczny skandal...

Anka | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 07 czerwca 2017

No nie mogę, zwyczajnie: Nie i już!
Nie trawię tych błahych historyjek o prawie platonicznej, niewinnej miłości pary (?) nastolatków.
Kurdę, za stara jestem już chyba na takie maślane opowiastki. Zostałabym między kartkami, gdyby historia była bardziej dorosła, dojrzała, może bardziej namiętna, gdyby było tam więcej emocji - a tak.... cóż.... płytko, nudy i ochy-achy dla dzieciaków.

Samej książki nie oceniam, nie przeczytałam jej przecież w całości, a psucia innym czytelnikom ochoty na czytanie zanim sięgną po tą pozycję - nie mam zwyczaju.

W każdym razie dowiedziałam się, że literatura młodzieżowa już nie jest dla mnie :/

Przebudzona | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Na wstępie powiem, że tą książkę można chyba porównać jak do przejażdżki rollercoaster'em, bo:
- była na początku pod górkę; dialogi i postacie z początku wydają się strasznie drażniące, irytujące, takie płaskie mogłabym rzec. Broniła się jakimś rozsądkiem, pomyślunkiem główna bohaterka Rosaline, ale jej przyjaciółki ehh: zdzirowate zachowanie jednej, a drugiej jakoś strasznie irytujący sposób bycia. Przez to miało się ochotę odłożyć książkę. Ale tego nie zrobiłam, bo czekałam na Julię, czułam, że jak wejdzie na scenę to w końcu zacznie się MAGIA, cały dramat i w ogóle i się nie myliłam;
- Od prawie połowy książki, kiedy wkroczyła Juliet na scenę, to jakby za pomocą magicznej różdżki, bohaterowie nabierali jakiejś dojrzałości, już mniej irytujący i poznawało się ich bardziej.
- Tłem była oczywiście historia Romea, tu Roba i Juliet, sama Juliet (wzbudzała same negatywne emocje, oj kobitki czytając z chęcią by ją za kudły potargały tak sądzę, za to co w akcie zemsty uczyniła...

Katherina87 | 2014-01-20

Romeo, Julia i Rosaline! Oto jak dzisiaj potoczyłaby się historia legendarnych kochanków z dramatu Szekspira.

Rosaline Caplet i Robert Monteg to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Kiedy Rob wyznaje miłość Rosaline, dziewczyna jest w siódmym niebie. I wtedy do miasta powraca Juliet. Ta piękna, pewna siebie i pozbawiona skrupułów dziewczyna nienawidzi całej rodziny Capletów. Czy w tej sytuacji miłość Rosaline i Roberta przetrwa? Gdy pojawia się Juliet Rob po pewnym czasie traci dla niej głowę, stają się parą. Miłość Juliet i Roberta prowazi do tragicznej śmierci. A Rosaline zostaje z złamanym sercem, żalem ale pojawia się u jej boku Len kolega ze szkoły, który cierpliwie czeka aż Rosaline dostrzeże go. I również da mu szansę. I pozwoli by pojawiła się miłość.

Szekspir wszystko zrozumiał odwrotnie. Kompletnie się pomylił- i to w swoim...

kasandra_85 | 2013-05-01
Przeczytana: kwiecień 2013

Marta | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Z góry zakładam, ze wszyscy znają historię tragicznej miłości Romea i Julii autorstwa Williama Shakespeare'a. Ale tylko uważni czytelnicy pamiętają, że Julia nie była pierwszą miłością Romea. Chłopak kochał wcześniej Rosaline i ta miłość spędzała mu sen z powiek. Wszystko zmieniło się w chwili, gdy młodzieniec ujrzał na balu piękną nieznajomą. Z nowego uczucia zwierzył się Bratu Wawrzyńcowi, którego zaskoczyła nagła zmiana uczuć Romea.

„Spójrz, na policzku ślad; to łza osiadła,
A tak niedawna, że jeszcze nie spadła.
Ty i łzy twoje wraz z boleścią całą,
Do Rosaliny wszystko należało.
I jak się dziwić niewiast niestałości,
Jeśli w mężczyznach jest tyle słabości.”

(Akt II scena 3, przekład Maciej Słomczyński, co prawda wolę tłumaczenia Barańczaka, ale akurat ten fragment lubię w wersji Słomczyńskiego. Mam w domu obie wersje i sprawia mi przyjemność porównywanie ich ze sobą. Wie, jestem dziwna).

Z tego motywu skorzystała amerykańska pisarka Rebecca Serle, która postanowiła...

mania_kch | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2014

Początek książki zupełnie nie zachwycił, wręcz miałam zamiar ją odłożyć, ale coś mi mówiło by dać jej jeszcze szanse i dobrze, że jestem litościwa i jej nie odłożyłam bo w końcu doczekałam się rozwinięcia historii Rosi i Rob'a i muszę powiedzieć, że całkiem mi się podobała a momentami nawet chwytała za serducho :))
Myślę, że książka ma wymiar ponadczasowy tak samo jak Romeo i Julia i delektować się nią można w każdym wieku dlatego też polecam jej przeczytanie :)

Rosemarie | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Romeo Monteg i Julia Kapulet są to kultowi już bohaterowie dramatu Williama Szekspira. Nie ma osoby, która nie słyszałaby o romantycznej a zarazem tragicznej historii dwóch kochanków. Jesteście ciekawi jak wyglądałaby ta historia dzisiaj? W takim razie zapraszam do przeczytania recenzji "Kiedy byłeś mój" Rebeccy Serle.

"Na zewnątrz jest ciemno i kiedy tańczymy, papierowe lampiony rzucają na dziedziniec smugi światła. Czuję się jak na olbrzymiej huśtawce w parku rozrywki: świat pędzi przed siebie milion kilometrów na minutę, lecz ja jestem całkowicie zanurzona w jednej chwili."

Najpierw parę słów o książce. Główną bohaterką jest Rosaline Caplet, która uczęszcza do ostatniej klasy szkoły średniej. Dziewczyna mieszka ze swoimi rodzicami: matką niespełnioną aktorką oraz ojcem, który jest wykładowcą historii na miejscowym uniwersytecie. Nastolatka ma dwie, całkowicie oddane jej przyjaciółki: Charlie oraz Olivię. Wszystkie trzy uczęszczają do szkoły w San Bellaro, małej...

Ruthless_Woman | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kompletnie się nie spodziewałam zakończenia :) Myślałam cały czas, że Rosie będzie Z Robem a tu całkowicie inaczej! :] Nie mniej jednak książka mi się bardzo podobała, pierwszy raz się spotkałam z czymś takim :)
Lekka, przyjemna, przyjemna dla oka. Polecam! :)
"Szekspir wszystko zrozumiał odwrotnie. Kompletnie się pomylił- i to w swoim najsłynniejszym dziele."

magdusiadz | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Urzekająca książka... historia już raz opowiedziana przez Szekspira, teraz nabiera nowych barw i odcieni, a mimo to nadal jest ponadczasowa, nadal wzrusza i zmusza do refleksji...
Początek książki niezwykle mnie nudził. Pogaduszki między koleżankami, krótkie retrospekcje i banalne problemiki zaczynały mi grać na nerwach, ale historia zaczęła nabierać rumieńców z chwilą gdy do akcji wkroczyła Julia. I wtedy wszystko się zmieniło, nagle nie tylko historia nabierała tempa ale i zdania, z której składa się powieść, zaczęły dojrzewać wraz z bohaterami, z każdą stroną coraz bardziej to widać...
A z końcem książki, okazało się, że na długo pozostanie ona w mojej pamięci...
Gorąco POLECAM