Kiedy byłeś mój

2013-03-07
2013-03-07
Hanna Pasierska
Miłość związek zazdrość samobójstwo Romeo Julia

Opowieść oparta na historii Romea i Julii Szekspira - czy to się może udać?
Ależ tak!
Rebecca Serle poszła w stronę typowej młodzieżówki, ale bardzo dobrze się to czyta, a nawiązania do Romea i Julii ciągle trzymały mnie w ryzach podczas czytania, by te dwie historie porówynwać.
Jest sporo podobieństw, ale też wiele różnic. I dobrze, bo przecież ta historia nie miała być taka sama.

Akcja dzieje się w środowisku typowych amerykańskich nastolatków, gdzie jest grupka top i cała reszta.
Jest przyjaźń z dzieciństwa, która ma szansę przerodzić się w coś więcej, ale wkracza ta trzecia - tajemnicza i piękna Julitet. Jest i nienawiść rodzin z powodu tajemnicy sprzed lat, która wychodzi na jaw i burzy wszystko.

Każdy z nas słyszał o Romeo i Julii, ale pewnie niewielu pamięta, że w tej historii Romeo najpierw kochał inną dziewczynę - Rosaline. To dla niej poszedł na bal, ale potem poznał Julię i kompletnie stracił dla niej głowę. Autorka opisuje tę historię właśnie z punktu widzenia tej porzuconej.

Historia Romeo i Julii jest ponadczasowa i jeśli tylko jest dobrze napisana, to zawsze się obroni.
"Kiedy byłeś mój" to bardzo przyjemna książka. Fajne postacie, ciekawa historia, czasem wzruszająca, czasem zabawna. może trochę za mało dramatyzmu, ale i tak świetnie się czyta.
Rebecca Serle nadała tej historii bardziej pozytywny charakter.
Przeczytałam na jednym wdechu. Polecam.

Opowieść oparta na historii Romea i Julii Szekspira - czy to się może udać?
Ależ tak!

Mam pewien sentyment do książki i filmy Romeo i Julia, dlatego ten opis przekonał mnie do sięgnięcia po audiobook, jednak żałuję, bo to porównanie do Romea i Julii jest bardzo na wyrost, według mnie to zwykła młodzieżówka i jedyne co łączy ją z Szekspirem to imiona bohaterek, bo nawet z Romea zrobili Roba.

Rosaline od dziecka przyjaźni się z Robem. Gdy po przerwie wakacyjnej znów się spotykają, chłopak patrzy na przyjaciółkę zupełnie inaczej. PO udanej randce i romantycznym pocałunku można ich uznać jako parę. Jednak gdy do miasta wprowadza się kuzynka Rosie z którą nie ma dobrych kontaktów, jej świat się wywraca. Rob traci głowę dla pięknej Juli i zapomina całkowicie o Rosie. Dziewczyna za wszelką cenę che odzyskać przyjaciela jednak on całkowicie odwraca się nawet od własnej rodziny. Jednak Rosaline zauważa Lena, chłopaka który od dawna był zadłużony w dziewczynie i zna ją na wylot. Dziewczyna zauważa że chłopak jest jej bliższy niż Rob był kiedykolwiek. jednak gdy dochodzi do tragedii nic już nie jest pewne. Książka chwyta za serce. Polecam !

"(...) Szekspir chyba koniec końców się nie mylił. Jedna historia może mieć wiele różnych zakończeń." - i to zakończenie zdecydowanie mi się podoba.
Choć historia Romea i Julii kończy się tragicznie, to Rebecca Serle nadała jej pozytywnego charakteru. Opowieść z perspektywy Rosaline jest ciekawsza i mniej dramatyczna.
Wzruszająca, a za razem zabawna. Przeczytałam jednym tchem.

Wzruszająca, a za razem zabawna. Przeczytałam jednym...

Taki średniaczek w swoim gatunku. Dość przyjemnie się czytało.

Taki średniaczek w swoim gatunku. Dość przyjemnie się czytało.

Głównymi bohaterami są Rob i Rosaline. Oni są parą nastolatków znają się od dzieciństwa i właśnie zaczęli ostatni rok w liceum. Pomiędzy Rob'em, a Rosalie wkrótce zaczyna coś się dziać. Wszystko bardzo szło z planem dobrze, dopóki do miasta nie wróciła kuzynka Rose i przyjaciółka jego Juliet.
Rozpoczyna się rywalizacja między dziewczynami, kto będzie z Rob'em naprawdę.
Książka na motywach jest dramatu Szekspira "Romeo i Julia" stworzona podzielona na akty i sceny.
Dobra fabuła, nieprzewidywalna akcja, natomiast trzyma w niezłym napięciu. Wiedziałam jak ten dramat zakończy się, domyślałam się jakie będzie zakończenie książki.
Początek książki był taki sobie, już chciałam odłożyć na bok tę książkę, lecz dałam jej szansę i warto było okazała się miłym zaskoczeniem dla mnie.
Pochłonęłam szybko książkę wciągnęłam się w ten romans dwojga nastolatków.
"Kiedy będziesz mój" jest literaturą świetną, znakomitą, bardzo dobrą, mnie podobała się bardzo nie nudziłam się wcale lektura dała mi wspaniały relaks.

Rozpoczyna się rywalizacja między dziewczynami, kto będzie z Rob'em...

Powieje antyromantyzmem, anty-Romeo-Juliowym-zachwytem. Nie lubię takich historii. Wolę, żeby Romeo i Julia zostali w rękacg Szekspira... To książka typowa, "babska", może nawet młodzieżowa.
Przeczytałam, bo mam w zwyczaju kończyć książki.
Nie zachwyciła. Nie porwała. Taka właśnie - "może być".

Przeczytałam, bo mam w zwyczaju kończyć książki.
Nie zachwyciła. Nie porwała. Taka właśnie - "może być".

Początek książki zupełnie mnie nie przekonał.
Wyrosłam już chyba z tematyki młodzieżowej, przemyślenia głównej bohaterki na początku były dość irytujące, podobnie jak jej przyjaciółki.
Później jednak książka bardzo mnie wciągnęła, czytam po nocach i płakałam.

Początek książki zupełnie mnie nie przekonał.
Później jednak książka bardzo mnie wciągnęła, czytam po nocach i płakałam.

Całkiem przyjemna. Ciekawa, współczesna interpretacja Romea i Julii. Miejscami zaskakuje, wciąga. Raczej młodzieżowa powieść ale uważam, że całkiem niezła.

,, Kiedy byłeś mój '' to książka opowiadająca dobrze znaną historię z perspektywy zapomnianej bohaterki , Rosaline .
Zanim Romeo zakochał się w Julii , był ktoś inny , dziewczyna będąca jego pierwszą miłością i narratorka tej powieści .
Zraniona i porzucona przez Romea oraz zdradzona przez własną kuzynkę Julię , odeszła w zapomnienie w cieniu tragedii kochanków przeklętych przez los .
Bardzo podobało mi się to nowe spojrzenie na historię , którą tak lubię . Chociaż zdawałam sobie sprawę , że przed Julią była Rosaline to nigdy nie zastanawiałam się jakoś szczególnie nad jej losem i tym co musiała przeżyć .
Osadzenie historii w Kalifornii współczesnych czasów było ciekawym zabiegiem . Tu też poznajemy innych bohaterów , którzy istnieją tylko w tej powieści , mianowicie przyjaciółki Rosaline i przyjaciół Romea , który w książce jest Robem ( skrót od Roberta ) .
Końcowo Rosaline traci i kuzynkę jak i swoją pierwszą miłość .
Bardzo mi się podobało , że odnajduje kogoś kogo kocha równie mocno , jak nie mocniej i dojrzalej niż Roba .
Podsumowując jest to interesująca historia opowiedziana z zupełnie innej równie interesującej jak oryginał perspektywy .

• Romans
  • Przeczytane 2013